Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

autorská práva - část 2.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 mishiczka1

mishiczka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 346 příspěvků(y)

Publikováno 01 May 2013 - 21:44

Doufám, že se nebude Pepa zlobit, ale nestihla jsem se vyjádřit, zda mi vaše odpovědi pomohly či nikoliv...

Ano, k zamyšlení jsem se dočetla spoustu užitečných věcí a to mě vedlo k předělání všech listingů. Chci mít klidné spaní a chci jít příkladem.
Narazila jsem totiž na dost užitečný filtr, kde si mohu být jistá, že použití obrázků je legální a volné. Výběr je opravdu slušný. Je možné je použít i pro komerční využití, je možné je upravovat a šířit. Jsou tam ale většinou podmínky, podmínky přímo autorů obrázků a to, že je nutné uvést v blízkosti obrázku zdroj nebo jméno autora obrázku. Což je fér. Jen mi není jasné, jestli se tam musí ten zdroj prolinkovat, nebo jen napsat zdroj : wikimedia, NASA apod. Jestli se zdrojem myslí přímo URL obrázku. Zda uvést pouze jméno autora, nebo jej prolinkovat. Snad je to trochu srozumitelné, o co mi jde. Uvítám konstruktivní rady i SZ.

Tady je ten užitečný filtr :
http://www.cmis.cz/dum/
  • 0
mishiczka1

#2 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 02 May 2013 - 9:13

Stačí napsat zdroj. Pokud umíš/chce se ti prolinkovat, nic tím nezkazíš.
  • 0

#3 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 848 příspěvků(y)

Publikováno 02 May 2013 - 20:48

Ale pozor, není to spolehlivé: před chvilkou jsem tím našel obrázek údajně k volnému, i komerčnímu použití, ale po rozkliknutí se ukázal text "All rights reserved - Copyright 2013". :(:@
  • 0

#4 mishiczka1

mishiczka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 346 příspěvků(y)

Publikováno 06 May 2013 - 21:30

A hledal jsi přímo z toho filtru, který je přednastaven? Když si totiž prohlížíš "podobné" obrázky, tak ty se nabízejí až dál. Ta hlavní strana by měla obsahovat pouze vyfiltrované obrázkyB)
  • 0
mishiczka1

#5 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 848 příspěvků(y)

Publikováno 06 May 2013 - 22:36

Hledal jsem z toho filtru, našlo to několik obrázků. Jeden jsem rozklikl, ukázal se jen ten obrázek. Při dalším kliknutí na něj se ukázala stránka s tím samým obrázkem, ale dole v patičce byl Copyright. Teď jsem se pokoušel tu fotku najít, ale nepodařilo se, přestože jsem prošel historii browseru. Kupodivu se mi zobrazily jiné obrázky než minule.
  • 0

#6 mishiczka1

mishiczka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 346 příspěvků(y)

Publikováno 07 May 2013 - 21:46

do vyhledávače smis.cz napíšu slovo geocaching
vyjedou mi fotky na téma geocaching
kliknu na první obrázek
mimo jiné je tam napsáno :Na obrázky se mohou vztahovat autorská práva.
ale také :Navštívit stránku
kliknu na to a otevře se mi obrázek na stránce comons.wikimedia
na stránce se dočtu, že není nijak autorsky chráněno
......
otevřu si obrázek s logem ČaGeo
stejným způsobem navštívím stránky zdroje
dole se mi zobrazí : Já, držitel autorských práv k tomuto dílu, ho tímto zveřejňuji za podmínek následující licence:
Tento soubor je licencován pod Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licence.
Můžete svobodně:
sdílet - kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti
remixovat - adaptovat dílo
Za těchto podmínek:
uveďte autora - Máte povinnost uvést dílo způsobem uvedeným autorem nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo vaše využití díla).
zachovejte licenci - Pokud jakkoliv upravíte nebo použijete ve svém tomuto dílu, můžete výsledné odvozené dílo šířit pouze pod stejnou nebo slučitelnou licencí na tento jeden.
  • 0
mishiczka1

#7 o.filip

o.filip

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 09 May 2013 - 13:49

Obrázky z Wikipedie jsou použitelné dle licence Creative Commons. Uvedení autora a licence je povinné, osobně bych velmi doporučil obojí prolinkovat, aby to nebyla jen formalita (příklad - viz první foto v listingu: GC3F13F). Výjimečně jsou na Wikipedii i volná díla, tam není uvedení autora nutné. Některé jiné databáze, například britské a americké státní archivy, také povolují nekomerční použití některých fotografií. U nich je linkování povinností a mohou tam být i další povinnosti. Je tedy vždy nutné přečíst si podmínky. Ovšem drtivá většina obrázků na webu je chráněna a nelze je užít bez souhlasu autora. To se nepozná podle toho, že by u nich muselo být to "C" v kroužku, ale jednoduše podle toho, že nejsou označeny nějakou licencí, která by umožňovala jejich použití.
  • 0

#8 pysklatko

pysklatko

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 67 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 7:19

Ahoj,

 

předělávám listing jedné své keše a chtěla bych tam použít cizí obrázky. Bohužel se mi nedaří sehnat souhlas předpokládaného autora. Fotky si nemůžu nafotit sama, protože jsou z výstavby díla, které už je postavené. A tak mě napadlo, že na obrázky do listingu vložím odkazem. Fyzicky tedy zůstanou na původním umístění, nebudu je ukládat k sobě do počítače ani na server. Jen se kromě svého původního umístění budou zobrazovat také v mém listingu. I to je porušování autorských práv? Ty obrázky přece "nekradu", pouze je sdílím. Co si o tom myslíte?


  • 0

#9 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1838 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 7:31

Sdílení není zločin! :)

Ale vážně - není žádný rozdíl jestli obrázky nasdílíš odjinud, nebo je stáhneš k sobě. Nejde totiž o umístění, ale o jejich užití, použiješ je k vytvoření listingu. Něco jiného by bylo dát do listingu pouze odkaz na stránku kde obrázky jsou, to by bylo imho zcela v pořádku.


  • 3

#10 pysklatko

pysklatko

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 67 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 7:34

Mezi tím je, ale v provedení tak maličký rozdíl....jestli tam dám "a href" a nebo "a href" a "img src". Chjo, bez těch obrázku to vůbec není ono :(


  • 0

#11 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Moderators
  • 4035 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 7:37

Ono zalezi na tom, pod jakou licenci ty obrazky jsou... A i kdyby, tak pokud radne uvedes autora a vsechny ty ostatni blbiny okolo obrazku, tak proc by to bylo porusovani prav? :)

 

PS: Drtiva vetsina lidi se ani nenamaha si nejaky povoleni shanet kvuli obrazkum do listingu... A jeste jsem ani nevidela, ze by nekdo resil soudne obrazek v listingu :)


  • 0

#12 pysklatko

pysklatko

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 67 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 7:41

Jsou součátí prezentace, která je dostupná na netu. A některé jsem našla přes vyhledávání obrázků přes google. Takže licence těžko říct.

Já vím, že si s tím moc nikdo hlavu neláme a je mi jasné, že šance na problémy je opravdu malá. Ale mám z toho takové morální dilema...


  • 3

#13 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2948 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 9:36

Jsou součátí prezentace, která je dostupná na netu. A některé jsem našla přes vyhledávání obrázků přes google. Takže licence těžko říct.

Já vím, že si s tím moc nikdo hlavu neláme a je mi jasné, že šance na problémy je opravdu malá. Ale mám z toho takové morální dilema...

 

No, pokud autora nemůžeš sehnat, tak k tomu přidej odkaz na zdroj a bude. Úplně na 100% košer to sice taky není, ale aspoň nějaký projev ohledu a slušnosti k autorovi.

 

Ono zalezi na tom, pod jakou licenci ty obrazky jsou... A i kdyby, tak pokud radne uvedes autora a vsechny ty ostatni blbiny okolo obrazku, tak proc by to bylo porusovani prav? :)

PS: Drtiva vetsina lidi se ani nenamaha si nejaky povoleni shanet kvuli obrazkum do listingu... A jeste jsem ani nevidela, ze by nekdo resil soudne obrazek v listingu :)

 

To, že se (skoro) nikdo nenamáhá, nebo že žádný listing (zatím) nebyl u soudu ještě automaticky neznamená, že je to v pořádku.

A to nejen dle zákona, ale i lidsky ....


  • 1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#14 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 9:58

Myslím, že s uvedením zdroje se vejdeš do litery "citace"... i když, taky ne úplně košer. Což hezky prezentuje nesmyslnost AZ :D

 

Podle mýho - neřeš to, uveď zdroj a odkaz na něj.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#15 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1439 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 10:17

...tedy zůstanou na původním umístění, nebudu je ukládat k sobě do počítače ani na server. Jen se kromě svého původního umístění budou zobrazovat také v mém listingu. I to je porušování autorských práv? Ty obrázky přece "nekradu", pouze je sdílím. Co si o tom myslíte?

 

Jak tu již bylo uvedeno. Nejde o umístění/sdílení, jde o to pod jakou licencí jsou zveřejněny.

 

 

No, pokud autora nemůžeš sehnat, tak k tomu přidej odkaz na zdroj a bude. Úplně na 100% košer to sice taky není, ale aspoň nějaký projev ohledu a slušnosti k autorovi.

 

 

To, že se (skoro) nikdo nenamáhá, nebo že žádný listing (zatím) nebyl u soudu ještě automaticky neznamená, že je to v pořádku.

A to nejen dle zákona, ale i lidsky ....

 

add 1. - psal jsem a stále píšu články/texty o reggae hudbě a vždy jsem se snažil kontaktovat autora fotek, které jsem našel a hodlal použít do textu. Není to někdy jednoduché. Ovšem pravdou je, že většina fotografů když jsem jim napsal mail ve smyslu "co, proč, jak, kde", neměla problém dát souhlas se zveřejněním fotografií (samozřejmě s uvedením autora fotky). To stejné když jsem třebas chtěl použít nějakou pasáž cizího článku do svého textu. Napsal jsem autorovi a souhlas jsem zatím vždy dostal, jen jsem uvedl do zdrojů, že část textu je z toho a toho článku toho a toho autora.

 

add 2. - s tím souhlasím. Několik mých textů které jsem dal na web se objevilo na nejmenované stránce kde byl uveden jejich COPYRIGHT a nebyl uveden autor (tedy já). Napsal jsem jim tedy, že nesouhlasím s tim aby můj text sdíleli jako vlastní dílo. Nikdo se přes měsíc neozval, napsal jsem tedy znovu, že buď odstraní ze stránky informace o copyrightu a přidají původního autora, nebo to budeme holt řešit "jinou cestou". Dopadlo to tak, že než aby uznali, že to okopírovali a vydávali za vlastní, raději text úplně smazali. Pokud toto udělá jednotlivec, zpravidla stačí napsat "hele uveď tam původního autora" a není problém, pokud to však udělá nějaká firma, do nápravy se nehrne dokud člověk nepohrozí.

 

 

Myslím si, že pokud bude jasně uveden autor fotky/fotek (pokud nepatří práva k nim nějaké "press" agentuře) neměl by vzniknout problém. Pokud má autor i nějaký vlastní web, odkázal bych i na něj


  • 0

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci


#16 Piki

Piki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 10:26

Myslím, že s uvedením zdroje se vejdeš do litery "citace"... i když, taky ne úplně košer. Což hezky prezentuje nesmyslnost AZ :D

 

Podle mýho - neřeš to, uveď zdroj a odkaz na něj.

 

"Citácia" ako nástroj na prevzatie sa nedá použiť pre obrázky.  Je to niekoľkoročný spor na internete, kde hlavným aktérom je práve Google z jeho vyhľadávanie obrázkov. V Nemecku to napríklad úspešne prehráva. 


  • 0

#17 Piki

Piki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 10:34

No, pokud autora nemůžeš sehnat, tak k tomu přidej odkaz na zdroj a bude. Úplně na 100% košer to sice taky není, ale aspoň nějaký projev ohledu a slušnosti k autorovi.

 

 

Ja by som to riešil tak, že by som tam dal odkaz + text - niečo v tom duchu, že autora sa nepodarilo kontaktovať, v prípade požiadaviek som pripravený copyrajt riešiť. Síce sa na jednej strane priznávam, že som si vedomí problematičnosti svojho jednania, ale súčasne prejavujem dobú vôľu. 


 


  • 0

#18 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 10:36

Myslím, že v Německu prohrává Google naprosto všechno... takový místní folklór. V Rakousku maj Temelín, v Berlíně zas Gůgl.

 

Někde jsem zachytil - ve vztahu k té diskuzi o citaci obrázků - že stačí změnit velikost, rozlišení, ostřihnout... je to pakárna. AZ už měl bejt dávno někde tam, co Kladivo na čarodějnice.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#19 Piki

Piki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 10:41

Mezi tím je, ale v provedení tak maličký rozdíl....jestli tam dám "a href" a nebo "a href" a "img src"  . Chjo, bez těch obrázku to vůbec není ono :(

 

Je tam aj jeden technický rozdiel. V prípade brutálnej návštevnosti listingu a použitia "img src" spôsobíš zvýšenie prevádzky na jeho webe (hostingu) a tomu by niekto nemusel byť rád. Iste, brutálna návštevnosť listingu je teoretická záležitosť, ale patrí k etike programátorov to nerobiť.  Iné je to v prípade rôznych "youtube" služieb, ktoré s tým rátajú. 

Keď sme už pri tej technike - akonáhle použiješ odkaz ""a href" tak návštevu zaznamená počítadlo na jeho cieľovej stránke. A ak sa správca tamojšieho webu občas na to svoje počítadlo pozrie, tak vie, kto na neho odkazuje, môže si to skontrolovať a prípadne ťa kontaktovať. 


  • 1

#20 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1670 příspěvků(y)

Publikováno 04 December 2014 - 11:31

Za mě říkám, ať si každý moje fotky používá jak chce. Když u toho vyloženě někdo nebude psát "to jsem fotil při své procházce", budu rád, že se moje fotky hodí i někomu jinému. Jsou důležitější věci na řešení.
  • 2

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
prazskychytrak.cz
web o zajímavostech Prahy





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama