Přejít na obsah


Fotka

Jaká je vaše oblíbená knížka?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
92 odpovědí na toto téma

#1 KulisekW

KulisekW

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 038 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 18:11

 

Zdravím všechny,

poslední dobou jsem tu nezaznamenal žádné oddychové vlákno (vyjma stálých 50 odstínů georůžové či Georadostného koutku), jako byla například diskuze o profesích nás, geokačerů v reálném životě. Jestli bude mít tohle vlákno podobný úspěch či ne, to už záleží na vás. Třeba někoho inspirujete k četbě, návštěvě knihovny, oprášení zašlé poličky s knížkami v rohu místnosti, popřípadě ukážete světu nějaké neznámé, ale o to zajímavější dílo. :)

 

Pokládám tedy otázku:

 

Jaké jsou vaše oblíbené knížky? :)

 

   -     -     -     -     -     -

 

A abychom měli nějaký počátek diskuze, začnu tedy já a namátkou vyberu třeba knihu Směšné lásky od Milana Kundery, kterou jsem nedávno znovu otevřel. Jedná se o známý soubor sedmi vybraných povídek z původně třech sešitů vydaných v průběhu šedesátých let, z nichž se mi nejvíce líbily první dvě: Nikdo se nebude smát a Zlaté jablko věčné touhy.

 

 

 

Jo a můžete napsat klidně několikrát, diskuze je vítána! ;)

 

 

 

 


Tento příspěvek byl upraven od KulisekW: 27 duben 2015 - 22:30

  • 5

#2 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 543 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 18:40

To je strašně těžká otázka. Na základce a na gymplu jsem přečetla skoro celou babiččinu knihovnu. To na to byl ještě čas.  :)

Takže povinná četba byla jasná. Fakt nemám úplně jednu TOP knížku. K několika se vážou různé vzpomínky a pocity. Ale je fakt, že když jsem si to přečetla, tak mě napadla hned Jih proti Severu. Ani nevím proč. Možná kvůli atmosféře, místy fakt husina. 

Pak mě dost nadchla Sága rodu Forsythů. Má to několik dílů (snad 5-záleží na vydání), ale je to taková "telenovela" na anglický způsob z přelomu 19./20. století. (koukala jsem na i filmovou adaptaci, ale ...) Podobné Anna Karenina. 

Když mám vybrat nějakou oddychovku, sáhnu po panu Kaplanovi. Nikdy nezklame, a to ho můžu číst třeba po desáté. Vždycky se u toho bavím.  :D

No z poslední doby budu asi "stádní ovce", ale bavil mě Nesbo, a Martin.

Tak asi tak.  ;)

Za nějaké tipy na knížky budu vděčná, tak budu nové vlákno sledovat.  :)


  • 2

#3 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 18:51

U mně je to jednoduché - Jízdní řád. :D


  • 7

#4 Paha Ahma

Paha Ahma

    Zlej rosomák

  • Members
  • PipPipPip
  • 182 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 19:00

Pekne téma, pane kolego, dekuji. Loni jsem se nad timhle "problémem" zamyslel, jelikoz na "drzkoknize", jak je facebook pojmenovany v jinem zdejsim vlaknu, jela obdobna anketa. Ale zde stoji otázka vlastne vybrat tu nej... Hmmm.

 

Dobra. Zrejme největší vliv na muj život mela kniha "Mipam, lama s paterou moudrosti". (Francouzka David-Neelová + lama Youngden). Nebojte, není to zadna smrtelne vazna duchovni esoterika, je to naopak hodne vtipny a usmevny, a do toho je vepsan pribeh duchovního osvobozeni, oprosteni se. Přes lasku, přes bolest. Ale vlastne dalšího ne snad uvezneni, ale nesvobodného predurceni v karme. Moc zajimavy.

 

Pak ještě musim uvest Sestru od Topola, Jmeno ruze od Eca, hexalogii Merleho o Petrovi ze Sioraku.

 

Jedu jako odlehceni rad severskou krimi, nejlepší je svedska, aktualne Asa Larssonova:)

 

Uvitam další literarni diskusi. PS: Co keskothrliller Pět? (prosim jen, at se diskuse nezvrhne na toto subtema)


  • 0

Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa.


#5 bella-donna

bella-donna

    z ZZ9 Plural Z Alpha

  • Members
  • PipPipPip
  • 437 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 19:57

Z jiného konce...  :)

Pokud by mezi vaše oblíbené knihy již nepatřilo cokoliv ze série Star Trek, tak mám doma zájemce.


  • 0

#6 gygant

gygant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 308 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 20:03

To je těžká otázka.... Přečetl jsem toho asi docela dost, všeho možného, od raného dětství, myslím, že jsem takový ten knihomol knižní a na papírovou knihu nedám dopustit. Popravdě, na žádné těžké kusy se teď necítím, po práci jsem zralý na něco oddechovějšího. Mám rád fantasy, takže jestli mám něco vybrat, tak vypíchnu ságu Zaklínač od Sapkowského.  


  • 0

#7 krky

krky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 42 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 20:12

Kolega Paha Ahma má velice podobný vkus jak já, což mě zaujalo a tak vyjímečně taky přispěji do diskuze a vřele bych nejen jemu doporučil "Den hněvu" od Kurta Austa, historicko detektivní román v podobném duchu, jako je Jméno růže. Severskou tématiku mám raději ve filmech (což by vydalo na další vlákno, tak jen jedna vlaštovka, "Ukrutně šťastni" - režisér Henrik Ruben Genz).

A k tématu, jen tak z hlavy mě napadly ještě dvě jména, Hermann Hesse ("Hra se skleněnými perlami", "Stepní vlk", "Siddhartha" a další) a Fernando Pessoa ("Kniha neklidu" a veršovaný "Faust"). Zatímco Hesse je klasika, Pessoa je zjevení.

 

Nicméně na otázku "Jaká je oblíbená kniha?" nemohu odpovědět, je to veličina, která se mění v čase i prostoru... :)


  • 1
Čím víc hvězdiček, tím víc geocaching!

#8 lasyma

lasyma

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 94 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 20:16

Skvělá diskuse, já jsem totiž na knížkách přímo závislá, ještě že existujou knihovny :) . Podobně jako i jiní tady v diskuzi nemám nejoblíbenější knihu, snad tak ještě autory - King ( ale ne všechny jeho knihy se mi líbily), Koontz, Lutz, Dan Brown, Wilbur Smith, Jeffery D´eaver, Jo Nesbo, Irena Fuchsová, James Herriot a plno dalších, co si hned teď nevzpomenu. A to nepočítám cestovatelské knížky - ale musím vzpomenout Jana Vlasáka. A plno autorů od kterých jsem zatím četla jen jednu knížku a říkám si, musím zjistit co ještě napsali dalšího.

A doufám že tady najdu nějakou inspiraci :)


  • 1

#9 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 20:19

Rad se vracim k Saturninovi, Panu Kaplanovi (a to preklad od Eisnera i Pridala), Chram i tvrz, Hornickovy ... Kdyz o tom tak premyslim, tak mam rad knihy s peknou cestinou.


  • 4

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#10 Daku

Daku

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 450 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 20:24

Tak na tuhle otázku není jednoduchá odpověď. Jako první se mi vybavil Saturnin od Jirotky, pak mám ráda historické detektivky od Vladimíra Vondrušky. A taky jsem si vzpomněla na knihu My děti ze stanice ZOO. O té nemůžu říct, že je to má oblíbená knížka, ale natolik se mi vryla do paměti, že jsem si ji po mnoha letech přečetla znova.

 

P.S. Jen pište dál, ať je z čeho vybírat :-)


  • 2

#11 bella-donna

bella-donna

    z ZZ9 Plural Z Alpha

  • Members
  • PipPipPip
  • 437 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 20:35

...mám ráda historické detektivky od Vladimíra Vondrušky....

Zrovna jsem dočetla Vládcové ostatků, další díl mi bohužel leží v práci. A číhám, až nějaký známý bude mít volnou Husitskou epopej II.

 

V poslední době mě oslovil Haruko Murakami.


  • 0

#12 Raraku

Raraku

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 474 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 20:40

Nejoblíběnější se obtížně vybírá, mám oblíbených celkem dost, jsem kapku knihomol... :-)

Určitě celá Malazská kniha padlých (Steven Erikson), Jméno větru (Patrick Rothfuss), knížky ze série Dobružství Milese Vorkosigana (Lios McMaster Bujold), V poslední době mě zaujaly: Žítkovské bohyně (Kateřina Tučková), historické detektivky od Imogen Robertson, sci-fi Leviatan se probouzí (James S.A.Corey), Skála (Peter May)

 

K té knize Pět, číst se dá, ale žádný zázrak to není. :-)


  • 0

#13 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 20:51

Svatební cesta do Jiljí od Miroslava Skály - tu mohu číst kdykoliv.

Moje vzpominková dobrá jitra od Václava Větvičky a další díly.

 

Receptůry teplých pokrmů od kolektivu autorů - když nevím, tak tuto knihu někde otevřu a začtu se.

 

A samozřejmě Turistiský atlas Česko 1:50 000 od Shocartu - ten se celý nedá přečíst nikdy.


Tento příspěvek byl upraven od Solim: 27 duben 2015 - 20:55

  • 0

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp


#14 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 841 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 21:28

On je tu nekdo kdo nezna nazpamet jeste z detstvi a dospivani Mayovky, Setonovky nebo Proč bychom se netopili -- aneb Vodácký průvodce pro Ofélii?

A z dospelosti šekovou knížku? :D


  • 0

#15 Sedmitecka

Sedmitecka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 917 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 21:54

EvcaN - zaujala jsi mě tou Annou Kareninou. Tu jsem nikdy nedocetla, skončila jsem par stránek před koncem a hodně me pobavil komentář jedné učitelky, která mi, když zjistila, ze ji čtu, řekla, ze je to tisíc stran o blbe zenske:D a to podle mého sedi:D

Jinak rada čtu v podstatě vše, ted hodně severské autory, ale taky dost fantasy.
A tedy už od základky mam oblíbenou Damu s kameliemi, takové holcici čtení, které se mi po letech podařilo v antikvariatu pořídit v tom správném prekladu, který jsem četla na zakladce. Protože jiny překlad se cist nedal.

U zahraniční tvorby zkrátka hodně záleží na prekladu a bohužel dneska dost casto narazim na knížky, které zni jakoby je přeložil strýček Googl:( a vydavatelství se nestydí za něco takového chtít hrisne peníze.

Tento příspěvek byl upraven od Sedmitecka: 27 duben 2015 - 21:56

  • 0

#16 Daku

Daku

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 450 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 21:59

On je tu nekdo kdo nezna nazpamet jeste z detstvi a dospivani Mayovky, Setonovky nebo Proč bychom se netopili -- aneb Vodácký průvodce pro Ofélii?

Ještě bych k tomu přidala Verna.

 

 

U zahraniční tvorby zkrátka hodně záleží na prekladu a bohužel dneska dost casto narazim na knížky, které zni jakoby je přeložil strýček Googl:( a vydavatelství se nestydí za něco takového chtít hrisne peníze.

V tom případě leda číst v originále...


  • 0

#17 Stranger42

Stranger42

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 387 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 22:26

Jen jedna se z toho přečteného množství vypíchnou nedá. Ale takhle z patra (a časového sledu) snad:

Dva divoši - E.T.Seton  (a vlastně všechno od něj)

Golem - G.Meyrink (a vlastně všechno od něj)

Krvavý román - J.Váchal (a vlastně všechno od něj)

;)

 

Jo a Píseň o starém námořníku - S.T.Coleridge :wub:


Tento příspěvek byl upraven od Stranger42: 27 duben 2015 - 22:26

  • 0

#18 KulisekW

KulisekW

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 038 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 22:37

Jsem potěšen, že se diskuze pěkně rozbíhá. :) Už při prvním příspěvku mi bylo jasné, že úvodní otázka není nejvhodnější, jelikož jen těžko lze s určitostí říci, která kniha je tou "nej" mezi všemi. Upravil jsem tedy otázku v prvním příspěvku a až se tu objeví nějaký moderátor, prosím i o drobnou úpravu názvu vlákna dle otázky. :)

 

Jak tu psal Pha Ahma, Jméno růže od U. Eca znám jen ve filmovém podání, ale všichni, kdo znají knihu mi doporučují si ji přečíst. Takže se na ni chystám.

Pak tu někde padlo jméno Dan Brown, jehož díla také můžu.

 

Jinak, právě mám rozečteného Johna Irvinga a jeho Svět podle Garpa. Zatím spokojenost. :)


Tento příspěvek byl upraven od KulisekW: 27 duben 2015 - 22:38

  • 1

#19 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 22:52

Moji oblíbení autoři jsou C.S. Lewis (eseje i beletrie), G.K. Chesterton (taktéž), J. R.R. Tolkien (tam jsem se, žel, dostala pouze k beletrii). Ve všech případech, prosím pěkně, mluvím o knihách, nikoliv o filmech na motivy jejich knih. Páč v tom je asi tak stejnej rozdíl jako mezi dobrou italskou kávou a odvarem z fuseklí :D.


  • 2

#20 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 543 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 23:09

EvcaN - zaujala jsi mě tou Annou Kareninou. Tu jsem nikdy nedocetla, skončila jsem par stránek před koncem a hodně me pobavil komentář jedné učitelky, která mi, když zjistila, ze ji čtu, řekla, ze je to tisíc stran o blbe zenske:D a to podle mého sedi:D

Jo, v zásadě souhlasím. Ale nevím, prostě v době, kdy jsem ji četla, mě nějak chytla a měla jsem ji přečtenou jedním dechem. Asi dobrý překlad.  ;)

 

Jo, na Browna jsem zapomněla. Toho jsem opravdu přečetla skoro nepřetržitě. Jen škola mě tehdy rušila.  :D


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama