Galileo - utopie nebo konkurence GPS?
#1
Publikováno 20 leden 2011 - 19:57
Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -
#2
Publikováno 20 leden 2011 - 22:08
fremen.cz napsal/a:
viz článek zde:
http://mobil.idnes.c...38_navigace_mer
úsměvný je konec.
Autoři: ČTK
Informační hodnota tohoto článku je mizivá. Někdo píše o tom co píšou někde jinde o tom co někdo slyšel.
#3
Publikováno 20 leden 2011 - 23:43
RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…
#4
Publikováno 21 leden 2011 - 0:34
#5
Publikováno 21 leden 2011 - 0:57
Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -
#6
Publikováno 21 leden 2011 - 1:04
Jinak EGNOS už se teď zdá být na dobré cestě, akorát na pořádné využití si asi ještě chvíli počkáme... aspoň v ČR viz. http://lis.rlp.cz/ai.../c_2010-024.pdf
#7
Publikováno 21 leden 2011 - 10:59
#8
Publikováno 21 leden 2011 - 14:54
#9
Publikováno 21 leden 2011 - 15:20
#10
Publikováno 21 leden 2011 - 15:51
Dualni prijimace uz myslim jsou vyrabeny.
EU se mozna mohla domluvit s americany, mozna to zkousela a mozna to nevyslo. Co my vime. Problem muze byt s patenty, problem muze byt i s koordinaci rizeni, nemluve o problemech vojensko-civilniho hybridu. To by asi fakt nemelo velkou sanci na fungovani.
Jasne, jde take o 'politicky' projekt. Takovych na svete je! Ozonove diry, globalni oteplovani, obnovitelne zdroje elektriny, ... To vsechno je uzasny byznys v populistickem eko-baleni. S realitou, optimalitou a zdravym rozumem, maji mnohem mene spolecneho nez projekt Galilelo.
Jinak Galileo puvodne melo byt kompatibilni s GPS a vysilat na stejne frekvenci. Tlak americanu (nemohli by Galileo rusit, aniz by rusili i sve GPS) donutil EU k presunu na jinou frekvenci. Takze to bylo presne naopak. EU chtela udelat plne kompatibilni civilni system, americane vsak z vojenskych duvodu prosadili nekompatibilnost. Pry i vyhrozovali, ze by v pripade konfliktu EU satelity sestrelili.
http://en.wikipedia....e_United_States
Takze nehazejme vse na hlavu EU politiku. ;-)
#11
Publikováno 21 leden 2011 - 20:18
Obávám se, že v některých věcech se skutečně pleteš.autacek
Galileo sice nemá být hardwarově plně kompatibilní s GPS, ale z velké části ano (např. mnohem víc než ruský GLONASS) a pokud vím, onen signál ve sdíleném pásmu L1 je stále v plánu. Signál samotný samozřejmě bude jiný.
Přijímače musí být na Galileo připraveny, ale jak už psal mapoid dopad na přesnost a spolehlivost způsobený větším počtem satelitů ve výhledu je naprosto reálný. Dokonce se dělají a používají přijímače , které tímhle způsobem profitují i z toho mnohem méně kompatibilního ruského GLONASSu.
Dopad na průmysl asi nemá smysl tímhle způsobem rozebírat, je to podle mě mnohem složitější. Já jsem třeba rád, že se tímhle směrem Evropa aspoň snaží. Jinak už se totiž za pár let už v Číně nebude jenom dělat, ale i myslet, protože tady už to nikdo umět nebude. Návrat pak bude bolet mnohem víc. Jak už tu padlo několikrát, efektivita a management je v Evropě bohužel prušvih a skutečně je otázka, jestli v dnešní době nejsou větší priority. :-(
K zastaralému GPS snad jen poznámku, že až bude Galileo, GPS už dávno nebude ani tam, co je teď, natož tam, kde bylo před pár lety - bude mnohem dál. Satelity vysílající na třech frekvencích létají na orbitě už teď.
Co se týče EGNOSu, nevím, na co přesně reaguješ. Ano je to vylepšení pro GPS. Nejedná se o soběstačný systém. Opak tu snad nikdo netvrdil. S Galileem ale souvisí velmi, je to prostě první krok a navíc by měl v budoucnu sloužit kromě GPS právě i Galileu.
Rovnostranná spolupráce mezi mocnostmi na projektu, jako je GPS, je asi bohužel v dnešním světě stále ještě utopií. Navíc to nevypadá, že by si Amerčané v tomhl ohledu nevystačili sami.
Jiný levnější kompatibilní systém velkoplošného rozsahu asi není až tak jednoduchá záležitost. Nejblíže je asi pozemní systém eLoran, o kterém se mluví jako o možné záloze družicových navigačních systémů. Taky to ale asi nebude ani zdaleka zadarmo a funguje na úplně jiném principu.
1 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů