Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Telefon vs turistická navigace


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
28 odpovědí na toto téma

#1 espeda

espeda

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 23 June 2010 - 16:29

Začal jsem "lovit" s telefonem Nokia E51+bluetooth modul od Nokie. Používám WS Handy Geo. Navigování funguje dobře pokud jsem v pohybu, při zastavení začne ukazovat nesmyslné směry. Má stejný projev turistická navigace, příp. navigace s vestavěným kompasem? Dík.
  • 0

#2 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1867 příspěvků(y)

Publikováno 23 June 2010 - 16:33

Vysvětlení najdeš v mnoha z předchozích vláken. Každopádně se ničeho neboj, je to běžný jev - navíc zastavujeme chůzi až u kešky a tam ať se šipka už točí jak čamrda, ne? ;)
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#3 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 24 June 2010 - 8:08

Je to jednoduché: telefon (resp. BT modul) nemá žádný kompas, takže to kde je sever jen tak vypočítává z pohybu kam jdeš a předpokládá se, že mobil držíš přirozeně. Tedy když půjdeš na západ, držíš asi i mobil tak, že "vrcholem" je na západ takže sever musí být doprava, proto šipka kompasu v mobilu ukáže sever doprava - když mobil otočíš, nic se nestane, prostě se otočí i šipka. Když budeš stát nebo půjdeš pomalu, SW mobilu to prostě nedokáže moc kvalitně vyhodnotit. No a u GPS s kompasem to pochopitelně odpadá, tam prostě je kompas a ví kde je sever, takže když přístrojem otočíš, přirozeně se otočí i kompasová růžice, prostě normální kompas akorát, že elektronický. Snad jsem to napsal správně a jasně :)
  • 0

#4 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7934 příspěvků(y)

Publikováno 24 June 2010 - 8:20

Problém se šipkou je věc, které se říká vypnutá statická navigace. Některé navigace ji mají standardně zapnutou. Jedná se o to, že pokud je statická navigace zapnutá a ty jdeš rychlostí nižší než 4km/h, pak GPS přestane ukazovat. Je to kvůli tomu, aby např. v autě na křižovatce navigace nelítala sem a tam... Někdo to zapíná, někdo vypíná.. já ji měl vždy zapnutou. Ale na toto téma je tady samotné vlákno. Jak je to s kompasem už tady bylo napsáno. Turistické navigace mají v sobě tzv. 2D nebo 3D kompas a šipka ukazuje správně i když se zastavíš.
  • 0

#5 espeda

espeda

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 24 June 2010 - 20:59

Díky moc za opovědi, do budoucna z toho pro mě vyplývá pořízení turistické navigace s kompasem. To otáčení šipky mě irituje....
  • 0

#6 irwingcz

irwingcz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 03 July 2010 - 17:17

Ze stejneho duvodu jsem poridil sobe Dakotu 20. Neco malo jsem nalovil s ruznymi Symbian telefony s externi i interni GPS. Neco na Hadygeocaching, vetsi cast pak kombinace SmartCOM GPS a SmartGPX. Ale ten kompas a plna podopra GPX je neco, co me nakonec presvedcilo, abych do te Dakoty opravdu sel.
  • 0

#7 Ajfel66

Ajfel66

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 03 July 2010 - 17:53

Lovim take s mobilem E51 + GPS modulem (Qstarz BTQ-1000X), ale na chovani sipky si nemuzu stezovat. Sice nema kompas, ale pri sebemensim pohybu mi sipka ukaze, kde se kes nachazi. Ke kesi me to vzdy spolehlive dovede a pak uz dohledavam, kde by mohla byt...
  • 0

#8 Pavelmidi

Pavelmidi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 03 July 2010 - 20:19

já lovím s eten650 jako soft nyní používám pocketdrake( s kešemi a listingem celé ČR - databáze z GG) což je zatím to nejlepší a nejrychlejší co jsem zkusil a pokud potřebuju mapy, mam tam garmina (rovněž s kešemi z celé ČR). A v záloze pro každý případ richesseGPS (má skvelou šipku).
  • 0
co se dnes posere , zítra bude dobrý HTC Wildfire, Locus,Geoget II

#9 polas_CZ

polas_CZ

    polas_CZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 589 příspěvků(y)

Publikováno 03 July 2010 - 23:37

Už také lovím s GPS modulem LD-3W a jsem spokojený. Používám k němu N70 a 6300. Výhoda - dle Locify pořád plnej signál. To je jiné kafe než interní GPS. A návody na vypnutí statické navigace fungují, zatím jsem zkoušel vypnutí přes Python na N70. Doporučuji bluetooth moduly - jsou fakt skvělé.
  • 0
Cogito ergo sun ...

#10 m4rkus

m4rkus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 22 July 2010 - 13:49

Já bych to s těmi BT moduly růžově neviděl. Včera jsem hledal a poskakoval kolem pár skalnatých malých útvarů (ve Chřibech) - Vylízaná skála a s modulem Qstarz BT-Q818 to byla hrůza. je pravda, že všude kolem byl smrkový les a signál kolem 6 družic. Prostě jsem byl i 50m od cache. Pomohlo jen to, že jsem vylezl na skálu a chytil signál. Pokud tedy se člověk pohybuje v lese a nemá přímou viditelnost na nebe, je to hrůza. Čip je SIRF III. Byl by MediaTek lepší?
  • 0

#11 Pitel

Pitel

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 22 July 2010 - 15:29

Chytrejsi telefony (Androidy, iPhone) uz maji krome GPS i ten magneticky kompas a navic i gyroskop a/nebo akcelerometr. Takze at ten telefon natocite jakkoliv, tak na displeji poradu bude sipka ukazovat spravnym smerem.
  • 0

#12 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1867 příspěvků(y)

Publikováno 22 July 2010 - 15:41

m4rkus napsal/a:
Já bych to s těmi BT moduly růžově neviděl.

Včera jsem hledal a poskakoval kolem pár skalnatých malých útvarů (ve Chřibech) - Vylízaná skála a s modulem Qstarz BT-Q818 to byla hrůza. je pravda, že všude kolem byl smrkový les a signál kolem 6 družic. Prostě jsem byl i 50m od cache. Pomohlo jen to, že jsem vylezl na skálu a chytil signál. Pokud tedy se člověk pohybuje v lese a nemá přímou viditelnost na nebe, je to hrůza.

Čip je SIRF III. Byl by MediaTek lepší?

V lese, ve svahu a u skály ... to je vždy loterie, kam tě šipka dovede. To bych nesváděl na modul, ale na místní situaci.
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#13 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7934 příspěvků(y)

Publikováno 22 July 2010 - 16:15

Už to tady padlo několikrát.. ano, BT moduly se dá lovit docela obstojně. Točení šipky je otázka statické navigace a ta se dá zapnout/vypnout. Po čase ale stejně každý dojde k jednomu zařízení, protože ta hromada všech udělátek, nabíječek a kombinace výdrže baterie a odolnosti vůči počasí, to je hrůza.
  • 0

#14 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1199 příspěvků(y)

Publikováno 22 July 2010 - 18:22

sobikovi napsal/a:
Točení šipky je otázka statické navigace a ta se dá zapnout/vypnout.


Točení šipky se vypnutím statické navigace nedá elimilovat, pouze omezit. Jde o to, že BT moduly nemají kompas a orientace šipky je tedy určována jen díky pohybu modulu, potažmo člověka, který ho nese. Ve složitém, zvláště skalním, terénu tedy jde o to, že se nejde pohybovat tak rychle a zároveň odchylky měření GPS jsou tak velké, že celé měření je naprd a lítá šipka.
Statická navigace jen způsobuje, že modul nezohledňuje změnu polohy při pomalé rychlosti, což má samozřejmě taky vliv na točení šipky, ale nejde to jejím vypnutím se zbavit.
  • 0

#15 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7934 příspěvků(y)

Publikováno 22 July 2010 - 20:24

Samozřejmě, že je to pak dopad více vlivů... prostě telefon + BT nenahradí turistickou navigaci na 100%. Do terénů je určitě lepší ta turistická navigace nebo musím počítat s tím, že bude šipka ukazovat špatně...
  • 0

#16 polas_CZ

polas_CZ

    polas_CZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 589 příspěvků(y)

Publikováno 22 July 2010 - 21:01

Jsem příjemně překvapen funkčností modulu LD-3W. Oproti integrované GPS se loví jedna bášeň. Jen mi v 6300 chybí nějaké ty Ovi maps. :-)
  • 0
Cogito ergo sun ...

#17 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1867 příspěvků(y)

Publikováno 23 July 2010 - 7:23

sobikovi napsal/a:
Samozřejmě, že je to pak dopad více vlivů... prostě telefon + BT nenahradí turistickou navigaci na 100%. Do terénů je určitě lepší ta turistická navigace nebo musím počítat s tím, že bude šipka ukazovat špatně...

Do kamene tesat. Jen se jedná o dvě nesrovnatelné věci, takže těch 100% fakt nevím, k čemu se vztahuje, protože mně šipka špatně neukazuje. Ukazuje mi stejně jako další dva Garminy, tedy špatně nebo dobře podle místní situace. A o hmotnosti Garmina a mojí Nokie není myslím třeba diskutovat ;) Ale jak jsem tady už jednou napsal, nemám vůbec nic proti turistickým navigacím. Jen z mého pohledu neshledávám žádného rozdílu při hledání krabičky.
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#18 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6522 příspěvků(y)

Publikováno 23 July 2010 - 7:36

zlicinaci: tak ono je asi rozdil jit na nejakych 5 krabicek s mobilem, nebo na 50 krabicek s Garminem. Nebo nam tu chces tvrdit, ze davas 50 i s mobilem? EDIT: dalsi veci je, kdyz zacne prset - to potom delas jak? A dale - nikdy si nezakopl a nespadl ti mobil na zem nebo nevymachal se ti v kaluzi? Pokud ne, tak jsi pouze ve fazi "cekatel" :)
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#19 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1867 příspěvků(y)

Publikováno 23 July 2010 - 7:55

S474N napsal/a:
zlicinaci: tak ono je asi rozdil jit na nejakych 5 krabicek s mobilem, nebo na 50 krabicek s Garminem. Nebo nam tu chces tvrdit, ze davas 50 i s mobilem?
EDIT: dalsi veci je, kdyz zacne prset - to potom delas jak? A dale - nikdy si nezakopl a nespadl ti mobil na zem nebo nevymachal se ti v kaluzi? Pokud ne, tak jsi pouze ve fazi "cekatel" :)

Ty si děláš legraci v této okurkové sezóně, že? :D Začnu od konce. Když začne pršet, schovávám mobil do kapsy a dívám se na něj, když je potřeba ;) A dále, ano, několikrát mi mobil upadl a nic se mu nestalo. Kdybych nechtěl, aby mi upadl, dám si ho na šňůrku na krk, ale to nesnáším a tak mi občas vypadne z mé roztřesené stařecké ruky. Takže jsem ve fázi "účastník". Na 50 krabiček jsem se ještě nevydal, ale ano tvrdím, že jich dám třeba 100 s mobilem. Ale abych to mohl prakticky otestovat a podat závěrečnou zprávu, k tomu mi chybí vhodná lokalita v blízkosti.
Ale možná dochází k mýlce v interpretaci, nesnažím se řešit, co je "lepší". Jen se mi nelíbí tvrzení, že to co mám v kapse není 100% a tak :D
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#20 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7934 příspěvků(y)

Publikováno 23 July 2010 - 10:59

Já s Nokiii 6300 a LDW3W odlovil cca 60% svých keší. Ano, jde to. Šipka ukazuje kam má a když si zvykneš na její chování, jde to. U turistické navigace je dle mého šipka čitelnější, přesnější (v kombinaci s 3D kompasem). Takže pokud jde o šipku, dle mého vede Dakota 20 nebo iPhone 3GS/4. Neznám jiný mobil nebo BT modul, který by měl 3D kompas...

Baterie jsou u mobilu a BT modulu problém. Už jsi zklušel v zimě za mrazu v terénu vyměnit baterii v BT modulu nebo v mobilu? Fajnová akce. No a nosit po kapsát náhradní baterii dostatečně nabitou pro mobil i pro BT modul? Nesmysl. Proti tomu 2 nebo 4 tužkovky ani necítíš v kapse a jsou vždy po ruce. Když ještě mobil a BT modul mají jinou nabíječku, je to paráda a k tomu další sada autonabíječek... Kolik je to už cajků? Takže dle mého na výdrž baterií, praktičnost a poměr hromada železa, výkon, cena rozhodně vede Dakota 20, tj. turistická navigace. Ale ano, jde to.

Počasí je veliký nepřítel mobilů... Pokud si nepořídím nějaký supr pouzdro, déšt, sníh, mráz, bahno není nejlepší kamarád s mobilem. Ideálně když pak 100% netěsní, tak se zapaří display.. Když jsem ještě lovil s mobilem, odrovnal jsem v dešti 2! Nemyslím si, že když půjdu za šipkou a začne pršet, tak se pár medrů od keše zastavím, schovám mobil do kapsy a budu čekat až přestane pršet... Vodotěsnot a odolnost turistické navigace jasně vede.

Takže dle mého 3:0 pro turistickou navigaci. B)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama