Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Geometrie v mapách


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 Draconium

Draconium

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 17:32

Ahoj,
nedávno jsem se dal do luštění jedné keše a narazil jsem na problém, který už mě několikrát zastavil. Musím mezi několika místy "vytvořit" vzdálenosti vzdušnou čarou a ze vzniklého tvaru zjistit, dejme tomu, průsečík.
Př. Mým úkolem je najít těžnici čtverce, jehož vrcholy tvoří čtyři zadané body, a následně vytyčit bod 150 metrů severně od těžiště.
Nic těžkého to není, ale nevím, v čem zobrazit (případně jak vypočítat) souřadnice těžiště či onoho bodu.

Nemá někdo odkaz na nějaké mapy, případně zkušenosti, v čem to zobrazit?
Předem díky za jakoukoli pomoc.
S pozdravem
Draconium
  • 0

#2 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 17:40

Cachemapa v Geogetu slozi nejen na zobrazovanmi kesi, ale prave i na takoveto cmarani. Vyberes si mapovy podklad (Google, OSM, mapy.cz, amapy,...), a pak si na nej sazis body, cary, obdelniky, kruhy ci polygony. Muzes je i rucne editovat, aby poloha klicovych bodu byla presne na tech souradnicich, ktere potrebujes. A pak, kdyz potrebuji treba precist, kde se mi presne neco protina, tak si na ten prusecik dam bod a z neho si prectu souradnice. Nicmene zrovna teziste ctverce bych do mapy necmaral, ale spise vypocital, ne?
  • 0

#3 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 17:42

Patrně by to šlo v mapě co dělá geoget. Osobně bych to ale dělal tak, že body bych převedl do UTM, nakreslil v Autocadu nebo spočítal (když jde o čtverec). A je to. A ten posun už také uděláš v geogetu. Nebo když už to bude v UTM, tak ten posun přímo na sever je taky brkačka, ne?
  • 0

#4 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 736 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 17:53

V případě čtverce by těžiště mohlo být na průsečíku úhlopříček (takže průměr souřadnic protilehlých rohů)
  • 0

#5 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 17:56

Aha, jestli ti ale jde o GC2KF42, tak nejde o čtverec, ale obecný čtyřúhelník. A jak se konkrétně spočítá těžiště obecného čtyřúhelníku? Google napoví... Ale můžeš třeba vycházet z toho, že to jsou vlastně dva trojúhelníky a složit jejich těžiště.
  • 0

#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 18:35

A pokud by to bylo na desítky kilometrů, tak ještě započítat mapovou projekci a řešit to sféricky. Obecně na mapách rovnoběžky a poledníky vůbec nemusí být přímky. Ale pro stovky metrů to bude jedno.
  • 0

#7 yaqwsx_cz

yaqwsx_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 68 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 19:12

Já podobné kreslení a geometrické projekce řeším pomocí rastorvé mapy - bud prostý čmáráním v mapě pomocí grafického programu anebo složitější pomocí kreslení v SolidWorks - kde se dá mapa na pozadí zobrazit. S přesností problém není - i při ručním čmárání se člověk dostane na přesnost +- 1 metr.
  • 0

#8 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 19:40

mpik napsal/a:
A pokud by to bylo na desítky kilometrů, tak ještě započítat mapovou projekci a řešit to sféricky. Obecně na mapách rovnoběžky a poledníky vůbec nemusí být přímky. Ale pro stovky metrů to bude jedno.


V te geogeti Cachemape ty cary, polygony a kruhy mas ve sfericke geometrii. Takze porad je nejjednodussi to v ni proste nacmarat. ;)
  • 0

#9 Draconium

Draconium

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 20:11

No, ono to u me nebude tak jednoduche, pri pokusu rozjet (a predevsim uspesne nainstalovat) Geoget jsem uz nekolikrat ztroskotal, takze tam se opravdu nevyznam. Jinak, ten ctverec je jenom priklad, a co se UTM tyce...jak s tim mam sakra pocitat? :D
  • 0

Nejsem PM a jsem na to hrdý!

#10 Draconium

Draconium

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 20:14

pro LudaL: GC2KF42 to neni, trapim se s GC2M7F2 ;)
  • 0

Nejsem PM a jsem na to hrdý!

#11 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 20:31

Spoustit instalaci Geogetu a parkrat odklepnout 'dalsi' je problem? :o Jako promin, ale jednoduseji to uz fakt udelat nejde. Mohl by sis stahnout i primo nejnovejsi betaverzi nove cachemapy i bez Geogetu (Je o tom v Geogeti diskuzi vlakno...), ale to je slozitejsi rozbehat, musis to rucne vybalit ze ZIPu a pak rucne spustit mapa.html. :P
  • 0

#12 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 20:40

Draconium napsal/a:
No, ono to u me nebude tak jednoduche, pri pokusu rozjet (a predevsim uspesne nainstalovat) Geoget jsem uz nekolikrat ztroskotal, takze tam se opravdu nevyznam. Jinak, ten ctverec je jenom priklad, a co se UTM tyce...jak s tim mam sakra pocitat? :D


Existuje třeba jedna série mysterek, kde se musí počítat těžiště, opsané kružnice a různé další věci. Já to řešil tak, že jsem si to převedl do UTM a pak ty souřadnice použil jako prosté souřadnice bodů v rovině. Takže pak snadno můžeš spočítat třeba vzdálenost dvou bodů podle vzorečku sqrt((x1-x2)^2+(y1-y2)^2) a dále pak cokoli, co ti umožní počítat se souřadnicemi bodů. Pokud je to něco složitějšího, tak google ti ty vzorečky vždycky dá a ty to pak můžeš třeba přepsat do Excelu. ;)
  • 0

#13 Draconium

Draconium

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 20:47

No, zda se, ze to asi odlozim na pozdeji, dnes uz mi to nejak nemysli :)

HaLuMa napsal/a:
Spoustit instalaci Geogetu a parkrat odklepnout 'dalsi' je problem? :o Jako promin, ale jednoduseji to uz fakt udelat nejde.

Ono kdyz to pocitac nevezme s tim, ze hned prvni cudlitko 'Dalsi' se nezobrazi, tak uz to tak snadne neni ;)
  • 0

Nejsem PM a jsem na to hrdý!

#14 R 206

R 206

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 268 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 20:58

Draconium napsal/a:
No, zda se, ze to asi odlozim na pozdeji, dnes uz mi to nejak nemysli :)

HaLuMa napsal/a:
Spoustit instalaci Geogetu a parkrat odklepnout 'dalsi' je problem? :o Jako promin, ale jednoduseji to uz fakt udelat nejde.

Ono kdyz to pocitac nevezme s tim, ze hned prvni cudlitko 'Dalsi' se nezobrazi, tak uz to tak snadne neni ;)

Taky jsem něco takového luštil... papír A2, kružítko, pravítko, tužka, vypočítání si kolik metrů je jedna minuta na N a E... HOTOVO ;)
  • 0

#15 Draconium

Draconium

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 21:01

Taky jsem něco takového luštil... papír A2, kružítko, pravítko, tužka, vypočítání si kolik metrů je jedna minuta na N a E... HOTOVO ;)


budu hadat...student VŠ? :)
  • 0

Nejsem PM a jsem na to hrdý!

#16 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 21:04

Draconium napsal/a:
Ono kdyz to pocitac nevezme s tim, ze hned prvni cudlitko 'Dalsi' se nezobrazi, tak uz to tak snadne neni ;)


No, nevsiml jsem si, ze by si nekdy nekdo na toto stezoval.
  • 0

#17 Draconium

Draconium

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 21:12

HaLuMa: ja si nestezuju, ja to zatim nepotreboval...
  • 0

Nejsem PM a jsem na to hrdý!

#18 maaaca

maaaca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 21:33

Tenhle typ mysterek se mi libi, proto jsem udelal jiz zminenou GC2KF42. Nejjednodussi na reseni to je asi v AutoCADu, pokud v nem aspon trosku umis. Staci si jen prevest souradnice na desetinny format (pripadne provest redukci, vypusteni casti pred desetinnou carkou) a pak uz si jen kreslit... Ale kdyz jsem pripravoval tu moji, tak jsem to resil graficky v google mapach, coz byl docela mazec, pak na papire a nakonec i ciste matematicky a z toho nakonec zvolil odpovidajici toleranci na evince.
  • 0

#19 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 21:46

Draconium napsal/a:
HaLuMa: ja si nestezuju, ja to zatim nepotreboval...

Opravdu nepotreboval? Ten problem, co tu resis, bys mel davno vyreseny. Ale delej jak myslis.
  • 0

#20 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2012 - 22:16

Draconium napsal/a:
... co se UTM tyce...jak s tim mam sakra pocitat? :D

Zeptej se tety Wiki, zjednodušeně: nejedná se o elipsoid jako u klasické délky-šířky, ale vlastně o soustavu rovin - zón. Souřadnice x-y v každé zoně odpovídají metrům. A hlavně jedná se o rovinu a při výpočtech můžeš použít klasickou rovinnou geometrii.
Jestli jsem dobře pochopil Maaacu, tak ten to právě při výpočtu nepřevedl do UTM. A pak vznikaj ty odchylky, na těch kilometrech co tam má, to bude tak 20m.

R 206 napsal/a:
... vypočítání si kolik metrů je jedna minuta na N a E...

Právě když to děláš v UTM, tak to děláš přímo v metrech.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama