Přejít na obsah


Fotka

Garmin eTrex Vista HCx - pár dotazů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
232 odpovědí na toto téma

#61 pk84

pk84

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 116 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2008 - 20:39

Jasně, chápu. S Legendem HCx stačí popojít pár metrů. (Osobní zkušenost) Ty "pověry" jsem četl od lidí co Vistu mají, ale jinak i v letadle kalibrují barometrický výškoměr minimálně jednou za hodinu. Co z toho asi vyplývá? Kompas elektronický větších odchylek nemá, ale v případě nějakého většího elmag./mag. pole ukazuje velmi zajímavě (opět osobní zkušenost). Kolem a kolem, kdyby to šlo oboje vypnout, tak je to bez problémů. Ale barometr u Visty nejde. Takže jsem šel do Legenda HCx, a ten mi výšku i směr velmi spolehlivě stejně vypočte z družic. Navíc Legend HCx není při výpočtu výšky závislý například na tlakované kabině letadla - jeho údaje o rychlosti, poloze a výšce se shodovaly s údaji promítanými leteckou společností (osobní zkušenost) a to už stojí za zvážení:D (čili ostatním uživatelům: Legend a Vista mají oba kompas a výškoměr, jen se liší způsob zjištění těchto hodnot)
  • 0

#62 Niraj

Niraj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)
  • Locationkousíček vod Myšle

Publikováno 03 prosinec 2008 - 20:54

Jasně, je to o tom, co kdo preferuje ... stejně jsou to jenom hračky. Tak to neberme moc vážně ;) Ale když už jsme u těch kompasů a výškoměrů u Visty: Když elmag. kompas vypnu, tak je vypnutej tak, že i když padnu pod nastavenou hranici rychlosti chůze, tak zůstává stále vypnutý a já jedu na družice? Nebo se i tak zapne? A nebo je to jinak - kompas musím mít zapnutý, ale než klesnu pod rychl. limit, tak "spí" a naskočí až poté? A u výškoměru? Jak tam poznám, jestli mi to ukazuje právě výšku určenou z družic, nebo z barometru? A jen pro zajímavost...jaký máte nastavený rychlostní a časový limit pro zapnutí elmag.kompasu? A jak se vám to osvědčilo, co od toho očekáváte? A mám nyní 1km/h (takže naprostou část cesty jdu na družice, až těsně u kešky, když už si tak člověk postává a poposkakuje mám elmag.) A čas? Ten furt řeším. Menší (5 nebo 15 sec)? - ale to se furt asi přepíná elmag / družice. Nebo delší (30s, 1min), to zase musím dobu čekat, než se přepne.
  • 0

#63 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2008 - 9:07

Jeste bych se vratil k te presnosti kompasu u Visty a vlastne u vsech Garminu. Garmin pouziva dvouose cidlo a tak nema informaci o svisle slozce magnetickeho pole a z toho plynou vsechny problemy s presnosti. Pocitam, ze v nasich sirkach bude magneticke pole sklonene k povrchu tak v uhlu 30° a to je uz dost vyznamna ochylka viz obrazek pod prispevkem. Magneticke cidlo pak meri jen tu slozku Fx. Kdyz se podari GPS mirne sklonit, tak se ten vektor Fx zmeni prave podle uhlu smerem k silocare. Takze pokud se nam podari nakalibrovat kompas naprosto vodorovne a pote naprosto vodorovne merit, tak mame chybu minimalni a jsme nakalibrovani jen v plose a ne v prostoru, ale to je v praxi skoro nemozne, vetsinou GPS je mirne naklonena a to jak pri kalibraci, tak i pri mereni a pak uz chyba roste v zavislosti na odchylce od roviny kalibrace. Dalo by se to odstranit nalepenim vodovahy na GPS, ale priznejme si, ze bychom si pak pripadali jak blbci. Reseni je pouzit triose magneticke cidlo, to pak neni citlive na naklon, jelikoz meri prostorove polozeni silocary (tak to dela Magelan). Navic i vlastni GPS generuje nezanedbatelne magneticke pole a tak merit nejak presne skoro nelze.
Pro mne ten magneticky kompas je jen informacni a je prijemne kdyz vim kam jsem otocen, kdyz stojim. Navic pri navigaci pomoci buzoly se drzime azimutu, zatimco u GPS se navigujeme na bod a azimut se neustale meni podle hledani cesty k bodu. Takze kompas je jen pomocne zarizeni.
Takze par ilustracnich obrazku:
Buzola
Nakalibrovana GPS
Naklonena GPS
Bocni naklon
Buzola + GPS vsimete si toho vzajemneho magnetickeho ovlivnovani.
Tak si z toho udelejte vlastni usudek. Pokud by bylo v GPS cidlo podobne buzole, tak by bylo vyhrano, ale to je jiny princip mereni v elektronicke podobe nerealizovatelny (v buzole se cidlo vzdy nataci do stejne polohy a vzdy je vodorovne).
  • 0

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp


#64 pk84

pk84

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 116 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2008 - 0:25

Solim: Dobrá práce. Ještě někde mám mobil s elektronickým kompasem (a s vodováhou na krytu) ;)
  • 0
Vložený obrázek

#65 emdotix

emdotix

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 12:11

No mouchy, jedna tam byla a pekne velika a to kdyz jsi se dostal nekam mimo dobry signal, tak GPS si zacala vymyslet a ujela ti treba o 200m a tam setrvala a pokracovala v paralelni ceste, ale o 200m posunute. Uz se o tom tady dost psalo v souvislosti s Coloradem, ale diky stejnemu chipu to same plati i pro Vistu HCx. Po update firmware jsem uz toto nepozoroval a ani o tom nekdo nepise.
Verzi se dozvis kdyz podrzis zmacknuty kurzor (ENTER) a pak teprve zapnes napajeni. Najede ti zkusebni obrazovka a tam to mas hned na prvni radce (Software Version).


Mám Vistu HCx asi měsíc a toto chování potvrzuji s verzí FW 2.90. Dnes jsem si stáhnul FW 3.00 pomocí WebUpdater, tak uvidím. (v menu "nastevení"/"systém"/"verze software" nyní vidím: Verze softwaru 3.00, Verze GPS SW 2.80, což mi přijde zvláštní) Dám vědět, jestli se toto chování změnilo. Podle popisu changelogu z 2.80 na 3.00, tak ne.

Vista HCx se mnohdy hodně pokouší extrapolovat. Zajdu do domu, kde nemůže být žádný signál a na displeji vidím, jak jdu dále po ulici.
  • 0

#66 emdotix

emdotix

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 12:27

Měl bych ještě jednu otázku. Nevěděl by někdo prosím, zda-li Vista HCx podporuje po hardwarové stránce paměťové karty větší, než 2GB? Na http://www.poi-factory.com/node/11382 jsem četl, že ano, ale pro jistotu se ptám, jestli to někdo zkoušel.

Verze FW 3.00 pro Vistu HCx právě přidává podporu map větších, jak 2GB. Viz http://www8.garmin.c...ils.jsp?id=3709
  • 0

#67 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 19:30

emdotix napsal/a:
Mám Vistu HCx asi měsíc a toto chování potvrzuji s verzí FW 2.90. Dnes jsem si stáhnul FW 3.00 pomocí WebUpdater, tak uvidím. (v menu "nastevení"/"systém"/"verze software" nyní vidím: Verze softwaru 3.00, Verze GPS SW 2.80, což mi přijde zvláštní) Dám vědět, jestli se toto chování změnilo. Podle popisu changelogu z 2.80 na 3.00, tak ne.


Vidis, a ja toto chovani s Vista HCx nepozoroval nikdy. ;)

Jinak k tem verzim - neni to zadna zahada. Ta GPS ma proste firmwary dva. Jeden patri samotnemu GPS chipsetu (to je ta verze 2.80), a dalsi firmware je samotny Garmin, tedy obsluha map, uzivatelskeho rozhrani, atd. To je ted ta verze 3.00.

Co mi ovsem prijde zahadne pro zmenu me: Zjevne jsi, stejne jako ja, mel v GPSce firware verze 2.90, o ktere se changelog na webu garminu vubec nezminuje! tam je skok z verze 2.80 na verzi 3.00. Kam se podela verze 2.90, ktera evidentne existuje?
  • 0

#68 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 19:42

emdotix napsal/a:
Měl bych ještě jednu otázku. Nevěděl by někdo prosím, zda-li Vista HCx podporuje po hardwarové stránce paměťové karty větší, než 2GB? Na http://www.poi-factory.com/node/11382 jsem četl, že ano, ale pro jistotu se ptám, jestli to někdo zkoušel.


Recnicka otazka - proc by vydavali formware s podporou 4GB mapsetu, kdyby taovou velikost nezvladal hardware? Nebyla by to zbytecna prace?

Podle mnohych diskuzi na internetu to vypada, ze by mela zvladat i SDHC, tedy i vice nez 4GB. Ale takovou kartu nemam, nezkousel jsem. Zkousel jsem kdysi 4GB SDHC ve starsi GPSce (60CSX), a zvladala ji. Novejsi Vista HCX by tak nemela mit problem.

Ovsem pozor, jak v diskuzich, tak i na samotnem webu garminu objevuje zminka o problemech se Sandisk Ultra II. takze temto kartam se radeji vyhni.
  • 0

#69 Manhack

Manhack

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 19:56

ééé to dobra masinka. len mne zklamala, kdyz jsem chtel zmapovat cestu z praglu do ceske kamenice, vlakem. ve vlacich ec (eurocity) jsem se mohl modlit za signal, presto ani jedna druzice neslitovala se :) oproti tomu v motoracku bez problemu. lec neni se cemu divit v ocelovem vlacku, plnem elektroniky a radiovych signalu. ;)
  • 0
Garmin eTrex Vista HCx
773039189

#70 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 20:01

.. a hlavne pokovenymi okny. Coz motoracky nemivaji. ;-)
  • 0

#71 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 20:01

Manhack napsal/a:
lec neni se cemu divit v ocelovem vlacku, plnem elektroniky a radiovych signalu. ;)

A hlavně pokovených oken. :) Taky mě to vždycky štve, ale nepomůže ani Sirf3 ani modlení... možná tak bezpečnostní kladívko.:D
  • 0

#72 swenney

swenney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 20:03

a v pendolinu me nechytl signal ani mobil...a nez sem dojel do prahy byla baterka prazdna jak porad hledal:/
  • 0

#73 emdotix

emdotix

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 20:47

HaLuMa napsal/a:

Jinak k tem verzim - neni to zadna zahada. Ta GPS ma proste firmwary dva. Jeden patri samotnemu GPS chipsetu (to je ta verze 2.80), a dalsi firmware je samotny Garmin, tedy obsluha map, uzivatelskeho rozhrani, atd. To je ted ta verze 3.00.

Co mi ovsem prijde zahadne pro zmenu me: Zjevne jsi, stejne jako ja, mel v GPSce firware verze 2.90, o ktere se changelog na webu garminu vubec nezminuje! tam je skok z verze 2.80 na verzi 3.00. Kam se podela verze 2.90, ktera evidentne existuje?


Ano, také jsem se nad tím pozastavil, že neexistuje zmínka o verzi 2.90 na webu garmin.

Nevěděl by někdo, zda-li lze provést upgrade FW toho GPS chipsetu?
  • 0

#74 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 21:46

Ano, update FW chipsetu občas proběhne, ale pokud Ti to nenabídne WebUpdater nebo to Garmin nemá na svých stránkách volně ke stažení, tak nic novějšího momentálně není... On FW chipsetu rozhodně nemusí být stejné verze jako ovládací FW přístroje...
  • 0

#75 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 676 příspěvků(y)

Publikováno 07 červen 2009 - 22:26

tak jsem tam dal verzi fw 3 a ještě mi to nabízí GPS chipset Type M2 /region file/ - mám to tam šoupnout?
  • 0

#76 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 08 červen 2009 - 8:45

Me to tohle nenabizi, takze to tam asi uz mam. GPSka se mi chova vychovane, tak to riskni. ;)
  • 0

#77 emdotix

emdotix

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 08 červen 2009 - 9:28

Děkuji všem za odpovědi :)
  • 0

#78 emdotix

emdotix

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 08 červen 2009 - 23:17

No mouchy, jedna tam byla a pekne velika a to kdyz jsi se dostal nekam mimo dobry signal, tak GPS si zacala vymyslet a ujela ti treba o 200m a tam setrvala a pokracovala v paralelni ceste, ale o 200m posunute. Uz se o tom tady dost psalo v souvislosti s Coloradem, ale diky stejnemu chipu to same plati i pro Vistu HCx. Po update firmware jsem uz toto nepozoroval a ani o tom nekdo nepise.

...

Vista HCx se mnohdy hodně pokouší extrapolovat. Zajdu do domu, kde nemůže být žádný signál a na displeji vidím, jak jdu dále po ulici.


Dnesni log z vyjíždky. Jel jsem ze spodu nahoru, najednou došlo k posunu asi 40 metrů mimo cestu (vpravo) a následoval paralelní souběh s cestou. Potom se pozice "překmitla" na druhou stranu.

GPS jsem měl zavěšenou na krku. FW GPS byl 3.00 a FW chipsetu 2.80 (nejnovější verze).

Vložený obrázek
  • 0

#79 swenney

swenney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 7:23

Me se to taky nekdy stava....napriklad cyklostezka kolem becvy mezi lipnikem a prerovem...a pokazde me gps ukazuje ze jedu po druhe strane reky...
  • 0

#80 Galenius

Galenius

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 15 červen 2009 - 7:50

Zvažuji koupi turistické navigace. A Vista je jedním z favoritů. Uvažoval jsem Vistu HCx nebo Oregon 300. Pro vistu jsou cena, rozměry, pro Oregona velikost displeje. Jak je čitelný displej u Visty, stačí pro vyhledávání na mapě (nejen pro GC). Díky
  • 0
Una Salus Victus Nullam Sperare Salutem




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama