Přejít na obsah


Fotka

Jak upravit souřadnice při přesunu waypointu o tři metry jižně ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 13:46

Ahoj vsem, potreboval bych prepocitat tyto souradnice N 50° 46.215 E 014° 39.352 o 3 az 4 metry jizne. Poradite jak na to ? Uz jsem to s nekterymi z Vas konzultoval po ICQ a ackoliv dochazime k plus minus stejnym vysledkum, postupy se casto lisi... ;) Diky
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 13:54

Ahoj vsem, potreboval bych prepocitat tyto souradnice N 50° 46.215 E 014° 39.352 o 3 az 4 metry jizne. Poradite jak na to ? Uz jsem to s nekterymi z Vas konzultoval po ICQ a ackoliv dochazime k plus minus stejnym vysledkum, postupy se casto lisi... ;) Diky

Je potřeba na to mít konkrétní vzoreček, nebo stačí udělat projekci třeba v ozim nebo gps? Jestli chápu dobře zadání.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 14:01

Docela zajimavy programek je Geocalc (nejen na takovyhle veci) ;-)
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 14:32

Ahoj vsem, potreboval bych prepocitat tyto souradnice N 50° 46.215 E 014° 39.352 o 3 az 4 metry jizne. Poradite jak na to ? Uz jsem to s nekterymi z Vas konzultoval po ICQ a ackoliv dochazime k plus minus stejnym vysledkum, postupy se casto lisi... ;) Diky

Jsem porad jeste novacek, ale nelze na to vyuzit projekci bodu primo z Garmina? Tam lze zadat primo metry a azimut, v tomto pripade 180 st. Souradnice projektovaného bodu se pak daji samozrejme ulozit.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 14:42

Ahoj vsem, potreboval bych prepocitat tyto souradnice N 50° 46.215 E 014° 39.352 o 3 az 4 metry jizne. Poradite jak na to ? Uz jsem to s nekterymi z Vas konzultoval po ICQ a ackoliv dochazime k plus minus stejnym vysledkum, postupy se casto lisi... ;) Diky

V severojižním směru odpovídá jedna úhlová minuta jedné námořní míli (1.852 km), a tedy jedna tisícina minuty odpovídá námořnímu sáhu (1.852 m). Takže posun 3 až 4 metry znamená (3 / 1.852) = 1.6 až (4 / 1.852) = 2.16 sáhů, přibližně 2 sáhy, tedy N 50° 46.213
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 14:24

Je potřeba na to mít konkrétní vzoreček, nebo stačí udělat projekci třeba v ozim nebo gps? Jestli chápu dobře zadání.

No a to by me prave zajimalo, kterak si prave pro tento pripad pripravis konkretni vzorecek. Tedy jak k tomu logicky a matematicky dojdes. Nemyslim jak to v praxi udelat, aby se nemuselo pocitat... Dik
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 14:56

V severojižním směru odpovídá jedna úhlová minuta jedné námořní míli (1.852 km), a tedy jedna tisícina minuty odpovídá námořnímu sáhu (1.852 m). Takže posun 3 až 4 metry znamená (3 / 1.852) = 1.6 až (4 / 1.852) = 2.16 sáhů, přibližně 2 sáhy, tedy N 50° 46.213

Presne tohle jsem mel na mysli. Diky moc! Ja si to take odvozoval jen hodne obecne jak psal vyse Pepa.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 14:30

No a to by me prave zajimalo, kterak si prave pro tento pripad pripravis konkretni vzorecek. Tedy jak k tomu logicky a matematicky dojdes. Nemyslim jak to v praxi udelat, aby se nemuselo pocitat... Dik


Pokud přepneš GPS/MapSource(nebo jiný soft) na UTM grid, máš souřadnice přímo v jednotkách metru (možná v desetinách metru, teď si to už nepamatuji, ale lze to pozorováním snadno zjistit). Ideální pro použití při přesném vynesení na multinách nebo mysterkách, kde je např. zadáno, že další souřadnice leží o x metrů severně a y metrů východně od aktuální pozice :-) Už jsem to používal :-))
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 14:39

No a to by me prave zajimalo, kterak si prave pro tento pripad pripravis konkretni vzorecek. Tedy jak k tomu logicky a matematicky dojdes. Nemyslim jak to v praxi udelat, aby se nemuselo pocitat... Dik

Pokud bych nechtěl odvozovat nebo hledat vzorec a hoodně si to zjednodušil (pro tu malou vzdálenost to snad moc nevadí), tak si ze země udělám kouli, vezmu její obvod dosadim do trojčlenky (3/obvod = uhel/360), nebo jak se to jmenuje a dostanu o kolik musim hejbnout lat (o úhel) a lon by snad měla zústat stejná (když je to posun na jih). Ale je to jen rychlej odhad
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 15:03

Presne tohle jsem mel na mysli. Diky moc! Ja si to take odvozoval jen hodne obecne jak psal vyse Pepa.

Ono je to v podstatě to samý. Akorát jednou mám rovnou zadefinouvanou délku jedné minuty a podruhé jí počítám z vhodně zvoleného obvodu.
Zajímalo by mě, jestli je vzhledem k šišatosti země a zvolenému souřadnému systému vzdálenost jedné šířkové minuty stejná ve všech zeměpisných šířkách. Tím myslim, jestli je to konstanta vzhledem k definici, nebo je to stejný plusmínus nějaký drobný.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 15:13

Ja mam tak nejak v hlave (ani nevim odkud), ze tisicina +- 2m, a tim se ridim u vzdalenosti radove v desitkach metru. Na vic pouzivam "project waypoint". Nikdy jsem nemel nejak potrebu zjistovat, proc to je ten namorni sah, ale asi bych tam vypoctem dosel, kdyby me mucili :). Pro nas ostatni smrtelniky to zustanou 2m :)
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 15:52

Nikdy jsem nemel nejak potrebu zjistovat, proc to je ten namorni sah

Je to čistě z definice, námořníci si to tak pojmenovali. Vzdálenost odpovídající úhlové minutě na poledníku (10000 km / 90 / 60 = 1.852 km) řádově odpovídá míli (tisíc dvojkroků, 1.500 km), a její tisícina je blízká jednomu sáhu (1.8 m, vzdálenost rozpažených rukou; a taky výška postavy - ale lehat si na zem při měření vzdálenosti není moc pohodlné :-) ), a tak si nadefinovali námořni míli a její tisícinu, námořní sáh.
A protože při geocachingu se souřadnice udávají taky v tisícinách minuty, tak je pro nás taky názornější myslet v námořních sázích než v metrech.
Tam kde se souřadnice neudávají v minutách ale ve stupních (například když si BM hledá souřadnice PM cache :-) ), tak je zase dobré vědět že stupeň odpovídá 10000 km / 90 = 111 km, 0.1 stupně asi 11 km, atd. až 0.00001 stupně zhruba 1 m

  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 16:19

Je to čistě z definice, námořníci si to tak pojmenovali. Vzdálenost odpovídající úhlové minutě na poledníku (10000 km / 90 / 60 = 1.852 km) řádově odpovídá míli (tisíc dvojkroků, 1.500 km), a její tisícina je blízká jednomu sáhu (1.8 m, vzdálenost rozpažených rukou; a taky výška postavy - ale lehat si na zem při měření vzdálenosti není moc pohodlné :-) ), a tak si nadefinovali námořni míli a její tisícinu, námořní sáh.
A protože při geocachingu se souřadnice udávají taky v tisícinách minuty, tak je pro nás taky názornější myslet v námořních sázích než v metrech.
Tam kde se souřadnice neudávají v minutách ale ve stupních (například když si BM hledá souřadnice PM cache :-) ), tak je zase dobré vědět že stupeň odpovídá 10000 km / 90 = 111 km, 0.1 stupně asi 11 km, atd. až 0.00001 stupně zhruba 1 m


Porad mi nejak prijde jednodussi neznat vsechny vyse jmenovane souvislosti a naslednosti, a jen si na chvilku prepnout na UTM a pricist decimetry a metry do souradnic, pokud uz chci exaktni vypocet :-), pripadne primo na GPS v mape vynest klasicky danou vzdalenost. :-)
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 17:50

Je to čistě z definice, námořníci si to tak pojmenovali. .......

Nechceš o tom, samozřejmě za velikou pochvalu, napsat něco do wiki.geocaching.cz? :-)

  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 18:53

a její tisícinu, námořní sáh.

Tak teď mám dojem že v naší časové linii žádný "námořní sáh" neexistuje a námořníci používají sáh obyčejný, který nemá k námořní míli žádný vztah - asi se příliš často pohybuji v alternativních světech a zrácím přehled o tom co je *tady* a co naopak jenom conculture; sorry za mystifikaci.
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 16:27

Porad mi nejak prijde jednodussi neznat vsechny vyse jmenovane souvislosti a naslednosti, a jen si na chvilku prepnout na UTM a pricist decimetry a metry do souradnic, pokud uz chci exaktni vypocet :-), pripadne primo na GPS v mape vynest klasicky danou vzdalenost. :-)

taky mi prijde. pro S/J smer sice super, ale V/Z se musi pak korigovat podle sirky, a to z hlavy nikdoprepocitavat stejne nebude.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 19:10

Porad mi nejak prijde jednodussi neznat vsechny vyse jmenovane souvislosti a naslednosti, a jen si na chvilku prepnout na UTM a pricist decimetry a metry do souradnic, pokud uz chci exaktni vypocet :-), pripadne primo na GPS v mape vynest klasicky danou vzdalenost. :-)

Jasne, to uz je ale techncike reseni, me zajimalo prave to logicke :-) Nicmene timto dekuji vsem, kteri se do teto plodne diskuze zapojili a pomohli mi rozsirit obzory, abych na NE lepe videl ;)
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 18:17

Nechceš o tom, samozřejmě za velikou pochvalu, napsat něco do wiki.geocaching.cz? :-)

Wiki je skvělá věc, chystám se tam pár věcí přidat, doufám že se k tomu dokopu co nejdřív.
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2006 - 17:51

taky mi prijde. pro S/J smer sice super, ale V/Z se musi pak korigovat podle sirky, a to z hlavy nikdo
prepocitavat stejne nebude.

Proc ne? V nasich sirkach (N50) je jeden delkovy stupen necelych 74 km, jedna minuta priblizne 1,2 km a jedna tisicina minuty metr dvacet. Pokud nezakladas cache v Italii ci v Norsku, tak nic prepocitavat nemusis a s timhle pri kratsich vzdalenostech dobre vystacis. Tedy alespon ja to z hlavy pri zamerovani z nejakeho mista opodal pouzivam kazdou chvili. A pro sirkove tisiciny jak uz receno vyse.

  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama