Přejít na obsah


Fotka

Pro fajnšmekry - online korekční data pro DGPS přes GPRS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 září 2006 - 14:41

Takže vážení kačeři, chcete mít přesnost zaměření do 10cm? Má to ovšem jeden háček - umí vaše GPS přijímat diferenciální korekční data? Pakliže ano neváhejte a vyražte sem - http://czepos.cuzk.c...esProducts.aspx
Našel jsem jej náhodou při dohledávání katastrálních map. Aplikace je zatím zdarma...
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 září 2006 - 16:52

Takže vážení kačeři, chcete mít přesnost zaměření do 10cm? Má to ovšem jeden háček - umí vaše GPS přijímat diferenciální korekční data? Pakliže ano neváhejte a vyražte sem - http://czepos.cuzk.c...esProducts.aspx
Našel jsem jej náhodou při dohledávání katastrálních map. Aplikace je zatím zdarma...

To vypada zajimave. Zousel jsi to uz nejak rozchodit?
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 9:02

[quote]Jsi si jistý přesností 10cm? Myslím, že i s diferenčním signálem je maximální přesnost kolem půl metru u běžných handheldů.
Tak teď jsem si všiml, že s tím operují i na stránkách. Po pravdě o takové přesnosti jsem slyšel jen ve spojení se speciálními geodetickými GPS přístroji. Milimetrová přesnost je už u levných GPS vůbec nesmysl...
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 11:14


No proč ne, Garmin stejně není pokud jde o přesnost nic moc...
Viděl bych to na tuhle gépéesku s touto anténou. Celé by to mohl řídit tento notebook :-)
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 září 2006 - 19:36


Je to zdarma v testovacim provozu a soude podle toho jak se to (alespon v nekterych subjektech) testuje to v tomto testovacim provozu jeste nemaly cas zustane, takze si hrejte, pokud se vam opravdu chce... :-)
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 září 2006 - 22:44

To vypada zajimave. Zousel jsi to uz nejak rozchodit?


Bohužel, já ne protože GPS se vstupem pro diferenciální data asi jen tak někdo nemá. Dnes jsem to předal kamarádovi, pro kterého je GPS denním chlebem a vyzkouší jak je to přesné, má totiž srovnání s leteckou diferenční sítí... Tak chvíli vyčkejme a uvidíme, co z toho vyleze, ale zajímavé to každopádně je :-)
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 9:05

[quote]
[quote]
Jsi si jistý přesností 10cm? Myslím, že i s diferenčním signálem je maximální přesnost kolem půl metru u běžných handheldů.
[/quote]

Tak to vážně nevím jistě, páč tohle píšou na jejich webu a já to nezkoušel... Ale i tak je to asi jedno, protože přesněji to není ani zaměřené :-))) Jen se mi to zalíbilo a vypadá to velmi zajímavě. Pořizuju teď taky novou GPS tak se kouknu po nějaké která to umí, teda pokud bude dostupná cenově :-)
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 9:22

Jsi si jistý přesností 10cm? Myslím, že i s diferenčním signálem je maximální přesnost kolem půl metru u běžných handheldů.
Tak teď jsem si všiml, že s tím operují i na stránkách. Po pravdě o takové přesnosti jsem slyšel jen ve spojení se speciálními geodetickými GPS přístroji. Milimetrová přesnost je už u levných GPS vůbec nesmysl...

No myslim, ze pro obycejne gpsky to delany neni, ale celkem by me zajimalo, co by z toho spojeni mohlo vylezt... pokud to vubec spojit jde. I pul metru je dost dobra presnost. :-)
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 11:41

No proč ne, Garmin stejně není pokud jde o přesnost nic moc...
Viděl bych to na tuhle gépéesku s touto anténou. Celé by to mohl řídit tento notebook :-)

No nevim, dokud ji Beda nezacne davat ke kolum, tak mi chybi nejmin milion. :-))
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 0:16

Bohužel, já ne protože GPS se vstupem pro diferenciální data asi jen tak někdo nemá. Dnes jsem to předal kamarádovi, pro kterého je GPS denním chlebem a vyzkouší jak je to přesné, má totiž srovnání s leteckou diferenční sítí... Tak chvíli vyčkejme a uvidíme, co z toho vyleze, ale zajímavé to každopádně je :-)

DGPS zvlada skoro kazdy handheld vcetne Magellana 315 a eTrex Legend... jenom si nejsem jisty formatem vstupnich dat a jestli by to slo nejak skloubit. Asi se zkusim zaregistrovat a podivam se, co za data z toho leze. Jenom to asi potrva... neni cas ani nalada :-(
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 9:26

...Pořizuju teď taky novou GPS tak se kouknu po nějaké která to umí, teda pokud bude dostupná cenově :-)


Porad si nejak nedokazu predstavit, jak do te GPS budete cpat ty data z GPRS. Jedine, ze by byla GPS pripojena pres notebook a zajistovala to aplikace. Ale to na chozeni moc neni, maximalne se to da mozna pouzit na zamereni.
A o aplikaci pro prijem korekcnich dat v danem formatu pres GPRS napr. pro PDA s BT GPS jsem zatim nenasel ani zminku.... ale protoze o tom nic nevim a neorientuju se, treba je to uplne jinak a nekdo mi to vysvetli :-)
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 10:11

Porad si nejak nedokazu predstavit, jak do te GPS budete cpat ty data z GPRS. Jedine, ze by byla GPS pripojena pres notebook a zajistovala to aplikace. Ale to na chozeni moc neni, maximalne se to da mozna pouzit na zamereni.
A o aplikaci pro prijem korekcnich dat v danem formatu pres GPRS napr. pro PDA s BT GPS jsem zatim nenasel ani zminku.... ale protoze o tom nic nevim a neorientuju se, treba je to uplne jinak a nekdo mi to vysvetli :-)

Jojo asi by k tomu musel byt notebook nebo PDA. Taky je otazka, jestli ta data jsou kompatibilni... tezko rict. Kdyz se to ale nezkusi, tak se to nezjisti. Po pouzitelne aplikaci jsem zatim nekoukal. Zajima me to fakt ciste ze zvedavosti a zvidavosti. Nepredstavuju si, ze bych s tim nekdy chodil hledat cache, vlastne me jenom zajima, jestli to aspon principialne jde. S Legendem jsem casto rad ze mam vubec tri druzice. ;-))
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2006 - 11:44

Jojo asi by k tomu musel byt notebook nebo PDA. Taky je otazka, jestli ta data jsou kompatibilni... tezko rict. Kdyz se to ale nezkusi, tak se to nezjisti. Po pouzitelne aplikaci jsem zatim nekoukal. Zajima me to fakt ciste ze zvedavosti a zvidavosti. Nepredstavuju si, ze bych s tim nekdy chodil hledat cache, vlastne me jenom zajima, jestli to aspon principialne jde. S Legendem jsem casto rad ze mam vubec tri druzice. ;-))

Tak ono je hlavne urceno pro zamerovani, ale kdyz se nekomu opravdu chce, jde to nakonec pouzit i jinak, ale podle mne to v takovem pripade za to moc nestoji...
O kompatibilitu dat bych se nebal..
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2006 - 12:07

Tak ono je hlavne urceno pro zamerovani, ale kdyz se nekomu opravdu chce, jde to nakonec pouzit i jinak, ale podle mne to v takovem pripade za to moc nestoji...
O kompatibilitu dat bych se nebal..

Jasně, přesně tak je to i myšleno. Připojení signálu DGPS pro Garmina je tady http://www.gpsinform...face.htm#beacon na téhle stránce je ale mnohem více zajímavých tipů. Podrobný popis principu práce DGPS je tady http://www.gpsinform...g/dale/dgps.htm
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2006 - 20:03

Při měření cca do 10 km od referenční stanice (ta, která neustále měří a poskytuje korekční data) lze určit vektor (přesnou vzdálenost mezi referenční stanicí a GPS) s přesností do +/- 0.05 m. Většinou se zaměří síť (více GPS měření) a ta se pak transformuje na souřadnice známých bodů (např. trigonometrické). Výpočet se u jednofrekvenčních GPS provádí jako postprocesing (zaměřím, pak v kanceláři stáhnu data a spočítám).
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2006 - 23:25

Při měření cca do 10 km od referenční stanice (ta, která neustále měří a poskytuje korekční data) lze určit vektor (přesnou vzdálenost mezi referenční stanicí a GPS) s přesností do +/- 0.05 m. Většinou se zaměří síť (více GPS měření) a ta se pak transformuje na souřadnice známých bodů (např. trigonometrické). Výpočet se u jednofrekvenčních GPS provádí jako postprocesing (zaměřím, pak v kanceláři stáhnu data a spočítám).


Pro informaci, v CR jiz temer rok funguje sit 26 permanentnich stanic GPS CZEPOS, ktera vysila (zatim bezplatne) korekce pro presne urceni polohy i v realnem case pres internet (GPRS). V casopise zememeric (bohuzel cislo jsem zapomel) byl popsan zpusob propojeni PDA-GPS-modul GPRS s potrebnym software pro prijem a zpracovani korekci. Podrobnejsi informace se lze dozvedet na http://czepos.cuzk.cz. Na strankach CUZK lze take nalezt databazi trigonometrickych bodu vcetne bodu se souradnicemi ETRS 89 pochazejicich z dlouhych observaci, ze kterych lze urcit lokalni transformacni klic do statniho systemu JTSK. Vse vyse uvedene se dnes a denne pouziva v geodetickych aplikacich GPS s vyuzitim NAVSTAR GPS, tak i u nekterych aparatur v kombinaci s GLONASS. Pomoci takovychto aparatur lze merit radove i stokilometrove vzdalenosti se subcentimetrovou presnosti a pouzit je i ke sledovani pohybu litosferickych desek...
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2006 - 0:15

Pro informaci, v CR jiz temer rok funguje sit 26 permanentnich stanic GPS CZEPOS, ktera vysila (zatim bezplatne) korekce pro presne urceni polohy i v realnem case pres internet (GPRS).

Zkus si precist prvni prispevek v tomhle vlaknu ;-))
Jinak dle mych informaci bude sluzba zdarma fungovat do konce roku a povedlo se mi to vcera konecne pomoci PC celkem bez problemu spojit s Legendem. U vsech chycenych druzic svitila "D", ale nemel jsem cas poradne otestovat funkcnost, protoze nemam notebook ani PDA a tak jsem to mel akorat na parapetu okna s nic moc prijmem :-( Obsluzny software se da volne sehnat na netu, jak pro PC, tak pro PDA. Dokonce jsem se docetl, ze u Garminu by z pristroje pomoci garminiho protokolu mela jit vytahnout data pouzitelna pro postprocesing. Korekce ve formatu RINEX k tomu vhodne z CZEPOSU jdou stahnout take.Hezky vecer a kdybyste to jeste nekdo zkousel, podelte se prosim taky o informace.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2006 - 15:54

Máte někdo zkušenost s propojením daného softu přes USB s GPSmap 60CS? Nemám serial kabel a soft umí jen COMy. nedaří se mi to spojení přesměrovat.
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 listopad 2006 - 14:45

Používám pro spojení notebooku, co má jen USB se svým Garminem toto zařízeníčko. Funguje to bez problémů.

Máte někdo zkušenost s propojením daného softu přes USB s GPSmap 60CS? Nemám serial kabel a soft umí jen COMy. nedaří se mi to spojení přesměrovat.


  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 listopad 2006 - 22:44

Používám pro spojení notebooku, co má jen USB se svým Garminem toto zařízeníčko. Funguje to bez problémů.


On ma ale opacny problem, ma GPS s USB kabelem ale software umi komunikovat pouze se seriovym portem, jde tedy spis o driver, ktery by predstiral, ze USB je COM xy :-)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama