Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1749 odpovědí na toto téma

#1281 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 04 listopad 2013 - 20:43

Sakra chlapi! Vazte slova, at to nekdo nevezme jako navod. Daisy chain neni tlumic padu. Jumar neni urcen pro zachyceni padu. Grigri je blbuvzdorna a nejde z ni vypadnout ani v pripade, ze ji pouzijem misto na slaneni k vystupu. ( uzlik na konci kratkeho lana pouzivame vseobecne, nejen u grigri)
Add cvakani odsedavacky do zebriku: cim vetsi pruves ve spojeni sedak - jumar, tim vetsi sance na delsi pad a tim na spolehlive servani opletu.
  • 1

#1282 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 04 listopad 2013 - 21:53

Tak já už fakt nevim, co a jak kde myslíš... ale nešť.

Nejdřív kritizuješ grigri kvůli stoupání a možnosti zatažení lana; pak zas, že je grigri blbuvzdorná a nejde z ní vypadnout, a to i když píšu o možnosti zatažení placaté úzké odsedky lanem pod kryt grigri, na což se stačí podívat - to bys to ale musel zkusit. Nejde o vypadnutí, ale o zablokování se někde ve vejšce; a pak aby ses odříz.

Tím, že připojíš krátkou odsedku do daisy, určitě neprodloužíš pád do jumaru - ke kterýmu, jak píšeš, ani nemůže dojít; pokud samosebou někdo neudělá blbost. Ta vzdálenost se nikterak neprodlouží, jestli máš správně dlouhou odsedku vedenou do jumaru přímo, anebo do některýho spodního oka daisy. Píšeš, že do odsedky může být jó tvrdej pád; samosebou že jo, pokud bys nepoužíval speciální dynamický odsedky, což nevěřím, že tu někdo má. Nepíšu, že daisy má nahradit tlumič - ale že když bude pád tvrdší jak - kolik tam píšou? 4kN? - mohou se švy začít trhat a alespoň trochu to ztlumí - ne že je to na to určený, himbajz.

Když už někdo chrastne do jumaru, může bejt rád, že je rád, a nějakej servanej oplet ho trápit nebude.

 

A qvejci: grigri opravdu NENÍ blbuvzdorná - nejen, že by šla otočit (no sakra, to už by muselo bejt...), že jde blbě založit lano atd., ale právě při dotažení do toho chumlu se může bloknout páčka, následně kus projet dolů a pak už se může stát leccos (třeba právě ten trh na jumaru atd.). Další věcí je slanění - můžeš si zaplíst tu otevřenou páčku do kdečeho, pod prsák, nějakou odsedku, závěs od prusíku, pod triko, a pak zůstane stlačená a jedeš dolů. Sice asi ne tragicky rychle, ale na zpanikaření to může stačit.

A k tý daisy - ohrazuješ se, že neslouží jako trhačka, ale že existují hned tři možnosti naprosto nevinně vypadající běžné manipulace s fatálníma následkama, to nezmíníš. Ona ta daisy taky může být sakra nebezpečnej cajk - chce si to prohlídnout nějaký obrázky nebo videa. Stačí zacvaknout karabinu přes šev místo přes smyci a už je to o život i při pár cm pádu; to si lze představit snadno. Trošku divočejší je představa, že v 50% možností, jak zkrátíš daisy zacvaknutím do téže karabiny dvou ok, se vlastně z tý smyce vyvlečeš - to chce vidět. Takže podstatně důležitější, než že se nemá použít jako tlumič, je upozornit, že se má horní oko vždy do karabiny přetočit jakoby nadvakrát okolo; a že v případě zkracování odsedu vždy použít druhou karabinu.

Ono nejde ani tak o výstup, kdy máš daisy pod jumarem a stoupáš do nějaký smyce na ní; pravděpodobnější je nějaký problém až v koruně, kde se z jumaru vypneš a stavíš si nějaký pomůcky ze smyc. Tam může bejt ta daisy fakt šikovná - ale taky sakra nebezpečná. Představuji si, že když uklouzneš z nějaký tý větce při smycování, sjedeš tak 30 čísel půlmetru, ale to může bejt dostatečně tvrdý na roztržení těch švů a vypadnutí z daisy, pokud bys byl v ní cvaklej blbě. KOUKNĚTE SE NA NĚJAKÝ TY VOBRÁZKY.

 

 

Někdes tu psal, že nejvíc blbuvzdorný je to nejjednodušší; to je jasná pravda. A když už použiješ nějakou složitější konstrukci, je třeba myslet, myslet, myslet a taky tu konstrukci co nejvíc uspořádat tak, aby bylo "na všecko vidět" a pokud možno se to do sebe nezaplítalo...


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1283 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2013 - 4:56

Aby jsme to jeste trochu zamotali - mam trochu zvlastni pocit z umisteni smyce do zebricku, neb mam dojem, ze zebricek neni zamyslen k zachyceni padu. Tudiz muze byt dimenzovan na pouhe cca 4 kN. Jiste, jumar take neni urcen k zachyceni padu, ale na druhou stranu lecktere pokusy ukazali, ze potencial tam je (za cenu strzeni opletu)....

potencial ve smyslu strzeni opletu? to si asi delas legraci a asi moc nevis, co to ma za následky.......


  • 0

#1284 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2013 - 7:38

potencial ve smyslu strzeni opletu? to si asi delas legraci a asi moc nevis, co to ma za následky.......

No mas po lane, no. Ale je velka sance ze na tom zustanes viset. To mi prijde furt lepsi zistat viset na lane bez opletu, nez mit lano v poradku a lezet dole na zemi. Aspon takhle to asi Ludvajs myslel. Akorat je zajimavy ze pred par dny se jeste Ludvajs k jumaru neprivazoval, zatimco ted v tom vidi potencial :)


  • 1

#1285 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2013 - 8:12

No mas po lane, no. Ale je velka sance ze na tom zustanes viset. To mi prijde furt lepsi zistat viset na lane bez opletu, nez mit lano v poradku a lezet dole na zemi. Aspon takhle to asi Ludvajs myslel. Akorat je zajimavy ze pred par dny se jeste Ludvajs k jumaru neprivazoval, zatimco ted v tom vidi potencial :)

Co koukam, tak pise, ze jumar neni zachytavac padu. A lano bez opletu? To je zrale s sebou tahat igelitovy pytel na mrtvoly


  • 1

#1286 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2013 - 9:47

Co koukam, tak pise, ze jumar neni zachytavac padu. A lano bez opletu? To je zrale s sebou tahat igelitovy pytel na mrtvoly

Jo, to pise a ma pravdu. A lano bez opletu je furt lepsi, nez zadny lano. Tohle je tezky, asi nemas nactenou tu diskuzi celou za dva tejdny zpatky nebo jak hluboko, pak ti to nedava smysl. Ale smysl to fakt ma. Rec je o tom, co se stane kdyz normalni bezny veci urceny k tomu abys nespad selzou a jako posledni co te spojuje s lanem mas uz jen ten jumar a padnes do nej. Prijdes o lano, ale mas sanci ze to prezijes. Nikdo nerika ze mas padat do jumaru, to samozrejme nemas.


  • 1

#1287 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2013 - 10:09

Jo, to pise a ma pravdu. A lano bez opletu je furt lepsi, nez zadny lano. Tohle je tezky, asi nemas nactenou tu diskuzi celou za dva tejdny zpatky nebo jak hluboko, pak ti to nedava smysl. Ale smysl to fakt ma. Rec je o tom, co se stane kdyz normalni bezny veci urceny k tomu abys nespad selzou a jako posledni co te spojuje s lanem mas uz jen ten jumar a padnes do nej. Prijdes o lano, ale mas sanci ze to prezijes. Nikdo nerika ze mas padat do jumaru, to samozrejme nemas.

Nikdy jsem se nesetkal s tim, ze by např. při dolejzání v koruně stromu byl na jumaru. Jumar odepínám a jsem na gri-grine nebo stopce a k tomu ještě na smyci ke kemni (větvi).


  • 0

#1288 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2013 - 12:33

Jasně, to asi každý. Řeč začala tím, že má být k jumaru ještě odsedka, jisticí, navíc. Dle metodiky.

 

Druhá část mluvení byla o rázu při pádu do smyce, a to naopak při vylejzání z lana do rozsochy NAD sebou teda hrozí, ne že ne.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1289 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2013 - 15:29

my o vlku...

Uklízel jsem na disku (v práci... ;) ) a co jsem nenašel... A vzhledem k tomu, že gri-gri opravdu není úplně jednoduchej cajk a taky vzhledem k tomu, že jeden obrázek je za tisíc slov, nahrál jsem pár obrázků na rajče.  Podívejte se. Docela bych se vsadil, že něco bude pro leckoho nové.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1290 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2013 - 22:58

Celkem se u těch diskuzí tady bavím....

Mám docela strach z vejšek, takže se normálně jistím na 2x a když někam přestupuju tak v tom momentě typicky na 3x.

 

Pokud ale někdo uvažuje tak že kde je nejmíň cajku, tak je to nejbezpečnější, tak jsme zpátky u DRT a vše vyjma cambium saveru je jen z jednoho lana. Ale jak tu už někdo psal (možná jsem to byl i já) 1x vidět, je víc, než si 100x přečíst ;)

 

Mějme se krásně a nepadejme :)


Tento příspěvek byl upraven od zemekoulani: 09 listopad 2013 - 7:30

  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1291 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2013 - 7:59

Celkem se u těch diskuzí tady bavím....

Tak to já taky. Leccos je úsměvné, třeba Citečkova alergie na mne (promiň kamaráde) nebo když si představím SeeBeeho, jak zděšením povyskočí na židli. K pobavení už není představa, že si tady nějakej jouda nasosá chytrý informace a pak je SÁM aplikuje v terénu. Je tu už spousta obrázků posbíraných z webu, byť povětšinou naprd. Jsou tu opravdu povedené návody na používání vercajku a hlavně fígle, kvůli kterým existuje tohle vlákno. Jenže to zaniká v balastu hádání, instruktáží od teoretiků a strašení, co se stane, když selže trojitý jištění na jednom laně. Takže upřímně raděj se bavím venku pod stromem s "postiženejma" dendrofilama nebo ještě raděj při dýchánku více kačerů nahoře v koruně stromu. Tam je snažší si ukázat, jak a proč se něco dělá a používá, tam se krásně čerpají informace. Tam by měli elévové zamířit, do lesa nebo na stěnu, ale s někým, do to umí. Neumím si představit, že bych se naučil používat daisy podle výše uvedených procent procvakávání a křížení a sešívání. Ale když to vidím, když si na to můžu sáhnou, zeptat se "hele na co je tohle a proč to vede do týhle karabiny", je nad tisíc těhle diskuzí.

Těším se na setkání v terénu (v neděli na Prachaticku?) 

PS: "pred par dny se jeste Ludvajs k jumaru neprivazoval.." Ale ano, pokud lezu "vysoko" s crollem, pak ano. A pak také před spolulezci, neboť příklady táhnou. Protože sám dělám kraviny, nechci, aby je ode mne někdo odkoukal  :) 


  • 1

#1292 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2013 - 8:08

S dovolením ještě trochu teorie k grigri: Grigri je bezpečné udělátko, protože 1) ho používáme pouze k účelu jeho určenému, tedy jištění a slanění a 2) při zaseknutí páčky či vtažení čehokoli STÁLE držíme konec lana z grigri vycházející v ruce a nikam nepropadnem ani nesklouznem. Nebo se pletu? 


  • 0

#1293 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 12:27

Grigri je bezpečné udělátko, protože 1) ho používáme pouze k účelu jeho určenému, tedy jištění a slanění a 2) při zaseknutí páčky či vtažení čehokoli STÁLE držíme konec lana z grigri vycházející v ruce a nikam nepropadnem ani nesklouznem. Nebo se pletu? 

:D se pleteš :) Já ho používám jako stoupací blokant :) Ale dost už o tom...

Co se týče stromů na Prachaticku, tak to bohužel nevyjde, neb stejně jako každý rok, zúčastním se Svahylského závodu. Ale věřím, že se zas někde potkáme...


  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1294 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 14:25

Tak to já taky. Leccos je úsměvné, třeba Citečkova alergie na mne (promiň kamaráde) nebo když si představím SeeBeeho, jak zděšením povyskočí na židli. K pobavení už není představa, že si tady nějakej jouda nasosá chytrý informace a pak je SÁM aplikuje v terénu. Je tu už spousta obrázků posbíraných z webu, byť povětšinou naprd. Jsou tu opravdu povedené návody na používání vercajku a hlavně fígle, kvůli kterým existuje tohle vlákno. Jenže to zaniká v balastu hádání, instruktáží od teoretiků a strašení, co se stane, když selže trojitý jištění na jednom laně. Takže upřímně raděj se bavím venku pod stromem s "postiženejma" dendrofilama nebo ještě raděj při dýchánku více kačerů nahoře v koruně stromu. Tam je snažší si ukázat, jak a proč se něco dělá a používá, tam se krásně čerpají informace. Tam by měli elévové zamířit, do lesa nebo na stěnu, ale s někým, do to umí. Neumím si představit, že bych se naučil používat daisy podle výše uvedených procent procvakávání a křížení a sešívání. Ale když to vidím, když si na to můžu sáhnou, zeptat se "hele na co je tohle a proč to vede do týhle karabiny", je nad tisíc těhle diskuzí.

Těším se na setkání v terénu (v neděli na Prachaticku?) 

PS: "pred par dny se jeste Ludvajs k jumaru neprivazoval.." Ale ano, pokud lezu "vysoko" s crollem, pak ano. A pak také před spolulezci, neboť příklady táhnou. Protože sám dělám kraviny, nechci, aby je ode mne někdo odkoukal  :) 

Njn, s tim procvaknutim na jumar mas pravdu,..... taky jsem lezl v zacatcich jen bez propoje.... ale po porizeni Y lanyardu (1m/1m) odpadlo nekdy trocha "chaoticke" precvakavani.

Ty joooo, Ludvajs a na gri-gri :) toho jsem si snad ani nevsim, snad vsude jezdi na sve patinou pokryte osme. A mohu potvrdit Tva slova, ze obcas na te zidli nadskocim......

O vikendu frcim bohuzel smer sever, rad bych se podival na T5 venovanou Svatemu Mikulasovi


  • 0

#1295 brtnicek

brtnicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 16:06


Mám docela strach z vejšek, takže se normálně jistím na 2x a když někam přestupuju tak v tom momentě typicky na 3x.

 

hlavně nepřestávejte diskutovat - my to pak probíráme v terénu - to co si kdo přečetl a zapamatoval :)

Včera jsem zažila svoje poprvé :) :) Dosud jsem si nechávala připravit cestičku a já si tam "jen" vylezla...ale teď? Sama v koruně stromu jsem si pěkně přetahovala lano do lepší polohy - a moc se mi to líbilo

Takže rada pro případné čtoucí -  s chorobou, zvanou akrofobie: Postupným tréninkem se tahle "choroba" dá zredukovat na přijatelný stav - před 2 roky bych tomu nevěřila, ale fakt jo, v životě bych se byla bývala pod sebe nepodívala dolů - ani z pár metrů............ a někdy mi i dvě lana byly málo :)
Dneska to "celkem jde" - i když ne úplně pokaždé ... ale už v pohodě tak do 10-15m výšky se dolů kouknu :)

 

 

hm- chtěla jsem vložit fotečku, a nejde :(
http://evabila.rajce....O#IMG_7152.jpg


  • 0

Jsou dny, kdy se mé sny lámou, koně pouštím z otěží-kam se dát a s kým se vznést snad jen cíl můj prověří....


#1296 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 16:10

hlavně nepřestávejte diskutovat - my to pak probíráme v terénu - to co si kdo přečetl a zapamatoval :)

Včera jsem zažila svoje poprvé :) :) Dosud jsem si nechávala připravit cestičku a já si tam "jen" vylezla...ale teď? Sama v koruně stromu jsem si pěkně přetahovala lano do lepší polohy - a moc se mi to líbilo

Takže rada pro případné čtoucí -  s chorobou, zvanou akrofobie: Postupným tréninkem se tahle "choroba" dá zredukovat na přijatelný stav - před 2 roky bych tomu nevěřila, ale fakt jo, v životě bych se byla bývala pod sebe nepodívala dolů - ani z pár metrů............ a někdy mi i dvě lana byly málo :)
Dneska to "celkem jde" - i když ne úplně pokaždé ... ale už v pohodě tak do 10-15m výšky se dolů kouknu :)

 

 

hm- chtěla jsem vložit fotečku, a nejde :(
http://evabila.rajce....O#IMG_7152.jpg

Na začátep pěkný stromecek, gratulace :)

 

A ohledně chorob, lezení je strašně navykové a ve velkém se projevuje dendrofílie :)


  • 0

#1297 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 16:28

...Mám docela strach z vejšek, takže se normálně jistím na 2x a když někam přestupuju tak v tom momentě typicky na 3x...

Komu chceš co nakecat, Jardo? :D


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1298 brtnicek

brtnicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 19:13

Na začátep pěkný stromecek, gratulace :)

 

A ohledně chorob, lezení je strašně navykové a ve velkém se projevuje dendrofílie :)

:) :)
No - není to můj první.... ale je to první, kdy jsem si v koruně "UŽILA" :) :) díky


  • 0

Jsou dny, kdy se mé sny lámou, koně pouštím z otěží-kam se dát a s kým se vznést snad jen cíl můj prověří....


#1299 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 14:14

zdravím a omlouvám se za minulé z,chyba :-))).K jumaru-v neděli jsme lezli a tak jsem o tom trochu přemýšlel a došel k názoru,zatím teoretickému(jen co se dostanu ven tak hned otestuju),že když používám k výstupu jumar a grigrinu,tak mám na jumaru kladku.To znamená,že když by selhala grigrina,tak lano mi ještě vede skrz kladku na jumaru,jen to lano musím podržet abych nejel dolů.A když na stoupacím laně bude u země uzel,i kdybych lano nechytl tak pojedu přes kladku jen do půlky stromu než se uzel zasekne v kladce a pak visím na jumaru.Snad jsem to vysvětlil srozumitelně.A jak někdo píše,lepší být celý a mít stržený oplet na laně,než být rozpláclý pod stromem s netknutým lanem.


  • -2

#1300 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 14:36

Teoreticky snad ano, ale prakticky si něco takového moc představit neumím. Jednak nevím o nikom kdo při stoupání na konci lana dělal uzel, druhak ani pád "do půlky stromu" neznamená že se cestou nezabiješ o nějakou větev :) Radši tu smyci do jumaru.


  • 0




6 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 6 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama