Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Mystery vs. multi


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 16:13

Ahoj, prosím jaký je hlavní rozdíl mezi multi a mystery cache? Vždyť obě máji několik stage a neznámé souřadnice. Diky za odpověď.
  • 0

#2 hanska

hanska

    honzak83

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 16:19

Multi - má několik stagí v terénu, stage by měly mít jasně dané souřadnice, na stagích máš za úkol buďto něco zjistit (např. počet oken apod nebo najdeš rovnou souřadnice další stage. Mystery obsahují nějaké hádanky, hlavolamy apod., nemusí mít více stagí v terénu (zpravidla nemají).
  • 0

#3 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 17:20

Mystery může být i multina, která má v terénu něco ke zjišťování co není ložený. Tedy "kolik má tyčka modrých pruhů" je multina, ale třeba "kterej z objektů na obrázcích v listingu je na souřadnicích stage 2", to už je podle mne mysterka. Jestlisenepletu.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#4 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 17:37

Tenhle problémek jsem řešil u své GC40VE7... Je to něco mezi...

Jak mi později napsal v logu dr.vota "Bez hintu by to byla mysterka tak D4 nejmín, s ním multina na D2...no dobrá, prumer by sedel."

Nekdy je asi těžký určit, jestli dát modrou, nebo žlutou ikonku. Já jsem se tady nakonec rozhodl pro otazník, páč jdou souřadnice finálky spočítat klidně i od stolu ;-)
  • 0

#5 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 17:44

MiroslavRouta napsal/a:
Ahoj, prosím jaký je hlavní rozdíl mezi multi a mystery cache? Vždyť obě máji několik stage a neznámé souřadnice. Diky za odpověď.

možná není špatný nápad začít číst wiki http://wiki.geocachi...iki/Multi-Cache
  • 0

#6 Joe Tramp

Joe Tramp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 178 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 18:33

Základní otázka je: proč to řešíš? Pokud ti jde jen o základní rozdíl, pak ti stačí přečíst si wiki. Pokud řešíš založení keše na pomezí, pak musíš napsat víc. Např. moje GC3H9CY byla původně mysterka - na souřadnicích se hledaly štítky (a v listingu bylo pouze, že se hledá "indicie" - tj. nebylo jasné, co). Pak jsem to změnil na klasické question-to-answer, a je z toho multina... Ne že bych tomu fandil, ale platí, že když si nejsi jistý, je to určitě mysterka :D
  • 0

#7 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 18:39

Blbý je, že když do lesa namaluješ mysterku, chodí tam podstatně míň lidí... ani si nepřečtou listing, že se tam nic neluští. Přemejšlím, že svý hranice předělám na letterbox hybridy, třeba se pak na ten listing alespoň podívaj :)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#8 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 670 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 20:32

Citecka napsal/a:
Blbý je, že když do lesa namaluješ mysterku, chodí tam podstatně míň lidí... ani si nepřečtou listing, že se tam nic neluští. Přemejšlím, že svý hranice předělám na letterbox hybridy, třeba se pak na ten listing alespoň podívaj :)


S tím souhlasím, předělal jsem tradičku v centru Prahy na otazník s jednou hvězdičkou, kde je v listingu napsáno kam má člověk jít (cca 200m od krabky), aby otazník vyřešil a i tak návštěvnost rapidně ustala...což není někdy na škodu
  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
prazskychytrak.cz
web o zajímavostech Prahy


#9 Zilog

Zilog

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 76 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 21:03

To je pravda, protože třeba jako mystery musela být zavedena jedna cache ve Středočeském kraji, ač se nachází na souřadnicích, uvedených v záhlaví. Protože nešla rovnou nahmátnout, ale musela se odemknout uzamčená truhla. :D Takže i to je mystery, ne jen luštění :D
  • 0

#10 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 0:03

Jo, viděl jsem i mysterku na výchozích souřadnicích, kde klíč k ní visel v mikrovce nad ní. A já musel udělat z multiny mysterku, protože jsem použil ASCII součet, což prý už byla šifra. I když jsem to pro neznalé napsal i do listingu, jak počítat. Ale nevadilo to, vyhnul jsem se tak i ikonkám nahňácaným na sebe, protože otazník nemusel být na výchozích souřadnicích.
  • 0

#11 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 14:02

Joe Tramp napsal/a:
Základní otázka je: proč to řešíš? Pokud ti jde jen o základní rozdíl, pak ti stačí přečíst si wiki. Pokud řešíš založení keše na pomezí, pak musíš napsat víc.

Např. moje GC3H9CY byla původně mysterka - na souřadnicích se hledaly štítky (a v listingu bylo pouze, že se hledá "indicie" - tj. nebylo jasné, co). Pak jsem to změnil na klasické question-to-answer, a je z toho multina... Ne že bych tomu fandil, ale platí, že když si nejsi jistý, je to určitě mysterka :D


Řešim to protože časem bych jedno z toho chtěl založit ve svém kraji. Odnikud jsem nepochopil ZÁKLADNÍ rozdíl.
Další možností je udělat více tradičních, jako např. zde kolem Černína (to jsem tedy nedělal já): http://www.geocachin...86&lng=13.97477
  • 0

#12 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 14:19

MiroslavRouta napsal/a:Odnikud jsem nepochopil ZÁKLADNÍ rozdíl.

Ani geowiki nepomohla? U multiny jde o "tupé" přečtení nebo spočítání nějaké hodnoty (číslo na tabulce, počet schodů, apod.) a dosazení do vzorečku. Cokoliv navíc (hledání, přemýšlení, řešení úkolů) by už měla být mysterka.
  • 0

#13 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 14:27

MiroslavRouta napsal/a:

Joe Tramp napsal/a:
Základní otázka je: proč to řešíš? Pokud ti jde jen o základní rozdíl, pak ti stačí přečíst si wiki. Pokud řešíš založení keše na pomezí, pak musíš napsat víc.

Např. moje GC3H9CY byla původně mysterka - na souřadnicích se hledaly štítky (a v listingu bylo pouze, že se hledá "indicie" - tj. nebylo jasné, co). Pak jsem to změnil na klasické question-to-answer, a je z toho multina... Ne že bych tomu fandil, ale platí, že když si nejsi jistý, je to určitě mysterka :D


Řešim to protože časem bych jedno z toho chtěl založit ve svém kraji. Odnikud jsem nepochopil ZÁKLADNÍ rozdíl.
Další možností je udělat více tradičních, jako např. zde kolem Černína (to jsem tedy nedělal já): http://www.geocachin...86&lng=13.97477


No každopádně je vidět, že by to chtělo nejdřív sbírat zkušenosti více než měsíc a 9 nalezených keší asi taky nestačí...
P.S. zvláště když jsi nenašel nic jiného než tradičky - zatím
  • 0

#14 Karelerak

Karelerak

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 14:29

Označení by podle mého názoru mělo kačerovi pomoct při rozhodování o výbavě, délce cesty apod. Vzhledem k tomu, že v definicích multi i mystery je dost prostoru pro rozhodování, přikláněl bych se k označená mystery vždy, kdy už k určení počátečních souřadnic je nutno řešit nějakou úlohu. K označení multi bych se přikláněl tehdy, když má keš více pevně daných stanovišť (fyzických nebo s jednoduchým výpočtem dalších souřadnic) a začíná na výchozích souřadnicích. U kešek se složitějšími výpočty, šiframi v terénu apod. bych se přiklonil spíše k typu mystery.
  • 0

#15 Playletka

Playletka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 15:00

Pro zjednodušení bych to rozdělila takto: Mystery= vyluštím v teple domova a s finálníma souřadnicema jdu hledat Multi = musím vyrazit ven, kde teprve zjistím indicie pro finální souřadnice na stagích. Samozřejmě s výjimkami na obou stranách..
  • 0

#16 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 15:09

Rada: jdi si, MiroslavRouta, nejdřív odlovit takových 20 multin a 20 mysterek, a možná budeš mít jasno.
  • 0

#17 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 17:23

20 je malo, ja bych takovym zacatecnikum, co nemaji odloveno minimalne 1000 kesi, zakladani kesi vubec zakazal.
  • 0

#18 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 20:25

dr.vota napsal/a:
Rada: jdi si, MiroslavRouta, nejdřív odlovit takových 20 multin a 20 mysterek, a možná budeš mít jasno.


Bohužel u starších multin či mysterek toto nemusí platit (spíše to dotyčného může ještě více poplést - viz. zmiňovaná keška Podle kalendáře).
I já jsem kdysi u dvou svých multin použil způsob přepočtu indícií na souřadnice přes morseovku - dnes by to měla být už mysterka, ale proto, že to jednou bylo schváleno jako multina, je to multina...

Dnes by se každý měl řídit wikipedii a především pak tím, co mu řekne na jeho kešku reviewer, který mu ji bude schvalovat...

Já to vidím tak, jak to už tu někdo napsal.
Multina - počítá se na místě, hned na souřadnicích WP, kde se něco zjišťuje a jednoduše dosazuje do jasného vzorce.

Mysterka - může mít mnoho variant
- není pochyb, že se jedná o takové ty, co je nutné počítat doma, ale
- jak tomu rozumím já patří sem i takové, kdy se indície zjišťují třeba na trase, ale nemají pevně určené WP (napři. zjistěte na naučné stezce to a to, ovšem WP na kterých se dotyčné odpovědi nachází nejsou zveřejněné)
- nebo třeba v tom případě, že se WP je jen přibližný a indície se musí zjistit třeba v okolí 50-ti metrů (např. WP vás dovede na náměstí a vy máte najít 10 různých domů se znaky na štítech)
- nebo třeba indície z WP se použijí k nějakému složitějšímu výpočtu (např. Sudoku nebo něco podobného).
  • 0

#19 PaWcz

PaWcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 317 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 21:54

Roman_Jaromer napsal/a:
Mysterka - může mít mnoho variant
- jak tomu rozumím já patří sem i takové, kdy se indície zjišťují třeba na trase, ale nemají pevně určené WP (napři. zjistěte na naučné stezce to a to, ovšem WP na kterých se dotyčné odpovědi nachází nejsou zveřejněné)
- nebo třeba v tom případě, že se WP je jen přibližný a indície se musí zjistit třeba v okolí 50-ti metrů (např. WP vás dovede na náměstí a vy máte najít 10 různých domů se znaky na štítech)


Tohle chápání jasných multin jako mysterky mě poslední dobou pěkně deptá.
Třeba GC1ZMJ0 - popisem i souřadnicemi jasně vymezená stage, kde se hledají indicie (čtvercový ambit je jasný stejně jasné místo, jako kdyby souřadnice vedly k velké infotabuli) a stejně je tahle multinka označená otazníčkem, takže při přípravě padne do skupiny těch pochybných kešek založených podle zásady "Každej jouda se večer vožere a ráno vyplodí mysterku o tom, co se mu v opici zdálo".
Ideální by asi bylo, kdyby GS pro tyhle "multimysterky" udělal vlastní typ - ale toho se asi nedočkám, takže nám při plánování výletu dál bude spousta fajn keší utíkat jen proto, že je budeme považovat za "pitomé mysterky" :(
Skoro je to na geodepresi...
  • 0

Lovec Tisícovek - geovýzva pro všechny milovníky hor (více tady)

Vložený obrázek


#20 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2013 - 22:05

No já to měl naopak. První rok jsem hledal bez navigace, takže mysterky ano, multiny jen ty blízké, protože to bylo vždy na několikrát.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama