Přejít na obsah


Fotka

Cesta na megaevent Terezinske hry 2014 / GC4WZCY z Brna

event

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 šindy

šindy

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 9:39

Ahoj,

chystáme se na megáč do Terezína (24.5-25.5) v autě máme 2-3 volná místa. Odjezd v sobotu ráno (po domluvě). V sobotu v Terezíně přespíme ve stanovém městečku a v neděli odjezd zpět do Brna. Hlavní cíl je samozřejmě megáč a subeventy, ale po cestě určitě pár krabiček vezmeme.

 

Kontaktovat mě můžete na email vojtasindy@gmail.com nebo přes profil na gc.com


Tento příspěvek byl upraven od šindy: 18 květen 2014 - 9:42

  • 0

#2 Soulmind

Soulmind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 18:22

Teď nevím co si mám pod pojmem terezínské hry představit.Auschwitz?


  • -8

#3 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 18:40

Soulmind: Ta doplňující otázka je poněkud pod úroveň, nemyslíš?

 

Jedná se o megaevent Terezínské hry: GC4WZCY


  • 1

#4 šindy

šindy

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 20 květen 2014 - 21:35

Už se nám to blíží, nikdo nemá zájem? :ph34r:


  • 0

#5 Soulmind

Soulmind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2014 - 22:17

Soulmind: Ta doplňující otázka je poněkud pod úroveň, nemyslíš?

 

Jedná se o megaevent Terezínské hry: GC4WZCY

Připadalo mi to jako dost černý humor.Byli jste někdy v Terezíně? Byl jsem tam na terezínské tryzně, celý den lilo jak z konve což

přidalo dost pochmurnosti a bohužel autentičnosti. To, že z tomu někdo dá název Ter. hry mi teda moc senza nepřipadá.

Resp. jak z toho někdo může udělat hry když tam umřela hromada lidí.


  • 0

#6 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2014 - 23:51

Promiň, tvůj černý humor jsem nepochopil. Ano, byl  jsem v Terezíně, mnohokrát. Tvoje představa Terezína je postavená zřejmě jen na jediné návštěvě památníku v deštivém dni. Ta představa je hodně neúplná. Druhá světová válka Terezín samozřejmě zásadně poznamenala, a tahle historie nesmí být zapomenuta. Terezín je ale mnohem víc než to. Je to unikátní pevnost z 18. století. Je to město, které po staletí žilo životem vojenským - a které vojáci nedávno opustili. Město, které hledá svou novou tvář. Je to parta lidí, kteří se snaží pro své město a svůj kraj něco udělat. A proto Terezínské hry jsou zcela na místě. Jsou drobným impulsem, které na pár dní zrychlí tep města. Kéž by bylo takových spontánních impulsů víc.


  • 9

#7 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 28 květen 2014 - 17:25

Soulmind: Plně bych podpořil, co napsal kulhal, "Matějská pouť" se neodbývá na pietních místech, ale v úplně jiných, daleko profánnějších částech města. Naopak celá akce a místně příslušné keše celkem nenásilně návštěvníky Terezína dokážou vtáhnout do historie města a napomáhají osvětě v tom směru. A přesně, jak řečeno výše, město je od odchodu armády velmi specifické svou nízkou hustotou zalidnění a rozsáhlými nevyužitými prostorami bývalého opevnění - tím je takřka ideální pro situování takové akce, kde je požadavek na masovost a přitom možnost rozprostření po okolí. Obrovským bonusem je genius loci. Pro život ve městě je podobná akce velkého rozsahu prostě požehnáním. 

 

Jinak, když jsme u té dopravy, musím říct, že jsem byl v neděli příjemně překvapen až šokován "hustotou" provozu na staré teplické (II/608) v úseku mezi roudnickým letištěm a exitem Doksany. Coby cyklista jsem se tam cítil skvěle, daleko lépe než na leckteré cyklostezce - nejen, že tam mají velká nákladní auta zákaz vjezdu, ale i těch osobních projíždělo minimum, jestli jedno za minutu či dvě, tak ještě přeháním. Když vzpomenu na to, jaký šílený provoz tamtéž panoval ještě počátkem 90. let před vybudováním souběžné D8, přišlo mi to až neskutečné. Navazující úsek mezi Doksany a Terezínem sice je v porovnání s předešlým několikrát živější, koneckonců je to de facto dálniční přivaděč od Litoměřic, ale pořád míra provozu na velmi příjemné úrovni.  Zdá se tedy, že přinejmenším o víkendu to není vůbec marná volba trasy.


Tento příspěvek byl upraven od Toniczech: 28 květen 2014 - 20:15

  • 2

#8 Soulmind

Soulmind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2014 - 16:32

Historii Terezína znám.Vím, že to byla vojenská pevnost.Nepopírám, že by se nemělo pořádat setkání či akce na oživení města.To je jedině dobře.Jen ten název s událostí co se tam stala opravdu nesedí.Vy s tím třeba nemusíte souhlasit, ale je to jen o úhlu pohledu.


  • 1

#9 mcavalera

mcavalera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2014 - 19:48

Historii Terezína znám.Vím, že to byla vojenská pevnost.Nepopírám, že by se nemělo pořádat setkání či akce na oživení města.To je jedině dobře.Jen ten název s událostí co se tam stala opravdu nesedí.Vy s tím třeba nemusíte souhlasit, ale je to jen o úhlu pohledu.

Četl jsem diskuzi a po několika letech se musím ač nerad zapojit.

 

Jestli víš, že Terezín byla vojenská pevnost, tak Ti gratuluji. Základní kámen byl položen v roce 1780 což je oproti několika letům ghetta podstatně víc. Vím, že útrapy se nedají srovnávat, ale jde o to, že všude předhazují Terezín jako ghetto a to je všechno! Už několikrát jsem slyšel, že Terezín postavil Hitler. Tady je potřeba poukázat na starší historii a ne tak smutnou.

 

Setkání a akce schvaluješ a vadí Ti název? Hrát si je špatné? Myslíš si, že děti v období ghetta si nehráli? Nebuď upjatý na slovíčkaření a radši se zajeď do Terezína podívat osobně mimo Tryznu a neomezuj se pouze na Malou pevnost.

 

Jako poslední dodám ještě jednu zásadní informaci. V prvním příspěvku píšeš o Osvětimi, takže pro upřesnění: Terezín bylo ghetto a věznice gestapa, zatímco Osvětim koncentrační tábor. V Litoměřicích byl KONCENTRAČNÍ TÁBOR, ale o tom se nikdo moc nezmiňuje a veškeré akce mají různé názvy a nikdo to neřeší.

 

Ještě by jsi mohl být rozhořčen, že v Terezíně je firma zabívající se plynem. Pro jistotu upřesňuji, že v Terezíně plynová komora nebyla!

 

Tak jsem si ulevil a děkuji klukům za podporu! (Kulhal a Toniczech)


  • 2

#10 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2014 - 20:08

Kolega Kulhal a Toniczek to napsali skvěle. Bohužel se tu objevili i méně chápaví, ... než vypustíte něco podobného, raděj si napřed nafackujte a na pár dní si sedněte a doplňte si studium ze základní školy


  • 0

#11 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 7:35

Tak ať to čtu jakkoliv, tak Souldmind napsal jen svůj názor a fackovat se za něj rozhodně nemusí.

 

Terezín je sice pevnost, ale její starší historie byla docela nedávno přebita něčím daleko horším.

A je úplně jedno, jestli se jednalo o ghetto, přestupní stanici nebo tábor.

Ano, v Terezíně jsem byl několikrát, za různého počasí, za různým účelem a pokaždé mi běham mráz po zádech. Každý to vnímá jinak.

 

A stejně to cítím když jdu kolem Petschova paláce v Praze, navštívím Ploštinu nebo minu proslulý "domeček" v UH.

Určitý genius loci hned tak sám o sobě nezmizí.

 

Tím samozřejmě neříkám, že pořádat jakékoliv hry kdekoliv je špatné. A pokud bude časem Terezín vnímám stejně jako například Litomyšl - tak jen dobře.


Tento příspěvek byl upraven od Skywalker: 06 červen 2014 - 14:13

  • 2

*


#12 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 8:01

Na ten genius loci není třeba chodit nikam daleko v čase ani prostoru. Stačí se postavit před ruzyńskou věznici. Z druhé strany tahle negativní atmosféra, kterou je nějaké místo prosáklé, se dá postupně změnit - proto se v blízkosti takových míst zakládají už po staletí např. smírné kaple nebo kláštery (např. v Dachau či Osvětimi).

Nebyla jsem na Terezínských hrách, ale jsem přesvědčena, že nejsou přímo na místě památníku (kam se lidé chodí modlit a vzpomínat na oběti) ani se tam neděje nic neuctivého a nevhodného. Naopak akce, která je laděná pozitivně, nasměrovaná k přátelství, spolupráci, setkávání lidí může přispět k celkovému ozdravění místa.


  • 4

#13 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 8:06

to jacka:... díky, přesně tak nějak jsem to myslel - báječně jsi doplnila s pasáží o smírčích symbolech.


  • 0

*


#14 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 12:49

Nevím proč, ale mě ten předmětný název taky nepřipadá jako šťastně zvolený a stejně jako Soulmindovi i morbidní. Všichni to totiž hodnotíte z pozice, kdy víte o co se jedná. V případě, že je vám nějakej geocaching ukradenej a nebo jste dokonce o něm ani v životě neslyšeli (což asi díky masáži z médií není ani možný), tak co si pod názvem "Terezínské hry" (byť s letopočtem 2014) představíte potom?


  • -3

#15 MK1977

MK1977

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 245 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 13:13

Nevím proč, ale mě ten předmětný název taky nepřipadá jako šťastně zvolený a stejně jako Soulmindovi i morbidní. Všichni to totiž hodnotíte z pozice, kdy víte o co se jedná. V případě, že je vám nějakej geocaching ukradenej a nebo jste dokonce o něm ani v životě neslyšeli (což asi díky masáži z médií není ani možný), tak co si pod názvem "Terezínské hry" (byť s letopočtem 2014) představíte potom?

Většinou nic. Protože, jako člověk, který o geocachingu nemá tušení, nebudu tušit nic ani o Terezínských hrách.

Terezín samotný je pevnostní město s bohatou historií, která má bohužel i svou stinnou stránku na kterou by se samozřejmě nemělo zapomenout. Ale všeho s mírou. To už bys (samozřejmě myšleno ad absurdum) mohl požadovat po zdejších obyvatelích aby chodili jen v černém, zrušili zdejší hospody, restaurace a vůbec jakoukoliv zábavu. A docela by mě zajímalo, jestli víš, že samotné město, společně s dalšími místními organizacemi pořádá Dětský den v Terezíně? Co si pod tím představíš? Když naopak znáš nějakej geocaching a prošel si sérii Dětské osudy.

Zkus se nad tím zamyslet. Příjde mi, že hodnotíte z pozice, kdy nevíte o co jde (ale nemyslím tím geocaching).

Samozřejmě svůj názor může mít každý a slova o fackování jsou v tomto případě fakt zbytečná.

Respektujeme váš (REVIZ, Soulmind) názor, ale dovolíme si s ním nesouhlasit.


  • 2

Navigace: Garmin Oregon 450 Používaná přibližovadla (nejčastější): nohy / Merida Matts Sport 500 černostříbrná / Daewoo Matiz (červený nebo modrý) Doplňky: batoh US Assault II. pískový + fotoaparát Canon EOS 600D + osobní GC Beruška pro štestí (teď už jen kód)


#16 mcavalera

mcavalera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 13:15

Zitra je v Terezine detsky den. Chtelo by to dat do zprav :-). A vcera Terezinem projizdel Chevrolet Camaro SS. Byla tam po revoluci strelnice a napis je jeste videt na poterne klesti na 18tku. Co jeste chcete odstranit? Berte realitu takovou jaka je a neprirovnavejte to s minulosti. Tim nemyslim at se na to zapomene to v zadnem pripade(kdo me zna vi co tim myslim). Ale chytat se kazdeho slova a hledat v tom souvislost s 2sv. dokazdu take. Coz takhle obehnat Terezin ostnacem? Nebudu se tady dale o tomto problemu vyjadrovat, pokud chcete tak mi napiste, rad odpovim.
  • 0

#17 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 14:09

Nevím proč, ale mě ten předmětný název taky nepřipadá jako šťastně zvolený a stejně jako Soulmindovi i morbidní. Všichni to totiž hodnotíte z pozice, kdy víte o co se jedná. V případě, že je vám nějakej geocaching ukradenej a nebo jste dokonce o něm ani v životě neslyšeli (což asi díky masáži z médií není ani možný), tak co si pod názvem "Terezínské hry" (byť s letopočtem 2014) představíte potom?

Jak jsem psal v předešlém příspěvku, než něco podobného zazní, měl by si pisatel napřed pořádně projít historii a pochopit ji. Pak by k podobně nevhodným poznámkám nedocházelo.

V tomto případě je nutno rozlišovat Malou a Velkou pevnost. Ve Velké (také Hlavní) pevnosti, kde se hry pořádaly, normálně fungují různé firmičky, ale hlavně, opevňovací systém obklopuje většinu města. Malá pevnost včetně pietních míst byla mimo jakékoliv dění.


  • 0

#18 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 15:07

Ach jo že já sem zase vůbec něco psal. Našel někdo někde v mém příspěvku (klidně i nepatrnou) zmínku o místě, kde se megaevent konal. Nejspíš ne, protože jsem nic takového nepsal. Psal jsem, že se dle mého názoru moc nepovedl název. Kdyby se event jmenoval třeba "Geokačerské hry 2014 - Terezín", tak neřeknu ani popel... 


  • 0

#19 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 15:16

Zitra je v Terezine detsky den. Chtelo by to dat do zprav :-). A vcera Terezinem projizdel Chevrolet Camaro SS. Byla tam po revoluci strelnice a napis je jeste videt na poterne klesti na 18tku. Co jeste chcete odstranit? Berte realitu takovou jaka je a neprirovnavejte to s minulosti. Tim nemyslim at se na to zapomene to v zadnem pripade(kdo me zna vi co tim myslim). Ale chytat se kazdeho slova a hledat v tom souvislost s 2sv. dokazdu take. Coz takhle obehnat Terezin ostnacem? Nebudu se tady dale o tomto problemu vyjadrovat, pokud chcete tak mi napiste, rad odpovim.

 

Tady nechápu ten myšlenkový tok - camaro SS, střelnice poterne klesti na 18tku (???), obehnat Terezín ostnáčem  (???)

Ale naprosto rozumím - domorodci to vidí vždy jinak, jistá otupělost místem je naprosto v pořádku - jinak by jim hráblo (místní vidí Notre Dame taky jinak než vykulený turista Sky).

 

Je to prostě stále živé téma a mimo region ji jako starou pevnost vnímá velmi málo lidí (neříkám, kdyby například figurovala v nějaké slavné bitvě viz Alamo, město-hrdina Brest atd. tak by se to asi dalo překrýt).

 

historka nakonec - jednou jsem byl v Litoměřicích na náměstí, ospalé letní odpoledne navečer, fotil jsem si tam architekturu a užíval výletu...najednou se vedle mě objevila velmi stará paní a sama od sebe mi začala vykládat historii toho domu (Lékárna U matky Boží - hned na rohu náměstí)...že majitelé byli Židi, jejich osudy, umučení a vše kolem... prostě historie se neustále prolíná s realitou.


  • 0

*


#20 mcavalera

mcavalera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 06 červen 2014 - 15:19

Uz tuhle diskuzi ukoncete. Dekuji.
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:event

1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama