Minimalni pocet satelitu pro vypocet pozice?
#1
Publikováno 13 srpen 2006 - 13:52
Chtel bych se zeptat, jak je to vlastne s tim minimalnim poctem satelitu... jsou to 3 nebo 4? Ja mam Garmin Legend, u ktereho pisou, ze staci tri, ale ted se mi napriklad stalo, ze kdyz jsem zkousel jaky mam signal z okna baraku, tak sem chytil tri satelity v takrka maximalni sile a stejne to furt psalo at cekam, ze hleda...
#2
Publikováno 13 srpen 2006 - 14:02
Toto ti urcite spravi, ked mas sice 3 satelity ale v blbej pozicii - na jednej ciare. Z toho proste polohu nema ako urcit a hlada dalsi. Myslim, ze ti to moze spravit aj v pripade, ak vie, ze ma nezosynchronizovany cas (ale to uz mozno kecam a dlabe na to). Na synchronizaciu casu a urcenie vysky potrebujes minimalne 4 satelity.Zdravim vsechny
Chtel bych se zeptat, jak je to vlastne s tim minimalnim poctem satelitu... jsou to 3 nebo 4? Ja mam Garmin Legend, u ktereho pisou, ze staci tri, ale ted se mi napriklad stalo, ze kdyz jsem zkousel jaky mam signal z okna baraku, tak sem chytil tri satelity v takrka maximalni sile a stejne to furt psalo at cekam, ze hleda...
#3
Publikováno 13 srpen 2006 - 14:19
Jojo muj legend to dela taky, ac by zcela jiste mely stacit druzice 3. On se Legend ale vubec obcas chova dost podivne, treba se mi casto stava, ze se zasekne sipka v urcite poloze. I kdyz signal je v poradku a metry k cily ubyvaji taky spravne, sipka ukazuje na druhou stranu. Jednou jsem se s usmevem pristihl, jak s pristrojem klepu, aby se sipka vzpamatovala. Taky jsem zjistil, ze pri delsim neprijmu signalu a nasledne snaze o jeho znovuchyceni je lepsi vypnout a zapnout prijem. Napadlo me, ze by to mohlo byt zapinanim prijmu v delsich intervalech kvuli setreni baterky. Stejne tak potreba vetsiho poctu druzic by mohla byt zpusobena treba nefunkcnosti jedne z druzic nebo konstelaci zcela nepouzitelnou pro ziskani presne polohy, ale nevim. Staricky Magellan ani jednu z techhle veci nedelal, nebo jsem si aspon nevsiml.Zdravim vsechny
Chtel bych se zeptat, jak je to vlastne s tim minimalnim poctem satelitu... jsou to 3 nebo 4? Ja mam Garmin Legend, u ktereho pisou, ze staci tri, ale ted se mi napriklad stalo, ze kdyz jsem zkousel jaky mam signal z okna baraku, tak sem chytil tri satelity v takrka maximalni sile a stejne to furt psalo at cekam, ze hleda...
#4
Publikováno 13 srpen 2006 - 18:39
teoreticky by stacil signal ze tri druzic. protoze ale GPSka nezna presny cas (gpska je posunuta o urcitou hodnotu), tak se pridava cteni ze ctvrte druziceke zjisteni "delta t" .)Zdravim vsechny
Chtel bych se zeptat, jak je to vlastne s tim minimalnim poctem satelitu... jsou to 3 nebo 4? Ja mam Garmin Legend, u ktereho pisou, ze staci tri, ale ted se mi napriklad stalo, ze kdyz jsem zkousel jaky mam signal z okna baraku, tak sem chytil tri satelity v takrka maximalni sile a stejne to furt psalo at cekam, ze hleda...
#5
Publikováno 17 srpen 2006 - 16:15
#6
Publikováno 13 srpen 2006 - 14:49
Jo, to uz se mi taky parkrat stalo, naposledy vcera, kdyz sem hledal Hvezda Game Park - docela sem si uzilOn se Legend ale vubec obcas chova dost podivne, treba se mi casto stava, ze se zasekne sipka v urcite poloze. I kdyz signal je v poradku a metry k cily ubyvaji taky spravne, sipka ukazuje na druhou stranu.
#7
Publikováno 13 srpen 2006 - 19:26
To je sice pravda, ale jako ctvrtou rovnici pouziva znamy model geoidu. Ctvrta druzice je potreba az pri vypoctu nadmorske vysky.teoreticky by stacil signal ze tri druzic. protoze ale GPSka nezna presny cas (gpska je posunuta o urcitou hodnotu), tak se pridava cteni ze ctvrte druziceke zjisteni "delta t" .)
#8
Publikováno 17 srpen 2006 - 23:30
Hola Modrý Medvěde, je to trochu složitější. Etrexovi na určení pozice tri stací, pokud se pred tím chytl na minimálne ctyri. Satelity za sebou nejsou nikdy, mohou být jen v nevýhodné pozici pro přesné zjištení pozice, a to v případe, ze máš zastínený výhled a GPS nemůže přijmout signál od vsech satelitů, co jsou zrovna na obloze. To zjistíš, když GPS "hledá a nenachází" nebo v lepším případě když ti GPS nahlásí přesnost v určení polohy místo 6m třeba ... co já vím 150m.Hola. Ja mam starickyho etrexe a pokud hleda a nenachazi, tak mu tri na urceni pozice staci. I kdyz jsem taky slysel, ze potrebuje 4. A 2D a 3D mod neprepinam nebot u nej jde prepnout tak maximalne jestli chi nebo nechci aby svitil. A GPSka by se mela chytat i kdyz jsou satelity za sebou, nebot jsou za sebou pri pohledu na mapu, ale jinak behaji po kouli a i z toho se trojuhelnik postavit da. Ci ne?
Jo a tvůj Etrex má mody tři: Jak píšeš - má mod "chci aby svítil" a "nechci aby svítil", ale navíc můžeš ještě občas využít i mod "je vypnut" :-) .
#9
Publikováno 18 srpen 2006 - 14:22
Trojúhelník se z toho postavit dá, ale bude velmi úzký (prostřední satelit je i tak velmi blízko úsečky mezi dvěma krajními satelity), takže i malá chyba v odhadu vzdálenosti způsobí velkou odchylku ve vypočtených souřadnicích.GPSka by se mela chytat i kdyz jsou satelity za sebou, nebot jsou za sebou pri pohledu na mapu, ale jinak behaji po kouli a i z toho se trojuhelnik postavit da. Ci ne?
#10
Publikováno 13 srpen 2006 - 22:20
Protože Garmin nechce (nebo neumí) dát výsledek bez výšky, čeká až chytne čtvrtý satelit, aby mohl určit polohu i s výškou. Když se chytne, tak na udržení trasy mu občas stačí -po určitou dobu- i jen jeden satelit. Pokud jsou tři drží úplně v pohodě. Je potřeba odlišit výpočet pro "zachycení pozice" a výpočet pro "udržení pozice". U druhého případu Garmin nekecá...To je sice pravda, ale jako ctvrtou rovnici pouziva znamy model geoidu. Ctvrta druzice je potreba az pri vypoctu nadmorske vysky.
#11
Publikováno 13 srpen 2006 - 23:47
Místo vzdálenosti od čtvrté družice můžemě využít i nadmořskou výšku - křivka protíná Zemi obecně šikmo, takže známá nadmořská výška určí na křivce jednoznačný bod.
Ve speciálním případě, jsou-li první tři družice dostatečně blízko zenitu, bude naše křivka skoro svislá, takže z ní můžeme přesně vypočíst souřadnice, jen nadmořská výška je neznámá. Kvalitní gpsky to tak také dělají.
#12
Publikováno 18 srpen 2006 - 10:10
#13
Publikováno 20 srpen 2006 - 22:15
#14
Publikováno 13 srpen 2006 - 22:51
Jo to zni docela dobre. Vysku potrebuje, pokud ma jen tri druzice, vzdycky. Pri udrzovani zrejme bere naposled chycenou a pri startu asi zadnou jistou nema. Mozna by stalo za to, zkusit mu nejakou zadat. Nekdy to vyzkousim, jestli se pak chytne i na trech druzicich. Hmm zajimave. Jenom mi z toho po odpoledni stravenem nad anglickymi technickymi texty zacina hrabat.Protože Garmin nechce (nebo neumí) dát výsledek bez výšky, čeká až chytne čtvrtý satelit, aby mohl určit polohu i s výškou. Když se chytne, tak na udržení trasy mu občas stačí -po určitou dobu- i jen jeden satelit. Pokud jsou tři drží úplně v pohodě. Je potřeba odlišit výpočet pro "zachycení pozice" a výpočet pro "udržení pozice". U druhého případu Garmin nekecá...
#15
Publikováno 13 srpen 2006 - 23:44
tak na udržení trasy mu občas stačí -po určitou dobu- i jen jeden satelit.
to neni tak uplne pravda.. co tak mohu sledovat jak se chova garminek u me, tak on ukazuje "ze ma signal" i kdyz nema zadny satelit.. (totez pro jeden, dva) .. ale funguje to tak, ze bere posledni znamoou polohu + posledni znamy smer pohybu + posledni znama rychlost a dela jako ze ma signal ... (kvuli tunelum, ....)
#16
Publikováno 14 srpen 2006 - 0:01
Můj Garmin to nedělá. Zrejme to není kvalítní GPSka. Které GPSky jsou tedy kvalitní?... Ve speciálním případě, jsou-li první tři družice dostatečně blízko zenitu, bude naše křivka skoro svislá, takže z ní můžeme přesně vypočíst souřadnice, jen nadmořská výška je neznámá. Kvalitní gpsky to tak také dělají.
#17
Publikováno 20 srpen 2006 - 22:31
ta udavana presnost, co ti pise GPSka na strance satelitu neni sama nijak presna.. ale je odhadovana na zaklade aktualnich udaju o rozlozeni staleitu .. navic musis vzit v uhavu (zopakuju nedavna slova kohosi), ze kdyz prijdes ke kesce, tak se spojuje vic chyb dohromady - minimalne chyba pri zamereni, a chyba pri hledani...Mam dotazecek. Tedka jsem se konecne dopracoval ke Garminu Legend ale narazil jsem na problemek. Kdyz jsem cvera hledal Karvinskou vodarnu, udaval mi pozici o 23m mimo, prestoze udavana presnost mereni byla 5m ten samy problem jsem zjistil kdyz jsem zadal pozici domova a srovnal s pozici zadanou na mapy.cz Vcem muze byt problem? elipsoid je nastaven WGS 84 Format souradnic hddd°mm.mmm´
to same na mapy.cz ... i tam muze byct chyba v kalibraci mapky a porovnavas to s hodnout, kterou ti namerila gpska taky s urcitou chybou ...
#18
Publikováno 21 srpen 2006 - 0:31
Gpska udává pouze "předpověditelnou" nepřesnost způsobenou zejména atmosférickým šumem. Světlo se ve vzduchu pohybuje o něco pomaleji než ve vakuu a navíc rychlost světla ve vzduchu je závislá na tlaku, teplotě, sluneční aktivitě a spoustě dalších věcí. Atmosférický šum je proto závislý na tom, jakou vzdálenost signál urazí v atmosféře - u družice nízko nad obzorem je atmosférický šum vyšší než u družice poblíž zenitu.Mam dotazecek. Tedka jsem se konecne dopracoval ke Garminu Legend ale narazil jsem na problemek. Kdyz jsem cvera hledal Karvinskou vodarnu, udaval mi pozici o 23m mimo, prestoze udavana presnost mereni byla 5m ten samy problem jsem zjistil kdyz jsem zadal pozici domova a srovnal s pozici zadanou na mapy.cz Vcem muze byt problem? elipsoid je nastaven WGS 84 Format souradnic hddd°mm.mmm´
Další nepřesnost však způsobují odrazy signálu od okolních domů, kopců, skal atd. - jde-li k tobě signál odrazem, urazí o pár metrů delší dráhu než jde -li přímo.
Ježto gpsky nemají oči, nejsou schopny odhadnout nepřesnost způsobenou odrazem signálu, a proto odchylku udávanou na gpskce musíš brát s rezervou.
Druhý fakt je ten, že i majitel kešky má gpsku nepřesnou a odchylka jeho gpsky v okamžiku položení kešky se může na potvoru sečíst s odchylkou tvojí gpsky během hledání.
Jinak podle svých zkušeností bych řekl, že souřadnice na mapy.cz jsou velmi přesné.
#19
Publikováno 14 srpen 2006 - 8:52
Můj Garmin to nedělá. Zrejme to není kvalítní GPSka. Které GPSky jsou tedy kvalitní?
Zkus vyhledat frázi "gps 2d mód" na zbozi.centrum.cz nebo zbozi.jyxo.cz.
#20
Publikováno 14 srpen 2006 - 23:43
Veskrze všechny Magellany se chytí, i když vidí jen 3 družice (samozřejmě pokud nejsou v jedné čáře hned vedle sebe). Pak hlásí "2D" a nedávají výšku. Jakmile vidí více družic, automaticky se přepnou na 3D.Můj Garmin to nedělá. Zrejme to není kvalítní GPSka. Které GPSky jsou tedy kvalitní?
Je též možno přepnout manuálně na 2D režim.
Nicméně _tohle_ o kvalitě GPS až tak nerozhoduje :-)
0 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů