Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Textové šifry??


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 WWW

WWW

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 11:49

Ahoj,s geocachingem začínám a dostal jsem se do menších problému..Sem tam se na mě usměje štěstí při luštění,ale nějak se mi začaly kupit mystery cache,kde autor "vyplodil" nějaký text..Některé už znám přísámbohu nazpamět,ale vždyť se tam nedá nic vyčíst..Dle logu chápu,že to někteří dokážou,ale..:-),potřeboval bych nějak poradit..Absolutně nemám ponětí co s tím..Velké díky za každou odpověd..


  • 0

#2 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 11:59

Šifer je spousty. Základ je určit o jakou šifru jde. Když se pana Google zeptáš, stejně jako zde, jistě ti nějaké ty šifry najde - třeba pár šifer je popsaných zde - http://www.zoubek.cz/homepage/sifry/

Tvůj dotaz je hodně všeobecný a není na něj jednoznačná odpověď.


  • 0

#3 WWW

WWW

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 12:05

Jo,to asi je..:-),nechtěl jsem zde uvádět jednu šifru (rád bych přišel na nějaký princip),většinou jde řekněme o nějaký smyšlený příběh,uryvek z knihy,pohádka či něco podobného..Tuším,že se tam nebude jednat o žádné záludnosti, jen mi to ještě momentálně přijde nelogické..:-),u jedné jsem tedy už ztratil nervy a nechal si napovědet..No stačilo přečíst první písmeno z každého řádku..:-),to by mě nenapadlo ani kdybych do toho koukal dalších dvacet let..Tak by mě spíše zajímalo jestli jsou podobné "kulišárny) běžné..A pokud tedy ano,zda jsou nějaké nejrozšířenější..


  • 0

#4 rr

rr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 12:16

Jako "úvod do problematiky" bych doporučoval podívat se po výborné knížce Pavla Vondrušky Kryptologie, šifrování a tajná písma http://crypto-world.info/oko/index.php

Náklad už je sice oficiálně rozebrán, ale v nějaké knihovně by ti snad pomohli.


  • 0
nás a naše geopříhody naleznete na www.rrota.cz

#5 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 12:18

Podobné kulišárny jsou nejenže běžné, ale jsou železným pravidlem. Tedy pravidlem je, že jde o kulišárnu, protože v tom je sama podstata šifry a tím i mystery keše. Z toho zároveň vyplývá, že typů kulišáren je nepřeberné množství. Jistě, občas se nějaký princip opakuje. Třeba morseovku nebo brailovo písmo najdeš pod sukýnkou mnoha šifer...


  • 0

#6 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 12:38

Co se týče "pohádkových" záležitostí, tak občas funguje vybrat z textu všechny číslovky, a ony jsou to souřadnice. Nebo přečíst jen velká písmena, a ono ti to složí třeba "jdi od výchozích souřadnic stodvacet metrů pod azimutem třicet stupňů". Nebo vybrat první slovo z každé věty. S těmihle legráckami se setkáš relativně často. Já vždycky v textu napřed koukám, jestli jsou tam nějaká čísla, až pak to ostatní.


  • 0

#7 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 12:46

Doporučuji navštívit stránky šifrovacích her (např. Bedna, Tmou, Sendvič), najít si zadání šifer a přečíst si řešení (nejlépe si je předtím pokusit vyřešit). Zjistíš, že principů je nepřeberné množství a krása šifer spočívá právě v tom, že každá může být úplně jiná a ani 1000 vyluštěných šifer ti nemusí pomoct k vyluštění tisícíprvní.


  • 0

#8 WWW

WWW

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 12:48

Se mi to tady nějak nashromáždilo,za což velmi děkuji..:-),knihu jsem hledal na netu (dle ukázek,vypadá že by se jednomu vážně někdy mohla hodit),no leč,jak jsi sám uváděl,kompletně rozebraná..Takže jsem si ji šoupl do "pozorky" a budu doufat,že se někdy,někdo objeví kdo by ji vydal znovu..Morseovku i brailla dávám víceméně z patra..Pokud tedy pochopím,že jde právě o ně..:-),ale každopádně největší díky patří (a teď mám dilema jak správně vyskloňovat Jacka.:-)),takže pro jistotu přispěvateli jenž zde figuruje pod nickem Jacka..:-),to je přesně to co hledám..,pokud by jste ještě někdo měli podobnou zkušenost,či nápad byl bych neskonale vděčen..:-)


  • 0

#9 Yaro.SH

Yaro.SH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 12:51

jak u mysterek ukryt souradnice muze byt hodne druhu. Bud je to sifra, nebo je to jen o logice a taky treba jen o pozornosti, apod...

Pokud s mysterkama zacinas, zkus si procist kesky z bookmarku Ako na mysterky


  • 1
---
Normální je respektovat i jiné postoje - nemusíme dostávat infarkt z toho, že někdo si myslí něco jiného než my. To je podstatou demokracie a plurality.

#10 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 14:15

Na tohle je nejlepší zajít si na nějaký event a popovídat si s ostatními kačery v okolí.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#11 drowned

drowned

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2014 - 14:20

Knížka je to dobrá už jsme si jí asi 3x půjčili v knihovně  :D


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka