Přejít na obsah


Fotka

Co vy a Genealogie? - dotazník


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
30 odpovědí na toto téma

#1 polas_CZ

polas_CZ

    polas_CZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 589 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 21:57

Ahoj,

jedna z mých odborných prací se týká genealogie, rád bych vás tímto poprosil o pomoc. Dotazník bude k dispozici do příštího pátku, tedy do 28.1.2011 do 22:00.

http://12219.vyplnto.cz/

Předem moc děkuji za pomoc
  • 0
Cogito ergo sun ...

#2 vin-lin

vin-lin

    vin-lin

  • Members
  • PipPipPip
  • 581 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 22:14

Hotovo....
  • 0

photo-32813.jpg?_r=0

 

 

Vin - Lin Team


#3 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 22:20

Jsem nečekal, že to bude až tak rychle hotové
  • 0

#4 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 22:34

Vyplněno. Ovšem otázka na cenu je nejasná. Můžu si to dělat sám z online databází archivů zadarmo, nebo mi to může udělat genealog, sjezdit celou republiku a pak to bude hodně přes 10000. Záleží na tom, do jaké hloubky a šířky se chci dostat.
  • 0

#5 brundi

brundi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 484 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 22:38

mpik napsal/a:
Vyplněno. Ovšem otázka na cenu je nejasná. Můžu si to dělat sám z online databází archivů zadarmo.


tyto databaze jsou online pristupne? Nebyly by na ne linky? dekuji:)
  • 0

brundi
 


#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 22:46

http://digi.ceskearchivy.cz , ale jen Třeboňský archiv. Ostatní jsou nějak také dostupné, ale snad jen Třeboň má digitalizované všechny matriky a některé obecní kroniky. K některým matrikám má i indexy, takže se dá i vyhledávat. Problém je hlavně v čitelnosti, někteří faráři psali doktorským rukopisem a když je to navíc německy a švabachem, je to problém.
  • 0

#7 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 22:52

Vyplněno, ovšem některé otázky se nedají jednoznačně odpovědět. Jak píše mpik, nestojí to ani kačku, když si to dělá člověk sám a stačí mu jen to, co je (nebo postupně bude) k dispozici na internetu. Profipráce je (pokud vím) řádově v desítkách tisíc. Stejně tak poslední otázka. Co má asi odpovědět člověk, který se genealogií už několik let amatérsky zabývá?
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#8 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 22:57

brundi napsal/a:

mpik napsal/a:
Vyplněno. Ovšem otázka na cenu je nejasná. Můžu si to dělat sám z online databází archivů zadarmo.


tyto databaze jsou online pristupne? Nebyly by na ne linky? dekuji:)


Postupně se digitalizují všechny matriky. Stav zpracování a zvěřejňování se liší archiv od archivu.
Aktuální seznam vč. odkazů je třebas zde:
http://www.genealogi...e80b93eba0217c5
Podle poslední informace, co jsem dostala v archivu, by potom měly na řadu přijít i gruntovnice.
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#9 vendorek

vendorek

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 23:03

Vyplněno, ať se Ti daří. To je všechno hezké, matriky jsou bud živě v archívech, nebo tedka i na netu např. (ZA Opava), ale nekdy je velké umění v nich neco přečíst.
  • 0

#10 brundi

brundi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 484 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 23:12

dekuju moc, stejne se v tom vubec nevyznam :) chapu to dobre ze dle mista narozeni bych mel najit jakysi dokument, kde by mela byt uvedena opet mista narozeni rodicu dotycneho, atd atd, do minulosti? tak jako tak jsem Duchcov nenasel
  • 0

brundi
 


#11 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 23:12

vendorek napsal/a:
Vyplněno, ať se Ti daří.
To je všechno hezké, matriky jsou bud živě v archívech, nebo tedka i na netu např. (ZA Opava), ale nekdy je velké umění v nich neco přečíst.


Opava už je digitální ? Celá ? Tak že bych pokrčoval kde jsem asi před 10 lety přestal...
  • 0

#12 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 23:16

brundi napsal/a:
dekuju moc, stejne se v tom vubec nevyznam :)

chapu to dobre ze dle mista narozeni bych mel najit jakysi dokument, kde by mela byt uvedena opet mista narozeni rodicu dotycneho, atd atd, do minulosti?
tak jako tak jsem Duchcov nenasel


Všechno co je v rodném listu, v úmrtním listu, oddacím listu a někdy i křestním listu je zapsáno v tlusté knize jménem Matrika. A v té se to dá najít. Má to jeden háček - pokud jsou v této knize údaje o žijících osobách - to se bere 100 let od narození - tak je to tajný dokument který prakticky nemáš šanci prozkoumat.

ps: znalci poznají - trochu jsem zjednodušil, ale na podstatě to nic nemění.
  • 0

#13 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 23:33

Jinak řečeno, v archivu jsou jen ty matriky, které jsou už volné. Kniha narozených a oddaných po 100 letech od posledního zápisu, kniha zemřelých asi po 75 letech. Někde se ale psalo vše do jedné knihy, takže v malých farnostech může být ještě živá kniha, kde jsou nejstarší zápisy mnohem starší. Nevím, jak je to s přístupem do těchto živých matrik, výpis konkrétního záznamu se snad dá sehnat. Ale ne v archivu. Čili, potřebuješ se dostat alespoň do 19. století. Dost pomůže, když některý tvůj předek byl státní zaměstnanec za války (týkalo se např. i železničářů), protože ti museli dokazovat původ 3 generace zpátky a můžeš ještě tyto výpisy po svém (pra)dědečkovi najít někde v krabici.
  • 0

#14 sHpy00n

sHpy00n

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 313 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2011 - 23:58

Taky hotovo. Cely dotaznik mi netrval ani minutu, ale nad posledni otazkou jsem hodne vahal. Nakonec jsem zvolil zlatou stredni cestu. Dotaznik mne sice oslovil, pracuju na svem projektu, ale nevim jestli na nem budu pracovat vic. Proste na nem budu pokracovat.. ;) U dvojky jsem predpokladal ze se jedna o profesionalni zpracovani a to muze klidne byt 30 a vice. Jinak ja jsem se jen z dochovanych materialu z manzelciny strany dostal do roku 1770, ale neni to prima vetev.
  • 0

#15 polas_CZ

polas_CZ

    polas_CZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 589 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2011 - 0:04

No, já se nedostal moc daleko.. ale zaujalo mě to, když se to řešilo tady na gc.cz.. zkusil jsem něco offline, online - je to však piplačka.. díky za odkazy, čas a rychlou odezvu
  • 0
Cogito ergo sun ...

#16 svetobeznik

svetobeznik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2011 - 0:09

Hotovo, vyplněno ;) Jen ta otázka ohledně ceny mi přišla špatně zvolená - určitě se to takhle obecně nedá říct, když není popsáno, do jaké hloubky a náročnosti by výzkum šel.
  • 0
I used to have a life.... Now I am a geocacher.

#17 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2011 - 0:39

brundi napsal/a:
dekuju moc, stejne se v tom vubec nevyznam :)

chapu to dobre ze dle mista narozeni bych mel najit jakysi dokument, kde by mela byt uvedena opet mista narozeni rodicu dotycneho, atd atd, do minulosti?
tak jako tak jsem Duchcov nenasel


Vpodstatě je to tak nějak. Akorát že čím starší matrika, tím míň údajů o rodičích v ní najdeš. V těch úplně nejstarších jen jméno a příjmení otce a křestní jméno matky.

A s tou přístupností matrik by se dalo velmi zjednodušeně říct, že pokud neznáš nějaké konkrétní datum před rokem 1900 tak máš smůlu.
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#18 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2011 - 0:46

Arne1 napsal/a:
Opava už je digitální ? Celá ? Tak že bych pokrčoval kde jsem asi před 10 lety přestal...


Pokud vím, tak Opava zatím celá není. Pořád tam chybí matriky z obcí, kde žili zrovna mí předkové a jejich příbuzní. :(
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#19 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 369 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2011 - 9:16

Všechno co je v rodném listu, v úmrtním listu, oddacím listu a někdy i křestním listu je zapsáno v tlusté knize jménem Matrika. A v té se to dá najít. Má to jeden háček - pokud jsou v této knize údaje o žijících osobách - to se bere 100 let od narození - tak je to tajný dokument který prakticky nemáš šanci prozkoumat.

Pokud prokážeš, že jsi příbuzný (syn, dcera, vnuk nebo vnučka) tak si můžeš nechat udělat i výpis z živé matriky na okresním úřadě. Většinou se začíná od rodných listů rodičů/prarodičů a postupuješ zpět do minulosti. Já jsem se dostal někam k roku 1700 jenom pomocí matrik.
  • 0
MaFa

#20 steevcz

steevcz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2011 - 9:25

Hotovo vyplněno. Ať se ti daří.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama