Jsem z okolí - jak mohu kontaktovat reviewra?
Je potřeba s tou kešlou něco udělat.
Dnešní článek berounský deník :
(visit link)
(visit link)
Včera mne kontaktoval zastupitel obce Točník. Jedná se již o 3-tí úraz na této lokalitě při gecachingu ( nevím kolik zde a kolik nahoře na GCKPKN - tam je to o lezení po skále.)
Postoj zastupitelstva obce Točník, jedná se již o třetí úraz na těchto keškách :
"Měl by jsi tušení jak by jsme mohli dokázat, aby jsme naučili lidi chodit na nějaké jiné místo? (aby jsme tu nemuseli dávat zákazy, zábrany, hlídkování Policií s vysokými pokutami apod.)
V minulosti už se kastelán pokoušel napsat na provozovatele "kešek" potom i správce této... aby to nějak vyřešil a nestávali se tam tyhle úrazy.
Od dalších lidí jsem slyšel, že to zkoušeli odcizit, přemístit, ale pořád se to tam vrací."
Vyjádření kastelána hradů:
Z hradu Žebráku padají lidi
Ano, mohlo by to tak někomu připadat. V sobotu 6.8. 2011 se ze skály zřítila šestnáctiletá dívka Kateřina Hladíková. Tuto neděli 22.6. 2014 zase desetiletý chlapec. Díky přebíraným tiskovým zprávám se v obou případech dočtete, že se tak stalo na zřícenině hradu Žebráku. To vrhá špatné světlo na správu NPÚ, která o souhradí Žebrák a Točník pečuje. Skutečnost je však jiná. U obou případů hraje totiž významnou roli geocashing, tedy hledání tajné schránky na základě GPS souřadnic.
V roce 2009 byly v lokalitě hradů Žebráku a Točníku umístěny první „cashe“. Již v následujícím roce jsem upozorňoval na serveru geocashingu na nebezpečnost žebrácké schránky. Tato schránka má totiž tyto vady:
-
Potíže s navigací: Umístění „kešky“ ve stínu žebrácké skály je zcela nevhodné, neboť GPS navigace vede hráče nejkratší cestou, tedy přes skálu žebráckého hřbetu nad silnicí. Tak se stane to, že se hledači v určitý okamžik ocitají v blízkosti schránky, avšak o 6m nad ní, a to poté, co na skálu vystoupali. Nikomu se už zpět dolů nechce, a tak se snaží za každou cenu ke schránce dostat. Je to velmi nebezpečné, zejména po děti, které chtějí „ kešku“ jako první objevit.
-
Potíže s umístěním: I samotné umístění „kešky“ na místě je nevhodné. Přístup je po úzké pěšince asi v polovině žebrácké skály. Pod vámi zůstává nadále asi 7-8 m hloubka. Pěšinka je slepá a končí skalním propadem u náletové dřeviny. Pokud však chcete schránku najít, musíte se na úzké pěšině otočit do protisměru a pak ji můžete ve dvoumetrové výšce v skalní štěrbině objevit. Pokud je pěšina mokrá po dešti, zledovatělá, pohybují-li se v jejím závěru dvě a více osob nebo se malé dítě natahuje ke „kešce“ do výšky, stává se závěrečné „ulovení kešky“ nebezpečným.
-
Potíže po návštěvníky památky: nově vyšlapané pěšinky hledačů „kešek“ zbytečně navádějí návštěvníky památky do nebezpečných míst.
-
Ničení památky a významného krajinného prvku: zvýšený pohyb na skále s torzem kaple Sv. Markéty a Apolináře vede k výraznější degradaci gotického zdiva. Prošlapávání stezek za skalní hřeben nad „keškou“ vede k ničení skalního květeny a k poškozování stability stromů a skalního podloží, včetně pádu kamenů dolů.
Bezprostředně po prvním úrazu v roce 2011 vyšly články v místním tisku a na serveru „geocaching“, které upozorňovaly na tato nebezpečí cashe pod hradem Žebrákem. Dokonce ji někdo posunul na bezpečnější místo, ale vzhledem k souřadnicím na webech, byla schránka po čase zase vrácena zpět. Na tuto skutečnost byla opakovaně upozorněna Policie ČR, která však žádný preventivní úkon neučinila. Naše snaha o eliminaci „kešky“ byla proto také neúspěšná. Ještě v roce 2011 nechala Správa hradů zahradit přístup na dotčenou skálu závorami a označila je upozorňovacími tabulemi. Marně, „lovci“ tam chodí dál.
Závěr:
Jediným preventivním opatřením, po dvouletém úsilí o akceptaci připomínek Správy památkového objektu, se jeví preventivní zásah Policie ČR, který by provozovatele schránky pod hradem Žebrákem vedl k jejímu přemístění. Nevidíme jinou možnost. Doufáme, že dvě těžká zranění s trvalými následky, jsou dostatečným důvodem k preventivnímu opatření vůči provozovateli dotčené „kešky“ ze strany Policie ČR.
Petr Zemánek-Točník
Berounský deník 7.8. 2011
Po pádu z patnáctimetrové výšky utrpěla šestnáctiletá dívka mnohačetná těžká poranění. Ke případu došlo v sobotu v Točníku. „Zraněnou dívku v kritickém stavu transportovala letecká záchranná služba do pražské nemocnice,“ uvedla za středočeské záchranáře tisková mluvčí Tereza Janečková.
Kastelán hradu Točník Petr Zemánek upozornil na to, že k úrazu dívky došlo v nebezpečném terénu. „Na místě, odkud spadla dívka během Old Punx Festu v Točníku je umístěna cache – keška (cache je součást hry, která je založená na sbírání předmětů v různě náročných terénech, pozn. redakce). Úzká pěšinka, která vede ke kešce, je volně přístupná a je slepá,“ popsal místo kastelán Petr Zemánek.
„V úzkém místě na konci pěšiny se musí, aby schránku našel, hráč „kačer“ otočit do protisměru, a sáhnout do skalní průrvy asi 180 cm vysoko. Není to jednoduché. Pak teprve na úzké římse rozbaluje krabičku. A právě z konce této římsy se navečer zřítila dívka, která utrpěla vážná zranění s trvalými následky,“ dodal ke smutnému případu kastelán Točníku.
Ke schránce směřují i rodiče s dětmi, které chtějí jako první objevit svůj „poklad“. „Navigace často posílá hráče i přímo na skálu nad touto keškou. Lidé se k ní pak nedostanou a musí celý hradní hřbet obejít z druhé strany. I tento přesun je velmi nebezpečný,“ upozorňuje kastelán na stále hrozící nebezpečí.
Podle něj dřív do těchto míst žádná pěšina nevedla, dnes je díky kešce ve svahu vyšlapaná pěšina. „Domnívám se, že tvůrci kešek by měli volit méňě nebezpečný terén k jejich umístění," ....
Radka Kočová
http://www.podbrdske...k-a-zebrak.html (poslední odstavec-přání)