Přejít na obsah


Fotka

prosla vzdalenost


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 vovecka

vovecka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 13:10

Ahoj, zajimalo by me, jak GPS meri proslou vzdalenost. Zda-li se pri vypoctu pracuje jen s rozdilem zemepisne polohy, nebo se do toho zapocitava i zmena vysky. Tj.: Stojim na kopci a koukam na vedlejsi vrchol vzdaleny vzduchem 1km, nez na nej dojdu (kopec-udoli-kopec) ujdu po zemi rekneme 3 km. Co ukaze GPS jako proslou vzdalenost? 1km nebo 3?

Nejak jsem se nebyl schopnej dopatrat a vyzkouset to ted bohuzel nemuzu..

 Diky Vovecka
 


  • 0

#2 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 13:49

Vzhledem k tomu, že měření nadmořské výšky pouze pomocí GPS je hodně nepřesné, tak bych tipoval, že to bude měřit jen vzdálenost mezi body zadanými zeměpisnou šířkou a výškou. Takže ti to naměří 1km.
  • 0

#3 bellows

bellows

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 87 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 14:39

Prosla vzdalenost bude podobna, jako bys ji zmeril na mape. V tomo pripade 1km. Teda spis mensi nez na mape. Z vlastni zkusenosti vim, ze trasa je rozkouskovana z duvodu vypadku signalu.
  • 0

#4 study

study

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 14:47

Moje žutý Geko vytváří tracklog, kam zaznamená souřadnice, dopočítávanou výšku a časovou značku. Vzdálenost a rychlost pohybu ale jen dopočítává z rozdílu souřadnic (výšku do výpočtu nezahrnuje).

Výpočet výšky je pouze orientační, na profilu trasy je vidět, že občas pěkně ulítne, ale na ujetou vzdálenost to vliv nemá.


  • 0

#5 vovecka

vovecka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 14:54

Diky, ja si to myslel..

A neznate nejaky softik, ktery by umel vypocitat tu skutecnou drahu? Asi by nebyl problem to napsat, ale predpokladam, ze to nekoho uz napadlo..  


  • 0

#6 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 15:36

Já si myslím, že hlavní problém není v tom, že to neumí nějakej soft spočítat, ale v tom, jak nepřesné je měření nadmořské výšky pomocí GPS dat.

Když to přeženu, tak když máš nekvalitní zdrojová data, tak ti nepomůže sebelepší soft. K čemu ti bude, když xkrát naměříš behem 10 sekund čtyři desetimetrové skoky, které ti brutálně zkreslí prošlou trasu?

Nepřesnost je daná rozestavěním satelitů, které jsou rozestavěné tak, aby co nejlépe pokrývaly plochu. Kdybys chtěl přesněji měřit nadmořskou výšku, musely by být spíš pod sebou než vedle sebe.

Možná nějakej soft existuje, kterej to zvládne, třeba bude mít nastavení nějakých thresholdů, které budou vyhodnocovat, jestli to je chyba měření nebo ne, ale já bych se na přesnost moc nespoléhal. To je přesnější si tu trasu rozpitvat na vrcholy a údolí a skutečnou cestu vypočítat pomocí pythagorovy věty.


  • 0

#7 xpj

xpj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 16:04

A co když mám výšku získanou z barometrického výškoměru? To sice není také nijak přesné, ale pokud se dobře nakalibruje, tak by to mělo být mnohem přesnější než pomocí výšky, co se mi počítá ze satelitů.

  • 0

#8 vovecka

vovecka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 16:22

Moje rec.. Otazkou je, co se uklada do tracklogu. Kalibrace neni ani tak nutna-v tomhle pripade nam staci diference - to si myslim, ze barometr zvlada dost presne (pokud teda neprijde naka obrbourka)

  • 0

#9 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 16:37

vovecka: Moje rec.. Otazkou je, co se uklada do tracklogu. Kalibrace neni ani tak nutna-v tomhle pripade nam staci diference - to si myslim, ze barometr zvlada dost presne (pokud teda neprijde naka obrbourka)

Jasně, ale nenapsal jsi, čím že to chceš měřit a na moje poznámky o čistě GPS vstupech jsi nereagoval, tak jsem předpokládal, že nemáš stroj s barometrickým výškoměrem. Pokud jo, tak to pak věřím, že to může být přesnější a daly by se z toho nějaký rozumný údaje vytáhnout. Ale bohužel stejně nevím čím.


  • 0

#10 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 17:11

vovecka:

Ahoj,
zajimalo by me, jak GPS meri proslou vzdalenost. Zda-li se pri vypoctu pracuje jen s rozdilem zemepisne polohy, nebo se do toho zapocitava i zmena vysky. Tj.: Stojim na kopci a koukam na vedlejsi vrchol vzdaleny vzduchem 1km, nez na nej dojdu (kopec-udoli-kopec) ujdu po zemi rekneme 3 km. Co ukaze GPS jako proslou vzdalenost? 1km nebo 3?

Zpravidle používám GPSku na kole současně s cyklocompem, který měří počet otáček kola a tedy skutečnou ujetou vzdálenost. Nemám pocit, že by rozdíly vznikaly tak výrazné, jako nabízíš v tom svojem příkladu.

 Ale je fakt, že pokud polezeš na kolmou stěnu, tak vzdálenost na GPS asi bude o dost menší a tak budeš muset přípočítávat i nastoupané metry. Asi by to šlo vypočítat z prošlého profilu.

Na co to tak přesně potřebuješ? 

 


  • 0

#11 vovecka

vovecka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 19:05

Potrebuju to na vyskovy profil cyklotrasy. Takovy ten klasicky graf, kde je ujeta vzdalenost a nastoupane/naklesane metry, resp. nadomorska vyska. Myslim si, ze s tim nikdo vedu nedela a vezme proste to, co mu z GPSky vyleze (resp. z Mapsource(?)).

Jenze jsem rejpal, tak me zajimalo, jak to vlastne s tou projetou vzdalenosti je [:)]

Myslim, ze tady v Cechach to asi nebudou zadne opravdu drasticke rozdily, ale ve velkych horach by to mohlo byt vic znat..
 


  • 0

#12 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 19:30

vovecka:

Potrebuju to na vyskovy profil cyklotrasy. Takovy ten klasicky graf, kde je ujeta vzdalenost a nastoupane/naklesane metry, resp. nadomorska vyska. Myslim si, ze s tim nikdo vedu nedela a vezme proste to, co mu z GPSky vyleze (resp. z Mapsource(?)).

Jenze jsem rejpal, tak me zajimalo, jak to vlastne s tou projetou vzdalenosti je [:)]

Myslim, ze tady v Cechach to asi nebudou zadne opravdu drasticke rozdily, ale ve velkych horach by to mohlo byt vic znat..
 

Ten Tvůj příklad s dvěma kopci mi dítko vypočetlo na sklon 70°, doufám, že to má dobře. Takže to asi na kole nenastane.

Moje zkušenost je, že GPS a cyklokomp se v zasadě neliší a rozdíly vznikají spíše výpadky signálu a podobnými komplikacemi. 


  • 0

#13 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 101 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 20:38

zkus tohle:http://utrack.crempa.net/index_cz.php    na trase cca 44km mit delalo rozdil 500m a to v tom byla lanovka na Komarku, takze ty rozdily nebudou tak velke, pokud nebude zdolavat kolme steny :-)


  • 0

#14 vovecka

vovecka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 20:39

OK, nebudu to vzhledem k cyklotrasam resit. Diky vsem...

Ale kdyby nekdo vedel, co se uklada do tracklogu za vysku (z barometru, nebo ciste gps vyska) tak by me to zajimalo ciste ze zvedavosti :) 


  • 0

#15 vovecka

vovecka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2007 - 20:53

PLAJ family:

zkus tohle:http://utrack.crempa.net/index_cz.php    na trase cca 44km mit delalo rozdil 500m a to v tom byla lanovka na Komarku, takze ty rozdily nebudou tak velke, pokud nebude zdolavat kolme steny :-)

 Vyborne, dekuju, neco takoveho jsem mel na mysli..
 


  • 0

#16 biker.fm

biker.fm

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2007 - 21:46

Nejak to ten Garmin (60CSx) pocita celkem v pohode. Ja jel na kole po Beskydech a rozdil Garmin/tachometr byl jen cca 720m na celkove vzdalenosti 86km a prevyseni 1380m (prevyseni co jsem projel na kole - ne podle mapy. FM -> Lysa Hora -> Visalaje -> FM ).


 


  • 0

#17 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2007 - 21:03

Co se týče prošlé vzdálenosti - dost mě překvapilo, že je různá prošlá vzdálenost na GPSce v počítači vzdálenosti a různá v MapSource, když si stáhnu danou trasu. I když to je prý díky zaokrouhlování při ukládání méně bodů. Tak trochu mě ale mrzí, že při "načítání" vzdálenosti GPSka při výpadku signálu nezapočítá alespoň vzdušnou vzdálenost..

Když se tu ale bavíme o převýšení - moc by mě zajímalo, zda nevíte, jestli výška v GPSce se měří dle údajů GPS nebo dle barometrického výškoměru? Myslel jsem, že by se mělo jednat o data GPS korigovaná dle barometru, ale přitom se mi stává, že mi GPS ukazuje stoupání cca 1,5x větší, než mi ukazuje barometrický tachometr. Už se mi také několikrát stalo, že když jsme jeli na kole nějakou horu, stále jsme stoupali, ale GPSka mi ukázala stoupání skoro o polovinu větší, než byl rozdíl začátku a konce stoupání... Skoro jako by GPSka vůbec nepoužívala barometrický výškoměr. (Mám GPS Garmin eTrex Vista)


  • 0




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama