Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1749 odpovědí na toto téma

#1301 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 15:01

zdravím a omlouvám se za minulé z,chyba :-))).K jumaru-v neděli jsme lezli a tak jsem o tom trochu přemýšlel a došel k názoru,zatím teoretickému(jen co se dostanu ven tak hned otestuju),že když používám k výstupu jumar a grigrinu,tak mám na jumaru kladku.To znamená,že když by selhala grigrina,tak lano mi ještě vede skrz kladku na jumaru,jen to lano musím podržet abych nejel dolů.A když na stoupacím laně bude u země uzel,i kdybych lano nechytl tak pojedu přes kladku jen do půlky stromu než se uzel zasekne v kladce a pak visím na jumaru.Snad jsem to vysvětlil srozumitelně.A jak někdo píše,lepší být celý a mít stržený oplet na laně,než být rozpláclý pod stromem s netknutým lanem.

ty..... mne nekdy dokazes trocha nadzvednout. Predstav, ze jedes na statickem lane x-metru k zemi a pak te zarazi uzel na lane? to budes mit s prominutim sedak zarizuty az k hlave. asi to tu zaznelo, ale nebylo by krapet bezpecnejsi si cvaknout treba i smyc mezi sedak a jumar? Takhle pouzivam Y-lanyar s 1m delky, kdy jeden konec mam na jumaru a druhy pro pripadne cvaknuti na odsed


  • 1

#1302 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 15:31

Tak ciste v teoreticky rovine - uzel bys nesmel mit na konci lana, ale ve vhodnym miste aby to vyslo. Na konci 60m lana nahozenem do 15m by byl uzel k nicemu, zastavil by te 5m pod zemi.

 

Jinak ale je to s prominutim nebetycna pitomost. Kdyz muzu bejt k tomu jumaru privazanej rovnou nakratko kde se nic nestane a mozna ani oplet nestrhnu (pri trose stesti), proc se misto toho projet po lane az skoro k zemi a doufat ze me rozjetyho s nabranou velkou kinetickou energii cela tahle nesmyslna konstrukce zastavi? Jako adrenalin dobry, ale jako jisteni teda ne. Prosimte radsi sem takovyhle kraviny vubec nepis, nebo to nekdo jeste bude zkouset.


  • 0

#1303 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 15:42

Jinak teda koukam ze si nekteri vubec neuvedomuji tu fyzikalni podstatu veci. Za kazdym padem je schovana energie, kterou je potreba nekde absorbovat aby se to zastavilo. Cim je pad delsi, tim je te energie vic a tim hur se to brzdi. Ono je pekny videt horolezce jak vypadnou ze steny, letej, pak zapruzej jak opice na gume a dobry. Ale za prve maj dynamicky lano a za druhy je to i tak strasna sleha. A strasnej napor na vsechen naterial cestou, toho padajiciho nevyjimaje. Ty pady se musej chytat co nejdriv, nez je ta energie fakt velka. Predstava ze kdyz jsem nejak privazanej tak ze pokud spagat nedosahne pri padu na zem tak dobry, je fakt smesna.


  • 3

#1304 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 15:44

...Na konci 60m lana nahozenem do 15m by byl uzel k nicemu, zastavil by te 5m pod zemi.

 

...

Tak tohle mě docela rozesmálo :-)


  • 0

#1305 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 15:48

modraku, napsal jsi to pekne a plny souhlas. nad podobnyma pitomostma radej nepremyslet. to vede akorat k pruseru. jak jsi psal i ty, chytit se napr. smyci k jumaru. pokud se nedostanes vyslovene nad nej a spadnes, opletu se nic nestane, ale i tak pad na statice se zabrzi na fleku......

kdyz padat do lana, tak jedine do dynamiky..... prodlouzeni cca 30% ma svuj duvod


  • 0

#1306 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 18:57

já věděl,že mě sprdnete :-)))Myšleno to bylo tak,že když někdo nepoužívá odsedku k jumaru,tak by mohl takto.A nahozeno do 15 metrů,metr nad zemí uzel,a když spadnu úplně seshora,tak padám 7 metrů,a ne až pod zem :-))).Další věc je,že při pádu se reflexně člověk chytne lana a tady je jedno kterého.A přes kladku to má i trochu tření.Jasně že odsedka je nejbezpečnější,ale aspoň něco.No vyzkouším a uvidím.Spousta dobrých věcí vznjkla tím,že někdo neposlouchal že to nejde a zkusil to.Jinak bychom teď lezli na konopným laně s prusíkama :-)))


  • 0

#1307 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 19:24

....No vyzkouším a uvidím.... :-)))

Nezapomeň ale že takový nestandardní  postupy je dobrý zkoušet ve dvou...jeden zkouší, druhej registruje. Znáš to z těch filmů ne?

1.střihám zelenej, 2.OK

1.střihám modrej....BUM   .2.Tak to asi nebude ta správná cesta... B)


  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#1308 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 19:54

ty..... mne nekdy dokazes trocha nadzvednout. Predstav, ze jedes na statickem lane x-metru k zemi a pak te zarazi uzel na lane? to budes mit s prominutim sedak zarizuty az k hlave. asi to tu zaznelo, ale nebylo by krapet bezpecnejsi si cvaknout treba i smyc mezi sedak a jumar? Takhle pouzivam Y-lanyar s 1m delky, kdy jeden konec mam na jumaru a druhy pro pripadne cvaknuti na odsed

 

Takhle se dá použít, pokud už máš, ferratový set.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1309 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 20:04

já věděl,že mě sprdnete :-)))Myšleno to bylo tak,že když někdo nepoužívá odsedku k jumaru,tak by mohl takto.A nahozeno do 15 metrů,metr nad zemí uzel,a když spadnu úplně seshora,tak padám 7 metrů,a ne až pod zem :-))).Další věc je,že při pádu se reflexně člověk chytne lana a tady je jedno kterého.A přes kladku to má i trochu tření.Jasně že odsedka je nejbezpečnější,ale aspoň něco.No vyzkouším a uvidím.Spousta dobrých věcí vznjkla tím,že někdo neposlouchal že to nejde a zkusil to.Jinak bychom teď lezli na konopným laně s prusíkama :-)))

 

Ježkovo voči... odsedka k jumaru, když už máš jumar, je záležitostí stovky za smyci, dvacky za kus prusíku, nebo prostě přebytečný kus toho konce lana, co máš v sedáku. Nakonec nemusíš mít ani karabinu, pokud to provážeš. Co řešíš za koniny?

Reflexivní chycení lana pravidelně pokračuje bleskovým stejně reflexivním puštěním, protože tě okamžitě spálí do krve.

Přes kladku má lano asi tolik tření jako brusle na ledu. Od toho je tam kladka! Ani kdybys to provlík rovnou karabinou, nebude tam tření takové, aby něčemu pomohlo. Jedině že bys to od začátku protahoval půlloďákem - což je taky asi konina, leda bys tím nahrazoval grigrinu, ale to jistě jde udělat smysluplněji (prusíkem třeba). A už se zamotávám. Kašli na poslední dva příklady a prostě nevymejšlej složitý koniny tam, kde to jde jednoduše.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1310 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 20:45

 když spadnu úplně seshora,tak padám 7 metrů,a ne až pod zem :-))).Další věc je,že při pádu se reflexně člověk chytne lana a tady je jedno kterého.A přes kladku to má i trochu tření.Jasně že odsedka je nejbezpečnější,ale aspoň něco.No vyzkouším a uvidím.

Spadl jsi nekdy 7m do statickyho lana? Zkousel jsi nekdy v padu chytit lano rukou? Nektery veci je fakt lepsi nezkouset a verit tomu ze to neni dobrej napad. BTW mas nastudovany co se stane s kladkou kdyz do ni padnes tim uzlem z boku? Na to neni konstruovana ani testovana. Jsi s jistej ze se nerozpadne? Ta co nema uzavreny bocnice z jednoho kusu se pravdepodobne rozskoci na kusy. Ta uzavrena nevim. Ale nezkousel bych to.

 

Krome toho cemu rikas ze by grigri selhala? Ty zrejme pocitas za selhani treba ze ti v ni proklouzne lano. Jenze selhani je treba i kdyz ti rupne ten cep a rozpadne se na dve pulky. Nebo kdyz se z ni pri nejaky manipulaci (kterou si ani nedovedes predstavit) vyvliknes. Pak je ta tvoje konstrukce uplne na hovno, pac proste z toho lana odpadnes, vsechen material zustane nahore a ty budes na zemi jen s holym sedakem. Hlavni vyhoda pripnuti k jumaru je ze mas zcela nezavisly druhy plnohodnotny pripojeni k lanu. Ale komu neni rady ...

 

Ano, par prukopniku co neverili zavedenejm vecem posunuli lidstvo dopredu. Ale jen par. Naprosta vetsina jich takovyhle experimenty neprezila.


  • 2

#1311 brumlik

brumlik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 9:45

Zdárec kamarádi :)

Můžu také přispět svou troškou do mlýna ?

Jsem tedy úplný začátečník a ukrutně se bojím hloubek jak čert kříže :D

Ale se svojí váhou 120 Kg živé váhy se mne velice osvědčil jeden způsob posunu nahoru, ale nejdříve jsem chtěl říci, že se velice podivuji a nerozumím tomu, co to tu píšete, především uzel na laně při lezení na stromy :o

A proboha, proč, když lezete na špagátu si sebou berete žebřík ? To musí být zátěž jak hrom, a dokonce nějakou kočku Dizinku či co to je, A pak co píšete o odsedce, to lezete nahoru se židlí , hmmm to teda čumím ....

 

Já teda osobně ezu na třech bodech a velmi mne to vyhovuje

první bod : Mám v ruce takové cosi kovové s plastem , nahoře to má ohlý plech a kusadlo. Toto mám spojené pomocí takové ploché tkaničky s tím co mám kolem pasu, asi sedák se tomu říká.v druhém oku mám druhou tkaničku dole vyztuženou pro nožičku

 

druhý bod : Mám takovel malej plech zohybaný s kusadlem nad pupkem, se věma otvory, když lezu jen tak mám k tomu pouze popruh a když vysoko a daleko mám kozás s úchytem přímo pro tento plíšek :)

 

třetí bod : To je vám takový maličký plíšeček s ještě menčím kusedlem přímo na botě, připnutá páskem. 

 

Když jsem nahoře nikam nespěchám, zajistím se a přepnu se do polohy sjížděcí, na to mám takové udělátko, které otevřui třeba  jednou rukou, vložím do toho špagát , zavřu a jsem zajištěn. Nikam nepadám. Když chci jet dolů, jen zatáhnu za takovou páčku a frčím dolu, nemám šasnci spadnout. A když jsem třeba jel moc rychle na skále , tak mne to samo zastavilo. A já musel páčku dát zpět a pak jsem pohodlně pokračoval dále.

 

To teda opravdu nevím jak bych mohl spadnout ze stromu dolů :o

 

Můžete mi prosím dát vědět jak a s čím lezete vy ? 

 

BTW. někde jsem tu zahlédl info o prachatických stromech, tak vězte, že to je pouze část serie, již nebyl čas to dotáhnout, tak na jaře pokráčko :)


  • 3

#1312 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 10:30

Tys tu chyběl, Brumlíku :)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1313 GeoRichard_team

GeoRichard_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 10:43

Dovolil bych si dotaz na zkušené lezce. Jestli to zde už je tak se omlouvám, nevšiml jsem si.

Jak se prosím jistíte při slanění? Myslím tím při použití grigri. Při stoupání mám smyci od Jumaru k sedáku, tomu rozumím, ale nahoře lano odmašlím a zůstanu viset jen na grigri.

Někde jsem slyšel, že se dá použít prusík, který se drží pod zadkem, ale v praxi jsem to ještě neviděl, ani na stromolezeckém eventu, tam to každý smažil dolů jen na grigri.

Díky 


  • 0

Montana 600 + TOPO Czech PRO 2013

iPhone 5 + Geocaching (GS), Geosphere, GCBuddy


#1314 brumlik

brumlik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 11:03

jištění při slanování s grigri, hmmm  hmmmm

tak bud můžeš použít odsedku na grigri a pak dáš prusík pod slanovátko, ale krátký aby ti nešel do grigri. Já osobně toto nepoužívám , pouze na dvojitá pramen , když jedu na kbelíku dolů, abych nemusel nahoru odvazovat lano ....

 

a popravdě jsem ještě nikoho u této pomůcky neviděl používat jištění :D


Tento příspěvek byl upraven od brumlik: 28 listopad 2013 - 11:06

  • 0

#1315 GeoRichard_team

GeoRichard_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 11:07

No já to taky nepoužívám, lezl jsem 3x :-)

Ale píše se tu o jištění při lezení nahoru, aby člověk nebyl odkázaný jen na grigri. Ale cestou zpátky na ni samozřejmě odkázaný je, proto jsem se ptal.

Díky


Tento příspěvek byl upraven od GeoRichard_team: 28 listopad 2013 - 11:08

  • 0

Montana 600 + TOPO Czech PRO 2013

iPhone 5 + Geocaching (GS), Geosphere, GCBuddy


#1316 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 11:38

No já to taky nepoužívám, lezl jsem 3x :-)

Ale píše se tu o jištění při lezení nahoru, aby člověk nebyl odkázaný jen na grigri. Ale cestou zpátky na ni samozřejmě odkázaný je, proto jsem se ptal.

Díky

pri slaneni na grigri pro vetsi jistotu pridat na lano prusik, ale to jsem u nikoho nevidel, ze by pouzival. jedine, na co davam spoleh je drzet volny konec pravou rukou a levou poustet paku grigri. i pri plnem otevreni je mozne pravou provadet regulaci stejnou jako na kybliku nebo osme


  • 1

#1317 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 12:59

Taky myslím že dodatečné jištění ke grigri nikdo nepoužívá.

To už bys pak mohl jít do extrémů a jistit celej řetězec.

Úvazek pracovní celotělák, nechat se jistit k zádovému oku druhým lanem, nahoře přes jiný vratný bod než na kterém máš slaňovací lano... :) .

Kdyby na tom viselo bytí/nebytí vesmíru, tak bych to tak dělal, ale pro pohodlnost "vlastní maličkosti" mi stačí věřit grigri :mellow: .

Totální bezpečnost je sice pěkná vize ale kde by sa pak poděl ten adrenalin...?


Tento příspěvek byl upraven od ssva: 28 listopad 2013 - 13:04

  • 1
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#1318 GeoRichard_team

GeoRichard_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 13:06

Samozřejmě souhlasím, navíc jako začátečník bych si ani nesouhlasit nedovolil :-)

Jen mně nešlo do hlavy, proč nohoru přijišťovat a nenechat to jen na grigri a dolů nic :-)

A taky souhlasím s tím, že je ten prusík riskantní v tom, že může zablokovat grigrinu. Nedovedu si představit jak krátký by musel být aby se do grigri nedostal, nebo by grigrina musela být vysoko a to už by bylo nepohodlné, možná až nemožné při držení té blokovací páčky.

Už to nechám plavat, díky za názory :-)


Tento příspěvek byl upraven od GeoRichard_team: 28 listopad 2013 - 13:08

  • 0

Montana 600 + TOPO Czech PRO 2013

iPhone 5 + Geocaching (GS), Geosphere, GCBuddy


#1319 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 13:10

No já to taky nepoužívám, lezl jsem 3x :-)

Ale píše se tu o jištění při lezení nahoru, aby člověk nebyl odkázaný jen na grigri. Ale cestou zpátky na ni samozřejmě odkázaný je, proto jsem se ptal.

Díky

Ano, prosím prosím, tohle mě taky strašně moc zajímá. Jak je možné, že cestou nahoru se lezec musí jistit odsedkou, smyčkama, zauzlovaným lanem, certifikovanou kladkou a pro sichr se třikrát pokřižovat, kdežto dolu schrastí jen a pouze na grigri. Tedy v případě, že se mu cestou nahoru totálně nerozsype. Nějaký stromový paradox? 

Brumlíku, díky za důležitou informaci. Těším se na jaro. 


  • 1

#1320 GeoRichard_team

GeoRichard_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 13:13

No možná právě proto, že pokud se má rozsypat, rozsype se cestou nahoru :-)

Tedy aspoň já se tomu snažím věřit :-)

Když nahoře to lano odmašlím, sundám Jumar, tak si najednou připadám jako nahý. Ale to je snad jen nedostatkem zkušeností.


Tento příspěvek byl upraven od GeoRichard_team: 28 listopad 2013 - 13:14

  • 0

Montana 600 + TOPO Czech PRO 2013

iPhone 5 + Geocaching (GS), Geosphere, GCBuddy





2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama