Přejít na obsah


Fotka

Almanach


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 stanleypaulGC

stanleypaulGC

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 11 March 2007 - 23:55

Nechápu, proč někdy je GPS živá hned, jindy jí to děsně dlouho trvá (i půl hodiny). Někdo říká, že si GPS modul musí načíst "Almanach". Neví někdo co to vlastně je, co obsahuje, co se tam stahuje a proč a hlavně proč to občas tak strašně dlouho trvá? A je to i otázka klasických Garminů nebo jen BT GPS modulů (předpokládám, že obou variant). A proč když jedu autem, tak to zpravidla bývá kratší doba a když jde pěšky, tak to občas je i těch půl hodiny. GPS mi ukazuje satelity, ale jen červeně, a teprve po (asi) načtení almanachu tito zezelenají a GPS funguje tak jak má. Taky nevím, proč zpravidla nejprve GPS ukazuje jen několik satelitů a tento počet zpravidla postupně narůstá, přestože se člověk stále pohybuje v prostředí podobného charakteru.   

Díky. Standa


  • 0

#2 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 12 March 2007 - 0:09

stanleypaulGC:

Nechápu, proč někdy je GPS živá hned, jindy jí to děsně dlouho trvá (i půl hodiny). Někdo říká, že si GPS modul musí načíst "Almanach". Neví někdo co to vlastně je, co obsahuje, co se tam stahuje a proč a hlavně proč to občas tak strašně dlouho trvá? A je to i otázka klasických Garminů nebo jen BT GPS modulů (předpokládám, že obou variant). A proč když jedu autem, tak to zpravidla bývá kratší doba a když jde pěšky, tak to občas je i těch půl hodiny. GPS mi ukazuje satelity, ale jen červeně, a teprve po (asi) načtení almanachu tito zezelenají a GPS funguje tak jak má. Taky nevím, proč zpravidla nejprve GPS ukazuje jen několik satelitů a tento počet zpravidla postupně narůstá, přestože se člověk stále pohybuje v prostředí podobného charakteru.   

Díky. Standa

Ahoj. Je to trosku slozitejsi, ale ne zas o moc. Pekne srozumitelne a komplexne je to popsano tady http://gpsinformatio...in/warmcold.htm 

Jinak almanach je zkracena verze efemerid satelitu (informace o jejich poloze). Pouziva se k zjisteni satelitu ve vyhledu a zachyceni signalu z nich. Pro vypocet polohy uz jsou pouzity plne efemeridy, ktere jsou take soucasti datove "navigacni" zpravy a take se musi nejprve stahnout z druzice... vice ale uz v tom odkazu. Jen doufam, ze zvladas anglictinu.

K otazce, proc ti GPS ukazuje nejprve jen nekolik satelitu a postupne jich pribyva vice nemam dost informaci... zkus to vice popsat. Treba o jak dlouhou dobu jde, co znamena nekolik a co vice, jestli to dela i kdyz stojis na miste s jasnym vyhledem nejlepe na jih nebo jen pri pohybu nejhure mezi stromy, domy...

Michal 


  • 0

#3 swenney

swenney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 příspěvků(y)

Publikováno 12 March 2007 - 12:09

Ja teda moc nevim, GPSku mam necelej mesic (Garmina od Bedi). a nekdy se me stane, ze ukazuje treba 5 satelitu, ale jsou jenomn sedy....a signal nema....ale vetsinou to tak za 3 minutymaximalne nabehne. a nebo jsem jeste zkousel ji vypnout a zapnout. zda se mi ze potom signal chytne driv, ale jak rikam, mam ji chvilku a jeste jsem to neprozkoumal

  • 0

#4 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 13 March 2007 - 0:24

swenney: Ja teda moc nevim, GPSku mam necelej mesic (Garmina od Bedi). a nekdy se me stane, ze ukazuje treba 5 satelitu, ale jsou jenomn sedy....a signal nema....ale vetsinou to tak za 3 minutymaximalne nabehne. a nebo jsem jeste zkousel ji vypnout a zapnout. zda se mi ze potom signal chytne driv, ale jak rikam, mam ji chvilku a jeste jsem to neprozkoumal

Cau, to je v poradku-sedy satelit na Legendu je neco jako cerveny na barevne GPS, o ktere pise Stanley. Jde o dobu, kdyz uz sice byl satelit na obloze zachycen, ale data potrebna pro navigaci z nej jeste nejsou nactena. Z osobni zkusenosti doporucuji se s Legendem v dobe, kdy tyto informace nacita) vetsina satelitu je sedych) nepohybovat bud vubec, nebo jen pomalou rychlosti-aspon do te doby, nez nacte aspon 3-4 satelity "na tvrdo", tj. tyto zcernaji. Usetris tim hodne casu-cim vetsi rychlosti se budes pri fixaci satelitu pohybovat, tim dele bude toto nacitani trvat a tim dele te GPS zacne s uspokojivou presnosti navigovat. Legend uz mam 3/4 roku, takze spis nez technicky to ber ode mne jako moje experimentalni zkusenosti.
Co se tyce rychlejsiho nabehnuti po predchozim kratkem vypnuti - v manualu naleznes pojmy jako studeny a teply start. A prave po kratkem vypnuti GPS nabehne v teplem startu, kdy predpoklada, ze se tvoje pozice zmenila jen minimalne a hned zacne nacitat signal z pozic satelitu jako pred vypnutim, coz je hned. Pri delsim vypnuti (den a vic) nebo pri vetsim pohybu oproti stavu pred vypnutim se pak musi znova stav satelitu nacitat a trva to tedy takto dele. Rozdil muze byt napr. 2-4 minuty (seudeny start) oproti 5-20 sekundam (teply)...


  • 0

#5 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1101 příspěvků(y)

Publikováno 13 March 2007 - 12:55

minarjo:

Cau, to je v poradku-sedy satelit na Legendu je neco jako cerveny na barevne GPS, o ktere pise Stanley. Jde o dobu, kdyz uz sice byl satelit na obloze zachycen, ale data potrebna pro navigaci z nej jeste nejsou nactena. Z osobni zkusenosti doporucuji se s Legendem v dobe, kdy tyto informace nacita) vetsina satelitu je sedych) nepohybovat bud vubec, nebo jen pomalou rychlosti-aspon do te doby, nez nacte aspon 3-4 satelity "na tvrdo", tj. tyto zcernaji. Usetris tim hodne casu-cim vetsi rychlosti se budes pri fixaci satelitu pohybovat, tim dele bude toto nacitani trvat a tim dele te GPS zacne s uspokojivou presnosti navigovat.

Mám podobnou zkušenost (Geko201, Legend, i PDA se SIRFIII). Myslím, že to je obecná záležitost. Při jízdě je ten čas opravdu delší, dokonce jednou jsme ujeli asi 40km než Geko naběhl.


  • 0

#6 stanleypaulGC

stanleypaulGC

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 15 March 2007 - 22:59

PLAJ family:

minarjo:

Cau, to je v poradku-sedy satelit na Legendu je neco jako cerveny na barevne GPS, o ktere pise Stanley. Jde o dobu, kdyz uz sice byl satelit na obloze zachycen, ale data potrebna pro navigaci z nej jeste nejsou nactena. Z osobni zkusenosti doporucuji se s Legendem v dobe, kdy tyto informace nacita) vetsina satelitu je sedych) nepohybovat bud vubec, nebo jen pomalou rychlosti-aspon do te doby, nez nacte aspon 3-4 satelity "na tvrdo", tj. tyto zcernaji. Usetris tim hodne casu-cim vetsi rychlosti se budes pri fixaci satelitu pohybovat, tim dele bude toto nacitani trvat a tim dele te GPS zacne s uspokojivou presnosti navigovat.

Mám podobnou zkušenost (Geko201, Legend, i PDA se SIRFIII). Myslím, že to je obecná záležitost. Při jízdě je ten čas opravdu delší, dokonce jednou jsme ujeli asi 40km než Geko naběhl.

To co tady píšete de facto ze skušeností sedí. Jen se mi zdá, že paradoxně u mne rychlejší pohyb přispívá k rychlosti kdy začne GPS normálné fungovat. Pokud jdu pěšky stalo se mi, že to trvalo až kolem 20-30ti minut (!), ale pokud jedu autem, tak to je mnohem rychlejší. Jinak asi to chování je u standardní GPS (Garmin, ...)  a u GPS mudulu asi srovnatelné. Taky mám zkušenost, že pokud zapnu GPS znovu ve stejný den, tak je náběh rychlejší než když ho zapnu až další den, a taky pokud místo předchozího vypnutí a zapnutí je přibližně ve stejné lokalitě. Když jsem měl jednou půjčenou nějakou starou GPS od Garmina, tak jsem tam četl něco o tom, že je potřeba nějaké větší nastavení, pokud došlo k mezi vypnutím a zapnutím k přesunu o velkou vzdálenost, tuším že to bylo řádově o stovky kilometrů. Tak takový přesun jsem ještě neudělal, ale i při přesunu v rámci cca 50km (i míň) někdy dříve keš najdu dle listingu, logů nebo důkladné prohlídky podezřelých míst než s GPS. Už se mi stalo, že naběhla až potom. Jinak mi ten modul funguje k mé spokojenosti, jedinou změnou bylo vypnutí statické navigace. Měl jsem na chvíli i v ruce Legenda a nezdálo se mi, že by navigoval lépe nebo rychleji. Dokonce se mi zdá, že ta přesnost je menší, možná je to tím že myslím nemá SIRF III, pokud se nepletu. Ale jinak nemám praktické zkušenosti s jiným soft a ani hardware GPSkou. 


  • 0

#7 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1101 příspěvků(y)

Publikováno 16 March 2007 - 9:01

stanleypaulGC:

To co tady píšete de facto ze skušeností sedí. Jen se mi zdá, že paradoxně u mne rychlejší pohyb přispívá k rychlosti kdy začne GPS normálné fungovat. Pokud jdu pěšky stalo se mi, že to trvalo až kolem 20-30ti minut (!), ale pokud jedu autem, tak to je mnohem rychlejší. Jinak asi to chování je u standardní GPS (Garmin, ...)  a u GPS mudulu asi srovnatelné. Taky mám zkušenost, že pokud zapnu GPS znovu ve stejný den, tak je náběh rychlejší než když ho zapnu až další den, a taky pokud místo předchozího vypnutí a zapnutí je přibližně ve stejné lokalitě. Když jsem měl jednou půjčenou nějakou starou GPS od Garmina, tak jsem tam četl něco o tom, že je potřeba nějaké větší nastavení, pokud došlo k mezi vypnutím a zapnutím k přesunu o velkou vzdálenost, tuším že to bylo řádově o stovky kilometrů.

To dělá Geko, když nenajde družice (žádné) v nějakém čase, tak se nejprve zeptá, jestli jseš v místnosti, pokud ano, vypne přijímač. Když ne, pak se zeptá jestli jsi urazil delší vzdálenost 500km a více. Pokud řekneš, že ano pak čekáš a čekáš a čekáš.....


  • 0




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama