Jak upravit souřadnice při přesunu waypointu o tři metry jižně ?
#1
Publikováno 13 červen 2006 - 13:46
#2
Publikováno 13 červen 2006 - 13:54
Je potřeba na to mít konkrétní vzoreček, nebo stačí udělat projekci třeba v ozim nebo gps? Jestli chápu dobře zadání.Ahoj vsem, potreboval bych prepocitat tyto souradnice N 50° 46.215 E 014° 39.352 o 3 az 4 metry jizne. Poradite jak na to ? Uz jsem to s nekterymi z Vas konzultoval po ICQ a ackoliv dochazime k plus minus stejnym vysledkum, postupy se casto lisi... Diky
#4
Publikováno 13 červen 2006 - 14:32
Jsem porad jeste novacek, ale nelze na to vyuzit projekci bodu primo z Garmina? Tam lze zadat primo metry a azimut, v tomto pripade 180 st. Souradnice projektovaného bodu se pak daji samozrejme ulozit.Ahoj vsem, potreboval bych prepocitat tyto souradnice N 50° 46.215 E 014° 39.352 o 3 az 4 metry jizne. Poradite jak na to ? Uz jsem to s nekterymi z Vas konzultoval po ICQ a ackoliv dochazime k plus minus stejnym vysledkum, postupy se casto lisi... Diky
#5
Publikováno 13 červen 2006 - 14:42
V severojižním směru odpovídá jedna úhlová minuta jedné námořní míli (1.852 km), a tedy jedna tisícina minuty odpovídá námořnímu sáhu (1.852 m). Takže posun 3 až 4 metry znamená (3 / 1.852) = 1.6 až (4 / 1.852) = 2.16 sáhů, přibližně 2 sáhy, tedy N 50° 46.213Ahoj vsem, potreboval bych prepocitat tyto souradnice N 50° 46.215 E 014° 39.352 o 3 az 4 metry jizne. Poradite jak na to ? Uz jsem to s nekterymi z Vas konzultoval po ICQ a ackoliv dochazime k plus minus stejnym vysledkum, postupy se casto lisi... Diky
#6
Publikováno 13 červen 2006 - 14:24
No a to by me prave zajimalo, kterak si prave pro tento pripad pripravis konkretni vzorecek. Tedy jak k tomu logicky a matematicky dojdes. Nemyslim jak to v praxi udelat, aby se nemuselo pocitat... DikJe potřeba na to mít konkrétní vzoreček, nebo stačí udělat projekci třeba v ozim nebo gps? Jestli chápu dobře zadání.
#7
Publikováno 13 červen 2006 - 14:56
Presne tohle jsem mel na mysli. Diky moc! Ja si to take odvozoval jen hodne obecne jak psal vyse Pepa.V severojižním směru odpovídá jedna úhlová minuta jedné námořní míli (1.852 km), a tedy jedna tisícina minuty odpovídá námořnímu sáhu (1.852 m). Takže posun 3 až 4 metry znamená (3 / 1.852) = 1.6 až (4 / 1.852) = 2.16 sáhů, přibližně 2 sáhy, tedy N 50° 46.213
#8
Publikováno 13 červen 2006 - 14:30
No a to by me prave zajimalo, kterak si prave pro tento pripad pripravis konkretni vzorecek. Tedy jak k tomu logicky a matematicky dojdes. Nemyslim jak to v praxi udelat, aby se nemuselo pocitat... Dik
Pokud přepneš GPS/MapSource(nebo jiný soft) na UTM grid, máš souřadnice přímo v jednotkách metru (možná v desetinách metru, teď si to už nepamatuji, ale lze to pozorováním snadno zjistit). Ideální pro použití při přesném vynesení na multinách nebo mysterkách, kde je např. zadáno, že další souřadnice leží o x metrů severně a y metrů východně od aktuální pozice :-) Už jsem to používal :-))
#9
Publikováno 13 červen 2006 - 14:39
Pokud bych nechtěl odvozovat nebo hledat vzorec a hoodně si to zjednodušil (pro tu malou vzdálenost to snad moc nevadí), tak si ze země udělám kouli, vezmu její obvod dosadim do trojčlenky (3/obvod = uhel/360), nebo jak se to jmenuje a dostanu o kolik musim hejbnout lat (o úhel) a lon by snad měla zústat stejná (když je to posun na jih). Ale je to jen rychlej odhadNo a to by me prave zajimalo, kterak si prave pro tento pripad pripravis konkretni vzorecek. Tedy jak k tomu logicky a matematicky dojdes. Nemyslim jak to v praxi udelat, aby se nemuselo pocitat... Dik
#10
Publikováno 13 červen 2006 - 15:03
Ono je to v podstatě to samý. Akorát jednou mám rovnou zadefinouvanou délku jedné minuty a podruhé jí počítám z vhodně zvoleného obvodu.Presne tohle jsem mel na mysli. Diky moc! Ja si to take odvozoval jen hodne obecne jak psal vyse Pepa.
Zajímalo by mě, jestli je vzhledem k šišatosti země a zvolenému souřadnému systému vzdálenost jedné šířkové minuty stejná ve všech zeměpisných šířkách. Tím myslim, jestli je to konstanta vzhledem k definici, nebo je to stejný plusmínus nějaký drobný.
#11
Publikováno 13 červen 2006 - 15:13
#12
Publikováno 13 červen 2006 - 15:52
Je to čistě z definice, námořníci si to tak pojmenovali. Vzdálenost odpovídající úhlové minutě na poledníku (10000 km / 90 / 60 = 1.852 km) řádově odpovídá míli (tisíc dvojkroků, 1.500 km), a její tisícina je blízká jednomu sáhu (1.8 m, vzdálenost rozpažených rukou; a taky výška postavy - ale lehat si na zem při měření vzdálenosti není moc pohodlné :-) ), a tak si nadefinovali námořni míli a její tisícinu, námořní sáh.Nikdy jsem nemel nejak potrebu zjistovat, proc to je ten namorni sah
A protože při geocachingu se souřadnice udávají taky v tisícinách minuty, tak je pro nás taky názornější myslet v námořních sázích než v metrech.
Tam kde se souřadnice neudávají v minutách ale ve stupních (například když si BM hledá souřadnice PM cache :-) ), tak je zase dobré vědět že stupeň odpovídá 10000 km / 90 = 111 km, 0.1 stupně asi 11 km, atd. až 0.00001 stupně zhruba 1 m
#13
Publikováno 13 červen 2006 - 16:19
Je to čistě z definice, námořníci si to tak pojmenovali. Vzdálenost odpovídající úhlové minutě na poledníku (10000 km / 90 / 60 = 1.852 km) řádově odpovídá míli (tisíc dvojkroků, 1.500 km), a její tisícina je blízká jednomu sáhu (1.8 m, vzdálenost rozpažených rukou; a taky výška postavy - ale lehat si na zem při měření vzdálenosti není moc pohodlné :-) ), a tak si nadefinovali námořni míli a její tisícinu, námořní sáh.
A protože při geocachingu se souřadnice udávají taky v tisícinách minuty, tak je pro nás taky názornější myslet v námořních sázích než v metrech.
Tam kde se souřadnice neudávají v minutách ale ve stupních (například když si BM hledá souřadnice PM cache :-) ), tak je zase dobré vědět že stupeň odpovídá 10000 km / 90 = 111 km, 0.1 stupně asi 11 km, atd. až 0.00001 stupně zhruba 1 m
Porad mi nejak prijde jednodussi neznat vsechny vyse jmenovane souvislosti a naslednosti, a jen si na chvilku prepnout na UTM a pricist decimetry a metry do souradnic, pokud uz chci exaktni vypocet :-), pripadne primo na GPS v mape vynest klasicky danou vzdalenost. :-)
#14
Publikováno 13 červen 2006 - 17:50
Nechceš o tom, samozřejmě za velikou pochvalu, napsat něco do wiki.geocaching.cz? :-)Je to čistě z definice, námořníci si to tak pojmenovali. .......
#15
Publikováno 13 červen 2006 - 18:53
Tak teď mám dojem že v naší časové linii žádný "námořní sáh" neexistuje a námořníci používají sáh obyčejný, který nemá k námořní míli žádný vztah - asi se příliš často pohybuji v alternativních světech a zrácím přehled o tom co je *tady* a co naopak jenom conculture; sorry za mystifikaci.a její tisícinu, námořní sáh.
#16
Publikováno 13 červen 2006 - 16:27
taky mi prijde. pro S/J smer sice super, ale V/Z se musi pak korigovat podle sirky, a to z hlavy nikdoprepocitavat stejne nebude.Porad mi nejak prijde jednodussi neznat vsechny vyse jmenovane souvislosti a naslednosti, a jen si na chvilku prepnout na UTM a pricist decimetry a metry do souradnic, pokud uz chci exaktni vypocet :-), pripadne primo na GPS v mape vynest klasicky danou vzdalenost. :-)
#17
Publikováno 13 červen 2006 - 19:10
Jasne, to uz je ale techncike reseni, me zajimalo prave to logicke :-) Nicmene timto dekuji vsem, kteri se do teto plodne diskuze zapojili a pomohli mi rozsirit obzory, abych na NE lepe videlPorad mi nejak prijde jednodussi neznat vsechny vyse jmenovane souvislosti a naslednosti, a jen si na chvilku prepnout na UTM a pricist decimetry a metry do souradnic, pokud uz chci exaktni vypocet :-), pripadne primo na GPS v mape vynest klasicky danou vzdalenost. :-)
#18
Publikováno 13 červen 2006 - 18:17
Wiki je skvělá věc, chystám se tam pár věcí přidat, doufám že se k tomu dokopu co nejdřív.Nechceš o tom, samozřejmě za velikou pochvalu, napsat něco do wiki.geocaching.cz? :-)
#19
Publikováno 13 červen 2006 - 17:51
Proc ne? V nasich sirkach (N50) je jeden delkovy stupen necelych 74 km, jedna minuta priblizne 1,2 km a jedna tisicina minuty metr dvacet. Pokud nezakladas cache v Italii ci v Norsku, tak nic prepocitavat nemusis a s timhle pri kratsich vzdalenostech dobre vystacis. Tedy alespon ja to z hlavy pri zamerovani z nejakeho mista opodal pouzivam kazdou chvili. A pro sirkove tisiciny jak uz receno vyse.taky mi prijde. pro S/J smer sice super, ale V/Z se musi pak korigovat podle sirky, a to z hlavy nikdo
prepocitavat stejne nebude.
2 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů