Přejít na obsah


Fotka

OpenWIG - wherigo v Javovém telefonu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
712 odpovědí na toto téma

#1 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2008 - 14:51

projekt OpenWIG se má čile k světu: http://openwig.googlecode.com/

poslední změny
nejnovější verze ke stažení (aktuálně 0.3.93)

často kladené dotazy:
D: Která varianta cartridge (Oregon, Colorado, PPC) je nejvhodnější?
O: PocketPC.
Ono je to teda ve skutečnosti jedno, OpenWIG zkousne kteroukoliv. Ale ta PocketPC varianta bývá "nejbohatší" - např. z Colorado verzí jsou ořezané mp3 a wav zvuky.

D: Jaké jsou nároky na telefon?
O: Musí podporovat MIDP 2.0, CLDC 1.1 a rozšíření JSR-75.
Telefony mladší než tři roky většinou tohle všechno mají.

D: Jaké jsou nároky na GPSku?
O: Podobné jako u HandyGeocachingu. OpenWIG umí komunikovat přes bluetooth, sériový port a přes TCP sockety. Podporuje i interní GPS, nebo můžete souřadnice zadávat ručně.

D: Mám Nokii (S40, tedy ne symbianovou) a nejde mi scrollovat v některých obrazovkách. Jako kdyby mě to házelo pořád zpátky nahoru. Co s tím?
O: Zajdi do Options a nastav Refresh interval na nějaké větší číslo, třeba 10 (vteřin).
Refresh interval určuje, jak často se bude obnovovat zobrazená vzdálenost. Za určitých (celkem častých) okolností se S40 nokia chová tak, že při obnovení vzdálenosti vyscrolluje zase na začátek. Tedy po zvýšení Refresh intervalu bude dělat totéž, ale už jen jednou za 10 vteřin, což je celkem použitelné.

D: Telefon mě neustále otravuje hloupými dotazy typu "povolit čtení osobních dat?" Co s tím?
O: Zkus si v seznamu aplikací otevřít vlastnosti aplikace OpenWIG, a nastavit oprávnění na důvěryhodná, resp. vybrat "neptat se nikdy" (nebo něco podobného) pro "čtení uživatelských dat" a "zápis uživatelských dat" (nebo něco podobného. takhle se položky jmenují na sonyericssonech, u jiných výrobců mohou být jiné)
Některé telefony (např. všechny nové sonyericssony) vám umožní tohle nastavit. Jiné by to umožnily pouze digitálně podepsané aplikaci, což OpenWIG není a nebude (protože to je nepřiměřeně drahé). V tom případě máte bohužel smůlu a hloupé dotazy musíte vydržet.

D: Píše to nějakou chybu. Co s tím?
O: Chybu opsat a nahlásit! Chyby, které nejsou nahlášené, nebudou opravené.

D: Spadlo to/Zaseklo se to. Co s tím?
O: Zapamatovat si, kdy se to zaseklo, a nahlásit.

D: Funguje to správně, co s tím?
O: Podívat se na seznam fungujících cartridgí. Pokud tam ta právě dohraná chybí, napsat ji do komentářů.


původní zahajovací post následuje :e)
------

tak tedy.

jsem si nedávno koupil bluetooth gps modul s úmyslem připojit ho k telefonu. při té příležitosti jsem začal zkoumat, "co to je ten geokešing", a narazil na wherigo.

wherigo je zajímavá myšlenka, ale funguje jenom na PDAčku nebo Coloradu, což její zajímavost značně omezuje. Napadlo mě vyrobit wherigo player pro mobil, ale formát GWC je uzavřený, tedy nejde se do něj dostat (nebo alespoň se mi nepodařilo zjistit jak).

Nicméně wherigo builder, pokud jsem to dobře pochopil, vyrábí vlastně "obyčejné" soubory: lua zdroják a nějaké obrázky nebo zvuky. Player pro "otevřený" wherigo zip by asi nebylo tak těžké vyrobit.
Nevím ale, co všechno wherigo umí a co všechno se po něm chce.

Dokázal by mi někdo vysvětlit, které wherigo vlastnosti jsou důležité, a případně poslat vzorový "zdroják" - zip soubor s lua a media soubory, který bych si mohl sám zkompilovat a vyzkoušet v emulátoru (a později třeba testovat na něm vlastní player)?
případně co tomu chybí, jaké má wherigo nevýhody a jak by se daly řešit...

nápadů mám dost, ale do výroby wherigo cartridgí moc nevidím, takže nevím, jestli by nějaké "otevřené wherigo" mělo vůbec smysl
  • 0

#2 JarMar

JarMar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 419 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2008 - 22:00

matejcik napsal/a:
Nicméně wherigo builder, pokud jsem to dobře pochopil, vyrábí vlastně "obyčejné" soubory: lua zdroják a nějaké obrázky nebo zvuky. Player pro "otevřený" wherigo zip by asi nebylo tak těžké vyrobit.
Nevím ale, co všechno wherigo umí a co všechno se po něm chce.


No, je to vlastne událostmi řízené "programování" Co jsem zatím zkoušel, tak jsou to eventy při interakci gps přístroje s nějakým prostorem vymezeným zeměpisnými souřadnicemi a u určitých objektů může vyvolat událost uživatel. Pak je tam nějaký timer, ale to jsem ještě netestoval. Když si projdeš ten builder, tak hned uvidíš jak to pracuje.

Já bych zase chtěl vyrobit nějaký pěkný grafický builder, ale kde na to jen vzít čas :(
  • 0

#3 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2008 - 12:17

JarMar napsal/a:
No, je to vlastne událostmi řízené "programování" Co jsem zatím zkoušel, tak jsou to eventy při interakci gps přístroje s nějakým prostorem vymezeným zeměpisnými souřadnicemi a u určitých objektů může vyvolat událost uživatel. Pak je tam nějaký timer, ale to jsem ještě netestoval. Když si projdeš ten builder, tak hned uvidíš jak to pracuje.


což na to jsem přišel taky ... ale jestli stačí eventy ve stylu "když přijdu do oblasti, spusť událost", tak je asi jednodušší udělat ten player než pro něj interface s GPSkou.
otázka spíš je, jakou to chce minimální množinu schopností, co je důležitý a co ne.

asi zkusím nějaký proof-of-concept napsat, nahrát sem, a uvidí se

JarMar napsal/a:
Já bych zase chtěl vyrobit nějaký pěkný grafický builder, ale kde na to jen vzít čas :(


grafický? jako s mapou? :)
  • 0

#4 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2008 - 12:32

matejcik napsal/a:
tak tedy.

jsem si nedávno koupil bluetooth gps modul s úmyslem připojit ho k telefonu. při té příležitosti jsem začal zkoumat, "co to je ten geokešing", a narazil na wherigo.

wherigo je zajímavá myšlenka, ale funguje jenom na PDAčku nebo Coloradu, což její zajímavost značně omezuje. Napadlo mě vyrobit wherigo player pro mobil, ale formát GWC je uzavřený, tedy nejde se do něj dostat (nebo alespoň se mi nepodařilo zjistit jak).

Nicméně wherigo builder, pokud jsem to dobře pochopil, vyrábí vlastně "obyčejné" soubory: lua zdroják a nějaké obrázky nebo zvuky. Player pro "otevřený" wherigo zip by asi nebylo tak těžké vyrobit.
Nevím ale, co všechno wherigo umí a co všechno se po něm chce.

Dokázal by mi někdo vysvětlit, které wherigo vlastnosti jsou důležité, a případně poslat vzorový "zdroják" - zip soubor s lua a media soubory, který bych si mohl sám zkompilovat a vyzkoušet v emulátoru (a později třeba testovat na něm vlastní player)?
případně co tomu chybí, jaké má wherigo nevýhody a jak by se daly řešit...

nápadů mám dost, ale do výroby wherigo cartridgí moc nevidím, takže nevím, jestli by nějaké "otevřené wherigo" mělo vůbec smysl


Obdobu WIGu už pro svoji mobilní aplikaci Handy Geocaching vytváří Destil. Momentálně se pouze čeká (přiznám se, že na mě :(), až bude vytvořena 1. testovací trasa...
  • 0

#5 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2008 - 12:56

ah.

taky by stačil odkaz (nebo kdybych byl schopen najít to sám) na http://www.geocachin...&thread_id=6694 ...
  • 0

#6 ZCh

ZCh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 111 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2008 - 13:21

Smysl by to určitě mělo, ale...

Asi by stálo za to poptat se na fóru WIG zda už na tom někdo nepracuje (buď přímo primární WIG vývojáři, nebo někdo jiný), a spojit s nimi síly.
Nebude to jednoduché - jednak proto, že celý ten WIG koncept je poměrně složitý (snažil jsem se ve své cartridgi testnout toho co nejvíc, ale beztak si myslím, že jsem použil max. 20 % funkcí), a hlavně proto, že zatím neexistuje dokumentace na úrovni reference manual.

Na WIG jsou k dispozici některé cartridge včetně zdrojáku,
dále je dostupný zdroják ke cartridgi kterou se zabývá tutoriál (viz http://www.geocachin...&thread_id=7196),
a pokud máš zájem, klidně ti pošlu zdroják od mé cartridge.

Na závěr si dovolím parafrázovat Cimrmany - "A bude to věřte práce nelehká, srovnatelná se snížením sklerózy děda Vševěda na polovinu."

ZCh
  • 0

#7 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2008 - 13:33

ZCh napsal/a:
Asi by stálo za to poptat se na fóru WIG zda už na tom někdo nepracuje (buď přímo primární WIG vývojáři, nebo někdo jiný), a spojit s nimi síly.

právě na fórum WIG se mi moc nechce. Prohledával jsem ho, když jsem sháněl informace o GWC souborech, a zdá se, že vývojáři groundspeaku se k nějakému otevírání formátu moc nemají. Čili kdybych tam s tím přišel, asi by ze mě neměli úplně radost.

ZCh napsal/a:
Nebude to jednoduché - jednak proto, že celý ten WIG koncept je poměrně složitý (snažil jsem se ve své cartridgi testnout toho co nejvíc, ale beztak si myslím, že jsem použil max. 20 % funkcí), a hlavně proto, že zatím neexistuje dokumentace na úrovni reference manual.

Na WIG jsou k dispozici některé cartridge včetně zdrojáku,
dále je dostupný zdroják ke cartridgi kterou se zabývá tutoriál (viz http://www.geocachin...&thread_id=7196),
a pokud máš zájem, klidně ti pošlu zdroják od mé cartridge.

Díky, zhruba tohle jsem potřeboval. Až (jestli) mi bude něco fungovat, poprosím tě o tu tvoji cartridge, zatím si vystačím s tím tutorialem :)

ZCh napsal/a:
Na závěr si dovolím parafrázovat Cimrmany - "A bude to věřte práce nelehká, srovnatelná se snížením sklerózy děda Vševěda na polovinu."

:)
  • 0

#8 ZCh

ZCh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 111 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2008 - 15:08

matejcik napsal/a:

ZCh napsal/a:
Asi by stálo za to poptat se na fóru WIG zda už na tom někdo nepracuje (buď přímo primární WIG vývojáři, nebo někdo jiný), a spojit s nimi síly.

právě na fórum WIG se mi moc nechce. Prohledával jsem ho, když jsem sháněl informace o GWC souborech, a zdá se, že vývojáři groundspeaku se k nějakému otevírání formátu moc nemají. Čili kdybych tam s tím přišel, asi by ze mě neměli úplně radost.

Když jsem byl mladej a blbej, nechtěl jsem se nikoho na nic ptát, abych neukazoval své neznalosti, a raději jsem se se vším rval sám.
Teď když jsem starej (a ještě blbější), tak se klidně ztrapním dotazem, a ušetřený čas věnuji raději něčemu jinému ;)

V jiném vláknu správně píšeš že

Lua virtuální stroj pro mobilní Javu existuje, takže to bude "jen" záležitost zpřístupnění příslušných funkcí a připojení eventů...

Jenomže nikdo neví, co ty funkce mají přesně dělat (některé fungují, některé dělají něco jiného než tvůrci chtějí, některé možná nejsou ani implementovány)
Tedy možná to vědí vývojáři...

ZCh
  • 0

#9 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2008 - 23:59

ZCh napsal/a:

matejcik napsal/a:

ZCh napsal/a:
Asi by stálo za to poptat se na fóru WIG zda už na tom někdo nepracuje (buď přímo primární WIG vývojáři, nebo někdo jiný), a spojit s nimi síly.

právě na fórum WIG se mi moc nechce. Prohledával jsem ho, když jsem sháněl informace o GWC souborech, a zdá se, že vývojáři groundspeaku se k nějakému otevírání formátu moc nemají. Čili kdybych tam s tím přišel, asi by ze mě neměli úplně radost.

Když jsem byl mladej a blbej, nechtěl jsem se nikoho na nic ptát, abych neukazoval své neznalosti, a raději jsem se se vším rval sám.
Teď když jsem starej (a ještě blbější), tak se klidně ztrapním dotazem, a ušetřený čas věnuji raději něčemu jinému ;)

V jiném vláknu správně píšeš že

Lua virtuální stroj pro mobilní Javu existuje, takže to bude "jen" záležitost zpřístupnění příslušných funkcí a připojení eventů...

Jenomže nikdo neví, co ty funkce mají přesně dělat (některé fungují, některé dělají něco jiného než tvůrci chtějí, některé možná nejsou ani implementovány)
Tedy možná to vědí vývojáři...

ZCh


Na oficialnim foru WIG jsem se ptal a nic podobného pro Symbian nebo Javu není a ani se nechystá.
Jestli někdo něco takového udělá, budu první kdo to vyzkouší.
  • 0

#10 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 01 duben 2008 - 13:26

dobrá zpráva: zmíněný Lua virtuální stroj bez problémů zpracuje ty zdrojáky (resp. jejich zkompilovanou podobu) přímo z Builderu :) pokud se mi to podaří dotáhnout do zdárného konce, nebo alespoň do zdárného začátku, tak bude zřejmě podobná webová služba jako mají na wherigo, která ten zdroják zkompiluje a převede ten archiv ze zipu do taru... ...případně by to mohlo třeba něčím přeXORovat, aby bylo pro cheatery těžší dostat se dovnitř
  • 0

#11 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 01 duben 2008 - 15:48

matejcik napsal/a:
dobrá zpráva: zmíněný Lua virtuální stroj bez problémů zpracuje ty zdrojáky (resp. jejich zkompilovanou podobu) přímo z Builderu :)

pokud se mi to podaří dotáhnout do zdárného konce, nebo alespoň do zdárného začátku, tak bude zřejmě podobná webová služba jako mají na wherigo, která ten zdroják zkompiluje a převede ten archiv ze zipu do taru...
...případně by to mohlo třeba něčím přeXORovat, aby bylo pro cheatery těžší dostat se dovnitř


Hele, budu toto vlákno z povzdálí sledovat a v pravou chvíli se do věci vložím. :-) Jestli se ti tohle povede rozchodit v telefonu, tak to bude husarskej kousek. Kdyby jsi potřeboval něco testnout, tak se na mě obrať.
  • 0

#12 druzicka

druzicka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 201 příspěvků(y)

Publikováno 01 duben 2008 - 18:23

Taky me to celkem zajima :o)
  • 0

#13 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 1:54

další dobrá zpráva: zmíněný Lua stroj doopravdy funguje i v telefonu :)
tedy alespoň na mém SonyEricssonu K610i.

pokud chcete zjistit, jak je na tom ten váš, můžete si pustit testovací aplikaci, která je v příloze.
zatím vůbec nic neumí, je to jenom otestování základní funkčnosti virtuálního stroje. Telefon musí podporovat MIDP 2.0 (protože tenhle příklad skoro nic nedělá, je možné, že to půjde spustit i na starších), finální aplikace bude mít zhruba stejné nároky jako má HandyGeocaching.
Ppo spuštění by se měla objevit obrazovka s titulkem HelloMIDlet a nápisem "Loading LUA...". Pak problikne "launching function..." a krátce potom obrazovka s titulkem message a textem začínajícím slovy "Adult Male Gorillas". To je nejspíš potřeba odkliknout, pak by se měl ukázat nápis "yay for us!!".
pokud se váš telefon od popsaného nějak významně odchyluje, nejspíš s nápisem začínajícím "RuntimeException" nebo "IOException", tak sem prosím napište:
- jaký máte telefon
- co přesně se vypisuje
díky

Přiložený soubor (y)


  • 0

#14 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 7:24

Siemens SK-65 - šlape jak víno. Vyskočí dlouhá message, která se nevejde na displej- ale je dobře zformátovaná a funguje v ní rolování. Takže zatím vše OK
  • 0

#15 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 7:33

Wow! Dokonce i na prehistorickem Siemensu CX65 funguje midlet spravne. Tohle vypada jako zacatek slibneho projektu :)
  • 0

#16 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 7:39

zato Kikina 6021 se sesypala jak domeček z karet, aniž by to cokoliv vypsalo, hned zamrzla. Ale kdo ví, zda umi MIDP 2.0 nezjiš'toval jsem to
  • 0

#17 druzicka

druzicka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 201 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 7:40

Tak Nokia 6230i po nainstalovani a spusteni okamzity restart telefonu :o( Napise jen spoustim aplikaci a slus Jen doplnim, ze MIDP 2.0 umi, umi i cist a zapsovat na kartu, handy, trekbuddy v pohode slapou
  • 0

#18 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 11:24

ty nokie mě znepokojují. ale pokud to na nich padá ze stejného důvodu jako to padalo v emulátoru, tak už jsem to ve spolupráci s autorem virtuálního stroje opravil, očekávejte dychtivě další verzi ;) teď se pokusím rozchodit zóny, zatím bez propojení na gps
  • 0

#19 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2008 - 3:15

codename "to už jsou zase čtyři ráno??" :)

- umí rozlišovat zóny. Zatím ale nevnímá pozici hráče - chtěl jsem tam udělat obrazovku pro zadávání souřadnic ručně, ale už je holt pozdě. Příště.
z hlediska uživatele to pořád ještě není poznat, ale uvnitř už trpaslíci běhají po mapě ;)
- problém který shazoval nokie je (snad) zdárně odstraněn - testoval jsem na nokii 6230 a nespadlo to

co dělá tahle verze a co mě zajímá?
Dělá to, že po úvodním "Loading LUA..." zobrazí tři dialogy (to, čemu se říká Dialog v Builderu). První má 3 obrazovky, druhý jednu a třetí má dvě.
(zvědavci si můžou otevřít Zooventure Level Two z tutorialu a zjistí, že jsou to dialogy z OnEnter událostí pro všechny tři zóny)

U každého dialogu jsou dvě tlačítka: Next pro další stránku (případně na poslední stránce "OK" pro další dialog) a Cancel pro skok na další dialog bez čekání.
Zajímá mě (kromě toho, zda to vůbec chodí), jestli ve vašem oblíbeném telefonu jde Next odkliknout vašim oblíbeným odklikávacím tlačítkem (na SE to prostředním nejde) a jestli Cancel jde odkliknout vaším oblíbeným přeskakovacím tlačítkem (na SE tlačítkem "zpět" jde)

Jinými slovy: samozřejmě že stačí zmáčknout tlačítko příslušné k tomu popisku. Ale na některých telefonech je např. "speciální" tlačítko na odkliknutí nějaké hlášky, na návrat o úroveň menu výše a podobně. Pokud taková tlačítka váš telefon má, zajímá mě, jestli fungují, nebo jestli se musí použít ta tlačítka s popisky.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#20 druzicka

druzicka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 201 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2008 - 5:54

Nokia 6230i Aplikace je funkcni. Ok jde prostrednim tlacitkem, cancel jde funkcnim tlacitkem na ukoncovani. Pokud projedu vsechny tri zony zustane na poslednim textu a nereaguje to ani na ok ani na cancel. jde to jen ukoncit. Stoji to na dialogu: This sample cartridge has been brought to you by J2B2! Predpokladam ale, ze to tak ma byt :o)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama