Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Musí se v cache "trejdovat"?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 19:52

Ahoj vsem,
jsem ve finale zakladani serie "Zmizele obce" (diskuze zde) a resim nasledujici vec. Jednotlive cache (ve kterych jsou indicie k nalezeni finale) jsou umisteny v mistech zmizelych obci, nebo podobnych mistech s pohnutou povalecnou historii. V kazde cache bude umistena zalaminovana karta s historii obce, stara mapa obce, nova mapa (soucasny stav) a historicke fotografie a pohledy. Cache maji size small - myslim si, ze by mozna bylo vhodne, aby se cache "netrejdovalo" - "cetky" ktere tam lide vlozi by snizovaly tu historickou tajemnost - existuje takove nejake pravidlo - ze by mohly vkladat treba jen CWG a trackovatelne predmety? Kdyz si predstavim, ze se tam casem objevi sloni z Kinder-vajec a takove ... no nevim :|

Dalsi vec - finalni cache (mystery) - bude size vetsi - pro utvoreni historicke atmosfery mam do cache pripravene dobove tiskopisy, dokumenty, noviny, penize, mapy a dalsi predmety. Predstavoval bych si to tak, ze si lide veci prohlednou, popripade neco doplni, ale nebudou nic brat (doufam). Puvodne jsem do cache chtel dat originaly, ale az na par veci tam budou kopie (ale jejich vyroba take neni jednoducha a gratis). Myslite, ze to tak bude fungovat? Resp. existuje na to nejake pravidlo? Jednou jsem odlovil GC162WK a tam to fungovalo obdobne s mincema.

Predem diky za rady.
Packy

Malá reklama :)
Vložený obrázek
  • 0
Vložený obrázek

#2 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 865 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:00

Uz jsme videl spoustu kesi, kde je v listingu vyslovne uvedeno at se nevklada Kinder srot nebo ptakoviny, ale pouze veci, ktere maji k tematu nejaky vztah (nebo vyznam-bylo by skoda, kdyby k danemu mistu mel nekdo informaci a nemohl ji vlozit), pripadne CWG, GC, TB.

Asi to nezabrani v tom, aby tam nejakej bambula vlozil nejakou ptakovinu, ale vetsina normalnich kaceru to bude respektovat. A pripadne bych i zadost v listingu napsal VELKYM PISMEM a pridal poznamku, ze toto veci muze kterykoli kacer beztrestne z kese odstranit. i kdyz vsichni vime jak se ctou listingy.

Jako vzor treba
GCV4GJ


Zkratka Trade je moznost nikoli povinnost --a bohuzel asi nezabranis tomu, aby se tam nejaka blbost neobjevila -- kdyz nekdo vytraduje i tuzku s napisem neodnaset ........

Jinak tvemu projektu jen tleskam --- od mala jezdim do Orlicek a tahle mista me vzdycky naplnovala takovou .....uctou (mrazenim)
  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#3 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 996 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:04

je to v lidech a o lidech... řekl bych, že tvoje pojetí v ničem neodporuje pravidlům a pokud chceš určitou úroveň a vybavenost krabky, tak to dej výrazně na zažátek listingu. mě se tento nápad líbí a jsem pro. podle mě trade není nutnost.
  • 0

#4 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:07

Chápu, že nechceš keše "zaneřádit" kinder šrotem atd. ale keš bez pokladu zase není keš. Obsah keší je obrazem českého kačerstva... Do listingu můžeš dát přání, aby se v keši neobchodoval kinder šrot apod. ale dodržování je už jen věcí kačerů.
  • 0

#5 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 751 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:07

packy_gis napsal/a:
Cache maji size small - myslim si, ze by mozna bylo vhodne, aby se cache "netrejdovalo" - "cetky" ktere tam lide vlozi by snizovaly tu historickou tajemnost - existuje takove nejake pravidlo - ze by mohly vkladat treba jen CWG a trackovatelne predmety? Kdyz si predstavim, ze se tam casem objevi sloni z Kinder-vajec a takove ... no nevim :|

Dalsi vec - finalni cache (mystery) - bude size vetsi - pro utvoreni historicke atmosfery mam do cache pripravene dobove tiskopisy, dokumenty, noviny, penize, mapy a dalsi predmety. Predstavoval bych si to tak, ze si lide veci prohlednou, popripade neco doplni, ale nebudou nic brat (doufam).


Koukni na GCYJA2 - ta je delana jako multi, jednotlive zastavky jsou piksly velikosti regular a v kazde jsou materialy o konkretni vesnici. Moc pekne, muzes si vyndat kopii dobove fotky a porovnavat si ji na miste s krajinou. Kdyz udelas serii lehkych tradicek, tak se tam samozrejme budou trejdovat cetky, jestli tomu chces zamezit, tak tam misto piksly postav naucnou ceduli.

Veci ktere se nemaji brat - proc ne, kdyz budou zretelne oddelene od normalniho obsahu, treba v deskach nebo mensi piksle, zretelne oznacene "jen na prohlizeni".
  • 0

#6 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:11

Ještě to tedy promyslím, ale třeba pro mě je na geocachingu lákavé to, že mě zavede na místa, na která bych se normálně nedostal. Nejde mi ani tak o věci (čti cetky), které v krabce najdu. A ty vesnice jsou právě tento případ - kolikrát jsem šel/jel okolo aniž bych tušil, co tam kdysi stálo ...
  • 0
Vložený obrázek

#7 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 996 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:24

packy_gis napsal/a:
Ještě to tedy promyslím, ale třeba pro mě je na geocachingu lákavé to, že mě zavede na místa, na která bych se normálně nedostal. Nejde mi ani tak o věci (čti cetky), které v krabce najdu. A ty vesnice jsou právě tento případ - kolikrát jsem šel/jel okolo aniž bych tušil, co tam kdysi stálo ...

naprostý souhlas, takhle to vidí asi většina kačerstva (a část z nich chce ještě hodnotně trejdovat), ale pak je tady pár "dobráků", kteří dokážou zlikvidovat sebelepší krabku :(
  • 0

#8 Hickos

Hickos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:25

No a počítej s tím, že se stejně najde někdo, kdo Ti něco z toho odnese (tj. ukradne). Tak abys pak nebyl moc překvapenej :(
  • 0
Don't panic!

#9 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:32

Hickos napsal/a:
No a počítej s tím, že se stejně najde někdo, kdo Ti něco z toho odnese (tj. ukradne). Tak abys pak nebyl moc překvapenej :(


Doufam, ze do finale dojdou ti kteri maji o tematiku upravdu zajem. Ale i presto jsem si pripravil kvalitni kopie ... treba takova propustka ze Sudet do Protektoratu, nebo 100 let stare vyucni listy nejsou zas tak bezne veci na trade. Asi se ale necham zlomit a do tech prubeznych krabek dam nejake drobnosti pro trade-chtive ...
  • 0
Vložený obrázek

#10 LudekV

LudekV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 771 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 20:51

Osobně bych doporučil požadavek na (ne)výměnu napsat přímo do keše - na víčko nebo na desky logbooku. Spousta lidí si listing nepřečte vůbec nebo až zpětně při logování, takže výzva přímo v keši je rozhodně jistější.
  • 0

a : Drake - vše potřebné pro (offline) geocaching na Android
Stránka projektu na GitHubu - požadavky a reklamace
PocketDrake - vše potřebné pro (offline) geocaching na PDA (WindowsMobile)


#11 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 21:18

LudekV napsal/a:
Osobně bych doporučil požadavek na (ne)výměnu napsat přímo do keše - na víčko nebo na desky logbooku. Spousta lidí si listing nepřečte vůbec nebo až zpětně při logování, takže výzva přímo v keši je rozhodně jistější.


Přesně tak. Pokud je to výrazným způsobem napsáno přímo v kešce, lidé to většinou respektují. Mám motýlí kešku, kde při občasných návštěvách většinou vidím, že ptákoviny lidi nevkládají, zvlášť když jsem si dal tu práci a nějaké motýly jsem sehnal (zvláštní je, že když zrovna člověk něco takového chce, nic vhodného se najednou v prodejnách cetek nevidí) a kešku jimi vybavil. Sem tam sice nějaký ten kinderšrot taky odnesu a nahradím motýlky, ale moc toho není. :)

Řekl bych, že nejvíc blbostí lidi do kešek dávají, pokud to autor nějak neusměrňuje tím, že občas krabičku "vyčistí". Prostě když najdu kešku plnou bordelu, tak tam mám tendenci ten bordel cpát taky. (Teď - ikdyž to píšu v první osobě - nemluvím za sebe, ale obecně.)
  • 0

#12 hplus

hplus

    H+

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 483 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2010 - 23:40

Veci, ktere nejsou na trade vyrazne oznac "nebrat" a zadnej normalni clovek je nevezme. Krabicky obcas zkontroluj a veskerej "kinder bordel" z nich odstran. Lepsi rady Ti asi nikdo nenabidne. (Jeste muzes omezit okruh hledacu tim, ze udelas cache PM-only, ale to se Ti jako BM asi nebude libit.) B)
  • 0
Davejte si pozor na ty, kteri maji zde na foru vic prispevku nez nalezenych kesi - jsou to geocacheri teoretici! :D

Delal jsem to pro prachy a pro body - ted uz mam obojiho dost! ;)
(Ale toho mrtvyho kotatka za kazdych 1000 bodu mi je lito a ne ze ne!)

#13 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2010 - 6:23

V jedné své keši mám také uložen předmět na "neobchodování" a bez problémů. Dal jsem ho do sáčku a přidal k němu česky a anglicky info, že to není obchodovatelný předmět a musí zůstat v keši...
  • 0

#14 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2010 - 6:58

myslim si, ze by mozna bylo vhodne, aby se cache "netrejdovalo" - "cetky" ktere tam lide vlozi by snizovaly tu historickou tajemnost

Co třeba tam dát dvě schránky (vedle sebe nebo menší do větší), aby bylo jasně odděleno, co je na výměnu a co je jen na prohlížení.
(A pokud chceš, aby si nálezci přečtli listing dříve než po návratu domů při logování, tak ho vytiskni vlož do keše.)
BTW, není vhodné vkládat obrázky širší než 600 pixelů (jak do listingů tak sem do fóra), protože pak se roztáhne i text pod tím a při čtení každé řádky se musí horizontálně rolovat.
  • 0

#15 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2010 - 7:15

Na tvém místě bych si s krabkou trochu pohrál a upravil následovně : dobové materiály bych zalaminoval na stejný formát, např. A5, do každého udělal děrovačkou 2 díry, všechny navlíkl na 2 kroužky a ty připevnil (přišrouboval) ke krabce. Takže by vzniklo něco na způsob knihy, kde by byl vespod prostor na trade a nahoře několik lam.listů s dobovými materiály. A nebo druhá možnost - udělat do zalaminovaných materiálů dírku jen v rohu, všechny navléct na kroužek a kroužek ocelovým lankem spojit napevno s krabkou. Takto bude každému jasné, že to není na výměnu.
  • 0

#16 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2010 - 7:40

Jistě to bude hezká cache :)

Pravidla co dát či nedát do cache si určuješ ty - ale po zkušenostech vidím, že se na to kašle, bohužel.... takže asi bude za to, pravidelně kontrolovat a vyhazovat věci, ale řešení:
Dej nálezcům právo vyhazovat z cache, co tam nepatří - napiš do cache, že prosíš nálezce, aby nekompromisně odnášeli/vyhazovali vše, co zde dle tvého přání nemá co dělat

Originály nedávej - originály nedávej, udělej hezké kopie a nejlépe zalít do plastu - zalaminovat, sice to bude něco stát, ale větší cena než originál to nebude. Kvalitou to jistě lze udělat velmi dobře.

Je to jen o tom, jak napíšeš listing dobře psychologicky, výrazná písma, umístění apod. Ale tvá přání napiš přímo i do cache. výrazně stručně a jasně - ale né typu: !!!!! SEM NIC NEDÁVEJ !!!!! - velká písmena a milion vykřičníků nepomůže a vypadá to přinejmenším dost divně :) - s formou si jistě poradíš, třeba: "Žádám návštěvníky, aby sem nevkládali žádné věci na výměnu, kromě GC, TB a CWG. V okolí jsou skřítkové, kteří to nemají rádi a cestou vám můžou vzniknou z jejich strany nepříjemnosti" - Nebo tak něco :) Spíše vtipně a poutavě než agresivně a rozsáhle.
  • 0

#17 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2010 - 8:24

packy_gis napsal/a:
Ještě to tedy promyslím, ale třeba pro mě je na geocachingu lákavé to, že mě zavede na místa, na která bych se normálně nedostal. Nejde mi ani tak o věci (čti cetky), které v krabce najdu. A ty vesnice jsou právě tento případ - kolikrát jsem šel/jel okolo aniž bych tušil, co tam kdysi stálo ...


Ahoj,

ještě jeden pohled: na výlety chodíme s dětmi, 3 a 5 let. Pokud je cílem obrovský strom, hrad, rybník atd., tak děti něco vidí a jsou spokojené. Když ale přijdou někam, kde nic nevidí, protože to tam už není, je poklad s cetkami tím, co jim udělá radost, a nám, dospělým, umožní na ta místa zajít, aniž bychom museli řešit alternativní motivaci dětiček.

zdraví Adam
  • 0

#18 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2010 - 9:27

AHA & team napsal/a:

packy_gis napsal/a:
Ještě to tedy promyslím, ale třeba pro mě je na geocachingu lákavé to, že mě zavede na místa, na která bych se normálně nedostal. Nejde mi ani tak o věci (čti cetky), které v krabce najdu. A ty vesnice jsou právě tento případ - kolikrát jsem šel/jel okolo aniž bych tušil, co tam kdysi stálo ...


Ahoj,

ještě jeden pohled: na výlety chodíme s dětmi, 3 a 5 let. Pokud je cílem obrovský strom, hrad, rybník atd., tak děti něco vidí a jsou spokojené. Když ale přijdou někam, kde nic nevidí, protože to tam už není, je poklad s cetkami tím, co jim udělá radost, a nám, dospělým, umožní na ta místa zajít, aniž bychom museli řešit alternativní motivaci dětiček.

zdraví Adam


Přesně tak, geocaching nedělají jenom velcí chlapi, ale taky prťousové. A proto trade ano. Chce to jako u všeho jen trochu selského rozumu a vkusu.
  • 0

#19 ajne

ajne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2010 - 9:31

Já trade beru jako občasné doplnění kešeření, většinou ale není nic moc hezkého, za co měnit. Takže většinou TLNL. Jiná je situace když jdeme s malou sestrou přítelkyně. Zkusit s ní někde hodit po micro, tak jí to přestane velmi brzy bavit. Děti jsou děti, takže i když vidí hezké místo, tak přece jen velká krabice plná zajímavých věcí, to je největší zážitek. Spousta lidí staví kešeření s dětma na tom, že jim slíbí nějaký ten poklad, jinak by nechtěly jít. Nicméně, já bych se no-trade cache vůbec nebránil. Pokud tam bude možnost vložení GC, TB, tak jen fajn. A tématické věci, které mají zůstat v keši, bych hodně viditelně označil, případně něčím přidělal přímo ke krabičce. Snad nikdo by nebyl už tak hloupý, aby to vzal. A když už by to chtěl ukrást, tak tomu stejně ničím nezabráníš...
  • 0

#20 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2010 - 10:02

O víkendu jsem byl v okolí Šternberka a tam je několik keší, jejichž obsah je na přání autora tématicky. Nevím jestli to owner či nálezci tak zodpovědně třídí, ale v žádné tématické jsem nenašel nic, co by tam němělo být. A musím říct, že na takové poklady byla radost pohledět, prostě paráda. Takže určitě to může fungovat, ale vše je to o lidech...
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka