Přejít na obsah


Fotka

Garmin eTrex Legend vase postrehy a zkusenosti


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
52 odpovědí na toto téma

#1 jirinek007

jirinek007

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 27 September 2010 - 19:31

Chtel bych si kopit model Garmin eTrex Legend. Tak by me zajmaly vase nazory a zkusenosti s tim to modelem predem dekuji za odpoved.
  • 0

#2 chochocz

chochocz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 27 September 2010 - 19:48

zdravim tento model vlastnim a muzu ho jedine doporucit v teto cenove kategorii je jeden z nejlepsich....aspon podle me teda...
  • 0

#3 Bobr_

Bobr_

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 27 September 2010 - 20:41

Mám Legenda od února loňského roku. První mi prokous pes, druhej - prasklo sklo při lehkém přimáčknutí na zem batohem, poté ve vodě ztratil vodotěsnost. No není nerozbitnej, ale pro seznámení s navigací,.. je naprosto vhodnej. Signál v lese kolikrát hledá tak dlouho, že to ani nejde ( serie u Teplic - před první keškou jsem ho zapnul a u pátý jsem ho vypnul, aniž našel signál.) Ale mimo listí je dobrej. Inu pokrok nezastavíš. Ale navigace kolem 1000Kč je to dobrá.
  • 0

#4 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4547 příspěvků(y)

Publikováno 27 September 2010 - 20:57

Jak píše Bobr, navigace je to dobrá, já s tím našel 350 keší za pět měsíců. Ale v lese se s tím hledá špatně. Buď není signál nebo má rozptyl čtyřicet metrů. A po zapnutí dlouho loví družice.
  • 0

#5 Bobr_

Bobr_

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 27 September 2010 - 21:07

Ale asi je to jeden z mála přístrojů, kdy se nemusíš bát, že se zničí. No tak seženeš novej.
  • 0

#6 joinerp

joinerp

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 27 September 2010 - 21:17

Právě jeden prodávám na Aukru , ale jinak po celou dobu (asi 3 roky) naprostá spokojenost. Je pravda že v lese pod listím a mezi vysokými domy je problém se signálem, ale vždycky jsem si nějak poradil a pomohla mi najít asi 400 keší. Pro začátek v této cenové hladině je to ideální volba.
  • 0

#7 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7934 příspěvků(y)

Publikováno 27 September 2010 - 21:33

Garmin eTrex Legend je starý a již překonaný model turistické navigace, Mountfield ho "dával" ke kolům zdarma, takže se ted díky tomu velice dobře prodávají za pakatel. Ano, za tech cca 1000 kč je to fajn mašinka pro začátek, ale mapa do ní je už hodně stará (dá se jít za šipkou), do navigace dostaneš jen souřadnice bez listingu a hintů, kvalita příjmu signálu je hodně mizerná v lese a zástavbě, takže skoro všude... Mám dojem, že zde glorifikují Legenda jen ti, co ho chtějí prodat :D
  • 0

#8 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 27 September 2010 - 21:40

Smrk napsal/a:
Jak píše Bobr, navigace je to dobrá, já s tím našel 350 keší za pět měsíců. Ale v lese se s tím hledá špatně. Buď není signál nebo má rozptyl čtyřicet metrů. A po zapnutí dlouho loví družice.


S tím mají problém i jiné navigace. Když je špatný signál, tak se holt snižuje přesnost. Mám možnost srovnání. Začínal jsem s Legendem. Měl jsem ho více než rok a byl jsem s ním spokojený.
Pak jsem si koupil Oregon, který má více funkcí. Umí něco navíc. Přesnost zaměření pozice je u něj stejná jako u Legendu. Složitější zařízení má i své nevýhody. Oregon je o něco méně spolehlivý (třeba častěji "zatuhne" ) a má větší spotřebu, takže častěji musím měnit baterky.
Etrex Legend je slušná a velmi spolehlivá navigace.

Edit: Měl jsem Garmin eTrex Legend HCx. Ten tady vychvaluju a stále se prodává za víc než 1000 korun.
  • 0

#9 Adam's family

Adam's family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 7:53

Ahoj. Mám LEGENDA od začátku a bez problémů pracuje a hledá to co potřebuji. Pokud nemáš moc peněz tak tato volba si myslím je dobrá...
  • 0

#10 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 8:48

za prvé: zrušte příspěvek od pajast, mluví o naprosto jiné avigaci (to HCX v názvu nejsou jen tři písmenka, ale znamená to naprosto jiné zařízení ve stejné krabičce). za druhé: na co tu navigaci potřebuješ? Někam na pole nebo na moře, a to jen pokud nebude pod mrakem, prosím. Já si myslím, že na navigování po keších. No a potom je jen jedna poctivá rada: TOHLE v žádném případě nekupuj. To už je lepší jakýkoli telefon s GPS přijímačem, třeba i externím, a za míň. Domnívám se, že primárně potřebuješ, aby ti to našlo keš. No a to je právě to, co Legend dělá jen občas - pokud tedy zrovna najde družice, a to ještě velice nepřesně. Ty bláboly o srovnání s Oregonem (stejná přesnost, tuhnutí O) vůbec neberu vážně. Měli jsme a ještě se někde válí Béďu, pak dlouho eTrex H, Dakotu, Oregáno. Nedělal jsem si nějaké přesné porovnávání podle tras, jen uživatelská zkušenost. Ta je s Legendem prostě tristní. aždou chvíli ztratí družice, pokud je vůbec najde, v jen trochu horších podmínkách (vlhko ve vzduchu, les) naviguje s přesností meteoritického deště. Myslím, že u kešingu je přesnost to jediné, co tě hlavně zajímá. eálná přesnost je dnes cca 3m, při nasčítání úchylek podle změn počasí a zaměření ownerem je v toleranci tak nějak 7 metrů. S Legendem nekešuješ jako ostatní, jen se dostaneš do desetiarové oblasti, kde "někde" je keš. Všechno ostatní krom přesnosti - mapy, listingy - jsou vítaná, ale přidaná hodnota. Bez přesnostui jsou k ničemu. A jak tu psali, mapa v Legendu je už mimo, takže jdeš za šipkou. Jít za šipkou je fajn, dodnes je mi tak trochu líto, že už to nedělám, ale v tom případě nekupuj Legenda, ale eTrex H. Má JEN šipku, zato tak přesnou a rychlou, že LEPŠÍ zatím není (ostatní nové mašiny jsou tak nějak plus mínus srovnatelně přesné a rychlé). Legenda fakt chválí lidé jen z nostalgie, anebo že jiné neznají, podobně jako majitelé trabantů. Kup ho, podle mne to budou vyhozené peníze. Ale třeba ho zase nějaký trouba koupí od tebe a ztráta nebude :) (BTW, asi bych měl prodat toho našeho... ;) - ale na Aukru, kamarádoj kačeroj bych nechtěl, aby mě nepomlouvali :D)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#11 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2841 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 8:52

Koupil jsem ho před dvěma roky nový asi za 1200,- Kč, oproti mému Geku 201 měl jako plus mapy a velkou výdrž na tužkovky. Citlivost má horší, to se tady pořád melduje. V lese nic, v rokli nic, pod čerstvým mokrým listím už vůbec nic. Aspoň si jeden potrénuje geo-instinkty :D Běžně se stává, že keška je na světle dřív, než si Legend najde patřičné množství satelitů …
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#12 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11450 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 8:56

... tobe mraky ovlivnuji prijem GPS signalu? To bez honem rict americke armade, protoze oni schvalne zvolili frekvence, ktere jsou maximalne pruchodne pres oblacnost. Tak aby vedeli, ze jim to nefunguje. :D
  • 0

#13 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2841 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 8:57

Když už družice najde a podrží, je přesnost stejná jako u novějších aparátů. Takže problém je spíš necitlivost než nepřesnost (testováno teď v Jizerkách s Legendem a Vistou HCx). Mapy - kromě nových dálnic a že jich tu je :D - až tak neaktuální nejsou, ale jsou holt ve 4 odstínech šedi méně přehledné. Ale žít se s tím dá. Horší je chabá paměť 8 MB - a kvůli ní musíš zadávat mapy po částech podle směru výletu. Takže na víkend v horách to byla Praha, Praha východ, Mladá Boleslav, Turnov, Liberec A DOST. A na příští víkend zase jiné mapy, pořád dokola a přes COM port dost pomaličku. Až bude Dakota za dva litry a pod ní bazarové etrexy HCx za litr, po Legendě od Trávníčka neštěkne ani pes. Ale zatím …
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#14 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 9:34

Eh, pravda - stále dokola omílaná chyba ve vyjadřování. Samosebou citlivost. Když družice vidí, není příliš důvodu nebýt přesný. Druhá věc je ztráta signálu - zajdeš pod listí na dubu a je po signálu. A TO je tristní. Pravda, mnohdy najdeš kešku dřív, než stihneš nastartovat GPS, ale ruku na srdce: nejvíc potřebujeme GPSku právě tam, kde se blbě hledá - v kamení pod skalami, v hustým lese, v uličkách starýho města, všude tam, kde je spousta potenciálních skrýší na malým prostoru a keška mrška není vidět na první kačpohled. Pak oceníš rychlý kvalitní příjem signálu. Opakuju znova, kup Háčko.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#15 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 9:34

Tak špatné, jak píše Citecka, to s Legendem není... moc dobré ale také ne. Je to GPSka s nejhorší citlivostí přijímače, co jsem kdy viděl, ale cache se s tím hledat dají, jen to v tak ve čtvrtině případů drhne a občas nejde vůbec (to bych odhadoval na jednotky procent). Pořád jsou lidé, kteří s Legendem našli těch pixel třeba i tisíc a to i v dobách, kdy nebyly v každém pařezu. Přesnost Legenda je v pohodě, ale k téhle informaci je nutno dodat, že jen když má použitelný signál a to bohužel vždy nemá.:( Pořád to asi je nejlevnější mapová turistická navigace. Pokud upřednostňuješ cenu, mapu, odolnost (relativně oproti mobilům a PDAčkům) a výdrž baterek (opět proti mobilům a PDAčkům), je Legend stále použitelná volba. Jestli signál všude bez čekání a hledání výhledu na oblohu, kup raděj etrex H, nebo si připlať za Legenda HCx. Kromě málo citlivého přijímače má obyč Legend ještě dvě vady, na které je dobré si dát pozor při koupi z druhé ruky... Odlepující se postranní gumový pásek (problém všech přístrojů řady etrex). Po čase se zhorší kontakty v konektoru propojující základní desku s displejem a pětipolohovým tlačítkem, takže pak přes displej začnou běhat proužky a tlačítku nefungují některé polohy... což je docela problém. S trochou šikovosti to jde opravit, ale je otázka, jestli se to vůbec vyplatí.
  • 0

#16 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 9:35

HaLuMa napsal/a:
... tobe mraky ovlivnuji prijem GPS signalu? To bez honem rict americke armade, protoze oni schvalne zvolili frekvence, ktere jsou maximalne pruchodne pres oblacnost. Tak aby vedeli, ze jim to nefunguje. :D

Tak tak. Počasí GPSkám nevadí v podstatě vůbec. Horší to ale je s mokrými stromy.
  • 0

#17 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 10:54

Nadsázka. Když pomlouvám, se to hodí :) Ale na druhou stranu, počasí: když je mlha, je fakt příjem horší. Možná je maximální průchodnost, ale stejná jako při "krásně" není (subjektivně). Možná taky vlhkostí na listech, jehličí stromů - tam je to tristní okamžitě. Dál sněžení. Taky smolík. Odrazy od svislých ploch (skály, baráky) - známý problém všech GPS. Ty lepší to nějak jakžtakž korigují. Družice jen v určité výseči oblohy, ne rozmístěné pravidelně - taky problém. Prostě, v dané kategorii si raději vyberu spolehlivou šipku, než poměrně chabou mapu s nespolehlivou šipkou. A ty problémy s joystickem ani nezmiňuju. Ále co, stejně si to málokdo nechá vymluvit a vlítne do Bédi... trabant forever :D
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#18 Anupev

Anupev

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 597 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 15:45

Já ho mám od začátku (měl jsem kromě něj ještě mobil Samsung Omnia "jedničku"-než mi ho ukradli), takže zatím jsem jen na něm... Takže: Odolnost: slušná, párkrat spadl na tvrdý podklad, žádné viditelné poškození Přesnost,citlivost: Ano,ano...hustý les, legendova smrt. Stane se. Ale rozhodně nemám chuť ho vztekle hodit do křoví. Když má dobrý signál, dokáže to s korekcí hodit až na +-2-3m Mapy: ujdou, není to zázrak,ale mnohem lepší než nic. Je fakt, že 8MB je sakra málo na interní paměť. Spotřeba: Vzhledem k typu displeje poměrně zanedbatelná - při vypnutém podsvícení Je fakt, že nemožnost stahování údajů přímo je někdy otravná,ale pokud není člověk extra líný, je to v pohodě. Je fakt, že má dost omezení, je to veterán, ale můžu říct, že se nestydím se s ním ukázat na veřejnosti. Časem investuji do nového stroje, ale za to, co mi Legend v GC dal, bych mu líbal do této chvíle zadek,kdyby nějaký měl.:-D Je super do začátků.
  • 0
Každá keš je stupněm ke kačerově posmrtné blaženosti.

#19 pgnext

pgnext

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 16:08

Řada legendů byla inovována na HCX, podobně jako etrex na řadu H, pro lepší čip myslím SIRFIII. TAk jako píše Citecka a jiní, tedy bych již do původního modelu nešel a koupil bych již ten přesnější. Sám mám etrexH a nedám na něj dopustit (až na tu blbou gumu). A neprodám ho!;)
  • 0

#20 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 29 September 2010 - 16:23

Ani já ne :) mám ho jako rezervní, "kdyby něco", dokonce v geoledvině, ale popravdě ho používám jen při doměřování nověm zakládaných lokací, jako druhý kontrolní přístroj. Jestlisenepletu, nemá čipset od Sirfu, ale myslím Mediatek, a jelikož Oregony a asi, přes sliby, i Dakoty jsou vybaveny STM, mám vlastně porovnání a když zprůměruju, udělím srovnatelnou chybu všem :)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama