![](http://test.geocaching.cz/public/style_images/gccz/icon_users.png)
![Fotka](http://www.geocaching.cz/uploads/profile/photo-thumb-15909.jpg?_r=1405601483)
![*](http://test.geocaching.cz/public/style_images/gccz/star.png)
![*](http://test.geocaching.cz/public/style_images/gccz/star.png)
![*](http://test.geocaching.cz/public/style_images/gccz/star.png)
![*](http://test.geocaching.cz/public/style_images/gccz/star.png)
![*](http://test.geocaching.cz/public/style_images/gccz/star.png)
Uživatelská recenze čelovky Fenix HP25
Příspěvek od
mikisi
,
22 říjen 2013
·
650 Zobrazení
![Uživatelská recenze čelovky Fenix HP25](http://www.geocaching.cz/uploads/blog-0227939001385841467.jpg)
A jdeme na to. Čelovka dorazila tak akorát, že jsem ji stihl vzít na ARH Hracholusky (většina kačerů ví o co jde), ale nějak jsem neměl čas začít ji skládat, a tak jsem najednou měl asi hodinku volného času před startem noční části soutěže na to, abych ji zprovoznil. No, říkal jsem si, že podruhé už nemohu být stejné vemeno a mít problémy se sestavením jednoduché čelovky. A opravdu, po vybalení před sebou máte čelovku propojenou krouceným kabelem s battery packem, dva popruhy a pár sponek. Sympatické je, že jsou přiloženy i 4ks AA alkalických baterií sloužících k napájení. Takže, vložit baterie do battery packu – dětsky jednoduché. Teď už jen pospojovat ty gumové popruhy a můžeme vybíhat.. A je to tu zase! Prostě nějak nechápu, jak to složit. Já vím, že si o mě budete myslet, že buď kecám, nebo jsem nemožná trubka. Jasné je, že jeden popruh jde kolem čela a druhý prostředkem přes hlavu. Ale uvědomte si, že na to ještě vzadu, nejlépe uprostřed, musíte zavěsit battery pack a vše musí držet. No s pomocí kamarádů z týmu (a kamarádky) jsme to těsně před startem dali jakž takž dokupy. V té konfiguraci to používám dosud, i když si myslím, že kdybych na tom zapracoval, šlo by to ještě zlepšit.
Samotné ovládání čelovky je v návodu celkem slušně popsáno a nic na něm není. Jen uživatele jiných Fenixů (konkrétně mě s HL20) bude chvilku mást, protože zmáčknutí a dlouhé zmáčknutí mají právě opačné významy. Takže, dlouhým zmáčknutím se zapíná/vypíná krátkým se přepíná výkon. Velmi dlouhým zmáčknutím se potom zapíná SOS režim blikání. A to všechno hned dvakrát. Protože, a to je zvláštnost této čelovky, čelovka má dvě optiky. Jednu s úzkým kuželem a s dosvitem kolem 180m druhou s širokým jemným světlem v úhlu podle mne kolem 150 stupňů. Výborné je, že se oba režimy dají libovolně kombinovat.
Čelovku jsem testoval v několika režimech, tak aby se na ní projevily všechny neduhy, kterými by mohla trpět. A také že jo. První test jak už jsem zde zmínil, byl na noční rychlovce na ARH. Fenix sice píše, že se čelovka dá využívat k široké škále sportovních aktivit, mimo jiné i k běhu. To je pravda jen částečně. Hlavní a přiznávám asi jedinou nevýhodou této čelovky je její váha. Táááákže. Jasně, s čelovkou šlo běhat v terénu, pokud vám tedy nevadí, že vám na zátylku hopsá battery pack a celá čelovka na hlavě díky tomu příliš nedrží. Ovšem na druhou stranu VÝKON!!!
Nezlobte se, že to tady takhle vložím, ale zmínit se to někde musí. VÝKON, VÝKON A ZASE VÝKON. O tomhle celá čelovka je. Každá z obou CREE XP-E R4 si to kouří svými 180 lumeny max výkonu. (samozřejmě regulovatelného) To je prostě moře světla, které noc promění v den a (ale to jsem nezkoušel) snad i nočky by se díky téhle náloži daly hledat v pravé poledne. No a je jasné, že takový výkon musí mít svůj zdroj. Tolik k poskakujícímu battery packu.
Další zkouškou byly dvě podzemní libůstky Jaskyňa mrtvych netopierov pod Ďumbierom a METRO na Berounce. V netopýří jeskyni jsem si tedy nevzal nabízený karbidový kahan a svítil jsem si Fenixem. Protože byla částečně osvětlená, stačilo svítit širokým kuželem na druhý stupeň. Super světlo, které osvětlilo jak okolí tak i celkem náročný terén pod mýma nohama. V místech kde se jeskyně rozšiřovala do dómů jsem přidával i úzký kužel a umožňoval tak kamarádům pořídit pěkné fotky. Nicméně mne zde tento kužel vypekl, když jsem se podíval pod sebe na visutém můstku nad 35m hlubokou propastí. TOHLE jsem opravdu NECHTĚL vidět. V METRU na Křivoklátsku samozřejmě žádné osvětlení není a tak vše bylo na mé čelovce. Super, člověk si prostě nakombinuje co zrovna chce. Tady přicházíme k mojí poznámce, že vám budou všichni nadávat. Ať naklápíte reflektor jak naklápíte, pokud svítíte širokým a obrátíte se na kámoše, budou jim ještě dlouhé minuty běhat v očích bílé myšičky
![Vložený obrázek](http://geokladno.cz/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif)
Celkově to tedy shrnu. Čelovka je co se výkonu a nastavitelnosti světelného paprsku týče suprová. Je vhodná pro jakékoliv outdoorové aktivity, pokud u nich nebudete dělat rychlé pohyby. Mohla by být skvělá na kole, to jsem bohužel vyzkoušet nestačil, ale z toho co jsem vyzkoušel, tak určitě. Jen mám trochu obavu, aby neoslňovala protijedoucí auta
![Vložený obrázek](http://geokladno.cz/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif)
Čelovku lze objednat v obchodě geocaching.cz - tady.
Bisaci