Přejít na obsah


Fotka

Jak dohledáváte keše? Pomoc pro začátečníka.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2005 - 22:09

Rád bych se zeptal, jak dohledáváte keše na místě:
1) GPS mě přivede na místo jen zhruba (+-30m???), ale najít keš tím nezvládnu. Zatím jsme našli 2 keše Plešivec a Plešivec Base Camp. Pro jejich nalezení jsme museli pokaždé rozluštit nápovědu. Bez nápovědy by to sice byl pěkný výlet, ale zklamání z nenalezení by ho celkem zkazilo. Pak jsme zkoušeli Milíčov a po 30 minutách bez úspěchu (bez nápovědy).
Otázka tedy zní: Dá se vůbec najít keš bez nápovědy (řekněme z těch, které jsem jmenoval. Je mi jasné, že jiné třeba jo.)? Připadá mi to skoro nemožné, pokud zvážím přesnost zhruba těch 30m. To je na dohledání poměrně rozsáhlé území. Například Plešivec-Base camp neřešitelné (kdo tam byl tak ví o čem mluvím...).

2)Celkem mi není jasné, jak někteří z vás píší, že je GPS navedla přímo na skrýš atd.. Mě se to teda zatím nestalo může to být nějak špatně nastavenou GPS?

3) Jakou startegii tedy zvolit? Zdá se mi celkem dobré hledat nejdřív podle ružice na GPS - hrubý směr. V blízkosti bodu pak už je tato metoda celkem na nic, protože šipka skáče sem a tam a ukazované vzdálenost se mění z 10m skokem na 60 apod. Tak se na místě snažím najít přímo ty souřadnice, kde by měla být keš, ale zatím obě keše jsem našel na souřadnicích, které se lišily o několik tisícin oproti správnému místu.
Jak na to jdete vy???

Díky za všechny rady a postřehy.
Jarous.

  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2005 - 23:30

1) GPS mě přivede na místo jen zhruba (+-30m???),
< blízkosti bodu pak už je tato metoda celkem na nic, protože šipka skáče sem a tam a ukazované vzdálenost se mění z 10m skokem na 60 apod. Tak se na místě snažím najít přímo ty souřadnice, kde by měla být keš, ale zatím obě keše jsem našel na souřadnicích, které se lišily o několik tisícin oproti správnému místu.

no ne ze bych tady byl nejzkusenejsi, ale aspon se vcitim :) // z toho co povidas mi to pripada na problem s GPSr, takhle mi to nikdy neblblo, a to ani pod stromy nebo v udoli... ujisti se, jestli mas na pristroji nastaveny spravny souradnicovy system tj. WGS84 ... jinak nevim, to uz by ti asi poradili majitele stejneho pristroje co mas ty ... jinak na 30m se casto jeste dohledat da (pokud teda nema byt cache treba pod kamenem, a ty nestojis v kamennem mori :) // - v podstate nejlepsi byva zamyslet se, kam bys na danem miste asi tak schoval cache ty - dost casto budes mit stejny napad jako ten, kdo ji tam opravdu schoval...
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 26 září 2005 - 9:23

Rád bych se zeptal, jak dohledáváte keše na místě:
1) GPS mě přivede na místo jen zhruba (+-30m???), ale najít keš tím nezvládnu. Zatím jsme našli 2 keše Plešivec a Plešivec Base Camp. Pro jejich nalezení jsme museli pokaždé rozluštit nápovědu. Bez nápovědy by to sice byl pěkný výlet, ale zklamání z nenalezení by ho celkem zkazilo. Pak jsme zkoušeli Milíčov a po 30 minutách bez úspěchu (bez nápovědy).
Otázka tedy zní: Dá se vůbec najít keš bez nápovědy (řekněme z těch, které jsem jmenoval. Je mi jasné, že jiné třeba jo.)? .....

No, pokud je dobrý signál a je cache kvalitně zaměřená, tak najdu s přesností na několik metrů.
Pokud mám nad hlavou stromy a družic je málo, tak je to podobné, jak píšeš. V dobrém terénu se dá jít podle "vhodných míst", pokud je terén příliš složity, tak je to problém i s nápovědou.
Ale většina cache je tak trochu "vidět", prostě takhle by normálně ty kameny srovnané nebyly a podobně.

  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 26 září 2005 - 14:08

.... Jak na to jdete vy??? ...


Presnost, kterou udava pristroj, a realita se muzou dost lisit ;-) Podstatne je, ze tam bude vzdycky odchylka, s tim musis pocitat. Cim jsi dal od cile, tim drobna odchylka hraje mensi roli, takze se da na sipku spolehat jen do vzdalenosti nejakych 10-15m od cache. Pak se vyplati ji zamerit z vice mist, zapamatovat si nejakej vyraznej bod v terenu, kam to ukazuje a dohledat po cuchu. Premejslej jako ten, kdo cache zaklada - proste hledej misto, kam by se ta krabice dala narvat. Zamerovani z vetsi vzdalenosti a z vice mist se vyplati i v mistech, kde je potiz ze signalem.

Jestli mas dost casu, muzes trenovat - cvicne zamer nejakej vyraznej bod, a pak ho zkus "najit" z vice smeru - poznas tak, jak se GPS chova.

  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 27 září 2005 - 9:01

Rád bych se zeptal, jak dohledáváte keše na místě:
1) GPS mě přivede na místo jen zhruba (+-30m???), ale najít keš tím nezvládnu. Zatím jsme našli 2 keše Plešivec a Plešivec Base Camp. Pro jejich nalezení jsme museli pokaždé rozluštit nápovědu. Bez nápovědy by to sice byl pěkný výlet, ale zklamání z nenalezení by ho celkem zkazilo. Pak jsme zkoušeli Milíčov a po 30 minutách bez úspěchu (bez nápovědy).
Otázka tedy zní: Dá se vůbec najít keš bez nápovědy (řekněme z těch, které jsem jmenoval. Je mi jasné, že jiné třeba jo.)? Připadá mi to skoro nemožné, pokud zvážím přesnost zhruba těch 30m. To je na dohledání poměrně rozsáhlé území. Například Plešivec-Base camp neřešitelné (kdo tam byl tak ví o čem mluvím...).

2)Celkem mi není jasné, jak někteří z vás píší, že je GPS navedla přímo na skrýš atd.. Mě se to teda zatím nestalo může to být nějak špatně nastavenou GPS?

3) Jakou startegii tedy zvolit? Zdá se mi celkem dobré hledat nejdřív podle ružice na GPS - hrubý směr. V blízkosti bodu pak už je tato metoda celkem na nic, protože šipka skáče sem a tam a ukazované vzdálenost se mění z 10m skokem na 60 apod. Tak se na místě snažím najít přímo ty souřadnice, kde by měla být keš, ale zatím obě keše jsem našel na souřadnicích, které se lišily o několik tisícin oproti správnému místu.
Jak na to jdete vy???

Díky za všechny rady a postřehy.
Jarous.

Ahoj,
ad1,3) tak jak popisujes chovani GPS tak toto neni az tak vzacny pripad. Druzice GPS systemu obihaji ve trech rovinach kolem Zeme a jejich poloha se meni, zpresnujici druzice jsou pak na geostacionarni pozici nekde nad rovnikem (podobne jako TV Astry ...) - jsou porad v dosahu. Druzic ma byt nad obzorem minimalne 6, ale ne vsechny jsou v danem okamziku v cinnosti a pokud jsou nizko nad obzorem, tak nastava problem s presnosti. To se jeste umocnuje pokud se pohybujes v zastavenem, zalesnenem terenu, kde obloha neni uplne "cista". Tady casto pomaha jedna vec, a to je jak se jiz pise tady v tom foru, nespechat, zastavit se nejlepe nekde na miste, kde je co nejvetsi vyhled na oblohu a prijimac dat do co nejvyssi polohy. Pokud toto udelas, zjistis jednu vec, ze totiz v tomto miste se udaj o poloze meni a muze to byt o hodny kus, ale nakonec se ustali na najake hodnote! A hlavne nedelat moc rychle pohyby - pocitac v GPS zpracovava polohu zpravidla po 1 vterine. Uvedom si, ze v tomto vyjadreni souradnic - na 3 desetinna mista predstavuje jedna tisicina 1,83m! EPE je hodnota, ktera je pocitana statisticky z udaju dostupnych satelitu a casto je zavadejici, jak se tady pise, i s EPE=50m sa da najit presna poloha kese. Moje nejvetsi EPE pri nalezeni kese bylo 100m! K dohledani pouzivam kompasovou obrazovku a v pomocnem poli mam udaj o vzdalenosti. V "nulovam" bodu se kompas zblazni a vzdalenost se mota v hodnotach 0,1,2 ...
Pak je potreba udelat to co tady take bylo receno, vzit rozum do hrsti a hledat v danem miste nejakou stopu, ktera na miste ve vetsine pripadu zustane, tady si hrajes na skutecneho stopare se vsim vsudy! Ale pozor, ne vzdy sedi udavane souradnice se skutecnosti! Tady jedno upozorneni - pokud zapnes GPSku, tak ji nejakou dobu trva nez si presne nachyta satelity a zacne ukazovat spravnou polohu, idealni je ji zapnout na otevrenem prostranstvi a nechat ji az EPE klesne tak pod 12m. Pak uz dava rozumnou polohu. Pokud ji napriklad zapnes, soupnes do batohu, sednes na kolo a vyrazis do lesa, tak ji bude dost dlouho trvat nez se chytne. GPSka ma prijimaci antenu umistenou nahore, takze tak by mela byt nosena, aby poskytovala co nejpresnejsi udaje. Toto plati pro hledace i pro ukladajici. Pokud nectes logy a napovedy, tak je to vetsi dobrodruzstvi samozrejme s vetsim usilim pri hledani a obcas nejakym tim nezdarem.
ad2) - pokud je presne zmerena a ty ji zameris stejne dobre, tak do ni narazis!
Takze vytrvej, v toto smeru je stale neco noveho, clovek-kacer se porad uci, ziskava dalsi zkusenosti a slavi uspechy i zapiji nezdary!
Ahoj Dryjak . ... . .
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 26 září 2005 - 9:41

no ne ze bych tady byl nejzkusenejsi, ale aspon se vcitim :) // z toho co povidas mi to pripada na problem s GPSr, takhle mi to nikdy neblblo, a to ani pod stromy nebo v udoli... ujisti se, jestli mas na pristroji nastaveny spravny souradnicovy system tj. WGS84 ... jinak nevim, to uz by ti asi poradili majitele stejneho pristroje co mas ty ... jinak na 30m se casto jeste dohledat da (pokud teda nema byt cache treba pod kamenem, a ty nestojis v kamennem mori :) // - v podstate nejlepsi byva zamyslet se, kam bys na danem miste asi tak schoval cache ty - dost casto budes mit stejny napad jako ten, kdo ji tam opravdu schoval...


S GPS nemám téměř žádné zkušenosti. Mám půjčený asi 5let starý přístroj Magellan 315. Řekl bych, že pracuje OK, ale ta přesnost u cíle mě štve. Souřadnicový systém mám nastavený dobře. To jsem kontroloval jako první po startu GPS.
Ještě mě napadá: Co je to nastavení NMEA v menu? Můžu volit mezi 3 verzemi 1.1, 1.5 a 2.0. Doposud bylo nastaveno 2.0. Když jsem nastavil 1.5 tak se mi v jedné obrazovce pod aktuální polohou začalo objevovat hlášení: EPE 1m. To EPE kolísá mezi 1 a 10m. To znamná nějakou aproximaci polohy či přesnost měření???

Ještě k tomu schování keše. Taky jsem se snažil postupovat tak jako bych keš ukládal sám. Ale na Plešivci jsem šel podle GPS po hraně kopce (na té vyhlídce). Vedla mě přímo po hraně. Když jsem došen na místo, kde byla vzdálenost od cíle dle GPS 0m, měl jsem na levé straně zhruba 4-5m terénní skalnatý zlom a pod ním suťové pole, a napravo les až do nevidím. No a pak GPS zažertuje, když Ti ukáže, že máš jít 90m vpravo (prostě blik 90° skok šipky a údaje o vzdálenosti). Vydáš se tedy vpravo, načež šipka zase blik a ukazuje o 180° zpátky se vzdáleností 80m za Tebe (do suti). No a teď babo raď.
Po zhruba 25 minutách bloudění po okolí jsem to vzdal a vyndal jsem papír s nápovědou a začal luštit.
Kde je chyba??? Doufám, že ne v lidském faktoru :-)
J.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 26 září 2005 - 10:28

problem je, ze cache Milicov je tak schovana, ze ju ma problem najst aj skuseny geocacher. Nevahaj pokracovat v hladani inych cache a casom ziskas instinkt, ktory Ti pomoze v hladani - napr. az prilis napadne ulozene kamene na kopke, parez v lese, atd. - to vsetko indikuje, kde by cache mohla byt :) Vela stastia a zabavy pri hladani :)))
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 27 září 2005 - 11:40

Takze vytrvej, v toto smeru je stale neco noveho, clovek-kacer se porad uci, ziskava dalsi zkusenosti a slavi uspechy i zapiji nezdary


Myslím že Dryjak to vystihl úplně přesně.... po mnoha ulovených keších se mi zdá spousty skrýší snadno odhalitelných (pokud se pořádně koukáš kolem sebe, pokusíš se vžít do role autora a položíš si otázku "kam by se to dalo schovat?"). Je fakt že naše první hledání byla mnohem obtížnější, dneska každé podezřelé uskupení kamenů, nápadná dutine ve stromě, pařez s kamenem na boku či vhodně čouhající trubka ze země signalizuje již z dálky možný úkrýt... Ve spoustě případů je však hledání jinak snadné skrýše negativně ovlivněno počasím (déšť), stavem vegetace (mokré listoví nad keší), polohou družic na obloze či mudly okolo a tak se z toho stává hodinový horror. Do toho se plete ještě štěstí - proto tu samou keš někdo najde za 5 minut a někdo tam stráví hodinu. Klasickým příkladem mohou být například keše Plech hamr či Grybla... Pak jsou také keše od přírody a invence autora obtížné...
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 26 září 2005 - 10:42

Ještě mě napadá: Co je to nastavení NMEA v menu? Můžu volit mezi 3 verzemi 1.1, 1.5 a 2.0. Doposud bylo nastaveno 2.0. Když jsem nastavil 1.5 tak se mi v jedné obrazovce pod aktuální polohou začalo objevovat hlášení: EPE 1m. To EPE kolísá mezi 1 a 10m. To znamná nějakou aproximaci polohy či přesnost měření???

NMEA je prenosovy protokol pro prenos dat z GPS do pocitace - prenasi se veskere informace o druzicich a vlastni souradnice nebo jen to co pocitac vyzada. Pro vlastni praci v terenu s kompaktni GPS to nema vyznam.

Po zhruba 25 minutách bloudění po okolí jsem to vzdal a vyndal jsem papír s nápovědou a začal luštit.
Kde je chyba??? Doufám, že ne v lidském faktoru :-)

Z toho hledani si nic nedelej, ja jsem uz hledal svoji cache asi hodinu a druhou asi 15 minut a to jsem vedel naprosto presne, kam jsem ji dal. V obou pripadech mi ji nekdo presunul, tak jsem si alespon zahledal. Jinak to chce zkusenost a tu casem ziskas, spis nez hledat, to chce se nekam posadit a koukat chvili po okoli a premyslet kde asi muze byt. Presnost zamereni 6m je naprosto bezna a je dana momentalnim rozlozenim druzic a momentalnim stavem atmosfery.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 26 září 2005 - 11:03

S GPS nemám téměř žádné zkušenosti. Mám půjčený asi 5let starý přístroj Magellan 315.


Cau, taky mam 315ku. NMEA je prenosovy protokol (format vystupnich dat na tom portu vzadu), pokud nemas GPSku pripojenou k nejakemu lepsimu zobrazovacimu zarizeni (notebook, PDA,...) tak ji vypni, trochu usetris baterie. Na presnost zamereni polohy kazdopadne nema vliv. Presnost dost zalezi na kvalite signalu z druzic. Nekdy me to honi 10m mimo, nekdy je to naprosto presne. To je ale i u jinych prijimacu. Jedinny problem, na ktery jsem zatim narazil (a ty pravdepodobne take) je, ze pri chuzi je moje GPSka bezne tak 30m za mnou. Jednou to bylo az 90! (u Cervene lhoty). Poloha se ale vzdy po chvili srovna. Vetsinou prijdu na misto podle obrazovky s mapkou a v 10m necham minutu prumerovat a prepnu na sipku. Nejlepsi je asi sledovat ubyvajici vzdalenost a hlavne koukat okolo sebe vic nez na displej :-)))) EPE kterou ti to ukazuje pod aktualnimi souradnicemi to pocita z polohy druzic a sily signalu. (nejsou zapocteny treba ionosfericke poruchy). Nad problemy s hledanim nezoufej, chce to trpelivost. Uz jsme takhle jednou v peti lidech procesavali kamenity svah a hledali modry kyblik (Roztoky) a nakonec se spokojili s DNF.
Michal
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 26 září 2005 - 13:03

problem je, ze cache Milicov je tak schovana, ze ju ma problem najst aj skuseny geocacher. Nevahaj pokracovat v hladani inych cache a casom ziskas instinkt, ktory Ti pomoze v hladani - napr. az prilis napadne ulozene kamene na kopke, parez v lese, atd. - to vsetko indikuje, kde by cache mohla byt :) Vela stastia a zabavy pri hladani :)))


OK.
Zrovna MILICOV mám u nosu, protože bydlím tak 2km od ní, takže ji budu zkoušet vícekrát.
Měl bych tedy včerejší neúspěšný pokus nalogovat jako DNF nebo to nechat bez logu, abych zbytečně nealarmoval majitele jenom proto, že jsem neschopnej to najít?
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 26 září 2005 - 13:34

OK.Zrovna MILICOV mám u nosu, protože bydlím tak 2km od ní, takže ji budu zkoušet vícekrát. Měl bych tedy včerejší neúspěšný pokus nalogovat jako DNF nebo to nechat bez logu, abych zbytečně nealarmoval majitele jenom proto, že jsem neschopnej to najít?

Pokud jsi opravdu hledal, tak bys mel zalogovat jako DNF. Majitel se vetsinou po jednom DNF nealarmuje, jen zpozorni a pokud je tech DNF vic, tak kona. Jinak neni problem jit na cache i 4x a to muze byt snadna cache, kterou vsichni najdou hned (taky otazka k cemu se kdo prizna), jen ja nebo ty ji nemuzes najit. Je to vetsinou o stesti.
Pokud nehledas, treba v cilove oblasti jsou utaboreni geomudlove a nehodlaji se hnout, tak napisej jen poznamku, zes tam byl a nehledal z toho a toho duvodu.
Jinak to DNF je dobre psat, jelikoz cache muze byt ztracena a pak i tvuj log muze prispet k rychlejsi obnove.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka