Přejít na obsah


Fotka

Garmin 550 nebo 450? S nebo bez T?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Mortipede

Mortipede

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 0:13

Před nějakou dobou jsem zde četl diskuzi o tom, jaké GPS je lepší si pořídit. Jednalo se ovšem o úplně jinou třídu geocachingu. Chtěl bych se proto zeptat zdali se mi vyplatí jako casual cacherovi pořizovat si Garmin 550 a nebo si vystačim s 450 a stejně tak zdali je praktický rozdíl mezi T a normální verzí? Edit: omlouvám se za tu signaturu, učet jsem si tu zakladal v 13 letech a neuvědomil jsem si jaky zverstva jsem si tam pred temi 4 roky naflakal :D
  • 0

#2 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 0:34

Uf, to je teda podpis a stylus B):P Je tady hromada debety na téma 450 x 550 = rozdíl jen v fotáku (3M). No a pokud jde o S nebo T tak je to o mapách a je to v podstatě zcela jedno. Hlavní je, zda tam budeš mit mapu ČR. Jsem asi trotl, ale netuším co je casual cacher. Pokud myslím, jako že čas od času, tak ti stačí GPS v mobilu atp.
  • 0

#3 trotakcz

trotakcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 451 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 7:16

Nedavno jsem si rekl, ze po roce kesovani uz by to asi chtelo nejakou tu GPS lepsi nez autonavigaci a zacal jsem premyslet jakou. Hlavni roli byli penize, preci jen jsem byl rok a pul bez prace, pritelkyne Lucka plati 45k Kc rocne skolne, auto sice zanovni, ale pred technickou atd... Takze me napadl mobil s GPS, HTC ma sestra a Lucce jsem poridil k Vanocum Nokii 5800 ;-) takze jsem mel moznost si vyzkouset i tuto moznost. Nic moc mezi nami, jakoo nouzovka na sluzebce dobry, ale ... Dalsi stupen bylo Aukro & spol. , zda se nenajde nejaky starsi levny Oregon. Ne, tyto tri slova v jedne vete opravdu nefunguji. Pouzivany bazarovy Oregon 300 za 5800,- se mi zda opravdu drahy, na druhou stranu znamka ze Oregony moc neztraceji na cene. Zbyvaji tedy nove GPS, mrnavy Dakoty jsem zavrhl hned, takze Oregon 450 nebo 550. Cena byla rozhodujici, takze fotak u 550 sice dobry, ale nepotrebuji, mam jak mydlovku, tak i zrdcadlo. A pak uz jen nekolik variant 450, ktere se lisi jen mapou a cenou. S vedomim, ze mapu jsem uz kupoval do Nuvi 750, kterou jsem pouzival na GC (super pristroj !) mi tedy staci zaklad. Pak uz jen prohledat net, zda se nahodou nepotuluje nejaka levnejsi v miste bydliste a po par dnech jsem si mohl vyzvednou Oregona 450 s mapou Topo Czech 2010 za 6.911,- Kc. Dokonano jest. Na rade je Voltcraft IPC-1 :-)
  • 0
Půjdeme tudy. Je to sice dál, ale zato horší cesta.

#4 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 7:59

Já začínal s O300. Nějak jsem od začátku tušil, že mě to bude bavit:-)) Pak kámoš začal taky trochu hledat a chtěl navigaci - mou 300... Stál jsem před stejným problémem jako ty. To T je tuším podrobnější mapa (s vyznačením vrstevnic, budov atd) Takže jsem si řekl: Když už tak už... Takže O550 s topo 3.1 pro. Nelituju. Rozdíl je asi opravdu jen ve foťáku. Fotky nedělá extrovní, ale uloží fotku jako ikonku do mapy. Můžeš se pak k tomu místu navigovat, máš tam souřadnice, datum. Což není špatná fičura. Třeba na připomenutí si výletu - konkrétního místa fotkou na mapě... Ale jistě jde žít i bez toho:-)) Jinak foťák i telk s foťákem používám taky - na lepší fotky:-))) Jinak tady na foru občas někdo prodává Oregon, ale obvykle rychle zmizí:-)
  • 0

#5 mr.mates

mr.mates

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 550 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 8:10

"T" je nějaká base topo mapa Evropy,ale stačí bohatě bez, tedy 450 nebo 550. Já jsem koupil 550 a jsme moc spokojenej. Na ostatní mapy se dají použít alternativní zdroje.
  • 0

#6 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 8:31

Jo,jo, to T je: topo mapa Evropy 1:100 000. Ta podrobnější mapa je PRO. Takže pokud tě Evropa nezajímá, nebo seženeš jinde, tak nepotřebuješ. Já mám tu PRO a dobrý:-) Když si navigace najdeš někde na shopu, tak tam jsou ty rozdíly v popisech.
  • 0

#7 mr.mates

mr.mates

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 550 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 8:43

"PRO" je verze TOPO Czech. Aspoň tak mi to bylo vysvětleno na můj dotaz na garmin.cz.
  • 0

#8 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 8:53

mr.mates napsal/a:
"PRO" je verze TOPO Czech.
Aspoň tak mi to bylo vysvětleno na můj dotaz na garmin.cz.


Ano, ta verze PRO je podrobnější - jak jsem psal výše. Takže jestli není nějaká novinka, tak nejpodrobnější je stále Topo Czech 3.1 PRO. Zobrazuje i budovy.
  • 0

#9 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 9:21

Uz se to tu resilo asi 1000x, takze po 1001:

Další verze (liší se jen mapami) jsou:
Oregon 550 s mapou Topo Czech 3 PRO
Oregon 550t s mapou Topo Czech 3
Oregon 550t s mapou Topo Czech 3 PRO
Modely označené „t“ mají navíc předehranou základní topo mapu Evropy. To je sice pěkná věc, ale tato není routovatelná, osobně v cizině využiji více mapu s možností navigace po cestách. Ta se dá koupit za nějakých 2.500.
Rozdíl mezi mapou Czech Topo 3 a verzí PRO mě nepřišel až tak přínosný, vyřeším jej v případě „potřeby“ v rámci pozdějšího upgrade na novější verzi.


  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#10 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 9:42

vitablondak napsal/a:Takže jestli není nějaká novinka, tak nejpodrobnější je stále Topo Czech 3.1 PRO. Zobrazuje i budovy.

Novinka tu je, nastupcem 3.1 je verze TOPO Czech 2010 PRO.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#11 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 9:48

Mortipede napsal/a:
pořizovat si Garmin 550 a nebo si vystačim s 450 a stejně tak zdali je praktický rozdíl mezi T a normální verzí?


Jak jiz psali jini 550 ma navic 3M fotak, ktery uklada primo souradnice do EXIF dat snimku, ale kdo je zvykly na jiny fotak, tak mu staci 450ka a fotak nepostarda. Jinak jsou obe navigace naprosto totozne.

Dalsi rozdily jsou v mapach.
To T znamena nainstalovanou mapu TOPO Evropy 1:100 000 primo od vyrobce. Je to cela Evropa s vrstevnicemi jen neumi routovat po silnicich, coz u turisticke mapy neni podstatne. Ale je prijemne, ze ma clovek mapu Evropy a nemusi premyslel o mape kdyz nekam vycestuje po Evrope (staci i par kilometru za hranice). Tato mapa nelze samostane dokoupit, je nainstalovana. Jen je treba dat pozor na verzi pristroje, jelikoz pristroje pro americky trh, tam maji topo mapu Ameriky.

No a pak je uz jen koupena mapa a to v nasich krajinach je bud TOPO Czech 2010 PRO s rozlisenim 1:10 000 nebo TOPO Czech 2010 (bez PRO) s rozlisenim 1:25 000. Ja osobne davam prednost verzi PRO, jelikoz tam jsou nakresleny sutove pole a velke srazy, coz je ve verzi bez PRO nakresleno jako chybejici vrstevnice, jelikoz se tam pri te hustote uz nevejdou. Jinak pro bezne pouziti v tech mapach neni velky rozdil, lze si prohlidnou jejich nahledy na www.garmin.cz v sekci mapy.

Co poradit, to je tezke, jelikoz kazdy dava prioritu na neco jineho a teprve az cas ukaze, co clovek postrada a co nikdy nepouzije.
  • 0

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp


#12 snorchl

snorchl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 10:45

No o mapy nejde ty se daji vzdy nejak sehnat, ale o HW a ted nemyslim jen fotak. Mam Oregona300 a jsem s nim spokojeny, ale dnes kdybych kupoval novy uz bych sel asi do 550. (Triosy kompas, moznost mit 5000kesi, a lepsi display)
  • 0

#13 HONZA.CZ

HONZA.CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 120 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 11:11

Každý má jiné prority. Já začínal s PDA MIO701 (a ještě stále ho s sebou nosím). Ve spojení s OZIexplorerem moc dobrý, ale keškujeme většinou venku a tam někdy i prší. A někdy spadne GPS do bláta a někdy ťukne o skálu. Tak došlo logicky na O300. Našli jsme s ním asi 1000 keší. A kdyby kamarád nesháněl něco pro začátečníka, tak ho máme ještě dnes. Přemluvil mě k výměně a my koupili O550. O vlastnostech bylo už hodně napsáno, já oceňuji tříosý kompas a foťák. Taháme sice s sebou zrcadlovku NIKON, ale na nafocení indicií i dalších fotek O550 stačí. (umí i zaostřit na blízko). A v poslední době už zůstává foťák v autě.
  • 0

  BFMgold_small.jpg

Věk se počítá až ten kačerský.


#14 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 11:12

jak už jsem n-krát psal, ten foťák tam NENÍ jako foťák - leda jako nouzovka - ale jako výtečný doplněk GPS. Ukládá to foto jako waypoint včetně času a souřadnic, popř. doplněné poznámkou. Kdo plánuje trasu, multikeš, sérií keší, hledá místo na kešku, hledá novou cestu terénem... prostě k nezaplacení. Stejně jako kdejaké zajímavé místo "do foroty, co kdyby se někdy hodilo". Známej si takhle při toulkách Novohradskem zaznamenává kdejaký podezřelý místo pro vykopávky.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#15 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 11:39

Citecka napsal/a:
jak už jsem n-krát psal, ten foťák tam NENÍ jako foťák - leda jako nouzovka ....

Ja to delam naopak - poridil jsem si k zrcadlovce GPS jednotku, ktera zaznamenava souradnice do EXIFu kazde fotky a mam tak oboji, kvalitni fotky i info o poloze.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#16 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 14:31

Jak se to dělá, Kapso? Nějaký třeba odkaz? Díky!
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#17 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 14:34

Odkaz určitě dodá Kapsa... Jinak pro šikovné fotografy je tu ještě jedna možnost. Já nemám šanci připojit k foťáku GPS... Stačí např. Zonerem nebo jiným programem spárovat tracklog s GPS a tvoje fotky, tedy v případě, že máš jak ve foťáku tak v GPS stejný čas.. Sice to zabere trochu práce, ale s šikovným programem je to hned...
  • 0

#18 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 14:42

Citecka napsal/a:
Jak se to dělá, Kapso?
Nějaký třeba odkaz? Díky!

Je to tohle :
http://www.foto-m.cz...product&id=2020
Da se to ale poridit i levneji, jen ten spravnej obchod ted momentalne dela rekonstrukci webu.
Kdyztak mi ale napis pristi tyden, to uz jim to bude fungovat a maji to i skladem.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#19 medwyn_cz

medwyn_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 397 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 16:05

Pro tu synchronizaci tracklogu z GPS dle casu ve fotkach pouzivam program GeoSetter. Je vynikajici.
  • 0

#20 Misha kulicka

Misha kulicka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 271 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2010 - 20:30

Mají také rozdílný displej, alespoň co se týká podsvícení. Srovnával jsem svou 550ku se dvěma 450tkami a 550 svítí víc.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama