Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Rozpaky nad nalezem - Je to na archiv nebo na adopci, nebo co s tim?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 Pif73

Pif73

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 23:54

Ahoj,

 

do ted jsem na foru jenom cetl, dneska se uz chci na neco zeptat. Snazil jsem se hledat ve forech podobnou diskusi, ale nenasel.

 

Nedavno me zklamalo par nalezu, ktere trpi nezajmem nebo nedostupnosti puvodnich vlastniku ( to asi neni nic mimoradneho :-( ) Protoze samy o sobe se mi libi, rad bych se sirotku ujal, ale oba pripady maji urcite formalni i fyzicke vady na krase.

 

V jednom pripade je to kolize, jestli to dobre chapu. Pritom ale mozna ma vyjimku, protoze to tak podle vseho trva uz od zalozeni. Tedy vaham, jestli ma cenu udrzovat tuhle krabicku, nebo ji radsi "nabonzovat"?

 

V druhem pripade je kes celkem v poradku, vicemene zije diky obcasne udrzbe kaceru - a to jiz dlouho bez zasahu ownera, nicmene keska uz neodpovida svemu typu. Ma to byt letterbox ale je bez razitka, tudiz stava se v podstate mysterkou.

 

Co s tim?

Da se to adoptovat?

Nebo radsi dodavat obcas ciste papiry a jinak nechat zit?

 

Dik

 

 

 

 

 

 

 

 


  • 1

#2 KulisekW

KulisekW

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 038 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 23:58

Keš může nabídnout k adopci jen její majitel, násilně přes reviewra to už nejde. Pokud je stav opravdu tak špatný, možná pár lidí naštveš, ale lepší archiv než tahat lidi na keš bez údržby - pozor ale na keše, které mají nějakou historickou hodnotu! (třeba první keš v kraji, nebo na památku ownera...to by sis moc dobré jméno neudělal). A vůbec, o jaké keše se jedná? Můžeš sem přidat odkazy? :)


  • 0

#3 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 0:12

Pokud keš za to stojí, a pokud opravdu původní vlastník ztratil zájem, tak se můžeš pokusit přimět ho k tomu, aby ti keš nabídl k adopci. Dá to práci, ale jde to. Obvykle musíš navázat osobní kontakt. Pokud se ti to nepodaří, tak se o keš můžeš postarat sám i když je stále v původním vlastnictvím - nic ti nebrání uklidit obsah, opravit nebo vyměnit schránku, dodat nový logbook. Tahle samoúdržba ale funguje jen pokud není potřeba sáhnout do listingu, posunout úkryt, změnit vzorec u multiny apod. U takových komplikovanějších případů - pokud autora neprobudíš - nezbývá než archivace.


  • 3

#4 Pif73

Pif73

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 0:19

Diky - i kdyz s tou adopci je to skoda...

 

V tom prvnim pripade je to horsi - Smetanka 242 - krome toho co si myslim o fyzicke kolizi (ale nechci vic prozrazovat, aspon tady ne)  tak jsem se v lozich docetl ze ne moc daleko je jeste jedna pixla s nalepkou podobneho jmena, ale ktera prozmenu patrne nema vubec listing, i kdyz fyzicky je v lepsim stavu...

 http://coord.info/GCWX74 -

 

en druhy pripad je urcite s historickou hodnotou: Sv Bartolomej v Plzni - Na archiv bych to neposilal, jenze to chybejici razitko a mlcici vlastnik (zvlast v tomhle pripade) mrzi.

  http://coord.info/GCW21Q -

 

(jsem ty odkazy predtim nejak zvrtal)


Tento příspěvek byl upraven od Pif73: 26 březen 2014 - 0:21

  • 0

#5 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 0:23

Jen si dovolím poznamenat, že letterbox - hybrid cache razítko mít nemusí, byť je to silně nezvyklé (a dle mého je to velká škoda, pokud razítko v krabičce chybí). Každopádně ten plzeňský, o kterém zřejmě mluvíš, a který (až na absenci razítka) bez problémů funguje, patří jednomu z prvních našich revírníků a je vlastně dnes již proslulý a dá se říci, že i kultovní; raději bych do něj moc nešťoural.  ;)

EDIT - doplnění: Tak koukám, že jsi byl s přidáním odkazů rychlejší, než jsem já příspěvek výše dopsal.  :) Takže: Absence razítka není důvodem k archivaci letterbox - hybrid cache. 


Tento příspěvek byl upraven od Canoppy1: 26 březen 2014 - 0:25

  • 2

#6 Pif73

Pif73

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 0:41

Jen si dovolím poznamenat, že letterbox - hybrid cache razítko mít nemusí, byť je to silně nezvyklé (a dle mého je to velká škoda, pokud razítko v krabičce chybí). ....

 

 ... tak tohle jsem netušil. ... tím se ta vada na kráse v podstatě eliminuje.

 

Každopádně ten plzeňský, o kterém zřejmě mluvíš, a který (až na absenci razítka) bez problémů funguje, patří jednomu z prvních našich revírníků a je vlastně dnes již proslulý a dá se říci, že i kultovní; raději bych do něj moc nešťoural.  ;)

 

... něco takového jsem tak nějak čekal, ale chtěl jsem mít víc příkladů abych měl ten dotaz obecnější.

 

 

Děkuju


  • 0

#7 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 0:52

Každopádně nemysli si; mě také hodně mrzí, že zrovna v tomhle letterboxu razítko chybí...  :(
Ono tam určitě i kdysi na sto procent bylo, leč si ho zřejmě někdo přivlastnil. 


Tento příspěvek byl upraven od Canoppy1: 26 březen 2014 - 0:59

  • 0

#8 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 0:57

 pokud není potřeba sáhnout do listingu, posunout úkryt, změnit vzorec u multiny apod. U takových komplikovanějších případů - pokud autora neprobudíš - nezbývá než archivace.

Není to tak úplně pravda - alespoň pokud to bereme globálně. Dá se s revieverem domluvit i oprava listingu. Udělat to může ale nemusí - takle funguje třebas údržba starých keší v Maďarsku.


  • 1

#9 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 6:07

Pokud ty keše jsou v pořádku, na místě, mají logbook a nejsou nijak zvlášť fujtajbl, tak bych do toho nešťourala. Vadit to začíná až tehdy, když někdo keš zničí nebo ukradne, a na místě se ocitne pytlík s kusem papíru nebo nic, a přitom keš dlouhodobě nikdo ani nedisabluje a tahá tam další lidi. Co do kolize, může tam být povolená výjimka a nebo kolize může být klidně zaviněná "druhou stranou" - když někdo posunul svou keš třeba o 100m bez ohledu na ostatní okolní keše. To by se mělo dát zjistit z logů, a pokud ti to "trhá žíly" tak revírníka upozornit na tu keš, která se skutečně na místo dostala později, ne na tu, která se díky neaktivitě ownera "nemůže bránit" :D.


  • 3

#10 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 7:03

Ta Plzen, St. Bartholomeus Cathedral letterbox je z roku 2006, to většina z Vás ještě neměla o geocachingu ani ponětí. http://coord.info/GCW21Q

 

Ale je mi divné, že by zrovna Poník a spol nechali keš vyhnít. Ale profil už nenavštěvuje, hmmm ....

 

Spousta starokačerů ho bude znát osobně a určitě by se nějaké řešení našlo.


  • 1

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#11 Pif73

Pif73

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 11:45

Díky všem za odezvy. Žíly mi to netrhá, byl jsem ale zvědavý co v podobných případech dělájí zkušení kačeří/kačerky. V daným případě to asi stojí za to udržovat (bez nároku na honorář), protože místo je celkem příjemné. 


  • 1

#12 Karelerak

Karelerak

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 13:55

Ahoj, osobně jsem něco adoptoval a taky se starám o jednu keš, kde autor "geoumřel" už dávno, ale keška je na hezkém místě a v dobrém stavu. S pomocí reviewera jsem už dělal i zásahy do listingu. Co reviewer nemůže - udělat násilnou adopci a kupodivu i zrušit příznak "Needs maintenance"


  • 2

#13 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 14:39

Co byste od Poníka ještě chtěli? =) V Plzeňském kraji založil spoustu nejstarších keší, dlouho, opravdu dlouho dělal reviewera, kdy se musel chtě, nechtě potýkat opakovaně s blbci, kteří nechápali pravidla, jeho povinnost se jimi řídit a vyžadovat jejich dodržení, ani nerespektovali selský rozum reviewera, až mu prostě geocaching úplně otrávili. Vyhoření, ztráta radosti. Je možné, že se po nějaké odmlce ke khře vrátí, třeba s dětmi, ale stejně je možné, že dnešní geocaching je pro něj úplně jiná hra, než býval v dobách, kdy věděl, komu s hráčů udělá jakou keší radost, kdy věděl, kdo je za nickem daného logu, kdy nebyl problém oservisovat krabičku. Já bych do Poníkových kešek moc nešťoural, neb mám pocit, že by dospěly k archivaci, což by byla škoda. Pokud cítíte vděčnost či chápete přínos jeho investice do této hry, tak prostě konkrétní krabičku dejte do pořádku, reálně to stejně děláte pro další hráče a nikoliv pro Poníka.


  • 11

#14 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 14:41

... Co reviewer nemůže - udělat násilnou adopci a kupodivu i zrušit příznak "Needs maintenance"

Zvláštní, já u obdobně opečované krabičky neměl problém přes reviwera příznak NM zrušit.


  • 0

#15 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 15:11

Jen si dovolím poznamenat, že letterbox - hybrid cache razítko mít nemusí, byť je to silně nezvyklé (a dle mého je to velká škoda, pokud razítko v krabičce chybí). Každopádně ten plzeňský, o kterém zřejmě mluvíš, a který (až na absenci razítka) bez problémů funguje, patří jednomu z prvních našich revírníků a je vlastně dnes již proslulý a dá se říci, že i kultovní; raději bych do něj moc nešťoural. ;)

EDIT - doplnění: Tak koukám, že jsi byl s přidáním odkazů rychlejší, než jsem já příspěvek výše dopsal. :) Takže: Absence razítka není důvodem k archivaci letterbox - hybrid cache.

Jen drobnost - nedávno jsem se na to dotazoval přímo reviewera: razítko tam být MUSÍ. To se ale lehko řekne při tom jak lidi kradou....
  • 0

#16 Karelerak

Karelerak

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 16:07

Karelerak napsal/a 26 Bře 2014 - 13:55:snapback.png

... Co reviewer nemůže - udělat násilnou adopci a kupodivu i zrušit příznak "Needs maintenance"

 

 

Zvláštní, já u obdobně opečované krabičky neměl problém přes reviwera příznak NM zrušit.

 

Jak jsem koupil (u reviewera) tak prodávám B)


  • 0

#17 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 16:37

Jen drobnost - nedávno jsem se na to dotazoval přímo reviewera: razítko tam být MUSÍ. To se ale lehko řekne při tom jak lidi kradou....

Já jsem skutečně přesvědčený, že nemusí a oporu v pravidlech to nemá; už se to dokonce probíralo i tady na fóru... Ale je samozřejmé, že revírník je nejvyšší autoritou a s ním bych se o tom věru dohadovat nechtěl; pak-li že nadlesní pravil, že MUSÍ, tak prostě MUSÍ, no; nedá se nic dělat; tečka.  :)


  • 0

#18 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 18:52

Letterbox Hybrids

This cache type pays homage to an older form of scavenger hunt. A Letterbox Hybrid must include significant GPS usage for at least part of the hunt. Letterbox-style clues may be used to guide seekers to the container, but only if the clues are accompanied by coordinates specific to the hide. The container for a Letterbox Hybrid must include a stamp, which stays with the geocache and may be used by letter-boxers to stamp their personal letter-boxing book. The cache can be logged without using the stamp.
 


  • 1

#19 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1 458 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 21:04

Letterbox Hybrids

This cache type pays homage to an older form of scavenger hunt. A Letterbox Hybrid must include significant GPS usage for at least part of the hunt. Letterbox-style clues may be used to guide seekers to the container, but only if the clues are accompanied by coordinates specific to the hide. The container for a Letterbox Hybrid must include a stamp, which stays with the geocache and may be used by letter-boxers to stamp their personal letter-boxing book. The cache can be logged without using the stamp.
 

 

Tohle je pravda. Nicméně je na stránce http://www.geocachin...ache_types.aspx také napsáno:

 

 
Letterbox

Letterboxing je další způsob hledání pokladů, který používá nápovědu namísto souřadnic. V některých případech však autor udělal jak letterbox, tak keš a poslal její souřadnice na Geocaching.com. Pokud je vevnitř razítko, není to předmět určený k výměně; razítko má zůstat ve schránce, aby ho další návštěvníci mohli využít k záznamu své návštěvy. Pro více informací o letterboxingu navštivte Letterboxing North America.

 

 

 

A teď si vyber...... ;)  Slovo pokud, nahrává na obě strany.


  • 0

#20 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 615 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 21:10

Razítko ve svých letterboxech jsem měl nejdříve tématické, vyrobené jen pro účely keše. Po tom co se ztratily i druhé verze jsem dal do keší běžné dětské razítko... razítka byla označena v tom smyslu, že jsou součástí keše a nejsou na výměnu. A když se ztratila i tyhle razítka, tak bych se na doplňování mohl vyprdnout!!!


  • 0
www.povetrnik.cz




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama