Přejít na obsah


Fotka

Dotaz na Etrex Legend


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Rulezcz

Rulezcz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2007 - 10:28

Ahoj vsichni, jsem uplnej novacek v geocachingu a chtel bych si koupit GPSku. pro zacatek jsem po precteni prispevku na techto forech vybral garmin etrex legend.

V ruznych inzeratech byva ruzne prislusenstvi. |Predevsim mi jde o datovy kabel a CD s mapami. Pokud koupim GPS bez kabelu, da se pak nekde  zvlast dokoupit ? Predpokladam, ze se asi hodi mit ho k pripojeni k PC nebo se bez nej obejdu ?

 

A mapy, ty me vylozene matou. Jestlize koupim legenda bez CD s mapami , tak bude k nepouziti a budu si je muset dokoupit ? Nebo ma uz z tovarny nahranou nakou defaultni mapu ?|( A na CD jsou treba  jen rozsireni ) To by me opravdu zajimalo.

Jo a jeste jsem se nekde docetl, ze ma presnost asi 7-10m, to me neprijde moc presny. Jsou naky GPSky tza podobny penize s vyrazne vetsi presnosti ? 

 Predem diky za odpovedi.

 

 


  • 0

#2 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 101 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2007 - 10:57

Rulezcz:

Ahoj vsichni, jsem uplnej novacek v geocachingu a chtel bych si koupit GPSku. pro zacatek jsem po precteni prispevku na techto forech vybral garmin etrex legend.

V ruznych inzeratech byva ruzne prislusenstvi. |Predevsim mi jde o datovy kabel a CD s mapami. Pokud koupim GPS bez kabelu, da se pak nekde  zvlast dokoupit ? Predpokladam, ze se asi hodi mit ho k pripojeni k PC nebo se bez nej obejdu ?

Obejdeš se bez mapy stejně jako bez kabelu. Souřadnice mužeš zadávat ručně, mapu můžeš použít papírovou. Ale! Je to vopruz. Kabel se dá dokoupit, ale podstatně dráž než v bundlu.

Rulezcz:

A mapy, ty me vylozene matou. Jestlize koupim legenda bez CD s mapami , tak bude k nepouziti a budu si je muset dokoupit ? Nebo ma uz z tovarny nahranou nakou defaultni mapu ?|( A na CD jsou treba  jen rozsireni ) To by me opravdu zajimalo.

Mapa je v něm nahraná default. Ale je takřka k ničemu. Např. Mountfield tam má osekanou TOPO, aby se vešla celá. Na CD jsou jiné mapy, které si pak můžeš po částech nahrávat do přístroje.

Rulezcz:

Jo a jeste jsem se nekde docetl, ze ma presnost asi 7-10m, to me neprijde moc presny. Jsou naky GPSky tza podobny penize s vyrazne vetsi presnosti ? 

 Predem diky za odpovedi.

Doporučuju ti, podívat se do Mountfielda, právě probíhá akce (do konce května)  Legend za 3000,- myslím, že s mapou i s kabelem.


  • 0

#3 Pitris

Pitris

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 126 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2007 - 11:01

 Pokud koupim GPS bez kabelu, da se pak nekde  zvlast dokoupit ?

Kabel se dá dokoupit a to jak pro USB nebo COM. 

Predpokladam, ze se asi hodi mit ho k pripojeni k PC nebo se bez nej obejdu ?

Obejdeš se bez něj, pokud nebudeš chtít do GPS nahrávat mapy a budeš si všechny body do přístroje zadávat ručně. Závěr je ten, že kabel budeš potřebovat, protože bez něj je to opruz a ne geocaching.

Jestlize koupim legenda bez CD s mapami , tak bude k nepouziti a budu si je muset dokoupit ?

Mapy se dají dokoupit s jedním nebo dvěma přístupy. Mapa je totiž svázána pouze s konkrátním  přístrojem. Bez mapy je GPS také k použití, ale na základní mapě, která je nahraná z fabriky, je vidět pouze základní silniční síť, nějaká ta přehrada atd. Doporučuji mapu TOPO 5O k zakoupení např. v Pikodasu. Přesnost neřeš. Máš dražší a přesnější přístroje, ale ty zase chytnou kdejaký odraz a reálná přesnost je taky v čudu. Pokud uvažuješ o GPS, jdi do toho legenda, kterého jsi si tak jako tak vybral a využil bych nabídky Bédi GPS+mapa+kabel za asi 3 000,-Kč. Moc topra cena. Ahoj

 


  • 0

#4 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2007 - 11:07

Rulezcz:

Ahoj vsichni, jsem uplnej novacek v geocachingu a chtel bych si koupit GPSku. pro zacatek jsem po precteni prispevku na techto forech vybral garmin etrex legend.
V ruznych inzeratech byva ruzne prislusenstvi. |Predevsim mi jde o datovy kabel a CD s mapami. Pokud koupim GPS bez kabelu, da se pak nekde  zvlast dokoupit ? Predpokladam, ze se asi hodi mit ho k pripojeni k PC nebo se bez nej obejdu ?
A mapy, ty me vylozene matou. Jestlize koupim legenda bez CD s mapami , tak bude k nepouziti a budu si je muset dokoupit ? Nebo ma uz z tovarny nahranou nakou defaultni mapu ?|( A na CD jsou treba  jen rozsireni ) To by me opravdu zajimalo.
Jo a jeste jsem se nekde docetl, ze ma presnost asi 7-10m, to me neprijde moc presny. Jsou naky GPSky tza podobny penize s vyrazne vetsi presnosti?
Predem diky za odpovedi.

Ahoj, propojovaci kabel se opravdu hodi. Nehlede na jeho nutnost  pri nahravani map velice ulehci praci i s nahravanim waypointu, muzes si pres nej stahnout proslou trasu do pocitacove mapy, stejne jako v ni zobrazit aktualni polohu atd...

Kdyz budes samostatne kupovat originalni kablik, tak je myslim dost drahej. Prodavaji se ale myslim i nejake neoriginalni konektorry, ke kterym si muzes pridelat seriovy kabel. Podrobnosti nevim. Ja to neresil a koupil i s relativne kvalitni TOPO mapou a mapsourcem za 1500,- u Mountfieldu. Za tu cenu  je to podle mne hodne vyhodna koupe.

Ted k tem mapam. V Legendu je vzdy prednahrana nesmazatelna basemapa, ktera ale neni prilis podrobna a presna... vetsi silnice, sidla a vodni toky. Pokud koupis Legenda u Mountfieldu, bude v nem jeste o neco podrobnejsi turisticka mapa vychazejici z TOPO 50, ktera je optimalizovana (rozumnej osekana) tak, aby se vesla do 8MB pameti Legendu. V teto mape je uz vice detailu, vice silnic, vesnic, je presnejsi, jsou tam cyklostezky a snad i turisticke znacky. (nejsem si ted jisty, nemam ji nainstalovanou). Stale v ni ale nejsou treba vrstevnice.

Nejlepsi, co se do Legenda da nacpat, je mapa TOPO50 v3.1.Ma vrstevnice, vice bodu zajmu (hospod, benzinek, bankomatu, zastavek hromadne dopravy...), jsou v ni ulice ve mestech i se jmeny.

Krome jiz zminenych komercnich map jsou k sehnani take mapy volne, ktere nejsou vazany zadnym odemykacim klicem a kodem pristroje a daji se stahnout z internetu. Jsou lepsi nez basemapa, daji se treba sehnat vrstevnice, ale kvalita samozrejme oproti komercnim mapam stale odpovida cene :-(
Legend bude pouzitelny i bez nahrane mapy, ale to je pak mozna vyhodnejsi koupit si nejaky nemapovy pristroj.

S tou presnosti je to dost slozite. Nejde rict 7-10m a hotovo. Zalezi na spouste podminek. Postaveni druzic, odrazy sinalu od okolnich objektu, aktualni stav ionosfery. A take v kolika procentech pripadu to cislo statisticky plati. Treba kdyz jsem mel Legenda pul dne na strese...tzn. s perfektnim vyhledem a celkem bez odrazu, byla polohova chyba v 95% pripadu mensi nez 4.6m, v 50% mensii nez 2.0m a v extremech okolo 12m.

Kdyz jsem ale dal gpsku na parapet okna a zastinil ji pulku oblohy + vzniklo mozna nejake to vicecestne sireni, tak uz byla presnost o poznani horsi: v 95% lepsi nez 19m v 50% lepsi nez 6.2m v extremech dokonce daleko pres 100m. Data pochazeji zase z priblizne puldenniho pozorovani.

Pri hledani cachi pocitej s vetsinou s presnosti 5-10m, pri spatnych prijmovych podminkach klidne ale take 50m (to se ale nedeje zas tak casto) a nekdy se muze povest, ze te gpska naopak privede naprosto presne ke cachi. Dale je potreba brat v uvahu rovnez chybu pri zamerovani cache jejim autorem. Proste az ti gpska ukaze vzdalenost 10 metru, koukej spis okolo sebe nez na displej [;)]

 V tehle cenove relaci (jednotky az desitky tisic) na tom budou pristroje s presnosti podobne. Lepsi jsou az podstatne drazsi profesionalni pristroje s velkymi antenami potlacujicimi prijem odrazenych signalu, pouzivajici diferencni korekce a dalsi vymozenosti.

Male zpresneni urceni polohy pro normalni pristoje vcetne Legendu take prinasi system EGNOS (ekvivalent americkeho WAAS), ktery vysila velkoplosne korekce ruznych znepresnujicich vlivu (hlavne ionosfery). Problem je, ze prijmout signal z techto druzic je pri hledani cachi treba v lese nebo mezi skalami v podstate nemozne. Musis mit dobry vyhled na jih (druzice EGNOSu jsou geostacionarni) a cekat pomerne dlouho, nez se nactou data.


  • 0

#5 Rulezcz

Rulezcz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 14 květen 2007 - 11:03

Ok. Tak vsem dekuji za vycerpavajici odpovedi...mrknu tedka tam kam jste mi poradili...

 

Diky 


  • 0

#6 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 101 příspěvků(y)

Publikováno 14 květen 2007 - 14:35

Rulezcz:

Ok. Tak vsem dekuji za vycerpavajici odpovedi...mrknu tedka tam kam jste mi poradili...

 Tam se radši nekoukej, Nemáš tak dlouhej krk. [:D]
 


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama