Přejít na obsah


Fotka

Jakou pametovou kartu pro 60CSx? A jak resite napajeni v aute?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 Colonel74

Colonel74

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 636 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 19:49

Zdravim, premyslim o rozsireni kapacity pameti a v te souvislosti se poohlizim o tom, co vybrat. Chtel jsem se zeptat, zda ma nejaky smysl rychlejsi karta, jako to hraje roli treba u fotaku, nebo je to jedno? Spis si myslim, ze u GPS je to jedno. Jako vhodny kandidat mi pripada tahle:

http://ekatalog.acjicin.cz/zbozi_detail.aspx?zbozi=80950

 A kdyz uz pisu, pridam dotaz, jak mate vyreseny napajeci kabel do auta (pokud pouzivate)? Original Garmin, nebo domacky delany? Vzhledem k rozsahu napajeni by melo stacit prime propojeni 12 a GPS? Kde koupit konektor do GPS, maji je normalne v Picodasu ci jinde?

Diky za nazory.
 


  • 0

#2 smudla

smudla

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 21:18

Mam presne tutez kartu ve sve GPS a spokojenost maximalni.
Rychlost karty ve fotaku ma vyznam tak leda u nahravani videa (coz je trochu zverstvo) a pokud bys pouzival kontinuelni snimani (n snimku/sec), ocenil bys asi rovnez pokud bys ukladal fotky ve fotaku do RAW a ne do JPG, kde velikost souboru je o rad vetsi.
Pro bezne amaterske foceni neni podle mne vyssi cena za "rychle" karty nicim praktickym vyvazena.


  • 0

#3 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 21:25

Kartu nepouzivam, ale jasne, ze obecne je rychlejsi karta drazsi. Jestli i lepsi, tot otazka. Myslim, ze daleko vic rychlost ovlivni procesor, v garminech to neni nijak zavratny. Takze rychlost prenosu dat z/na kartu neni tak zavazna.

Ohledne napajeni... pokud jsi bastlic, stav se v GMku nebo GESku ( v Praze), proste obchod se soucastkama. Zapojeni se da vygooglit, nebo je v navadu (nekde). Pokud te to nelaka, kup si origos.

 Ja jsem tam prdnul kabel zbastlenej a pohoda.


  • 0

#4 Brabenecz

Brabenecz

    Veterán geocachingu

  • Members
  • PipPipPip
  • 179 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 0:04

Jó taky používám Kingstona, ale s poloviční kapacitou, což si myslím, že je víc než dostačující, ale jestli je ta gigovka cenově výhodná, tak proč ne. Co se týče rychlosti, tak GPSka neni vůbec závislá na rychlosti karty, všechny karty jsou dostatečně rychlé, takže neplatí to co u fotáků. Navíc GPSka data jen čte a nezapisuje (nepočítám nahrávání map z počítače), takže rychlosti je dostatek. Co se týže napájení do auta, tak bych určitě koupil originál, není dobré odpálit tak drahej přístroj a navíc, kdo má na GPSku za 18,5k, tak má i na napájecí kabel za 1k...
  • 0

#5 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 9:45

Ad paměť - kdysi tu kolovaly zprávy, že rychlé 1GB paměti nějak na map60CSx nechodily dobře. Doporučeny byly nikoliv ty "utra" rychlé, ale běžné typy karet.

Ad napájení v autě -  Díky tomu, že map60Csx má široký vstupní rozsah napájení a není nutné řešit stabilizaci, dokoupil jsem kdysi dávno pouze napájeci/COM konektor (4 piny), kabel a autokonektor do zapalovače, vše spojil bez jakékoliv elektroniky - a na tento kabel provozuji 60CS(x) už dva roky bez jediného problému.

Pokud bys chtěl použít napájení přes USB (nedoporučuju), tam bys už potřeboval specialní napajecí kabel s napaječem, který z automobilových rozlítaných 12-14V vyrobí přesných vyfiltrovaných 5V. 


  • 0

#6 xpj

xpj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 9:53

Co se týče paměťové karty, Garmin o tom píše...

 

  1. Q. What is the largest size microSD card that I can use in my X-series GPS unit?

    A. At this time, the 2 GB cards are the largest microSD cards that can be used for the X-series GPS units. However, the X-series GPS units are not compatible with the San Disk Ultra II cards and we do not recommend using the Ultra II micro SD cards with any of the X units.




  2. Q. Is there a particular manufacturer of the micro SD cards that is recommended for use with the X series GPS units?

    A. Although any brand of the micro SD card should work without any problems, Garmin recommends using SanDisk or Kingston brand cards. The only exception is that the SanDisk Ultra II 1 Gb cards are currently not compatible with the "x" series Garmin GPS units.

 


  • 0

#7 fili_psi

fili_psi

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 11:07

Nekdo kdysi psal, ze pouziva jakysi autoadapter USB pro telefony, v cene kolem 100 kc, k naproste spokojenosti.

V aute se opravdu objevuji (jak v kterem) ohromne spicky v radech 100V, hlavne pri startovani.

Tak bud zcela v klidu koupit hotovy, nebo bastlit obdobu, nebo to risknout, at uz s vedomim, co je uvnitr, nebo bez.

Ja bych se nebal, ale za tvou gps nerucim :)


  • 0

#8 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 11:44

Napetove spicky se objevuji v kazdem aute, pri startovani tece starterem proud o velikosti nekolika stovek amper a na indukcnosti starteru to pri sepnuti a hlavne rozepnuti rele spicky vytvorit proste musi. Doprucil bych alespon nejaky integrovany stabilizator (pro osobni auta 10V) blokovany na vstupu a vystupu keramickymi kondenzatoy cca 100K a cca 10M tantalovymi kondenzatory. Takove udelatko nejhorsi spicky odchyti

  • 0

#9 TechNick

TechNick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 13:50

Běžná malobchodní cena s DPH je 631,- CZK. U nás ušetříte 1CZK! (0%)

[:D]  No nekup to, když je to tak levný. [:D]

Jo ta karta je za super cenu, napájel bych to asi orig. kabelem za 690.
 


  • 0

#10 Colonel74

Colonel74

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 636 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 14:09

TechNick:

Běžná malobchodní cena s DPH je 631,- CZK. U nás ušetříte 1CZK! (0%)

[:D]  No nekup to, když je to tak levný. [:D]

Jo ta karta je za super cenu, napájel bych to asi orig. kabelem za 690.
 

Me se obzvlast libi ten vykricnik, aby si jako kupujici uvedomil, jakej udelal mega deal :DJinak diky vsem za nazory, myslim, ze moje tapani nabralo urcitejsiho smeru ;)

  • 0

#11 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 14:42

Jeste bych rad doplnil svuj prispevek: neznam 60CSx a tak bych rad upozornil, ze je potrebne mit jistotu o napajecim napeti. Je mozne, ze "sedesatka" ma opravdu siroky rozsah napajecich napeti, ale take je mozne, ze siroky rozsah napajecich napeti ma jen adapter do auta (znovu opakuji, ze tohle nevim, nikdy jsem ji nemel v ruce) a na vystupu z adapteru je 5V podobne jako treba u eTrexu. Potom by prime pripojeni na palubni sit s nejvetsi pravdepodobnosti znamenalo driv nebo pozdeji jeji odchod do vecnych lovist a vubec neni podstatne, ze nekomu to tak funguje, proste jen muze mit kliku. V takovem pripade by v "udelatku" bylo nezbytne pouzit 5V stabilizator.

  • 0

#12 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 16:11

czcharlie: Jeste bych rad doplnil svuj prispevek: neznam 60CSx a tak bych rad upozornil, ze je potrebne mit jistotu o napajecim napeti. Je mozne, ze "sedesatka" ma opravdu siroky rozsah napajecich napeti, ale take je mozne, ze siroky rozsah napajecich napeti ma jen adapter do auta (znovu opakuji, ze tohle nevim, nikdy jsem ji nemel v ruce) a na vystupu z adapteru je 5V podobne jako treba u eTrexu. Potom by prime pripojeni na palubni sit s nejvetsi pravdepodobnosti znamenalo driv nebo pozdeji jeji odchod do vecnych lovist a vubec neni podstatne, ze nekomu to tak funguje, proste jen muze mit kliku. V takovem pripade by v "udelatku" bylo nezbytne pouzit 5V stabilizator.

60CSx znám, jistota ohledně napájecího napětí je dána nahlédnutím do technické specifikace ohledně napájení.

Způsob napájení jsem hned při koupi konzultoval s Picodasem a dalšími prodejci a to mne přivedlo k rozhodnutí vyrobit si za pár desítek korun vlastní napájení. Stačí jen přivést palubní napětí  běžného dopravního prostředku (vrtulník jsem netestoval) na konektor GPSky, která obsahuje kvalitní napaječ a stabilizátor již v sobě, včetně filtrace špiček. Díky tomu je také dána podstatně vyšší cena oproti jednodušším outdoorovým GPSkám od Garminu.  map60CS(x) je konstruovan tak, aby odolal hrubějšímu zacházení a nebylo nutné se také strachovat, že ho odstřelí rozkolísané napětí palubní sítě. Prostě napaječ a stabilizátor již kupujete integrovaný přímo v GPS. Je to zkrátka luxusní GPS ;-)

Že to napájení je bezproblémové mohu potvrdit vlastním dvouletým používáním, kdy jsem takto napájel dvě různé 60CS(x) celkem na dvou motorkách a čtyřech automobilech různých značek i stáří, a to prakticky denně, s častým odpojováním a připojováním, startováním. GPS dodnes fungují bez závad a nikdy nedošlo ohledně napájení k žádným problémům. 

 


  • 0

#13 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 16:55

OK, pokud mas tyto informace, pak neni o cem mluvit a muj posledni prispevek je bezpredmetny.

  • 0

#14 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 17:45

Kromne toho, kdo z nas napred zapoji gps a pak az startuje auto? Ja si pekne nastartuju, zapnu radio, zapnu prapadne gps a je to. Kdyz nekam odchazim, tak ji beru ssebou, takze neni problem. Ohledne stabilizace existuje v GM katalogu cela rada kousku filtrujicich ruzne spicky, staci si jen vybrat.
  • 0

#15 Fx cze

Fx cze

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2007 - 14:57

Colonel74:

 A kdyz uz pisu, pridam dotaz, jak mate vyreseny napajeci kabel do auta (pokud pouzivate)? Original Garmin, nebo domacky delany? Vzhledem k rozsahu napajeni by melo stacit prime propojeni 12 a GPS? Kde koupit konektor do GPS, maji je normalne v Picodasu ci jinde?

Mrkni na můj GC web www.lasoft.cz/gc.

Fx cze.


  • 0

#16 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2007 - 9:58

seedcorp: Kromne toho, kdo z nas napred zapoji gps a pak az startuje auto? Ja si pekne nastartuju, zapnu radio, zapnu prapadne gps a je to. ...


No, třeba já. Co ti na tom přijde tak výjmečného? Sednu do auta, zasunu konektor do GPS, tu pak zasunu do stojánku, srovnám, zapnu a už chytám družice, pak uložím mobil, připoutám se a teprva pak startuju. Nevím, proč bych měl startovat motor a pak ještě něco nějakou dobu řešit. Postup měním jenv mrazech a při první jízdě ráno, aby se trochu motor zahřál nebo neorosila okna.


Krom toho, během startování mi auto odpojí na par vteřin napájení z 12V autoadaptéru. To je taky dobrá vychytávka již od výrobce automobilu, jak zabránit napěťovým nesrovnalostem. Ale na ostatních přibližovadlech tuto funkci nemám a GPS si za celé dva roky při startování nestěžovala.


  • 0

#17 v&f family

v&f family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 497 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2007 - 11:25

Tak tak. Muj geovagen dela to same. A pouzivam uplne stejny postup.

  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama