Přejít na obsah


Fotka

Notebook jako GPS do auta - co k tomu potrebuju?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 tom.dzons

tom.dzons

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 12:50

Ahoj,

na jednom serveru o upravach aut jsem se docetl, ze se da notebook pouzit jako GPS do auta. tady je cely clanek: http://www.skoda.pan...nek.php3?id=257

Pro ty komu se to nechce cist to shrnu: notebook se propoji s "aplikacni GPS" a ta pak dodava potrebny data notebboku, ktery jimi pak krmi napr. Infomapu. Moc jsem ale nepochopil co je to ta "aplikacni GPS", a proto se chci zeptat:

Jedna se o sadu GPS prijimace a anteny? Pochopil jsem to zpravne, nebo se pletu? dalo by se v tom pripade pouzit napr. tohle?

http://www.garmin.cz/index.php?section=2007&sub_category=oem_seriove

v kompinaci s takovouhle nejakou antenou

http://www.garmin.cz/index.php?section=2010&sub_category=prislus_anteny

Taky v neblizsi dobe planuju koupi GPS Garmin eTrex Legend (hlavne na Geocaching) a napadlo me jestli by se tahle GPS nedala pripojit k notebooku tak, aby mu dodavala potrebny data (misto ty "aplikacni GPS")?

V oblasti GPS jsem naprostym novackem, takze se radsi ptam, nez me zase "rupne v bedne" ;o) a koupim nejakou blbost (tim myslim ten prijimac s antenou, a ne eTrexe ;o)

 

Predem moc dik za kazdou odpoved.
 


  • 0

#2 cyne

cyne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 13:29

tou aplikacni GPS maji na mysli GPS kabelovou nebo BlueToothovou, tedy GPS bez displeje a bez moznosti operovat samostatne bez napojeni na dalsi zarizeni. uvadi se hlavne kvuli tomu ze jsou levnejsi. Jinak Etrex pujde pripojit ale musis mit na notebooku jeste seriovej port(ja uz ho tam nemam :( ).
  • 0

#3 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 13:55

cyne: tou aplikacni GPS maji na mysli GPS kabelovou nebo BlueToothovou, tedy GPS bez displeje a bez moznosti operovat samostatne bez napojeni na dalsi zarizeni. uvadi se hlavne kvuli tomu ze jsou levnejsi. Jinak Etrex pujde pripojit ale musis mit na notebooku jeste seriovej port(ja uz ho tam nemam :( ).

A nebo pres redukci z USB na seriovej port (da se sehnat za nekolik stovek). Tak to pouzivam ve spojeni s Legendem ja.

Pokud se rozhodnes pro ten modul, tak asi kup rovnou s integrovanou antenou. Nektere moduly maji krome interni anteny jeste pripojku na dalsi externi, ale myslim, ze to ani neni potreba. Na internetu jsou k videni ruzne testy GPS modulu v aute, tak si je zkus najit. Vyrobcu je mnoho, ne jen Garmin.

Kazdopadne Legend se da pouzit take .


  • 0

#4 tom.dzons

tom.dzons

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 14:49

Super ;o)

jeste jednou dekuju za radu.

Mel bych jeste dotazecku ohledne toho kabelu, kterym se Legend propojuje s notebookem: Je to ten samej kabel, kterej se pouziva k nahravani map, nebo je to jinej?


  • 0

#5 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 101 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 16:35

Jo. Je to ten samej kabel.

BTW ja zkousel NB s GPS (konkretne Geko201) v aute, a nic moc. Ten clanek je z roku 2001, takze z doby, kdy jeste moc nebyly ruzne navigace  do auta. Dneska pouzivam PDA s TomTomem a je to OK.

Ale nechci te odrazovat, takze si to vyzkousej a pak se sver se svymi zkusenostmi.


  • 0

#6 TechNick

TechNick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 23:32

Jak chcete řídit a ještě přitom sledovat monitor notebooku ? Kde ten notebook budete mít ?

Mě napadá pouze položit ho na sedadlo spolujezdce a sledovat to při jízdě mi přijde dost riskantní. Nehledě na to, že až pojedeš na cache,  tak pokud si ten notebook nevezmeš ssebou, určitě ti ho z auta ukradnou.[:)]

Pozornost od řízení odpoutává zpočátku i GPSka v zorném poli řidiče, já si jí dávám na levou horní část čelního skla (garmin 60CSx), teď už jsem si na to zvykl a není to tak hrozný.

Z tvých dotazů vyplývá, že bys chtěl GPSku vhodnou na geocaching, která by tě bez problémů navigovala v autě. Myslím si, že by pro tebe byla vhodná nějaká outdoorová GPSka s autoroutingem a mapou topo czech. Spoustu cacherů, kteří potřebují spíše autonavigaci a cachují v městě používá  PDA s vestavěným GPS přijímačem.

Možná by ti ze všeho nejvíc pomohlo navštívit nějaký event, kde je vždy spoustu ochotných a různýma přístrojema vybavených lidí, kteří tě rádi do problematiky GPS zasvětí[:D][B].

 


  • 0

#7 tom.dzons

tom.dzons

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 0:50

No, ja myslim, ze ridit a sledovat notebook (sikovne umisteny) je asi stejne jako ridit a sledovat GPS, ne? [;)]

Zatim jsem to moc nekoumal, ale myslel jsem, ze bych na notebook zhotovil nejaky "stolecek" uchyceny na palubni desce, umisteny z vetsi casti pred sedadlem spolujezdce, ale zas tak aby co nejmin prekazel a dalo se na nej bez vetsich problemu obcas kouknout (aby ze zorneho pole oka nezmizela silnice, kdyz budu koukat na notebook) - musel bych to jeste pokoumat, ale na sedacku bych ho rozhodne nedaval - to me pripada trochu jako sebevrazda [au] . A skryt notebook v "polovorezlym" Formanu zas nemuze bejt takovej problem, ne? Kdo by v takovym vraku hledal nejaky cennosti ;o)

Jak jsi z mych predchozih prispevku spravne vydedukoval, GPS chci primarne na geocaching, ale pro navigaci v aute jenom minimalne. Propojeni notebooku s GPS bych bral spis jako takovej experiment, abych vedel, ze kdyz to nekdy budu potrebovat, tak to muzu vzit ssebou. O koupi lepsi (drazsi) GPS nebo PDA s vestavenym GPS zatim neuvazuju. Z geocachingem jsem jeste ani nezacal a nevim jiste jestli me vubec bude bavit (verim ze bude ;o), tak bych nerad vyhodil za GPSku zbytecne moc penez. Takhle koupim Legenda "za par korun" a kdyz zjistim, ze "me to neba", tak ho prodam, nebo si ho necham na obcasnou navigaci v aute (v kombinaci s notebookem). Kdyz zjistim, ze "me to ba" ;o), tak budu premyslet o koupi neceho lepsiho (drazsiho), co uz treba umi i navigovat v aute.

Jo a to s tim navstivenim nejakyho toho eventu [B]  [H] kde je spousta lidi s temahle GPS hrackama, to mas pravdu. To by me mooooc bodlo [:D]


  • 0

#8 TechNick

TechNick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 9:35

Přidávám se k PLAY family, rozhodně se snámi poděl o zkušenosti s navigací notebookem.

Jaromíre,  Jaromíre to s tím notebookem ve Favoritu neděláš dobře. Jsem automechanik a konkrétně favorita ti odevřu bez klíčů stejně rychle jako ty s klíčema. Spoustu aut po vykradení jsem opravoval, zloděj se nejdřív dostane do auta, až po tom přemýšlí co si odnese, když po důkladné prohlídce nic nenajde, odnese si alespoň hever a rezervu[:(]. Bohužel při tom auto poškodí natolik, že oprava je dražší, než  to co si odnesou. Jako třeba tady (moje stránky, zatím ve výstavbě :-)) Určitě by tady cacheři s podobnou zkušeností napasali hodně dlouhé vlákno.

Takže dobře ti radím v autě nic cenného nenechávej.

Tak jak to teď popisuješ, tak je jasná volba legend. Doporučuji koupi od někoho kdo ho má z akce mountfieldu, já ho takhle koupil za 3000 včetně topo 3, kabelu GPS-COM (na usb notebooku jsem musel dokoupit redukci) a držáku na kolo. Pokud se později rozhodneš pro prodej, abys měl na lepší GPS, tak i beze ztráty prodáš. [:)]

  • 0

#9 gepees

gepees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 15:36

Ahoj, eTrex Legend propojis bez problemu s notebookem pres seriovy kabel (nebo prislusnou redukci) - GPSka je mapova a da se sehnat za rozumny peniz. Pro vlastni navigaci lze pak pouzit nRoute (free) od Garmina, coz je neco jako MapSource, akorat ze to naviguje a dokonce i mluvi. Trasu si pripravis v MapSource (posledni verze TOPO umeji routovat) a do nRoute ji pak jen nactes a nechas se navigovat. Nejvetsi problem vsak vidim v tom, ze diky otresum automobilu se muze poskodit HD u notebooku. Napadlo me reseni - mit operacni system s nRoute nahrany na FlashDisku, nabootovat z nej a HD na cestu vyradit v biosu. H.
  • 0

#10 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 16:14

gepees: Ahoj, eTrex Legend propojis bez problemu s notebookem pres seriovy kabel (nebo prislusnou redukci) - GPSka je mapova a da se sehnat za rozumny peniz. Pro vlastni navigaci lze pak pouzit nRoute (free) od Garmina, coz je neco jako MapSource, akorat ze to naviguje a dokonce i mluvi. Trasu si pripravis v MapSource (posledni verze TOPO umeji routovat) a do nRoute ji pak jen nactes a nechas se navigovat. Nejvetsi problem vsak vidim v tom, ze diky otresum automobilu se muze poskodit HD u notebooku. Napadlo me reseni - mit operacni system s nRoute nahrany na FlashDisku, nabootovat z nej a HD na cestu vyradit v biosu. H.


Jestli to správně chápu, tak můžu použít outdorovou gipsnu od GARMINa (60CSx) a po připojení usb kabelem s notebookem navigovat a v reálném čase vidět svoji polohu na notebooku?


  • 0

#11 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 16:17

gepees: Ahoj, eTrex Legend propojis bez problemu s notebookem pres seriovy kabel (nebo prislusnou redukci) - GPSka je mapova a da se sehnat za rozumny peniz. Pro vlastni navigaci lze pak pouzit nRoute (free) od Garmina, coz je neco jako MapSource, akorat ze to naviguje a dokonce i mluvi. Trasu si pripravis v MapSource (posledni verze TOPO umeji routovat) a do nRoute ji pak jen nactes a nechas se navigovat. Nejvetsi problem vsak vidim v tom, ze diky otresum automobilu se muze poskodit HD u notebooku. Napadlo me reseni - mit operacni system s nRoute nahrany na FlashDisku, nabootovat z nej a HD na cestu vyradit v biosu. H.

Notebook pro navigaci jsem jiz pred casem vyzkousel, dokonce mam i zdroj do palubni zasuvky (12/230V za cca 900 penez, zdroje primo pro notebook tedy bez prevodu na 230V byly vyrazne drazsi). Zkousel jsem nRoute (s TOPO50) a InfoMapu 11 s Legendem jako prijimacem GPS. Obe mapy jsou pro navigaci dobre pouzitelne, ale pouziti notebooku v aute bez spolujezdce, ktery by ridici informace z notebooku predaval se mi zda nevhodne, ba primo nebezpecne. Ani ve velkem offroadu ba ani v kamionu jsme nenasli zadne umisteni, ktere by neomezovalo podstatne vyhled a zaroven nenutilo ridice otocit hlavu pri pohledu na displej takze prakticky uplne ztrati na nekolik vterin prehled o deni pred autem. Proto jsem se pokorne vratil k samotnemu Legendu, ktery mi "zlomenim"sipky pred krizovatkou ukazal, kam mam odbocit. Dnes pouzivam automobilovou GPS, kterou jsem si upravil k obrazu svemu, takze v ni mam i OziExplorer a GPS tuner, takze muzu navigovat v aute, pri pesi turistice i kri kesovani.


  • 0

#12 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 16:22

Czecho Cowboy: Jestli to správně chápu, tak můžu použít outdorovou gipsnu od GARMINa (60CSx) a po připojení usb kabelem s notebookem navigovat a v reálném čase vidět svoji polohu na notebooku?

Ano, chapes to naprosto spravne, ba dokonce by to slo i s klasickym desktopem [;)]  [:)] . Muzes pouzit jakykoli GPS prijimac, ktery umi posilat data ve formatu NMEA (MapSource tusim pouziva naopak protokol Garmin).


  • 0

#13 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 16:35

czcharlie:

Czecho Cowboy: Jestli to správně chápu, tak můžu použít outdorovou gipsnu od GARMINa (60CSx) a po připojení usb kabelem s notebookem navigovat a v reálném čase vidět svoji polohu na notebooku?

Ano, chapes to naprosto spravne, ba dokonce by to slo i s klasickym desktopem [;)]  [:)] . Muzes pouzit jakykoli GPS prijimac, ktery umi posilat data ve formatu NMEA (MapSource tusim pouziva naopak protokol Garmin).

Tak to je super!

Při poslední cestě do rakouska jsem jak de... navigoval systémem založit bod v gps-přijmout bod v počítači, protože mám silniční mapu jen na kamarádovo číslo přístroje [:)]


  • 0

#14 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 18:04

Czecho Cowboy:

Při poslední cestě do rakouska jsem jak de... navigoval systémem založit bod v gps-přijmout bod v počítači, protože mám silniční mapu jen na kamarádovo číslo přístroje [:)]

Jestli Ti dobre rozumim, tak bys chtel pouzit MapSource aktivovanou na jiny GPS prijimac. To Te asi zklamu, takhle to fungovat nebude. Mapa Ti sice v pocitacei fungovat bude, ale s GPSkou se nespoji. 


  • 0

#15 gepees

gepees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 18:39

czcharlie:

gepees: Ahoj, eTrex Legend propojis bez problemu s notebookem pres seriovy kabel (nebo prislusnou redukci) - GPSka je mapova a da se sehnat za rozumny peniz. Pro vlastni navigaci lze pak pouzit nRoute (free) od Garmina, coz je neco jako MapSource, akorat ze to naviguje a dokonce i mluvi. Trasu si pripravis v MapSource (posledni verze TOPO umeji routovat) a do nRoute ji pak jen nactes a nechas se navigovat. Nejvetsi problem vsak vidim v tom, ze diky otresum automobilu se muze poskodit HD u notebooku. Napadlo me reseni - mit operacni system s nRoute nahrany na FlashDisku, nabootovat z nej a HD na cestu vyradit v biosu. H.

Notebook pro navigaci jsem jiz pred casem vyzkousel, dokonce mam i zdroj do palubni zasuvky (12/230V za cca 900 penez, zdroje primo pro notebook tedy bez prevodu na 230V byly vyrazne drazsi). Zkousel jsem nRoute (s TOPO50) a InfoMapu 11 s Legendem jako prijimacem GPS. Obe mapy jsou pro navigaci dobre pouzitelne, ale pouziti notebooku v aute bez spolujezdce, ktery by ridici informace z notebooku predaval se mi zda nevhodne, ba primo nebezpecne. Ani ve velkem offroadu ba ani v kamionu jsme nenasli zadne umisteni, ktere by neomezovalo podstatne vyhled a zaroven nenutilo ridice otocit hlavu pri pohledu na displej takze prakticky uplne ztrati na nekolik vterin prehled o deni pred autem. Proto jsem se pokorne vratil k samotnemu Legendu, ktery mi "zlomenim"sipky pred krizovatkou ukazal, kam mam odbocit. Dnes pouzivam automobilovou GPS, kterou jsem si upravil k obrazu svemu, takze v ni mam i OziExplorer a GPS tuner, takze muzu navigovat v aute, pri pesi turistice i kri kesovani.

Jo, zdroj mam taky a vlastne uplne stejny nazor jako ty na pouziti notebooku ohledne nebezpecnosti a podobne. Take jsem to vyzkousel a dosel jsem ke stejnym zaverum jako ty. Dale jsem dospel k jednomu rouhacskemu zaveru, ze vlastne GPS v aute VETSINOU vubec nepotrebuji, protoze jezdim stejne trasy nebo na znama mista. Pokud nekam jedu poprve, tak se GPSka sikne, to jo. H.


  • 0

#16 gepees

gepees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 18:41

czcharlie:

Czecho Cowboy: Jestli to správně chápu, tak můžu použít outdorovou gipsnu od GARMINa (60CSx) a po připojení usb kabelem s notebookem navigovat a v reálném čase vidět svoji polohu na notebooku?

Ano, chapes to naprosto spravne, ba dokonce by to slo i s klasickym desktopem [;)]  [:)] . Muzes pouzit jakykoli GPS prijimac, ktery umi posilat data ve formatu NMEA (MapSource tusim pouziva naopak protokol Garmin).

Jen abys mel u toho desktopu dost dlouhou snuru ;-). H.


  • 0

#17 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 21:08

czcharlie:

Czecho Cowboy:

Při poslední cestě do rakouska jsem jak de... navigoval systémem založit bod v gps-přijmout bod v počítači, protože mám silniční mapu jen na kamarádovo číslo přístroje [:)]



Jestli Ti dobre rozumim, tak bys chtel pouzit MapSource aktivovanou na jiny GPS prijimac. To Te asi zklamu, takhle to fungovat nebude. Mapa Ti sice v pocitacei fungovat bude, ale s GPSkou se nespoji. 



O tom vím, ale můžu navigovat počítačem s nRoute.


Btw.: nevíte někdo, kde by se dala v Praze na Vinohradech nebo Vršovicích koupit ta zástrčka 12V-230V?


  • 0

#18 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 22:12

Czecho Cowboy:

O tom vím, ale můžu navigovat počítačem s nRoute.

Btw.: nevíte někdo, kde by se dala v Praze na Vinohradech nebo Vršovicích koupit ta zástrčka 12V-230V?

Ja myslim, ze nRoute je jen nadstavba MapSource a ze to tim padem nepujde, ale nezkousel jsem takovou kombinaci a tak se mozna pletu. Ostatne neni nic jednodussiho nez to vyzkouset. Jestli se da zdroj sehnat nekde v Praze nevim, ja ho koupil v Pardubicich v malek kramku za nejakych plus minus 900,-Kc. Zkus hledat APC power inventer (150W), nekde ho urcite budou mit. Po delsim hledani jsem nasel tady http://www.100mega.c...?artno=UPSTI100, neni to sice APC, ale rozhodne bude pouzitelny a je dokonce levnejsi


  • 0

#19 gepees

gepees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 22:48

Czecho Cowboy:

Btw.: nevíte někdo, kde by se dala v Praze na Vinohradech nebo Vršovicích koupit ta zástrčka 12V-230V?



Ja jsem pouzil stabilizovany CL adapter 12V ->12V, ktery ma nastavitelne vystupni napeti a na vystupu ma ruzne jack konektory (takovy ten krizek a fousy). Stalo to nekolik stovek. Jen jsem nastavil 12V vystup (muj zdroj ze site 230 dava 19V) a spravnou polaritu a zastrcil jsem odpovidajici jack do notebooku. Toto jsem konzultoval s jednim znamym. Rikal, ze to bud pujde nebo ne. Mozna by mohla odejit pojistka. POKUD TOMU NEKDO ROZUMI A PISI NEBEZPECNE VECI, prosim o uvedeni veci na pravou miru. Za pripadne skody nerucim - jen pisi jak mi to funguje. Jo a adapter jsem videl v DatArtu. H.


  • 0

#20 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 22:55

gepees:

Czecho Cowboy:

Btw.: nevíte někdo, kde by se dala v Praze na Vinohradech nebo Vršovicích koupit ta zástrčka 12V-230V?

Ja jsem pouzil stabilizovany CL adapter 12V ->12V, ktery ma nastavitelne vystupni napeti a na vystupu ma ruzne jack konektory (takovy ten krizek a fousy). Stalo to nekolik stovek. Jen jsem nastavil 12V vystup (muj zdroj ze site 230 dava 19V) a spravnou polaritu a zastrcil jsem odpovidajici jack do notebooku. Toto jsem konzultoval s jednim znamym. Rikal, ze to bud pujde nebo ne. Mozna by mohla odejit pojistka. POKUD TOMU NEKDO ROZUMI A PISI NEBEZPECNE VECI, prosim o uvedeni veci na pravou miru. Za pripadne skody nerucim - jen pisi jak mi to funguje. Jo a adapter jsem videl v DatArtu. H.

Nebezpecne to neni, ale ne kazdy notebook se s 12 V bude ochoten spokojit a je potreba aby adapter byl schopen dodat alespo 2,5A.  


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama