Přejít na obsah


Fotka

Vyroba vlastni pruhledne mapy GARMIN


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2006 - 18:52

Jak to delam ja :-)
Potrebny soft:
Mapsource (stazeni dat z GPS, ulozeni potrebnych dat, editace))
gpsMapedit (prevod na vektor, editace, vyber typu car a bodu), je free
cGPSmapper (kompilace souboru *.mp na mapu *.img) je free
M3 (integrace do Mapsource, odinstalace mapsetu z Mapsource pri chybnem zapisu do registru - v pripade, ze Mapsource nejde spustit) (po povinne registraci na strance tvurce free, jinak stahnout nejde)

Postup:

A)MAPSOURCE

1) Stahnu si obsah Gps do MAPSOURCE (tracky, waypointy, route), popr. pouziju jiny zdroj dat.
2) Ulozim jako napr. 00000001.gdb (cisla jsou libovolna, ale vzdy ruzna - aby se neopakovala dvakrat a nedoslo
k prepsani predchozich, pozor na to, aby nebyly pouzity nazvy map v Mapsourci uz existujici.)
3)Zavru Mapsource a otevru

B)GpsMapedit.

4)Otevru 00000001.gdb
5)oznacim si tracky (cary = cesty)(hromadne nebo jednotlive), klik pravym tlacitkem mysi po oznaceni otevre nabidku a prevedu na POLYLINE
(napr typ unpaved road = nezpevnena cesta)
6)oznacim si waypointy (body) a prevedu na point (napr typ beach = plaz)
7)V zalozce FILE/Map properties/header vlozim ID = 00000001 (davam shodne s nazvem souboru)
8)V zalozce name Name = nejake_jmeno napr. MojeMapa(bude zobrazeno v GPS)
9)FILE/Map properties/levels vlozim (INSERT BEFORE) dve vrstvy (LEVELS).
10)U LEVEL0 nastavim bity na 24, zoom0 na 0 (0-120m)
11)U LEVEL1 nastavim bity na 20, zoom1 na 1
Zde zalezi na velikosti uzemi mapy, uvazuji mensi mapu, vetsi mapa musi mit jina nastaveni)
12)V zalozce cGPSMapper nastavim zatrzitko MAP IS TRANSPARENT na zaskrtnuto (mapa bude pruhledna o pod ni budou videt dalsi mapy)
pokud jsou u waypointu diakriticka znaminka, zvolim ceskou znakovou sadu (Latin2)
13)Ulozim jako 00000001.mp
14)V zalozce FILE/EXPORT/GARMIN IMG exportuji pomoci programu cGPSmapper (cestu k nemu mozno nastavit v poslednim kroku)
Mapa pod nazvem 00000001.img je hotova. Da se programem Sendmap poslat soucasne s jinymi mapami do GPS.

Integrace do Mapsource:
C)M3
15) v programu M3 tlacitko SELECT MAPS: vyberu 00000001.img
16)Vyplnim pozadovane udaje, polozka MAPSET OPTION musi byt NORMAL, ne ROUTABLE, nazev by mel byt stejny jako byl v GPSmapeditu, tj. MojeMapa
17)Tlacitko CREATE MAPSET integruje mapu do Mapsource, bude tam zobrazena, pujde vybrat a poslat s ostatnimi mapami do GPS.
Pripadna vylepseni vitam.

  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2006 - 19:56

Jak to delam ja :-)
M3 (integrace do Mapsource, odinstalace mapsetu z Mapsource pri chybnem zapisu do registru - v pripade, ze Mapsource nejde spustit) (po povinne registraci na strance tvurce free, jinak stahnout nejde)

Takhle je to perfektní :-)

Přidám jen odkaz na M3 a je to v Download, Category: Main/Utilities

Připomínky k tvorbě map dodám, až něco vyzkouším
Mimochodem, nechceš to, jako autor, nakopírovat na wiki?

  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 9:56

Jak to delam ja :-)

Můj postup je velmi podobný: Zdrojová data mám roztříděna podle jednotlivých mapových symbolů (silnice, dálnice, pláž, vesnice atd), vždy všechny objekty se stejným symbolem hromadně převedu v MapEditu, uložím do "provizorního" souboru *.mp a data z něj hned přehodím textovým editorem do výsledného *.mp se stejnou hlavičkou, provizorní vymažu a jdu na další kategorii. Nakonec zkompiluju ten výsledný soubor.
Při integraci do MapSource pomocí M3 se mapa v Mapsource sice zobrazí, ale nemohu ji příslušným
nástrojem vybrat pro přenos do GPS. Takhle se mně to chová, pokud je mapa v sadě pouze jedna a tak
to řeším tak, že pro každou sadu udělám alespoň 2 mapy (stačí udělat někde vedle mapu třeba s jediným objektem, kterou pak ani nepoužiju) a pak mi to funguje.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 11:28

Super jarry, diky za postup, mapu uz jsem si vyrobil, akorat bych jeste potreboval vedet, jak se udela, aby mi ty body sli vyhledavat. Treba jako POI. Zatim je na mape mam, ale kdyz dam hledat bod/POI, tak v seznamu nejsou.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2006 - 21:12

Tak jsem to taky zkusil. Projel jsem trasu, natáhl do Mapsource, uložil jako *.gdb. Otevřel v Mapeditu, převedl na polyline, nastavil properties, uložil *.mp a vyexportoval do *.img. Výsledek je na http://allfa.net/mapedit.png . Pomocí M3 integroval do mapsource a výsledek je na http://allfa.net/mapsource.png . Kromě cesty je tam ještě nějaká zmršenina. Může někdo poradit čím je to způsobeno? Mám Legenda, Mapsource 6.10.2, GPSMapedit 1.0.28.1. Dík
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2006 - 20:50

Takhle je to perfektní :-)

Přidám jen odkaz na M3 a je to v Download, Category: Main/Utilities

Připomínky k tvorbě map dodám, až něco vyzkouším
Mimochodem, nechceš to, jako autor, nakopírovat na wiki?

Az se to prozkousi (ja delam uz leta jenom mapu kesi = jenom waypointy-volba POIs only) takze s carama az tak velkou zkusenost nemam :-). Jestli se to osvedci, tak to na Wiki klidne nekdo dejte.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 15:26

Super jarry, diky za postup, mapu uz jsem si vyrobil, akorat bych jeste potreboval vedet, jak se udela, aby mi ty body sli vyhledavat. Treba jako POI. Zatim je na mape mam, ale kdyz dam hledat bod/POI, tak v seznamu nejsou.


Tak uz jsem na to prisel :) Musi se zadat jen znaky, ktere ten pristrij zna a umi :-)
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2006 - 17:45

Mas spatne nastavene zoom levels. V mapsource se ti zobrazuje najednou preview map a vlastni .img soubor. Pri spravnem nastaveni levels je pri malem meritku videt pouze preview map, pri postupnem zoomovani se v urcity okamzik preview zhasne a zapne se ten zmineny .img soubor. V GPS je to v pohode, tam uvidis pouze img soubor. Levels v jednotlivych img. souborech a v preview map na sebe musi navazovat, napr. zoom levels v mape: Levels=5 Level0=24 Level1=23 Level2=22 Level3=21 Level4=18 Zoom0=0 Zoom1=1 Zoom2=2 Zoom3=3 Zoom4=4 a zoom levels v PV file: Levels=2 Level0=18 Level1=17 Zoom0=5 Zoom1=6
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2006 - 22:14

Az se to prozkousi (ja delam uz leta jenom mapu kesi = jenom waypointy-volba POIs only) takze s carama az tak velkou zkusenost nemam :-). Jestli se to osvedci, tak to na Wiki klidne nekdo dejte.

To není o tom, jestli je to celé a bez chyb a jestli je to ten nejlepší postup.
To je o tom, že tam se to bude lépe hledat, než tady v diskusi.

  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 13:41

tak to na Wiki klidne nekdo dejte.

Tak je to tam:
Výroba vlastní průhledné mapy pro Garmin
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 16:52

Tak uz jsem na to prisel :) Musi se zadat jen znaky, ktere ten pristrij zna a umi :-)


Nez jsem dokvacil k internetu, uz je ti to jasne: neexistuje UNIVERZALNI navod. Mam 2 GPSky a v kazde se stejna mapa chova jinak. Ted, co mam v Questovi novy firmware, uz zase to dela neco jinyho. Kazdej typ muze vyzadovat jiny nastaveni programu (ma jiny sady ikon, jindy zobrazuje nektery typ bodu, zaskatulkuje si typ pointu do jine kategorie nez jina GPS atd. Proste badat a zkouset s konkretni GPS a dotazy smerovat na majitele stejnych nebo podobne se chovajicich stroju.
Bez anglictiny praci s programy nemuze nikdo myslet vazne. Nemusi umet moc, ale musi umet s prekladacem nebo i treba s tlumocnikem porozumet informacim v navodu a popisu funkci v anglictine, jinak smolik pacholik.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 12:24

To není o tom, jestli je to celé a bez chyb a jestli je to ten nejlepší postup.
To je o tom, že tam se to bude lépe hledat, než tady v diskusi.

Aby to nedopadlo, že tady se budou lidi ptát, kde to v té wiki najdou... Někdy mám pocit, že lidem nestačí dát odkaz na dostatečný manuál, kde je všechno, ale který je nutné přečíst, ale že chtějí dostat odpověď typu: spusť xxx, klik na červený, klik na zelený, napiš yyy, klik, klik,
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 12:43

Aby to nedopadlo, že tady se budou lidi ptát, kde to v té wiki najdou... Někdy mám pocit, že lidem nestačí dát odkaz na dostatečný manuál, kde je všechno, ale který je nutné přečíst, ale že chtějí dostat odpověď typu: spusť xxx, klik na červený, klik na zelený, napiš yyy, klik, klik,

Lidem stačí dát místo odkazu na složité návody stručný a přehledný návod, jak to udělal Jarry, za což mu moc děkuju. Co je špatného na polopatickém návodu? Taky jsi předpokládám nějak začínal tak bys mohl místo povyšování se a zbytečných příspěvků třeba taky trošku pomoct. Ale to už dá trochu snažení co... Až podle jeho návodu se mi totiž tu průhlednou mapu povedlo vyrobit a nahrát do GPSky. Ještě mi není jasný systém levels a jak se to dá používat, ale důležité je, že mapa konečně funguje.

  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 12:56

Lidem stačí dát místo odkazu na složité návody stručný a přehledný návod, jak to udělal Jarry, za což mu moc děkuju. Co je špatného na polopatickém návodu? Taky jsi předpokládám nějak začínal tak bys mohl místo povyšování se a zbytečných příspěvků třeba taky trošku pomoct. Ale to už dá trochu snažení co... Až podle jeho návodu se mi totiž tu průhlednou mapu povedlo vyrobit a nahrát do GPSky. Ještě mi není jasný systém levels a jak se to dá používat, ale důležité je, že mapa konečně funguje.

No jo, vis ale ono psat sem ten samy navod stokrat, protoze napsat pozadavek do policka vyhledavani ve foru taky da nekomu zrejme vic prace, nez zadat novy dotaz, je docela otravne. Ted teda nemam na mysli konkretne pruhlednou mapu, i kdyz to se tu urcite uz take resilo, ale treba nastaveni souradnicovych systemu nebo jejich prevod, vyber nove gpsky a spoustu dalsich veci, nektere z nich jsou i v te wiky dost dobre popsany. Vetsinou na veci, ktere vim, rad odpovidam, protoze dobre vim, ze po hodinach hledani na internetu obcas uz mam v problemu takovy zmatek, ze uz ani sam nevim, co jsem chtel. Jde jenom o to, ze kdyz uz chces snahu po nekom, mohl bys ji take nejdriv sam projevit... lidi pred tebou na to taky nejdriv museli nejak prijit.
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 12:58

Lidem stačí dát místo odkazu na složité návody stručný a přehledný návod, jak to udělal Jarry, za což mu moc děkuju. Co je špatného na polopatickém návodu? Taky jsi předpokládám nějak začínal tak bys mohl místo povyšování se a zbytečných příspěvků třeba taky trošku pomoct. Ale to už dá trochu snažení co... Až podle jeho návodu se mi totiž tu průhlednou mapu povedlo vyrobit a nahrát do GPSky. Ještě mi není jasný systém levels a jak se to dá používat, ale důležité je, že mapa konečně funguje.

jo, začínal, podle toho odkazu co tu padl v jiném vlákně a co se zdál lidem málo a podle manuálu ke cgpsmapperu. Na té stránce a v manuálu se dočteš mimo jiné i o levels. Ale to už dá trochu snažení...

  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 14:57

Co je špatného na polopatickém návodu?

To, že když pak dojde k jakémukoli zásadnějšímu problému, tak pak dotyčný vůbec netuší co dál. Stěžuje si na něco cGPSmapper? Problém. Je v MapSource mapa vidět jen při velkém přiblížení? Problém. Kdo za to může? Autor návodu, protože na mě nemyslel.

Triviální a polopatistické návody jsou super věc, když chce člověk rychle začít, nebo si nahonem odzkoušet "jak se to vlastně dělá". Pak je vynikající, když během 5 minut vidím výsledek, a vím že to dělám správně.

Pokud tu ale někdo řeší problémy "jak indexovat POI", "k čemu jsou levely", "jak zprovoznit routing", "proč mi nejde vytvořit námořní mapa", "jak do MapSource dostat stínování vrstevnic", tak je nesmysl chtít to popsat polopatisticky.
Vědomosti se nedají získat zadarmo (=bez trochu snažení), a pokud chce někdo všechno vědět, musí proto taky něco udělat. Třeba si přečíst návod psaný technickou (=jednoduchou) angličtinou.

  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 13:15

jo, začínal, podle toho odkazu co tu padl v jiném vlákně a co se zdál lidem málo a podle manuálu ke cgpsmapperu. Na té stránce a v manuálu se dočteš mimo jiné i o levels. Ale to už dá trochu snažení...

A až si tam nastuduješ jak to s levels funguje, tak zpracuj polopatistický návod pro ostatní do wiki, když už ostatním předhazuješ neochotu pomáhat.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 16:18

Pokud tu ale někdo řeší problémy "jak indexovat POI", "k čemu jsou levely", "jak zprovoznit routing", "proč mi nejde vytvořit námořní mapa", "jak do MapSource dostat stínování vrstevnic", tak je nesmysl chtít to popsat polopatisticky.

To není v rozporu s jednoduchým návodem na mapu z několika cest a pár body zájmu v okolí.
Tedy s něčím, co se dá nahrát návštěvě do GPS a poslat je na výlet mimo značené cesty.

Pokud bude časem v návodu odkaz na podrobnější popisy POI, levelu, routingu a podobně, jistě to ničemu neuškodí, ale opravdu není nutné, aby každý, kdo chce udělat mapu ze tří cest a jednoho rybníka musel studovat kompletní dokumentaci na všechno.

  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 13:56

A až si tam nastuduješ jak to s levels funguje, tak zpracuj polopatistický návod pro ostatní do wiki, když už ostatním předhazuješ neochotu pomáhat.

OK, a kde jsi prosímtě objevil návod pro Cgpsmapper v češtině? Hledal jsem jak divý, ale marně.

  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2006 - 14:04

OK, a kde jsi prosímtě objevil návod pro Cgpsmapper v češtině? Hledal jsem jak divý, ale marně.

Jestli existuje v češtině bohužel netušim, ale jestli máš aspoň nějaké základy angličtiny, tak přelouskáš i ten anglický
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama