View Other Content
Categories See All →
Search Articles
Recent Articles
Recent Comments
-
Ještěrka pro každého zadarmo
Raben1 - úno 21 2016 21:44
-
Ještěrka pro každého zadarmo
waldik - úno 09 2016 0:02
-
Ještěrka pro každého zadarmo
charvic73 - led 21 2016 19:25
-
Ještěrka pro každého zadarmo
kydla - pro 28 2015 16:07
-
Ještěrka pro každého zadarmo
moukovi - lis 14 2015 18:56
-
Ještěrka pro každého zadarmo
indylič - říj 19 2015 19:46
Irsko – Moherské útesy
O'Brienova věž (nejvyšší místo útesu - 214 metrů)
Toto úžasné místo leží na západě země v hrabství Clare. Moherské útesy dosahují v nejvyšším místě 214 m a táhnou se v délce 8 km. Jen pár kroků od nejvyššího místa útesu se nachází Earth keš (GC1W06N) věnovaná tomuto nádhernému místu. Shodou okolností je owner keše český kačer (krutizlab). Při mé první návštěvě tohoto místa tam keš ještě nebyla a chvíli jsem si sám hrál s myšlenkou tam nějakou založit.
Pohled z loďě
Při každé návštěvě mi majestátnost a krása tohoto místa vezme dech. Podél celého útesu se lze procházet, i když jen na vlastní nebezpečí, jelikož tabule na konci vyhlídkových cest vysloveně pohyb mimo vyznačené cesty nedoporučuje. Přesto se spousty návštěvníků dál mimo vyznačenou cestu vydávají. Upřímně, dle vlastní zkušenosti, krásu Moherských útesů si nejde pořádně vychutnat z upravené stezky – ze stezek vyzděných kamenem toho lidé menšího vzrůstu moc nevidí. Výlet za „cedule“ nabízí mnohem intenzivnější zážitek, člověk má možnost se podívat až na okraj, vidět celou krásu bez překážek.
Vyznačený a upravený prostor pro návštěvníky
Neupravené a nevyznačené cesty
V nedalekém městečku Doolin lze za 10 € vyrazit na vyhlídkovou plavbu přímo k útesům a vychutnat si jejich krásu přímo z hladiny Atlantského oceánu. Skvělá podívaná, když počasí přeje a vlny oceánu jsou klidnější.
Oceán jen pár metru od přístavu
Při jedné návštěvě jsem měl „štěstí“ na horší počasí, kdy velikost vln byla téměř stejná jako velikost naší výletní lodičky. Takže při cestě k útesům jsme byli jak na horské dráze – skutečně při pohledu z lodičky ve chvíli, kdy jsme se nacházeli mezi vlnami (a nebylo okolo vidět nic než vrcholky vln), bylo některým lidem vydatně zle – tuto zábavu doporučuji silnějším žaludkům.
Život na útesu
Cestou k útesům jsem měl možnost navštívit jednu keš dvakrát – GC15E29 a GC207E1 (jedná se o dvě keše na totožném místě, první je už archivovaná) – jednou byl při odlovu příliv, podruhé odliv – foto nabízí malé porovnání.
Při odlivu foceno přímo od keše – podruhé k porovnání foceno přes záliv směr ke keši při přílivu. Keš je v tom křovíčku pod levou hradbou.
V oblasti jsou spousty nádherných míst, namátkou jako příklad uvádím zajímavé vodopády v obyčejném městečku nalezené díky keši GC1G85K.
Hned kousek od středu městečka
Každému, kdo navštíví Irsko, doporučuji toto místo navštívit a věnovat alespoň jeden den procházkám a výletům na oceán v oblasti útesu. Když přeje počasí, je možné potkat i delfíny. Z Dublinu je to cca 260 km autem. Zpáteční letenku z Prahy do Dublinu lze v dnešní době pořídit opravdu za pár korun (v akci třeba i se všemi poplatky za tisícovku).
4 Comments
Pěkný článek, nám Irsko učarovalo také. Jako alternativu doporučuji prohlédnout si Mohérové útesy od keše http://coord.info/GC3RJCY
V listingu je i popis cesty autem. Dá se zdarma trochu nadivoko zaparkovat nedaleko. Cesta pak vede přes pozemky, ale legálně. Chodí tam lidé, ale je jich asi tak 1% ve srovnání s davem, který jsem jindy zažil přes návštěvnické centrum. Tentokrát nám k šoku stačilo projet kolem parkoviště.
Od keše pak vede cesta po hraně útesů, ale šli jsme jen kousek. Pod keší je pěšina směrem dolů, kde jsme viděli jít rybáře s prutem. Takže předpokládám, že se dá nějak sestoupit až k vodě. Byl ale takovej vichr, že jsme měli docela strach.
Jinak bych ještě dodal, že dobrá bunda s kapucí je tu podmínkou ;-).
Fotky - nádhera.
Sakra, to jsi to s tou nejstarší keškou v Evropě nemohl napsat dřív ??
Teď jsem odsud přijel a tohle mi uniklo ....
Článek ale super, ty útesy fakt nemají chybu.