Přejít na obsah


Fotka

Princip navigace s eTrex Legendem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 HonzaM

HonzaM

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 9:02

Zdravím,

po mém dosti blbém dotazu týkající se toho, do jakých přístrojů lze nainstalovat mapy Topo Czech bych měl dva asi ještě začátečničtější, takže se všem omlouvám, ale předem moc děkuji za odpovědi, protože bych si dnes nebo zítra chtěl pro Legenda dojet k Béďovi a v ruce jsem ho bohužel zatím ještě neměl.

1. Skoro všude jsem se dočetl, že si mohu trasu připravit předem pomocí lomových bodů na počítači. Lze to ale i na samotném přístroji? Tedy moje představa, že by tam byl nějaký "kurzor", který bych joystickem posouval v X-Y diagonálách po jednotlivých bodech trasy, pak bych vždy bod potvrdil a tím ho přidal do trasy, čímž bych vytvořil třeba 50 malých úseček, po kterých by mě pak Legend navigoval. Je to správná domněnka, nebo jsem úplně mimo?

2. Pokud je domněnka v prvním dotazu OK, není mi vůbec jasné, jak bude navigace probíhat, pokud bych se některému nebo některým bodům ať už z důvodu, že jsem si část trasy během cesty změnil, nebo prostě přístoj měl takovou odchylku, že nezaznamenal, že požadovaným bodem procházím. Tedy například vyhnu se naplánovaným bodům 12-14, a v 15. bodě se vrátím na trasu. Bude mně to při další cestě navádět na 16tý bod, nebo se bude snažit vést mně na 12tý a další body, kterými jsem zatím neprošel? A nebo pokud se bude bod nacházet ne úplně přesně v místě, kterým jsem prošel a půjdu dál, bude mne to navádět na další bod, nebo se to bude snažit dovést mně do místa, kterým jsem úplně přesně neprošel?

Ještě jednou díky moc, doteď mám zkušenosti jen s autonavgacemi,

HONza


  • 0

#2 Favet

Favet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 9:47

ad 1.) jasně, je to tak možné. Zadávání bodů na displeji v kombinaci s vyhledáváním již dříve uložených bodů, bodů zájmu, města apod. z databáze patřící k mapám Ti umožní vytvořit a uložit si 20 tras, každou až o 125 bodech. Ale při velikosti displeje a rychlosti zadávání názvů pomocí joysticku to není nikterak rychlé.

Na Legendu jsem to zkoušel a dovedu si představit, že někde na trase během 10 minutové pauzy si pár bodů na následující aktuálně změněné trase zadám.

Doposud jsem měl vždy při plánování trasy předem k dispozici počítač, kde je to v mapsource rychlé a přetažení do Garmina je dílem okamžiku. Navíc mapsource s Topo 50 v3 od Bédi podporuje autorouting po silnicích do 3. třídy. Pokud chceš turistické nebo cyklostezky, musíš postupně od křižovatky ke křižovatce. Zde se mi při plánování osvědčilo vypínání a zapínání parametrů autoroutingu rychou volbou Ctrl+Shift+P (poslední záložka).

ad 2.) Také mne to zajímalo. Schválně jsem jel na kole po naplánované trase tam a zpět jsem to švihnul kus oklikou.  Když jsem opustil ve 3. bodě trasu, tak mě šipka naváděla zpět na třetí bod, ale když jsem se přiblížil více k 7. bodu, tak začala navádět na něj. Ještě musím podotknout,  že u naplánované trasy je volba "obrátit trasu", takže než jsem jel zpět musel jsem to provést. Tím se Garmin zorientuje, kde máš skončit a vyhodnocuje body kam navádět podle toho, jak jsi od nich daleko. Takže není nutné projít striktně všechny body na trase v daném pořadí. Nicméně když se dostaneš poblíž definovaného lomového bodu (cca v okruhu 30 m) tak se v přístroji navigační šipka pěkně "zlomí" a ukáže Ti, jak máš na dané křižovatce zahnout. A při nějaké improvizaci jinudy jsi o tohle ochuzen! [;)]


  • 0

#3 Jave

Jave

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 78 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 11:43

:) uz se tesim jak se budou potkavat vsude kaceri s Legendama od Bedy :) od vcerejska jsem taky vlastnikem jedne takove :)) Zatim si ale nejsem jisty jak moc ji budu pouzivat, protoze moznost klikani na displej jako u PPC mi dost chybi.. je to spis takova zalozni vec, kdyz vim ze nekde nekam polezu a nerad bych prisel o pdacko

Kdyz uz ale vzniklo tohle vlakno moc by me zajimala jina vec... momentalne mam k dispozici jen notebook a ten rozhodne nema pozadovany konektor na pripojeni datoveho kabelu od Legendy... nevite nekdo prosim o nejake redukci nebo jinem zpusobu jak data do GPSky nahrat? 


  • 0

#4 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 11:56

Jave:

momentalne mam k dispozici jen notebook a ten rozhodne nema pozadovany konektor na pripojeni datoveho kabelu od Legendy... nevite nekdo prosim o nejake redukci nebo jinem zpusobu jak data do GPSky nahrat? 

Existuji prevodniky USB/COM, ale ne vsechny chodi s Legendem spolehlive. Vecer Ti hodim odkaz na odzkouseny typ (a doufam, ze jeste bude k dostani).

  • 0

#5 HonzaM

HonzaM

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 11:58

Super, díky moc za odpověď, moc mi to pomohlo. Jenom ještě pro upřesnění - jak přesně lze ten kurzor, kterým budu zadávat body lomu (za předpokladu, že nebudu používat POI), umisťovat na požadovaná místa na mapě? Resp. je mi jasné, že asi půjde změnit měřítko před finálním "zasazením" bodu, ale jde mi o to, že si nedovedu představit, jak ten kurzor reaguje na pohyb joysticku, tedy jestli se hýbe kontinuálně, nebo nejdříve pomalu, a pak zrychlí, případně když dojedu na konec zobrazované mapy, jestli se nastránkuje další část mapy...

Díky

H.


  • 0

#6 kvapa

kvapa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 12:10

Kurzorem pohybujes kontinuelne v krocich podle zvoleneho priblizeni mapy  a pritom muzes zoomovat tlacitky na zoom. Presnost pro planovani tras je dostatecna, ale jak uz psal kolega prede mnou, rucni zadavani v etrexu je docela vopruz, lepsi je pripravit trasu v mapsource a pak si ji tam nahrat.

  • 0

#7 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 12:14

HonzaM:

Super, díky moc za odpověď, moc mi to pomohlo. Jenom ještě pro upřesnění - jak přesně lze ten kurzor, kterým budu zadávat body lomu (za předpokladu, že nebudu používat POI), umisťovat na požadovaná místa na mapě? Resp. je mi jasné, že asi půjde změnit měřítko před finálním "zasazením" bodu, ale jde mi o to, že si nedovedu představit, jak ten kurzor reaguje na pohyb joysticku, tedy jestli se hýbe kontinuálně, nebo nejdříve pomalu, a pak zrychlí, případně když dojedu na konec zobrazované mapy, jestli se nastránkuje další část mapy...

Díky

H.

Tve predsatvy jsou zcela spravne. Pohybuje se kontinualne, nejdrive pomalu, pak zrychli. V prubehu pohybu jde zoomovat, bod se zadava dvojklikem, pri dojeti na kraj obrazovky se zacne prekreslovat mapa, coz je v Legendu dost pomale. Lepe receno samotny posun je v pohode, ale kdyz pak zastavis a zacnou se vykreslovat veskere detaily, trva to nekdy pomerne dlouho.

Delani padesatibodove trasy rovnou v pristroji by sice bylo mozne, ale dost silene. Asi by ses uklikal nejdrive pri vytvareni waypointu a nasledne jeste mnohem vic pri jejich zarazovani do trasy.(kazdy se nejdriv musi jednotlive vyhledat a potvrdit)
 


  • 0

#8 HonzaM

HonzaM

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 13:19

Ještě jednou díky všem za odpovědi, asi do Bédi půjdu, i když vím, že je to hodně stará věc a též mapy nejsou úplně nejnovější, ale přeci jen za 3000 asi nic lepšího neseženu. Přeci jen GPSMAP 60CSx + mapy Topo Czech + držák na kolo by i při přivezení z USA vyšly minimálně 3x dráž. H.
  • 0

#9 HonzaM

HonzaM

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 14:16

To alkes: aha, teprve teď jsem si všiml, že ty body musím nejdřív najít, pak uložit a teprve potom z nich dělat trasu - to je tedy fakt vopruz. Měl jsem takovou představu, že vyvolám mapu, tam bude výchozí bod, a pak pojedu kurzorem po cestě, po které planuji jet, a vždy když se bude cesta nějak výrazněji lomit, označím tam bod a hned budu moct najet na další, opět označit a tak dál. Jestli se musí nejdříve body ukládat, je to humáč, nehledě k tomu, že se asi musí i pojmenovávat, abych je pak v tom seznamu našel. No, pak je tedy fakt, že při vytváření trasy je PC asi nevyhnutelný. Ach jo, proč to dělají tak složitě, když by to šlo mnohem jednodušeji. H.
  • 0

#10 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 15:04

HonzaM: Ach jo, proč to dělají tak složitě, když by to šlo mnohem jednodušeji. H.

Protoze pak uz by to nebyl Legend za par supu... [;)]

  • 0

#11 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 18:21

HonzaM: To alkes: aha, teprve teď jsem si všiml, že ty body musím nejdřív najít, pak uložit a teprve potom z nich dělat trasu - to je tedy fakt vopruz. Měl jsem takovou představu, že vyvolám mapu, tam bude výchozí bod, a pak pojedu kurzorem po cestě, po které planuji jet, a vždy když se bude cesta nějak výrazněji lomit, označím tam bod a hned budu moct najet na další, opět označit a tak dál. Jestli se musí nejdříve body ukládat, je to humáč, nehledě k tomu, že se asi musí i pojmenovávat, abych je pak v tom seznamu našel. No, pak je tedy fakt, že při vytváření trasy je PC asi nevyhnutelný. Ach jo, proč to dělají tak složitě, když by to šlo mnohem jednodušeji. H.

Jejda, tak omlouvam se za mystikace, ale neznam vlastni gpsku [;)] a ted jsem zjistil, ze to jde podstatne snaz. V podstate tak, jak pises. Na jeden bod, ktery tam predtim nebyl staci tri kliky bez jakehokoliv vylezani z mapy(vyjma menu samotneho bodu). Na uz existujici bod klik pouze jeden. Takze jde to a jeste jednou se omlouvam.


  • 0

#12 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 19:52

czcharlie:

Jave:

momentalne mam k dispozici jen notebook a ten rozhodne nema pozadovany konektor na pripojeni datoveho kabelu od Legendy... nevite nekdo prosim o nejake redukci nebo jinem zpusobu jak data do GPSky nahrat? 

Existuji prevodniky USB/COM, ale ne vsechny chodi s Legendem spolehlive. Vecer Ti hodim odkaz na odzkouseny typ (a doufam, ze jeste bude k dostani).

A tady je odkaz na vyzkouseny prevodnik USB/COM: http://www.gpsweb.cz/prevodnikusb.htm

  • 0

#13 Jave

Jave

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 78 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 22:07

czcharlie:

czcharlie:

Jave:

momentalne mam k dispozici jen notebook a ten rozhodne nema pozadovany konektor na pripojeni datoveho kabelu od Legendy... nevite nekdo prosim o nejake redukci nebo jinem zpusobu jak data do GPSky nahrat? 

Existuji prevodniky USB/COM, ale ne vsechny chodi s Legendem spolehlive. Vecer Ti hodim odkaz na odzkouseny typ (a doufam, ze jeste bude k dostani).

A tady je odkaz na vyzkouseny prevodnik USB/COM: http://www.gpsweb.cz/prevodnikusb.htm

Diky moc, tohle hodne pomohlo :) 


  • 0

#14 Medovi

Medovi

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2007 - 10:37

Teda díky moc za ten odkaz na převodník. Už se mi ten kabel (naštěstí ten správný) válí doma půl roku, ale bohužel jsem ho nebyla schopna zprovoznit, nějak blby ty ovladače. Takže ten návod SUPER! Konečně nebudu muset zadávat všechny body ručně. Jestli se někde potkáme, máš u mě pivo [B], pokud ho piješ.

  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama