Přejít na obsah


Fotka

Mám zveřejnit pomocné tabulky pro řešení mysterek a multin?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
96 odpovědí na toto téma

#1 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 15:53

V souvislosti s právě probíhající debatou „geohelping“ vytáhnu jednu věc, o které uvažuji.

Protože s sebou při kešování tahám kapesní počítač, doma si vždycky pro řešení multikeší a mysterek připravím tabulku v Excelu. Do ní pak v terénu už jen doplňuji zjištěné indicie a nakonec mi z toho vyjdou souřadnice finálové skrýše. Takovou tabulku mám teď doma pro téměř každou keš tohoto typu, kterou jsme našel. Podívejte se, jak to vypadá: první ukázka, druhá ukázka.

Zvažuji, že bych tyto tabulky, samozřejmě nevyplněné, zveřejnil někde na webu. Třeba na zdejší Wikipedii. Kdo by chtěl, mohl by si je stáhnout a vyhnul by často složitému počítání a riziku chyby. Nekonzultoval bych s každým ownerem, jestli s tím souhlasí nebo ne, každý by ale mohl požádat o stáhnutí tabulek ke svým keším.

Vidíte nějaké důvody, proč to takhle nedělat?


  • 0

#2 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 16:50

Nevidím důvod, proč to tak neudělat :).

Pokud se tím nevědomky neprozradí nějaké tajemství mysterky/multiny (např. kolik stejdží má), tak proč ne? Stejně pro žádné dva kačery nebude žádná keška stejně složitá, protože každý má jiné schopnosti a k dispozici jinou techniku. Tzn. kdo používá PDAčko, ať si klidně stáhne předpřipravený XLS.
 


  • 0

#3 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 16:57

Nápad je to hezký, ale jako výměnný formát používat xls mě nepřijde moc vhodné (už jenom kvuli poměru obsah - velikost)

  • 0

#4 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 17:02

Neznám jiný všeobecně používaný formát, ve kterém lze používat vzorce. Tyto tabulky jsou právě plné vzorců - doplněním proměnných se spočítají finální souřadnice.

  • 0

#5 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 17:31

Vidim duvod, proc to tak nedelat. Je to zasah do vztahu owner-hledac, popreni autorovy predstavy o podobe listingu. Jako kazda zajmova cinnost ma i tahle slouzit ke zdokonalovani se a uceni se novemu. Podminkou pro nalezeni kese je vypocitani souradnic, ne doplnovani indicii do prefabrikovaneho formulare. Kdo pocitat neumi, nebo blbe pochopi zadani, nebo to treba jen z nedbalosti (ve spechu) spatne dosadi, kes si nezaslouzil a musi za chybu zaplatit cenu nejvyssi - DNF :-). Lenosi jiste nesouhlasi :-).
  • 0

#6 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 17:55

Já mám ale pocit, že kdyby existovala jiná jednodušší možnost, jak z indicií vyjádřit souřadnice, tak ji owneři využijí. Že cílem pro řešení multikeší není spočítat složitý vzorec, ale najít indicie. Výjimkou je samozřejmě několik matematických keší, kde bych to nedělal.

  • 0

#7 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5543 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 18:02

Připadá mi, že to je jen první krok k tomu, kdy někdo další zveřejní na Internetu cílové souřadnice multin a mysterek.
 


  • 0

#8 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 18:27

Vždyť to jsou jen vzorce z listingu zkopírované do Excelu a projmenované parametry.

Tak nic, byl to asi špatný nápad, zapomeňme na to.


  • 0

#9 MiraH

MiraH

    MiraH

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 18:28

jarry: Vidim duvod, proc to tak nedelat. Je to zasah do vztahu owner-hledac, popreni autorovy predstavy o podobe listingu. Jako kazda zajmova cinnost ma i tahle slouzit ke zdokonalovani se a uceni se novemu. Podminkou pro nalezeni kese je vypocitani souradnic, ne doplnovani indicii do prefabrikovaneho formulare. Kdo pocitat neumi, nebo blbe pochopi zadani, nebo to treba jen z nedbalosti (ve spechu) spatne dosadi, kes si nezaslouzil a musi za chybu zaplatit cenu nejvyssi - DNF :-). Lenosi jiste nesouhlasi :-).

Pod tohle se podepíšu, i když jsem sám z těch, kteří ve spěchu udělají chyb i na několik DNF. Myšlenka dobrá, ale ať každý hledá, počítá a najde/nenajde sám.

  • 0

#10 tonda_BM

tonda_BM

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 19:03

Já také říkám nezveřejňovat. Ono to dohledávání indicií, dopočítávání a domácí příprava tabulek atd .... má prostě něco do sebe.

  • 0

#11 stanleypaulGC

stanleypaulGC

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 19:25

To já si zase myslím, že zveřejněním předpřipravených tabulek nikdo nikoho nenutí je používat. Takže já jsem pro. Znám to z vlastních zkušeností. Jdeme na výlet s rodinou, jdeme po multině a po pár stages jednak z toho výletu nemám takový požitek, protože musím často složitě (i zbytečně složitě) počítat další stage a rodina prská, že furt čumím do PDA nebo do GPSky. Takže pro můj klid i lepší požitek, já říkám jasně ano, takový počin bych jedině uvítal.

  • 0

#12 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 19:53

Já jsem pro zveřejnění, protože sám nelovím multiny zrovna rád kvůli neustálému počítání, přepočítávání a dělání chyb, které nepramení zrovna z geocachingu a přijde mi to někdy až silně obtěžující, ale aby se Miták nažral a Jarry zůstal celý tak to asi dopadne tak, že tě o ty excelovské soubory někdy v budoucnu osomruju osobně.
  • 0

#13 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 20:39

marekl:

Vždyť to jsou jen vzorce z listingu zkopírované do Excelu a projmenované parametry.

Tak nic, byl to asi špatný nápad, zapomeňme na to.

Napad je to naopak vyborny (teda ta tabulka), beru to soukrome jako spicovou inspiraci :-). Ale reagoval jsem na vetu, ze se nebudes ptat owneru. Pokud nektery bude souhlasit, proc ne. Ale ne bez nich, myslim.

  • 0

#14 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 22:29

Ptát se opravdu nebudu. Už tak by všechny úpravy a kompletace vzaly hodně času, obesílání všech ownerů by už nebylo únosné. Myslím, že bych tím neporušil žádná autorská práva ani jiná nařízení a pravidla, takže jestli to nakonec udělám, zůstanu u toho, že se každý může ozvat a bez řečí pak jeho keše stáhnu. A naopak všem bych nabídnul, že tabulku mohou použít přímo v listingu, budou-li chtít.

  • 0

#15 DJ-team

DJ-team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 22 June 2007 - 23:14

Používáme podobné řešení (Nokia 9300) (dospěli jsme k němu). Je to lepší než tisknout tuny papírů...

Co se týče zveřejnění, jsem za. Nikdo mne nenutí, abych si tyto pomůcky stahoval a můžu si udělat GC jaký chci. Dnes je pomůcek a vychytávek, že to dle mého názoru spíše přispívá k pestrosti této technologicky vyspělé hry v příprodě. Zároveň uznávám, že DNF z chyb při výpočtu mám tolik, až bych uvítal změnu.

Nefandím honbě za body, ale chci si GC užít a vychutnat si jeho účel - poznání nových míst -  a to při luštění závorek si vychutná jen zbytek týmu.


  • 0

#16 posmera

posmera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 příspěvků(y)

Publikováno 23 June 2007 - 1:47

Jako majitel PDA s integrovanou GPS bych se také velmi přimlouval za zveřejnění těchto tabulek.

Už dvakrát jsem mareklovu tabulku použil a nikdy mě to neochudilo o radost z nalezení cache, naopak mě to zbavilo kolikrát otravných výpočtů s rizikem chyby.. myslím si, že původní myšlenka geocachingu je o něčem jiném než moření se s kalkulačkou (vynechejme teď specifické mysterky). Takže podle mě super nápad. Ostatně - kdo nechce, ať si tyto soubory nestahuje..


  • 0

#17 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 23 June 2007 - 2:13

marekl: Ptát se opravdu nebudu. Už tak by všechny úpravy a kompletace vzaly hodně času, obesílání všech ownerů by už nebylo únosné. Myslím, že bych tím neporušil žádná autorská práva ani jiná nařízení a pravidla, takže jestli to nakonec udělám, zůstanu u toho, že se každý může ozvat a bez řečí pak jeho keše stáhnu.


Marku, víš dobře, že Ti nikdo Ti nezabrání, abys cokoli zveřejnil. Postavím se ale zase k Jarrymu mezi "nepřátele lidu" a budu se po něm opakovat. Každý autor cache dává takové indicie, jaké právě chce, takové nápovědy, které se JÍ / JEMU zdají adekvátní a dělá výpočet tak jednoduchý/složitý, jak sam(a) uzná za vhodné. Nezasahuj to toho vztahu autor - hledač, neber autorům BEZ JEJICH VÉDOMÍ část tajemna JEJICH kešek.


Příliš dokonalý popis jednotlivých indicií v excelovském provedení IMHO povede k ignorování listingů. V reálném životě taky přece nejsou potřebné údaje seřazeny hezky v řádcích a hotové k doplnění. Taky jsou potřeba hledat v textu či jinak shánět. Jestliže někdo píše listing schválně řečí opilce, je to jeho autorský projev a třeba i záměr. Předvyzobáním podstatného a) sebereš 1-2 hvězdičky obtížnosti, B) nedovolíš hledačovi nahlédnout do mysli autorovy.


Pokud má cache vadu (zaměření, popletený vzorec, ap.), pak je třeba kontaktovat autora, aby to napravil a vyjasnil. Když ale hledač dělá triviální chyby ve výpočtech, měl by si sám se svými dětmi zopakovat závorky a priority operátorů. To ještě opravdu nikomu neuškodilo [;)]


Řešil bych to opačně: Kdokoli z autorů kešek nechť se na Tebe obrátí a pokud bude sám chtít, pak si Tvůj XLS nalinkuje rovnou do listingu. Tímto dávám k dispozici i mých 100+ excelů s výpočty multin (přibližný seznam viz můj profil). Kdo z autorů bude chtít hledačům usnadnit život, nechť se ozve a dostane se mu adresy příslušného souboru na mé kybernetické zahrádce, případně mu soubor zašlu mailem k dalším úpravám.


 


  • 0

#18 cyne

cyne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 23 June 2007 - 7:12

no pokud by se jednalo pouze o o list v exelovskem formatu, kde jsou kolonky A, B, C, D...  a pak kolonka  s vypoctem souradnic a nic vic, tedy proste a jednoduse prepsany vzorec s moznosti 
do nej doplnit hodnoty, byl bych pro zverejneni, ale takhle souhlasim s dalsimi kacery, ze to povede k necteni listingu, coz je vetsinou spatne, 
jedine by to asi melo cenu u multin, ci mysterek, kde v listingu neni nic, krome toho lovu indicii a vzorecku pro konecne souradnice.
Kazdopadne je to peknej napad jak se vyhnout zbytecnym DNF kvuli chybam v pocitani, takze priste takovehle pripravy budu provadet :)  a ke sve multine taky takovy soubor nalinkuju :)  treba to zvedne navstevnost ;)

  • 0

#19 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 23 June 2007 - 8:10

Smysl geocachingu je jasny: nekdo zada ukol, po jehoz splneni najdes poklad. Uz pri precteni listingu nutne ukony vidis, nekdy jsou to holt i ty vypocty, nejen nalezeni indicii.
Nikdo nerika, ze pokud se vydas na multi, ze se "otravne" vypocty musi delat na papir a az v terenu, zatimco se ostatni kochaji.
Ja se jeste jednou udivene zeptam - to opravdu mate lepsi pocit, kdyz vam nekdo da hotovou tabulku, nez kdybyste si ji inspirovani principem sestavili pri studovani listingu sami?
To je totiz ten rozdil. (S bonusem priuceni se necemu o Excelu, protoze kdo ho ovlada, nepotrebuje se s PDAckem v kapse morit s kalkulackou, zatimco ho stipou komari :-)).
 Nebo je to jen pocit, ze mate zase neco "ZADARMO!!!" ?


  • 0

#20 cyne

cyne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 23 June 2007 - 8:39

no jarry teda ziram v cem ty vsem vidis smysl geocachingu 8-), pro me tedy tvorba tabulky, ci jeji stahnuti, neni neco z ceho bych mel nejakej pocit, ten si nechavam na kesku samotnou ;)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama