Proč chci letní čas
Trochu si to zamotejme. Na časovou osu přidejme další dva body SVĚTLO OD a SVĚTLO DO. Tyto dva body se však s roční dobou na naší časové ose pohybují. V létě se od sebe vzdalují a v zimě se přibližují. Ale změna času pouze posune oba body ČAS dopředu nebo dozadu. Opakuji oba body. Tím se pouze přiblíží nebo oddálí od pohyblivých bodů SVĚTLA.
Proto nemůžu přijmout argument, že se někdo v létě ráno nevyspí, protože vstává o hodinu dřív. Ukázali jsme si, že spí pořád svých 8 hodin. Možná někomu dělá potíž zvyknout si ze dne na den, že se vše posouvá o hodinu. Já často jezdím po světě a na posun třeba devět hodin si zvykám tak dva dny. Takže posun o hodinu je pod mou rozlišovací schopnost. Proto si myslím, že i citlivějším jedincům by měly dva dny na tu hodinu stačit.
Posun bodů ČAS má za následek, že v létě je delší interval, kdy je světlo večer. A to je pro mě podstatné, protože já jsem sova a žiji večer a v noci. A proto chci letní čas. A klidně i v zimě.
Já tedy souhlasím s tím, že čas je taková podivná věc. Na jednu stranu to byli lidi, kdo si rozdělil den zrovna na 24 hodin, takže se může jevit jako věc umělá. Na druhou stranu však skutečně plyne, což má jak fyzikální, tak biologické důsledky. Fyzici ho dokonce považují za čtvrtý rozměr a hovoří tak o časoprostoru.
Nikdy jsem neměl pocit, že by na mě změna času nějak působila. Nezdá se mi, že bych potřeboval byť jeden den na aklimatizaci. Takže nějaké posouvání času mi žíly netrhá.
Ovšem pokud bychom měli uvažovat nad jedním časem pro celý rok, nechápu, proč by to měl být zrovna LETNÍ čas. Protože přece ten tzv. „zimní“ je ten původní, „správný“ a letní je uměle posouvaný. Proč „správný“? Protože při něm je v naší zeměpisné oblasti ve 12 hodin slunce přímo v nadhlavníku a to je to „pravé poledne“. Jestli tedy mít jen jeden čas, pak bych byl pro původní středoevropský, neboli tzv. „zimní“. A klidně i v létě.