Přejít na obsah


Fotka

Generování souřadnic cache do mapy MapSource.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 zdenda+kolo

zdenda+kolo

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2007 - 16:04

 

V dubnu 2007 se připravuji na cyklocestu směr Španělsko, Maroko, Portugalsko, Francie, Německo, Česko. Chtěl bych na trase kterou budu projíždět vygenerovat do mapy Mapsource a pak přenést do GPS některé souřadnice pokladů podél mé plánované cesty. Jak toto lze provést co nejednodušeji a nejrychleji. Zatím se mě to nedaří s převodem ze stránek geocaching.com do přístroje GPS60CSx. Díky za pomoc, Zdenda+kolo.

 


  • 0

#2 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2007 - 16:25

Vyuzij super featuru FInd caches along a route...Je to PM, ale super vec. Nahrajes tam .gpx naklikanou trasu, zadas okoli v Km a ono to vyplivne vsechny poklady po ceste... SeE
  • 0

#3 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2007 - 16:29

K tomuto je nejlepší použít některé funkce z Premium mebreship. Myslím, že by neměl být problém zaplatit si jednoměsíční členství za 3 USD a tak si to vyzkoušet a postahovat, co potřebuješ.

V poslední době hodně cestuju mimo ČR a bez PM a pocket queries si to ani nedokážu představit...


  • 0

#4 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 8:08

seedcorp: Vyuzij super featuru FInd caches along a route...Je to PM, ale super vec. Nahrajes tam .gpx naklikanou trasu, zadas okoli v Km a ono to vyplivne vsechny poklady po ceste... SeE


Mně to zase tak super nepřišlo, protože z bůhví z jakého důvodu jsem tam našel při mých pokusech omezení, že to udělá seznam kešek max. cca 5 km od trasy (už si přesně nepamatuju kolik, ale bylo to žalostně málo). A spousta hezkých kešek, které leží třeba jen o pár set metrů dál, už to nezachytí. Ale jako základ, nebo pro cestu skrzevá hodně zakešovanou aglomeraci se to dá úspěšně použít, v ostatních případech doporučuji pak ale stejně projít celou trasu podle mapy a na zajímavých místech (kopce, příroda) zkusit vyhledat dodatečně okolní keše dle místních souřadnic. Nevěřili byste, co dalších zajímavých kešek podél trasy často dohledáte.


  • 0

#5 zdenda+kolo

zdenda+kolo

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 9:50

Provedl jsem v geocaching.com:příhlášení,kliknutí na FinCachesAlong a route (přeložil návod a výtiskl). Pak v Google Earth v Direktions zadal From e.g. Barcelona;To e.g. Malaga; označila se celá trasa a jednotlivé body k odbočení. Pak pravým tl. na myši jsem trasu uložil (Save As) do složky-Místní dick (C:); do složky Garmin v *.KML kde mám trasu uloženou, ale teď nevím co stím.
  • 0

#6 zdenda+kolo

zdenda+kolo

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 10:01

Při mém cestovánína na kole a na "Těžko" zase nemám tolik prostoru a možností v hledání pokladů, ale i malý skalp z jednotlivých států potěší.
  • 0

#7 romix

romix

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 12:16

prevest *.KLM do *GPX treba pomoci http://www.gpsbabel.org/

  • 0

#8 zdenda+kolo

zdenda+kolo

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 19:03

Toto je nad moje vědomosti s počítačem. Budu to muset provádět ručně přes souřadnice jednotlivých bodů kolem cesty. Dík za pomoc.
  • 0

#9 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 22:34

zdenda+kolo: Toto je nad moje vědomosti s počítačem. Budu to muset provádět ručně přes souřadnice jednotlivých bodů kolem cesty. Dík za pomoc.

Ja bych si ze zdroju po internetu stahl gpx soubory danych zemi a vytvoril si tzv. mapu kesi. Tam muzu mit treba cele Nemecko (pres 20 000 kesi)+ Spanelsko + Francii + atd aniz bych obsadil jedine misto waypointu v GPS. Ale to asi je taky nad tvoje moznosti :-). Pokud by se mi podaril najit cas a hlavne zdroje dat, zkusil bych ti neco vytvorit. Zalezi kdy razis. Na http://mapcenter.cgp...=179&rgn=&cat=5 je ukazka, jak takova mapa nekym nalezenych kesi v Portugalsku vypada. Druha (pracnejsi, ale zvladnutelna i tebou samym jen s investici casu) moznost : Ted v novem Mapsource BETA 6.12.01 je moznost na libovolnych souradnicich kliknout pravym tlacitkem mysi a zvolit "Find nearest caches on GC.COM." Otevre se seznam znamy z hledani "podle souradnic". Asi bych proklikal urcitou trasu (silnici) vzdy po nejakych treba 30 km a stahl si vzdycky prvnich 20 kesi, v lidnatejsich mistech i vic, nejblizsich k danemu mistu. Z tech bych vybral vhodne (asi ne multi v portugalstine). Myslim, ze uz jsi nejak loni nebo kdy resil Skandinavii, tak uz nejake zkusenosti mas, ne? Kdyz te vidim jak rejdis svetem, tak uz se tesim na duchod :-).
  • 0

#10 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 0:06

Pro Premiove membery nabizi Groundspeak vymozenost, nazvanou nejak jako "Find caches along route".
Nevim jak se to osvedcuje, neb PM nejsem. Z Mionova prispevku soudim, ze je zde omezeni na 5km.
Pomoci programu Gpsbabel si totez muze urobit kazdy sam, i basic member, pokud ma soubor waypointu
(PQ, Geotoad, Skrysotlac) pokryvajici danou oblast a vzdalenost od trasy muze sam libovolne nastavovat.

Tvorba souboru, obsahujiciho kese podle trasy:

A)musím mít soubor s kešemi v dané oblasti (napr. all.gpx)

B)vsechny soubory ukladam pro jednoduchost do adresare, kde se nachazi soubor gpsbabel.exe, jinak se
do prikazoveho radku musi pridat k nemu vedouci cesta.

C)spousteni gpsbabelu se deje na prikazovem radku, ne v GUI nebo FRONT grafickem rozhrani gpsbabelu.
Ja pouzivam Windows Commander, vyhovi i jine (Salamander).

D)Pouzit se muzou i jine typy souboru s waypointy a trasami, se kterymi umi gpsbabel pracovat,
musi se ale specifikovat jako parametr v prikazovem radku (napr. misto
route.mps muzu mit route.rte, ale misto parametru "mapsource" musim zadat parametr "OZI" atd.
Postup je anglicky i s nazornymi priklady popsan na teto strance

1)V mapsource zadam trasu A-B (v routujici mape se vypocte sama, muzu i rucne vytvorit)
2)Ulozim soubor s trasou jako route.MPS
3)Ze souboru route.mps s trasou vytvorim v GPSBABELU *.arc file (hole souradnice jednotlivych bodu trasy):
gpsbabel -r -i mapsource -f route.mps -o arc -F route.arc
4)Pomoci all.gpx souboru (kese) a souboru route.arc (trasa) GPSBABEL vybere kese,
ktere jsou v zadane vzdalenosti od trasy (udaj "distance=2M" znamena dve mile):
gpsbabel -i gpx -f all.gpx -x arc,file=route.arc,distance=2M -o mapsource -F keseucesty.mps
Vysledny soubor keseucesty.mps obsahuje jenom ty waypointy, ktere lezi do vzdalenosti mensi nez nebo rovne dvema milim
od stanovene trasy. Tyto waypointy je mozno poslat do GPS, ja bych si z nich jeste vytvoril tzv. mapu kesi (POIs only)
abych nebyl vazan poctem volnych mist na waypointy v GPS.

Popsani postupu berte jako informaci, rozhodne nemam ambice ucit nekoho pracovat na PC :-)


  • 0

#11 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 17:11

Geniální. Zjišťuji, že se vyplatí číst manuál k programům [:)]. Doteď jsem totiž žil v přesvědčení, že gpsbabel umí jen konvertovat data mezi různými formáty, a ani ve snu by mě nenapadlo, že dokáže filtrovat waypointy podle vzdálenosti od cesty.
  • 0

#12 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 19:25

jarry: Pro Premiove membery nabizi Groundspeak vymozenost, nazvanou nejak jako "Find caches along route".
Nevim jak se to osvedcuje, neb PM nejsem. Z Mionova prispevku soudim, ze je zde omezeni na 5km.
Pomoci programu Gpsbabel si totez muze urobit kazdy sam, i basic member, pokud ma soubor waypointu
(PQ, Geotoad, Skrysotlac) pokryvajici danou oblast a vzdalenost od trasy muze sam libovolne nastavovat.

Tvorba souboru, obsahujiciho kese podle trasy:

A)musím mít soubor s kešemi v dané oblasti (napr. all.gpx)

B)vsechny soubory ukladam pro jednoduchost do adresare, kde se nachazi soubor gpsbabel.exe, jinak se
do prikazoveho radku musi pridat k nemu vedouci cesta.

C)spousteni gpsbabelu.....

 

Uff, delat to pres prikazovou radku ci nepohodlne GUI v dnesni dobe, kdy existuje GSAK? Fuuj. Pouzij pekne GSAK, tam si vsechny GPX oblasti naimportuj a pouzij filtr typu Arc/Poly-zmomove body cary lze pro filtr bud zadat rucne, nebo nahrat i z jineho GPX souboru (tj.cestu, podel ktere cache chces hledat, si naklikas napr. v Mapsource kreslitkem cest, ulozis jako GPX a do toho filtru pak natahnes). Rozhodne to bude pohodlnejsi nez pres prikazovy radek GPSbabelu. Navic ARC/Poly filtr nema takove omezeni na vzdalenost od trasy jako "Find caches along the route" na GC.com.


  • 0

#13 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 19:26

 


  • 0

#14 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 19:34

Tom Klíčník: Přejdi do sekce Pocket Queries, nad tabulkou vpravo klikni na Find Caches Along a Route. Na další stránce vyber úplně poslední záložku Upload KML/GPX (vidíš, nic nemusíš převádět). Potom přejdi zpět na první záložku a přepni se na Your Created Routes. Tam si ji najdeš, označíš a už to fičí na kluzišti [;)].

To je hezke, ale bylo tu receno, ze max. 5 mil, resp.8km, ktere tato sluzba pro PM nabizi jako max.vzdalenost od trasy, neni zrovna moc. Proto je dobre si pres PQ stahnout celou oblast do GSAK a pouzit, jak jsem jiz psal, arc/poly filtr, ktery zadne omezeni na vzdalenost cachi od trasy nema a nahrani trasy v GPX je ve filtru stejne pohodlne jako ve Find caches along..... nehlede k tomu, ze vysledek je v GSAK hned a nemusi se cekat na dalsi mail s vysledkem toho Find... PQ z GC.com. Proto je dle meho sluzba "Find caches along the route" pro uzivatele GSAK naprosto k nicemu, akorat zdrzuje a ma omezene moznosti. Plne staci klasicka PQ.


  • 0

#15 PaBa

PaBa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 19:57

minarjo: Proto je dle meho sluzba "Find caches along the route" pro uzivatele GSAK naprosto k nicemu, akorat zdrzuje a ma omezene moznosti. Plne staci klasicka PQ.

To není tak úplně pravda. Samozřejmě to platí třeba pro ČR a pro další oblasti, které je možno klasickými PQ pokrýt. Pokud ale jedeš delší trasu přes hodně zakešované oblasti, tak tam prostě všechny ty keše přes klasický PQ nenarveš... Příkladem může být cesta přes celé Německo do Francie nebo třeba cesta přes Kalifornii, v okolí Seattlu a podobně. To prostě klasicky udělat nejde, takže ještě že tady ta možnost je [:D]...
  • 0

#16 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 20:03

PaBa: To není tak úplně pravda. Samozřejmě to platí třeba pro ČR a pro další oblasti, které je možno klasickými PQ pokrýt. Pokud ale jedeš delší trasu přes hodně zakešované oblasti, tak tam prostě všechny ty keše přes klasický PQ nenarveš... Příkladem může být cesta přes celé Německo do Francie nebo třeba cesta přes Kalifornii, v okolí Seattlu a podobně. To prostě klasicky udělat nejde, takže ještě že tady ta možnost je [:D]...

 Pravda pravda, zobecnil jsem to prilis-uvazoval jsem mensi uzemi ci kratsi cesty (holt cachuji prozatim zejmena v CR [:)]), samosebou pro delsi se holt kazdy musi smirit s tim omezenim na max.8km od cesty, ktery ma Groundspeak nastaveny, protoze v rozumnem case by ty cache nestahl (max.5 PQ, tj.2500 cachi za den)
 


  • 0

#17 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 21:53

minarjo:

jarry: ...C)spousteni gpsbabelu.....

 

Uff, delat to pres prikazovou radku ci nepohodlne GUI v dnesni dobe, kdy existuje GSAK? Fuuj. Pouzij pekne GSAK, tam si vsechny GPX oblasti naimportuj a pouzij filtr typu Arc/Poly-zmomove body cary lze pro filtr bud zadat rucne, nebo nahrat i z jineho GPX souboru (tj.cestu, podel ktere cache chces hledat, si naklikas napr. v Mapsource kreslitkem cest, ulozis jako GPX a do toho filtru pak natahnes). Rozhodne to bude pohodlnejsi nez pres prikazovy radek GPSbabelu. Navic ARC/Poly filtr nema takove omezeni na vzdalenost od trasy jako "Find caches along the route" na GC.com.

GSAK (30USD) k tomu taky pouziva prave Gpsbabel (free), a ja se te trosky kopirovani predem pripravenych retezcu z TXT do prikazoveho radku nebojim :-), je to stejne jako klikat v GSAKu :-).
Je to urceno hlavne nam , co nejsme PM a nedostavame PQ (30USD), GPX soubory z Geotoadu (free) nebo Skrysotlace (free) v GSAKu (30USD) nejdou spustit. Pouzivam Watcher (free) misto GSAKu (30USD) a staci mi to :-).

Zkousel jsem trasu Praha - Dusseldorf a zda se mi, ze ve smeru trasy Zapad-Vychod to vyhleda kese v jiznim smeru tesne od trasy, ale severne hodne vysoko nad trasou (pri nastaveni 1mile az 20km daleko.) Smer Sever-Jih se mi zda vyvazeny na obe strany trasy stejne.
Dela to GSAK taky TAK? :-)

  • 0

#18 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2007 - 22:29

jarry:

 GSAK (30USD) k tomu taky pouziva prave Gpsbabel (free), a ja se te trosky kopirovani predem pripravenych retezcu z TXT do prikazoveho radku nebojim :-), je to stejne jako klikat v GSAKu :-).

Je to urceno hlavne nam , co nejsme PM a nedostavame PQ (30USD), GPX soubory z Geotoadu (free) nebo Skrysotlace (free) v GSAKu (30USD) nejdou spustit...

Velmi hezka cenova analyza [:)]  Jeste ze ty poplatky za SW jsou jen jednorazove a ze PM za svou cenu poskytuje spolecne ss GSAK tolik pridane hodnoty, ze se opravdu hodne vyplatej. Jinak nesouhlasim s tvrzenim, ze GPX napr.ze Skrysotlace ci odjinud nejdou v GSAK spustit. To samosebou jdou-v GSAK otevres jakykoliv GPX, pokud ovsem neni z GC.com, pak nebudou nektere udaje pochopitelne zobrazeny (typ cache, listing, logy, ter/diff...), ale souradnice jsou soucasti vzdy, a ty jedine jsou pro filtr treba. Cili lze uzit GSAK urcite i pro GPX z tebou uvadenych zdroju.
Jo a jeste jedno male cenove rypnuti: GSAK stoji 25USD, ne 30, navic nikdo neni nucen to platit, pokud prezije po 21 dnech nag-screen (aplikaci napr spusti dele predtim, nez ji bude potrebovat)


  • 0

#19 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2007 - 0:15

minarjo: GSAK stoji 25USD, ne 30, navic nikdo neni nucen to platit, pokud prezije po 21 dnech nag-screen (aplikaci napr spusti dele predtim, nez ji bude potrebovat)

Cim dyl ho mas, tim delsi nag-screen. Ja jsem GSAK instaloval na zkousku asi pred dvema roky, pak jsem na nej zapomel a ted, kdyz ho zkusim spustit, nag-screen je tam uz asi 10 minut a naskakuje snad kazdou minutu :-). Kde to v tech registrech je (jestli je to tam), to jsem nezjistil :-), odinstalace pochopitelne nechava tuhle informaci porad na disku.Ze GSAK otevre vsechny GPX mi proto neni znamo :-). Watcher otevre jiny GPX nez z PQ az po editaci hlavicky, jinak ne.
  • 0

#20 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2007 - 0:42

Dobrý návod Jarry. Mozná by se ani nemusely  kopírovat ty připravené řetězce z TXT do příkazového řádku - mozná by stačilo spustit jednoduchý BAT soubor, který ty řetězce bude obsahovat [;)].

  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama