Přejít na obsah


Fotka

Rady pro začátečníka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Daniel-3090

Daniel-3090

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 19:11

Ahoj mám gps od minulého týdne a s údivem zjišťuji co vše umí:-) A asi jako každý začátečník mám drobné problémy.

Mám e trex legend Cx sTOPO 50 v1
 První věc co by mě zajímala jestli se dají stáhnout z wwwgeocaching.com všechny Waypointy v čr najednou abych nemusel stahovat každou stránku zvlášť.Pokud ano tak jak..

Další problém nevím jestli je to normální nebo jestli mám špatné nastavení  gps nebo jestli je chyba jinde. Děje se mi to že kdykoliv se s gps zastaím začne se šipička která zobrazuje mojí pozici na mapě zběsile otáčet pokud nastavím mapu zobrazující ne "k sever" ale"čelem" točí se zběsile celá mapa není to nic příjemného.. Tak by mě zajímalo jak tomu zabránit vypnout či rozšlapat:-)

Moc Díky za jednoduché odpovědi pro troubu...

Daniel 

 


  • 0

#2 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 20:32

 


  • 0

#3 Daniel-3090

Daniel-3090

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 20:58

Dělá to prostě to že pokud se pohybuji šipka normálně ukazuje ve směru pohybu. Ale jakmile se zastavim zacne se otačet pořad dokola...jako bych se točil na místě..

  • 0

#4 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 101 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 21:14

eTrex Legend Cx nemá vestavěný kompas proto, když zastavíš, šipka lítá. Především, pokud jseš pár metrů od cíle. Ale že by se otáčela furt dokola, to se mi nezdá.

  • 0

#5 Daniel-3090

Daniel-3090

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 21:36

on ono to po pravdě není pořad do kola ale ta šípka prostě líta pořád o 180stupňů  tam a zpátky a tak vubec všemi směry..nemusim jít k žádnýmu bodu stačí se prostě kdykoli zastavit...v momentě když se má natáčet mapa vůči šipce tak mapa lítá jak zběsilá a moc se z ní vykoukat nedá:-(když se podívám na zobrazení družic tak tam taky lítají jak je napadne... prostě jako bych se točil jak blázen...moc normální mi to nepřipadá..

  • 0

#6 El Carlos

El Carlos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 87 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 21:46

Reklamace? [:S]

  • 0

#7 Jondy

Jondy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 162 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 21:57

Jej, tak to bych opravdu nechtel....jak psal Elcarlos: reklamace:-)) oni ti to daj do poradku nebo vymenej...nejspis chyba softwaru[:)]

  • 0

#8 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 21:59

Daniel: on ono to po pravdě není pořad do kola ale ta šípka prostě líta pořád o 180stupňů  tam a zpátky a tak vubec všemi směry..nemusim jít k žádnýmu bodu stačí se prostě kdykoli zastavit...v momentě když se má natáčet mapa vůči šipce tak mapa lítá jak zběsilá a moc se z ní vykoukat nedá:-(když se podívám na zobrazení družic tak tam taky lítají jak je napadne... prostě jako bych se točil jak blázen...moc normální mi to nepřipadá..

Jak bylo psano vyse - je to normalni chovani GPS bez magnetickeho kompasu. V okamziku kdy se zastavis ma sice GPS polohu (ovsem ani tento udaj neni uplne stabilni), ale nema zadnou informaci o orientaci vuci zemskym polum, tuto informaci nelze z prijimaneho signalu ziskat. Z toho duvodu nastavi sipku zcela nahodne pri kazdem obnoveni polohy, coz je bezne kazdou vterinu.


  • 0

#9 El Carlos

El Carlos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 87 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 22:02

Zase se mi v tom případě zdá divné, že já mám GPS taky bez magnetického kompasu a když se zastavím, tak šipka ukazuje posledním směrem, kterým jsem šel. Určitě nelítá jak zběsilá

  • 0

#10 Fran

Fran

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 22:07

Nevím to jistě, ale možná bys měl v menu na stránce mapy nastavit orientaci k severu.

  • 0

#11 Daniel-3090

Daniel-3090

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 22:18

no reklamace to mě moc nepotěšilo navíc se bojím jak to tam prinesu a reknou mi ze je to normání a budu za idiota:-) ale asi se jich na to pujdu zaptat.Právě ze co jsem vždy normálně viděl tak se to nikomu takhle netočilo..Je to prostě celý pomatený ale díky moc za rady kdyby ještě někoho něco napadlo budu moc rád..

Díky všem... 


  • 0

#12 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 22:29

Chtelo by to radu nekoho, kdo ma Legenda Cx nebo Vistu Cx. Mne to treba uplne obyc Legend nedela, ale ten ma mensi citlivost prijimace. Taky asi zalezi, jak pristroj vyhodnoti pohyb (co jeste bere jako pohyb pristroje a co uz ne...) Kdybys nemel aktualni firmware, tak zkus zacit aktualizaci. A rozhodne bych se nebal zeptat prodejce, jestli je tenhle stav normalni. Proc by mel kazdy vsechno vedet a kdo jiny by ti to mel rict. :-) Prijemne to toceni mapy popripade sipky jiste neni.

  • 0

#13 cyne

cyne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 22:44

vypada to na podobnou chybu jakou meli nove GPS se sirf3 kterej sice tenhle mohel nema ale bude to mozna podobne, tedy ze GPS nezaznamena zastaveni, takze urcite jak radil alkes zkusit novej FW a nebo za prodejcem. jeste malej dotazek, nemas nahodou v nastaveni GPS moznost nejmensi zaznamenany pohyb(tzv. Drift)? pokud ano tak nastav vetsi, tak 0.7m - 1.2m ale mozna je to uplne mimo misu, a tohle nastaveni tam ani neni
  • 0

#14 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 22:47

Mám GPS eTrex VentureCx, od vánoc. 

1) Všechny body z geocaching.com nemá smysl stahovat - paměť v Garminu je omezená, nevejdou se (tedy - pokud bys je chtěl uložit standardně MapSourcem). Stáni spíš body z www.poi.cz (včera aktualizováno), do Garmina je pošli programem POILOADER (zdarma na webu www.garmin.com). Takto poslané body se uloží na kartu, ne do paměti (místa je víc). Na www.poi.cz najdeš i spoustu jiných waypointů. Připomenu jen, že vše, co chceš poslat do Garmina, musíš nahrát do jednoho adresáře a do tohoto adresáře nahrát i ikony (soubor .BMP) pro tato body - Ikony se přiřadí podle názvu souborů (co soubor waypointů, to jedna ikona). Některé Garminy umí průhlednost (můj ne), v BMP reprezentovanou fialovou barvou (přesně 255-0-255).

2) Při špatném signálu, nebo pokud se před zastavením pootočím, občas se mi chová Garmin podobně - tedy nastaví se někdy chybně, že by se stále šipka točila, to se nestává. Myslím, že občas přístroj počítá se setrvačností - když zastavíš náhle, myslí si, že ses vrátil - proto ta změna směru. Zkus zastavit pomaleji, neotáčej se při tom, nebo pak popojít - asi o metr. Pokud se to točí víc a dýl, reklamuj.


  • 0

#15 El Carlos

El Carlos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 87 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 23:48

Sylvia999:

Mám GPS eTrex VentureCx, od vánoc. 

1) Všechny body z geocaching.com nemá smysl stahovat - paměť v Garminu je omezená, nevejdou se (tedy - pokud bys je chtěl uložit standardně MapSourcem). Stáni spíš body z www.poi.cz (včera aktualizováno), do Garmina je pošli programem POILOADER (zdarma na webu www.garmin.com). Takto poslané body se uloží na kartu, ne do paměti (místa je víc). Na www.poi.cz najdeš i spoustu jiných waypointů. Připomenu jen, že vše, co chceš poslat do Garmina, musíš nahrát do jednoho adresáře a do tohoto adresáře nahrát i ikony (soubor .BMP) pro tato body - Ikony se přiřadí podle názvu souborů (co soubor waypointů, to jedna ikona). Některé Garminy umí průhlednost (můj ne), v BMP reprezentovanou fialovou barvou (přesně 255-0-255).

2) Při špatném signálu, nebo pokud se před zastavením pootočím, občas se mi chová Garmin podobně - tedy nastaví se někdy chybně, že by se stále šipka točila, to se nestává. Myslím, že občas přístroj počítá se setrvačností - když zastavíš náhle, myslí si, že ses vrátil - proto ta změna směru. Zkus zastavit pomaleji, neotáčej se při tom, nebo pak popojít - asi o metr. Pokud se to točí víc a dýl, reklamuj.

Mám zrovna taky Garmin Etrex Venture Cx a nic podobného nepozoruji. Šipka se dokonce na místě někdy otočí, podle toho jak se otočím já s přístrojem, ale nespoléhám na to. Je lepší udělat 3 kroky a ujistit se, kterým jsem směrem. 


  • 0

#16 El Carlos

El Carlos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 87 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2007 - 23:49

Daniel:

no reklamace to mě moc nepotěšilo navíc se bojím jak to tam prinesu a reknou mi ze je to normání a budu za idiota:-) ale asi se jich na to pujdu zaptat.Právě ze co jsem vždy normálně viděl tak se to nikomu takhle netočilo..Je to prostě celý pomatený ale díky moc za rady kdyby ještě někoho něco napadlo budu moc rád..

Díky všem... 

Pokud nechceš být u prodavače za blbce (což bys neměl být ani tak), můžeš vznést dotaz přímo na www.garmin.cz. Aspoň podle stránek mi přijdou docela solidní. 


  • 0

#17 gepees

gepees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 15:10

Je to tak, jak pise czcharlie. GPS bez magnetickeho kompasu vyhodnocuje smer pohybu a tim i orientaci ke svetovym stranam podle poslednich par pozic. GPS chvili trva, nez ji dojde, ze vlastne stojis a posledni udaje o pozici jsou dany chybou mereni. Kdyz se zastavis, tak zalezi na tom, jak GPS vyhodnoti posledni pozice a podle toho orientuje sipku - nekdy se neotoci, nekdy (spise) ano. Nejlepsi reseni je poodejit a znovu se priblizit, cimz se GPS znovu spravne zorientuje. Jak se zastavis, tak uz na GPS nema cenu koukat, co se orientace ke svetovym stranam tyce. H.
  • 0

#18 El Carlos

El Carlos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 87 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 15:55

gepees: Je to tak, jak pise czcharlie. GPS bez magnetickeho kompasu vyhodnocuje smer pohybu a tim i orientaci ke svetovym stranam podle poslednich par pozic. GPS chvili trva, nez ji dojde, ze vlastne stojis a posledni udaje o pozici jsou dany chybou mereni. Kdyz se zastavis, tak zalezi na tom, jak GPS vyhodnoti posledni pozice a podle toho orientuje sipku - nekdy se neotoci, nekdy (spise) ano. Nejlepsi reseni je poodejit a znovu se priblizit, cimz se GPS znovu spravne zorientuje. Jak se zastavis, tak uz na GPS nema cenu koukat, co se orientace ke svetovym stranam tyce. H.

Pak mi tedy ale vysvětli, proč to Garmin Etrex Venture Cx nedělá, byť jsem přesvědčen, že magnetický kompas taky nemá. 


  • 0

#19 gepees

gepees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 19:06

El Carlos:

gepees: Je to tak, jak pise czcharlie. GPS bez magnetickeho kompasu vyhodnocuje smer pohybu a tim i orientaci ke svetovym stranam podle poslednich par pozic. GPS chvili trva, nez ji dojde, ze vlastne stojis a posledni udaje o pozici jsou dany chybou mereni. Kdyz se zastavis, tak zalezi na tom, jak GPS vyhodnoti posledni pozice a podle toho orientuje sipku - nekdy se neotoci, nekdy (spise) ano. Nejlepsi reseni je poodejit a znovu se priblizit, cimz se GPS znovu spravne zorientuje. Jak se zastavis, tak uz na GPS nema cenu koukat, co se orientace ke svetovym stranam tyce. H.


Pak mi tedy ale vysvětli, proč to Garmin Etrex Venture Cx nedělá, byť jsem přesvědčen, že magnetický kompas taky nemá. 



Vim ja? Tak to bud rad ;-). GPS bez elektromagnetickeho kompasu nema jinou moznost, jak zjistit orientaci ke svetovym stranam nez z pohybu. Schvalne se zkus zastavit a po chvili s ni otocit - jestli se pak spravne zorientuje ke svetovym stranam, tak je vazne sikovna. V manualu k Venture, ktery jsem nasel na internetu o typu kompasu nebylo ani slovo, zato je v nem primo kompas predvaden na keskovani!!!! H.


 


  • 0

#20 Daniel-3090

Daniel-3090

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2007 - 21:37

Ahoj tak jsem dnes byl v prodejně a presně takhle mi to vysvetlil.. tim ze stale hleda mojí pozici a má vždy určitou odchylku tak šipkou stale otáčí.. Vysvětlení mi připada rozumné a logické tak to asi nechám být. Stáhl jsem i nový software a vše stejné. Tak poslední co teď můžu pro klid duše udělat je potkat se s někym kdo má aspoň podobnou gps abych to mohl porovnat ale asi si vymyslim nesmysly.. Jedine s cim mám nějaké zkušenosti jsou namořní GPS a nepamatuji si že by něco takového dělali... ale asi zaleží jen na přesnosti..Jít a pomalu se zastavit taky nepomahá. O vikednu jsem ji nechal leže asi hodinu občas na ní mrknoul a vše bylo stále v pohybu..

Takže asi chci něco co není technicky možné, ale pokud to někomu z vás nedělá tak tomu nerozumím:-o

Daniel

Ještě co se týče stahování více bodů byl můj naprosto nesmyslný  nápad nevšiml jsem si ze je na www.geocachin.com mapa tak jsem je chtěl stáhnout všechny body a v mapě si je prohlednout dost se za tento nápad stydím:-)Ted by mě zajímalo(asi zase nesmysl) Pokud mám otevřenou mapu na geocaching.com kde je zobrazeno například 7 bodů jestli je můžu stáhnout najednou nebo jestli musím pojednom.Nenašel jsem nic jak by šli všechny označit.Můj velký problém je  že neovládám zázračnou šifru zvenou angličtina:-(

A konečně poslední otázka jestli takové ty názvy waypointu např. GCZZGP mají nejaký hlubší význam jestli z nich dokáže nějaký program něco vygenerovat či jestli je to jen název.


  • 0




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama