Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1749 odpovědí na toto téma

#1321 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 13:24

Já teda taky používám jištění k jumaru, ne proto že bych nevěřil grigri ale z důvodu který už tady někdo psal. Na stromě je potřeba přehazovat lano na jiný větve, oddělávat cajk od lana, dočasně se přejišťovat jinam a z toho důvodu je dvojí jištění praktické. Podobně jako třeba na feratách se setem.

Pokud bych lez jen čistě nahoru tak bych tu jistící smyci k jumaru taky vypustil, ale mám ji tam standardně, nevadí mi  a vím že se na to druhý jištění můžu kdykoliv spolehnout.

Vlastní grigri při slanění dodatečně nejistím, kontroluju sestup pravou rukou a při zastavení ho klidně nedržím vůbec...obě ruce volný na práci.


Tento příspěvek byl upraven od ssva: 28 November 2013 - 13:49

  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#1322 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 13:27

Když nahoře to lano odmašlím, sundám Jumar, tak si najednou připadám jako nahý. Ale to je snad jen nedostatkem zkušeností.

Cestou nahoru jsi na sobě měl kalhoty? Že by to nebylo nedostatkem zkušeností, ale roztržitostí.  :) Kdysi při prvních školeních nám istruktor řekl: "Kdo říká, že se nebojí, lže. Každej se bojí."


  • 1

#1323 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 564 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 13:29

co se tyce cesty dolu a pouziti jen grigri...

myslim, ze jak uz bylo nekolikrat napsano, je dulezity kontrolovat volny konec lana...v tom pripade i kdyby grigri prestalo grigriovat, tak by melo byt mozny slanit stejne jako na kyblu nebo osme...

pokud zacnes uvazovat o tom, ze se grigri muze "rozpadnout", tak pak je na rade zpochybneni nosnosti lana atd. a potom je nejrozumnejsi akci se na lezeni vys.....

 

jo a Brumliku, taky diky za fajn info...tesim se az na jare vyrazim na ten Tvuj T5 powertrail :-)


Tento příspěvek byl upraven od ja05: 28 November 2013 - 13:31

  • 1

#1324 GeoRichard_team

GeoRichard_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 13:34

........... nebo podřezat ten strom :-)

 

Většina diskutujících, při zmínce o jištění k Jumaru, upozorňovala na skutečnost, že grigri selže, že se třeba může rozpadnout, je to jen kus železa a plastu (vlastně ani nevím z čeho to je). Proto mě napadla ta otázka ohledně jištění cestou dolů. Žádný jiný problém s tím nemám :-)


Tento příspěvek byl upraven od GeoRichard_team: 28 November 2013 - 13:35

  • 0

Montana 600 + TOPO Czech PRO 2013

iPhone 5 + Geocaching (GS), Geosphere, GCBuddy


#1325 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 564 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 13:42

pokud by selhalo girigri pri ceste nahoru, tak tam ne vzdy mas pod kontrolou volnej konec... (nebo aspon mluvim za sebe)

obcas se rukou pritahnes k vetvi, odtlacis od ni atd....navic mas lano v naprosto nevhodnym smeru (vychazi primo nahoru) takze by to byla fajn jizda :-)


  • 1

#1326 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1838 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 13:43

........... nebo podřezat ten strom :-)

 

Většina diskutujících, při zmínce o jištění k Jumaru, upozorňovala na skutečnost, že grigri selže, že se třeba může rozpadnout, je to jen kus železa a plastu (vlastně ani nevím z čeho to je). Proto mě napadla ta otázka ohledně jištění cestou dolů. Žádný jiný problém s tím nemám :-)

Já si nějak neuvědomuju že by někdo psal o rozpadnutí. Nejhorší co se reálně může přihodit je že přestane samoblokovat (Něco se vzpříší ve vačce např.) grigri2 mělo údajně konstrukční vadu kvůli které se to mohlo za nějakých okolností stát, proto se měnila konstrukce a všechny prodané kusy vyměňovaly. Ale i v tom případě furt spolehlivě funguje jako kyblík - dokud držíš lano, nikam nespadneš.


  • 1

#1327 GeoRichard_team

GeoRichard_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 13:47

ja05, Parkis

 

To zní rozumně, díky (bez ironie)

Už se v tom nebudu rýpat :-)


  • 0

Montana 600 + TOPO Czech PRO 2013

iPhone 5 + Geocaching (GS), Geosphere, GCBuddy


#1328 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3564 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 13:56

Jak je možné, že cestou nahoru se lezec musí jistit odsedkou, smyčkama, zauzlovaným lanem, certifikovanou kladkou a pro sichr se třikrát pokřižovat, kdežto dolu schrastí jen a pouze na grigri.

Já to říkam furt, že nic se nemá přehánět! Stačí jednou pořádně pokřižovat a ta grigrina, že jo? :D


  • 2

#1329 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 14:02

Já to říkam furt, že nic se nemá přehánět! Stačí jednou pořádně pokřižovat a ta grigrina, že jo? :D

Jj, všechno je rukou Božích a komu není shůry dáno, spadne na něj i hajzl (strom)... :D


  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#1330 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1838 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 14:04

Já bych se vrátil od teorie trochu k praxi. Docela mě otravuje nastřelování prakem (dvojí přetahování, lehké závaží občas nechce jet dolů atd.) Na házení pytlíkem jsem ale asi zase moc levej, po mnoho a mnoho pokusech stále nejsem schopný dosáhnout dostatečné přesnosti.

Řekl jsem si tedy že zkusím něco na způsob bigshotu, ale investovat do originálu se mi opravdu nechce. Všechno jde relativně snadno udělat podomácku, ale teď řeším vhodnou gumu. Běžná praková je slabá, vícenásobná guma zase nepraktická. Zahlédl jsem někde ve fitku jakousi posilovací gumu která vypadala podobně jako ta na bigshotu, nemá někdo zkušenosti jestli je něco takového použitelné? Případně jinou low-cost alternativu?


  • 0

#1331 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1401 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 14:09

Ano, prosím prosím, tohle mě taky strašně moc zajímá. Jak je možné, že cestou nahoru se lezec musí jistit odsedkou, smyčkama, zauzlovaným lanem, certifikovanou kladkou a pro sichr se třikrát pokřižovat, kdežto dolu schrastí jen a pouze na grigri. Tedy v případě, že se mu cestou nahoru totálně nerozsype. Nějaký stromový paradox? 

Brumlíku, díky za důležitou informaci. Těším se na jaro. 

No tak tohle zrovna je jednoduchy. Kdyz lezu nahoru, nevim do ceho jdu. Nevim jestli to mam dobre nastreleny, jesli nerupne vetev, budu na tom vseljak blbnout, pretahovat lano, mozna polezu nad lano a podobne. Riziko komplikaci a eventuelniho padu je velky. Dolu jedu za situace kdy uz mam vsechno vyzkouseny, vim ze me to unese, prohlidnul jsem si nahore kde mi to lano vlastne visi, pripadne si ho prendal bezpecnejc atd. Staticky se do te grigri povesim, pak odstojim ty dalsi veci ktery me eventuelne dojistujou a uz jen sjedu dolu. Riziko komplikaci cestou dolu je mnohem mensi nez cestou nahoru, s materialem by se uz nemelo dit nic mimoradneho, takze uz nemusim vsechno sichrovat nekolikrat.


  • 1

#1332 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1401 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 14:11

Já bych se vrátil od teorie trochu k praxi. Docela mě otravuje nastřelování prakem (dvojí přetahování, lehké závaží občas nechce jet dolů atd.) Na házení pytlíkem jsem ale asi zase moc levej, po mnoho a mnoho pokusech stále nejsem schopný dosáhnout dostatečné přesnosti.

Řekl jsem si tedy že zkusím něco na způsob bigshotu, ale investovat do originálu se mi opravdu nechce. Všechno jde relativně snadno udělat podomácku, ale teď řeším vhodnou gumu. Běžná praková je slabá, vícenásobná guma zase nepraktická. Zahlédl jsem někde ve fitku jakousi posilovací gumu která vypadala podobně jako ta na bigshotu, nemá někdo zkušenosti jestli je něco takového použitelné? Případně jinou low-cost alternativu?

A co takhle koupit original gumu do bigshotu a postavit si k ni jen ten prak? Guma se prodava samostane a stoji asi 800, coz mi neprijde az tak tragicky.


  • 0

#1333 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1401 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 14:13

Já to říkam furt, že nic se nemá přehánět! Stačí jednou pořádně pokřižovat a ta grigrina, že jo? :D

Tak ne kazdej ma material posvecenej od biskupa jako ty a ne kazdej se umi pomodlit, tak se pak nediv ze se lidi bojej :)


  • 0

#1334 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1838 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 14:17

A co takhle koupit original gumu do bigshotu a postavit si k ni jen ten prak? Guma se prodava samostane a stoji asi 800, coz mi neprijde az tak tragicky.

Jo to je taky možnost, ale chtěl jsem to hlavně vyzkoušet jestli mi to vůbec bude vyhovovat. Vše ostatní udělám z toho co mám doma (takže "zadarmo") a v tomhle kontextu už tam těch 800 docela vyčnívá :)


  • 0

#1335 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3564 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 14:23

Tak ne kazdej ma material posvecenej od biskupa jako ty a ne kazdej se umi pomodlit, tak se pak nediv ze se lidi bojej :)

Představuju si, jak by se asi tvářil Dominik, kdybych mu, až příště přijde na kafe, dotáhla svuj sedák, dvě smyce a tři karabiny (moje T5 výbava :D) s žádostí, aby mi to posvětil :D!


  • 0

#1336 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4547 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 15:16

Když sundavám jumar a visím jen na grigri, tak se bojím, i když pode mnou stojí Jacka :-)


  • 0

#1337 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4547 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 15:17

Představuju si, jak by se asi tvářil Dominik, kdybych mu, až příště přijde na kafe, dotáhla svuj sedák, dvě smyce a tři karabiny (moje T5 výbava :D) s žádostí, aby mi to posvětil :D!

 

Určitě by ti to posvětil, pak by o tom vyšel článek v Katolických novinách a ještě by to dával k dobru v domovech důchodců a v televizi :-)


  • 0

#1338 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 15:57

No tak tohle zrovna je jednoduchy. Kdyz lezu nahoru, nevim do ceho jdu. Nevim jestli to mam dobre nastreleny, jesli nerupne vetev, budu na tom vseljak blbnout, pretahovat lano, mozna polezu nad lano a podobne. Riziko komplikaci a eventuelniho padu je velky. Dolu jedu za situace kdy uz mam vsechno vyzkouseny, vim ze me to unese, prohlidnul jsem si nahore kde mi to lano vlastne visi, pripadne si ho prendal bezpecnejc atd. Staticky se do te grigri povesim, pak odstojim ty dalsi veci ktery me eventuelne dojistujou a uz jen sjedu dolu. Riziko komplikaci cestou dolu je mnohem mensi nez cestou nahoru, s materialem by se uz nemelo dit nic mimoradneho, takze uz nemusim vsechno sichrovat nekolikrat.

 

Když lezeš nahoru, musí grigri neustále vykonávat nějakou činnost - vyklápí vačku a blokuje - a navíc se okolo také v pohybu motá spousta dalších zařízení. Podle mého grigri může selhat vpodstatě 2 způsoby (na rozpadnutí moc nevěřím):

- něco (smyce, větev, blbě založené lano, prusík, vlasy, kus oděvu,...) se zatáhne dovnitř a zablokuje se někde mezi tělem grigriny, lanem a vačkou. V tom případě nehrozí tolik pád, jako to, že se z toho nemusíš dostat. Mně se jednou zkomplikoval sestup tak, že se v grigri zaseklo lano jen proto, že bylo zasmolené a nalepilo na sebe trochu mechu. Musel jsem přestoupit do prusíku a odlehčit grigri, odepnout se z ní, abych ji odepnul z lana. A to byla jen špína. V případě zatažení třeba smyce by možná nešla ani snadno rozepnout.

- něco z toho cajku a lanoví, co máš před sebou, nedovolí páčce se vychýlit do blokovací polohy, a ty se při sednutí do grigri rozjedeš dolů. Jak píše Modrák, při těchto manipulacích nemáš zpravidla volný konec pod kontrolou. Pak půjde o to, jestli se ten bazmek, co se pere s páčkou, uvolní, popř. jestli se pak páčka zablokuje sama (což si myslím by měla). I tak ale ten "pád" asi nebude úplně rychlý - na druhou stranu, grigri samo o sobě nefunguje stejně dobře jako třeba kýbl nebo osma, to tření je tam menší a nevím, jestli lze plně otevřenou grigri udržet jen za volný konec lana - třeba ano, ale větší silou a podle nákresu to bude chtít držet směrem "dovnitř".

 

Když to všechno odendáš a zůstaneš na grigri a jedeš dolů, máš jednu ruku na páčce, která se nemá jak seknout, a druhou dle předpisu kontroluješ volný konec. Pořád můžeš do grigri zatáhnout špínu, oděv, vlasy a tak, ale přecejen to máš dobře před očima a pod kontrolou. Proto je sestup už bezpečnější.

 

PS: ježkovo brejle, samej překlap... opravuji.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 28 November 2013 - 16:02

  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1339 brtnicek

brtnicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 19:20

díky, početla jsem si - taky jsem se už xkrát ptala, jak se samojistit směrem dolů :)  Asi prý nijak...

Ale po pročtení diskuze je mi to jasné:
i příští rok budeme tahat s sebou dvě lana .........


  • 0

Jsou dny, kdy se mé sny lámou, koně pouštím z otěží-kam se dát a s kým se vznést snad jen cíl můj prověří....


#1340 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 28 November 2013 - 22:32

Taky přetahujeme 2 lana. Jistíme výstup i slanění a jsme v klídku. Jistící lano se pak hodí, pro pokračování výš po větvích s jištěním smyčkami o kmen.


  • 0




4 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 4 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama