Lab Cache v Geogetu
geoget groundspeak event
Nebudu tu komentovat samotné Lab Cache. Nebudu tu komentovat, co se líbilo, nelíbilo, povedlo, nepovedlo, ani jak to na mne celé působilo. Zkusím se podívat na praktickou stránku věci - na statistiky!
Lab Cache se totiž započítaly do celkového počtu ulovených keší, a tak je vcelku logické, že by se měly objevit i ve statistice. Ale neobjevily! Proto je mnoho lidí zkouší dostat (nejen) do Geogetu, aby měli v souladu nálezy na webu a u sebe v databázi.
První, co asi všichni vyzkoušeli, bylo načíst vlastní nálezy přes Geocaching Live. Ale to nepomůže. Ani naimportování MyFinds PQ nepomůže. Proč? Protože Lab Cache nemá žádné logy!
Ale i kdyby je měla, tak by to nepomohlo, protože Lab Cache nemá ani žádný GC kód. Ouha, Lab Cache existují na samostatném webu, mimo všechny ostatní kešky. Škoda, že nemají alespoň symbolický záznam mezi normálními kešemi, s přiděleným GC kódem, a klidně i zamknutým logováním. Ničemu by to nevadilo, a všem generátorům statistik by to pomohlo.
Naštěstí bylo možné si stáhnout GPX. Má to dvě "ale". Možnost stáhnutí GPX zmizela s vypršením časové lhůty na nalezení keší. A pokud se vám podařilo to GPX stáhnout, je lepší jej rovnou zahodit. Je udělané špatně, a v praxi nepoužitelné. Pokusím se vysvětlit proč:
Špatná diakritika
V hlavičkách GPX je diakritika pomršená, v názvech keší a v listingu chybí úplně. A tak najednou koukáte na "Mil Jeku", a obtížně vás napadne, že se jedná o "Milý Ježíšku". A co teprve, když tam pořád vídáte "Geoskopky", což mi, jakožto člověku zvyklému číst běžně bez diakritiky, evokuje něco zcela jiného... a přiznejme si, nevánočního!
Špatný GPX formát
Samotné GPX je verze 1.1. U této verze GPX by měl být tag groundspeak:cache uvnitř tagu extension. Tady je ale na jiném místě, jako by se jednalo o GPX 1.0.
Ani samotné rozšíření formátu GPX od Groundspeaku není zcela v pořádku. Zatímco u normálních PQ GPX se používá rozšíření verze 1.0 nebo 1.0.1, tady je použito rozšíření verze 1.1. Tato verze se jinak nikde nepoužívá, a nevidím důvod, proč by se muselo použít zrovna zde. Obsah je totiž na úrovni verze 1.0.1 a nic nového z verze 1.1 použito není. Například takový nový tag groundspeak:lastUpdated tam je, ale nic neobsahuje. Může to jen některé programy zmást.
Další zmatení může nastat z toho, že v GPX jsou tagy ve špatném pořadí. Protože u GPX na pořadí záleží, mohou existovat programy, které takové GPX odmítnou otevřít.
Nepraktický obsah
Je nepraktické, že body mají zvlášní ID. GC kódy GC-0, GC-1, atd. naznačují, že až bude nějaká další Lab Cache, nikdo si nebude lámat hlavu s tím, aby se náhodou taky nejmenovaly třeba GC-1. V databázi by se ale taková duplicita kódů stala osudnou!
Body také nemají nastavené žádné datum založení, nemají nastaveny ani základní vlastnosti jako obtížnost, terén, ani velikost kontejneru. Chápu, že nechtěli tyto vlastnosti použít, ale prázdné hodnoty mohou zmást nejeden generátor statistik.
Je i škoda, že nenastavili stát a kraj. To asi nejvíce vadí právě Geogetu, který podle nastaveného státu vybírá sadu polygonů pro územní třídění.
A co s tím uděláme? Opravíme to!
Proto jsem zkusil ručně vyrobit vhodnější GPX, které si odtud může kdokoliv stáhnout:
Geoskorapky_2013.gpx (15,92K)
Počet stažení: 682
GPX jsem uložil ve formátu, který je pro keše běžný. Opravil jsem názvy i listingy tak, aby měly správně diakritiku. Použil jsem jiné GC kódy, vzniklé rozšířením GC kódu megaeventu Geoskořápky, v jehož rámci se Lab Cache provozovaly. Nastavil jsem datum, ba i jiné formální údaje o kešce tak, aby to dělalo co nejméně problémů.
Autora Lab Cache jsem nastavil jako ČAGeo. Doufám, že se tím skuteční jednotliví autoři neurazili.
Pozor, současná verze Geogetu nezná druh Lab Cache! Proto se nedivte, když je po importu uvidíte jako Unknown Cache. Zatím to nevadí, klidně si označte ručně nálezy. Až vyjde nová verze Geogetu, která bude Lab Cache podporovat, stačí to GPX naimportovat znova, a druh keše se tím opraví. Dříve nastavené nálezy pochopitelně zůstanou. Pokud nechcete čekat, můžete si ty kešky v Geogetu ručně opravit a přepsat jim druh z "Unknown Cache" na "Lab Cache". GGstat si s tím dokáže poradit, jen v samotném Geogetu se zatím neukáže správná ikonka.
Doufám, že Vám Lab Cache udělaly radost, i když trochu nabouraly tradiční průběh předvánočního eventu. Snad vám moje GPX usnadní zanesení Lab Cache do vašeho Geogetu. Hezké vánoce všem!
Pokud se Vám tento blog líbil, přidělte mu hvězdičky nad nadpisem. Děkuji!
Díky!