Přejít na obsah


Fotka

Ukladani casu v trase v GPSMAP60 CSx


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Glein

Glein

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2010 - 21:34

Mam trochu problem v tom, jak z GPSMAP60 CSx vytahnout data o prosle trase vcetne casovych udaju (chci to pouzit pro geotagging fotek). Postupuju takto: v hlavnim menu jdu na prosle trasy, zde si zapnu zaznamenavani proslych tras (vetsinou je vypnute). Kdyz koncim, v proslych trasach tu aktualni ulozim, garmin mi nabidne jeji pojmenovani atd. Doma se pripojim k Mapsource a trasu z gps nactu. Kdyz ji ale ulozim jako gpx soubor, ve vyslednem xml jsou pouze souradnice a nadmorska vyska, chybi tam ulozeny cas. Co delam spatne? Mam dost blby pocit, ze to bude nejaka prkotina, ale nemuzu na to prijit.
  • 0

#2 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2010 - 21:57

1) normální stažení všech tras do Mapsource - 1A) v nastavení GPSky dáš Zázn. pr. tras - zap. (v angličtině teď nevím jak to je přesně napsané) Aby se ti přepisovaly starší trasy, dej si v nastavení "Přepis při plné", budeš tam tak mít nejnovější trasy. myslím, že je to trasa s cca 10-ti tisíci body, což mi při nejčastějším ukládání dat vystačí cca 2-3 dny 1B) v Mapsource dáš Přijmout ze zařízení a zaškrtneš si tam Trasy a stopy - stáhne ti to trasy i s časovými údaji. 2) Stažení uložených tras přes MicroSD kartu: 2A) Menu "Prošlé trasy" - zde "Nastavení" - podmenu "Nastavení dat. karty" a zde si zatrhni volbu "Uložit pr. trasu na kartu" - ukládá Ti to trasy přímo na kartu, kdy kapacita kolik tras se ti uloží je limitovaná velikostí karty. Jsou ukládány každý den - jeden soubor GPX i s časovými údaji. 2B) Vyndáš kartu, vložíš do čtečky a normálně stáhneš jako soubor GPX. Časové údaje většinou ztratíš při volbě uložit záznam trasy (kdysi mi to myslím i redukovalo počet bodů na 500, ale nevím, jestli to bylo jen u Visty, nebo i u GPS Map 60-ky).
  • 0

#3 Glein

Glein

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2010 - 22:40

Aha, to je ono -- nesmim tu trasu na konci ukladat, ale stahnout si ten Active Log. Ja ukladani delal proto, ze mi jde o denni zaznam z vicedennich cest, kde nemam moznost prubezne trasy stahovat. Takhle si „denni trasy“ udelam tak, ze vypnu a zapnu ten Zazn. pr. tras a Garmin pak uklada do dalsiho Active logu. Diky.
  • 0

#4 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2010 - 23:08

Když si zapneš to ukládání prošlých tras na kartu, budeš mít zálohu do té doby, než se ti zaplní karta. U stahování první metodou je nebezpečí, že se ti "zaplní" paměť - ta je limitována tím počtem bodů (teď přesně nevím,jestli to je 10 nebo 20 tisíc bodů, ale v menu se ti ukazuje jak máš tuto paměť zaplněnou). Vřele doporučuji si to ukládat oběma způsoby. Když budeš stahovat dostatečně často, nemusíš pak vyndávat kartu. Když se však ke stahování třeba týden nedostaneš, staré záznamy se ti přemažou. Máš-li však dostatečně velkou kartu, můžeš mít na té kartě záznamy staré klidně rok (viz. postup 2) ) v jednotlivých souborech "20100914.GPX" atp. - každý den jeden GPX soubor. Já si většinou po každém výletu, kdy se dostanu k PC stáhnu data a uložené trasy pomocí stahování do MapSource, paměť na GPSce vymažu (na stránce s trasovým počítačem - Menu - Vymazání a zde zatrhnout, co chceš smazat) abych příště nestahoval ty samá data. Čas od času si pak ještě "pro jistotu" stáhnu i data uložené přímo na té kartě a ty si ukládám jako "zálohu".
  • 0

#5 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2010 - 7:58

Glein napsal/a:
Aha, to je ono -- nesmim tu trasu na konci ukladat, ale stahnout si ten Active Log.

Ja ukladani delal proto, ze mi jde o denni zaznam z vicedennich cest, kde nemam moznost prubezne trasy stahovat. Takhle si „denni trasy“ udelam tak, ze vypnu a zapnu ten Zazn. pr. tras a Garmin pak uklada do dalsiho Active logu.

Diky.


Ne, je to jinak, klidně si ukládej co a jak chceš, ale:

Když přepneš GPSku, připojenou k PC, do režimu Mass Storage, tak se Ti zobrazí obsah karty jako USB disk a tam si najdi ty GPX soubory a ty si stahni do PC. To jsou nezměněné active logy a tam čas je.

Ty GPX se jmenují podle datumu a v každém z nich je několik tracků, podle toho, co GPS nasbírala.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#6 Glein

Glein

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2010 - 10:23

Super, diky! Ja vedel, ze to je nejaka drobnost, ktera me nenapadla -- dosud jsem na karte mel jen mapy a trasy ukladal pouze do vnitrni pameti Garmina.
  • 0

#7 Harwey

Harwey

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 208 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2010 - 12:16

Roman_Jaromer napsal/a:
Když si zapneš to ukládání prošlých tras na kartu, budeš mít zálohu do té doby, než se ti zaplní karta. U stahování první metodou je nebezpečí, že se ti "zaplní" paměť - ta je limitována tím počtem bodů (teď přesně nevím,jestli to je 10 nebo 20 tisíc bodů, ale v menu se ti ukazuje jak máš tuto paměť zaplněnou). Vřele doporučuji si to ukládat oběma způsoby. Když budeš stahovat dostatečně často, nemusíš pak vyndávat kartu. Když se však ke stahování třeba týden nedostaneš, staré záznamy se ti přemažou. Máš-li však dostatečně velkou kartu, můžeš mít na té kartě záznamy staré klidně rok (viz. postup 2) ) v jednotlivých souborech "20100914.GPX" atp. - každý den jeden GPX soubor...


Ahoj na závěr budu mít dotaz, ale nyní ještě k předchozímu. Mám obavy, že počet uložených prošlých tras na kartu nebude omezen kapacitou, ale "magickým" číslem 255. Přesně tolik jsem jich tam našel a na kartě je ještě cca 500MB volného místa. S nastavením jsem nic nedělal a víc to tam neuloží.

Kartu není třeba dávat do čtečky, ale stačí GPSku přepnout v nastavení do módu USB disková jednotka.

No a nýní můj dotaz. Po načtení prošlé trasy do MapSourcu mi tento ukazuje čas správně. Ovšem po uložení do GPX ukazuje o hodinu méně. Zkoušel jsem nastavit i v nastavení korekci pro čas +1, popř. +2 hodiny. Tohle má ovšem vliv jen na zobrazení ve vlastnostech stopy. Uložený GPX má neustále dejme tomu 8 hodin, ikdyž ve vlastnostech trasy v MapSourcu to ukazuje 9, 10 nebo 11 - podle nastavení té korekce....
Tak jsem blbej nebo co?? No asi jo....:D:D:D
Dík za radu
  • 0

#8 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2010 - 14:44

U 60ky je asi opravdu omezení na 255 uložených tras. Před časem jsem něco podobného četl od brabencze (tady).

A není možné, že by se ten čas v GPX ukládal v UTC?
  • 0

#9 Harwey

Harwey

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 208 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2010 - 9:53

alkes napsal/a:
U 60ky je asi opravdu omezení na 255 uložených tras. Před časem jsem něco podobného četl od brabencze (tady).

A není možné, že by se ten čas v GPX ukládal v UTC?


Asi to tak bude. Ovšem potom mám problém, když chci to GPX použít pro vložení GPS pozice do fotek do EXIFu. Stáhnul jsem si program Grazer, který zde někdo doporučoval. Vypadá jednoduše. Ovšem do EXIFu nic nevloží, jelikož je to o hodinu posunutý. Je tam sice možné zadat toleranci, ale to mi připadne blbost, řešit to pomocí tolerance. Časovou zónu v programu mám nastavenu na +1 - Praha a spol...
  • 0

#10 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2010 - 10:30

Zajímavé, řekl bych chyba toho programu. Kdyby se to tu nezmínilo, vůbec bych si nevšiml, že v GPX je čas ukládaný o hodinu jinak. Používám totiž jeden komerční program, který s tímto počítá, takže přiřazuje informace správně. Zkus se podívat, jestli tam v tom prográmku není nějaká funkce "korekce času" nebo něco podobného. Případně zkus najít jiný program.
  • 0

#11 Harwey

Harwey

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 208 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2010 - 14:14

No korekce tam je, ale tu beru jako korekci rozdílu času v GPSce a foťáku - třeba cca 5minut apod....
Časové pásmo se tam dá zvolit, takže by to s tím mělo počítat.
Stejně to neumělo dát do RAWu, takže jsem našel jinej a to je iné kafe...:D:D
Vše dělá zatím správně. mohu jedině doporučit - GeoSetter.B)

http://www.geosetter.de/en
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama