Přejít na obsah


Fotka

Český web o Wherigo


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#21 Hroch team

Hroch team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 12:26

Nechystáte nějaký turorial jak na EARWIGO ?
  • 0
hardware: LG Optimus Black, LG Optimus One, Vodafone 845
software: locus + geocaching addon, c.geo open source, Geocaching - official GS app, Whereyougo
geovozidlo: Peugeot 206 2.0 HDi

#22 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 13:56

Chápu, že "ideální" postup jak udělat zábavné wherigo neexistuje, ale myslím, že by bylo dobré shromažďovat postřehy od hráčů, co se jim na WIG líbí a nelíbí a dát tak možnost autorům vyvarovat se zbytečných chyb. Sice dohraných WIG moc na kontě nemám (ono jich taky zatím moc není), ale stejně jsem vypozoroval následující:

1. - vytváření dějové WIG začít propracovaným "příběhem", který má určitou kostru (začátek - prostředek - konec) a smysluplné dialogy. Kde je místo pro fantazii, ale autor se vyvaruje příběhových skoků a náhlých rozuzlení, ze kterých je patrné, že už ho to prostě nebavilo nebo potřeboval hráče nahnat k finálovce.

2. - příliš malá svázanost s prostředím!
V naprosté většině zón (ne-li v každé), kde je popsaná nějaká budova, předmět, osoba, by v reálném světě mělo být něco, co bude popsané připomínat...budova (krmelec, altánek, skála ...), osoba (lampa, strom, figurýny ve výkladní skříni, socha...)

3. - i když výrazné budovy nebo "předměty" ve WIG nejsou přímo zóny, hra by je mohla fantazijně popsat: "budete procházet kolem katedrály" (silo) atd.

4. - často naopak WIG bohužel nutí hráče představovit si něco na místě, kde není naprosto NIC, co by popis děje nebo místa připomínalo.

5. - manipulace s předměty: pokud už autor dává do hry nějaké předměty, ať mají ve hře nějaké využití. Ať to nejsou pokud možno běžné předměty, ale o jejich užití musí hráč aspoň trochu přemýšlet (ve které zóně co zkusí), ale nesmí to vypadat jako ve starých adventurách (zkoušení všeho na všechno) ... příklad, jak by to nemělo vypadat je podle mě třeba použití tuším předposledního předmětu v pražských vodnících (na mostě - nechci prozrazovat)

6. - nevytvářet rozvětvený děj, alespoň ne takový, který hráč nemůže během jedné hry, byť v různém pořadí odehrát (výlet kačera Broučka..). Je to naprosto zbytečné, zkracuje to hru, hráči vadí, že neví, jak by vypadala jiná dějová linie, ale při tom to není tak zajímavé, aby si hráč řekl, že si zahraje ještě jednou jinak.

7. - není podle mě zas tak nutné mít na každé ze stages jiný typ úkolu (originalita vs. hratelnost), řešení úkolu se klidně může technicky opakovat, záleží spíš na příběhu a na logice rozhovorů s postavami...

8. - pokud WIG vede kolem nějakých keší a i v listingu se třeba doporučuje jejich odlov, upozornění na možnost odlovení blízkých kešek by se mohla zabudovat přímo do hry, jedno upozornění ve wig by bylo méně otravné, než několikrát vypínat kártridž, abych se podíval, jestli v okolí něco není...

9. - "naučné multi" WIG, navíc bez nějakého jednotícího prvku, jsou nudné (Petřínská)

10. - co se mi líbí je určitý jednotný grafický styl (Fanda199)

11. - líbí se mi možnost několika otevřených zón (Pes Baskervilský), ale chyběla mi tam větší "puzzlovitost" příběhu a předmětů

12. - líbí se mi možnost zvukového upozornění na zóny (v Oregonu alespoň pípání) ... a vypnout se to dá vždycky

13. - líbí se mi možnost, v jedné hře klidně vícekrát, najít si sám (podle jasného logického popisu) další postupovou skrytou zónu ... znovu - svázanost s prostředím
  • 0

#23 evass

evass

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 96 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 17:31

K tomu se musím vyjádřit :). Stejně jako neexistuje ideální multinka - pro někoho krátká, pro jiného dlouhá a náročná, jednou bez výpočtů, jednou s matematickými operacemi, jednou ve městě po památkách, jednou v přírodě... tak není ani ideální WIG. Je to stále jen multinka a dokud bude WIG keší málo, stále budou snahy je porovnávat - zbytečně. Každá je jiná, pražské WIG jsou třeba úplně jiné než mimopražské a moravské jsou zas také jiné. Jediná pomoc: tvořte další a další a my si je budeme bez kritiky hrát a jen se bavit. Až HuntBehind vytvoří ideální WIG, bude zas jen ideální pro něj, pro někoho dalšího ano a pro někoho už ne. Tak to prostě chodí. K našim WIG - jednou jednoduchá, potom složitější a pak zas krátká. Každý si vybere, mne ty dlouhé už potom ani nebaví, chodit někde 2 hodiny s očima upřenými na displej.... Tvořte, tvořte, ať si můžeme hrát! :):):):)
  • 0

#24 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 18:41

evass napsal/a:
K tomu se musím vyjádřit :)


Nemusíš, respektive můžeš, ale nejlépe tvořením ještě lepších WIG B)

...počítal jsem se vším možným, ale že první bude reakce "potrefené" autorky, s tím teda ne - i když to bylo vlastně nasnadě. On je ten WIG rybníček bohužel dost malý a konkurence skoro žádná ...

Už v úvodu přece píšu, že ideální postup na dělání WIG neexistuje. Tak ještě jednou: podle mě ideální postup na WIG neexistuje ... To co jsem popsal, jsou jen moje postřehy z několika odehraných a několika nedohraných WIG. Nedělám si patent na univerzální platnost svých tvrzení, jen to předhazuju jako své postřehy. Pokud by se někde hromadily názory hráčů a ukázalo by se, že stejné věci vadí víc lidem, asi by na tom už něco bylo, že? A o to mi šlo. Proč vlastně tvořit nějaké zóny, postavy a "příběh", je podle mě mnohem důležitější "dovednost", než s prstem v nose vědět, jak takové věci dělat po technické stránce. Dobrý román těžko napíše někdo jen proto, že se umí podepsat. Zrovna tak, jako neexistuje např. "ideální" fotografie, protože každému se přece líbí něco jiného :D, ale fotografování, tak aby se na výsledek dalo aspoň trochu koukat, má určitá pravidla (zlatý řez, nefotit proti slunci, orámování atd.), která je velmi radno dodržovat, nejdřív se naučit, co se divákům v 90% líbí a tato pravidla vědomě porušovat jen velmi zřídka a s rozvahou.

Že je každá WIG jiná? Každá WIG může být jiná, pokud bude co nejvíce svázaná s reálným prostředím, které ji dělá jinou. Jinak je to jen tupé chození za šipkou v dost omezeném prostředí playeru (jak technicky, tak graficky) ve stylu "play anywhere".

Zkrátka a dobře: za body 1-5 si stojím a myslím, že by s nimi souhlasilo 99% kačerů, co kdy nějakou WIG hráli. body 6-13 jsou mé osobní preference a uznávám, že každý to může mít jinak. Ano, osobně nemám založenou ještě ani jednu keš, a v nejbližší době nemám čas ani nápad na nějakou WIG, přesto si myslím, že mám právo na konstruktivní kritiku, která jak jsem myslel, by měla pomoci ke zvýšení úrovně příběhů a provedení her. Uvědomte si, že kešky a WIG neděláte pro sebe, ale pro ostatní ... a podle toho byste měli na kritiku reagovat...

Takže než se do mě pustí zbytek těch několika málo tvůrců WIG, chci vám říct, že proti vám osobně nic nemám a i když, jak je vidět, to tak asi nevypadá, vážím si času a úsilí stráveného nad vytvářením wherigovek, které mi připravily několik hodin zábavy na čerstvém vzduchu....díky B)
  • 0

#25 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 18:45

Abych pravdu řek, tak zatím největší dobrodružství při hraní WIG, je to, kdy se to kousne. Nějaké WIGa už mám a můžu říci, že krom Plumlova se to kouslo vždy, nejhorší to je u keše mi nejblíže tady Kosíř, už jsem to vzdal. :(. Už nevím kdo mi to říkal, že ten program není psaný pro statickou navigaci a člověk musí pořád pobíhat, pravda je, že v zámeckém parku na Kosíři moje pobíhání, připomínalo pobíhání Velikonočních opilců za děvčaty.:D
  • 0
Kolo jede

#26 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 19:30

tak já to okomentuju taky, ačkoliv mám zatím na kontě jen jednu cartridge a to ještě není ani publikovaná ;e)

HuntBehind napsal/a:
1. - vytváření dějové WIG začít propracovaným "příběhem", který má určitou kostru (začátek - prostředek - konec) a smysluplné dialogy. Kde je místo pro fantazii, ale autor se vyvaruje příběhových skoků a náhlých rozuzlení, ze kterých je patrné, že už ho to prostě nebavilo nebo potřeboval hráče nahnat k finálovce.

tohle mi přijde jako dost zbytečná poznámka. zaprvé se vztahuje jen na příběhovky, a ne každá wig cache je příběhovka - a za druhé by snad mělo být samozřejmostí! když už dělám příběhovku, tak bych asi měl mít nějaký smysluplný příběh, na který to nasadit.
když už, přeformuloval bych to takhle: když děláte příběhovku, začněte osnovou. jako ve škole při slohu. na té už pak je chytrému jasné, kde může být problém; a hloupému to stejně nepomůže.
viz též http://wherigodev.bl...this-point.html

2. - příliš malá svázanost s prostředím!
V naprosté většině zón (ne-li v každé), kde je popsaná nějaká budova, předmět, osoba, by v reálném světě mělo být něco, co bude popsané připomínat...budova (krmelec, altánek, skála ...), osoba (lampa, strom, figurýny ve výkladní skříni, socha...)

3. - i když výrazné budovy nebo "předměty" ve WIG nejsou přímo zóny, hra by je mohla fantazijně popsat: "budete procházet kolem katedrály" (silo) atd.

4. - často naopak WIG bohužel nutí hráče představovit si něco na místě, kde není naprosto NIC, co by popis děje nebo místa připomínalo.

víceméně souhlas, akorát nevidím, proč je to rozloženo do čtyř bodů ;e)

5. - manipulace s předměty: pokud už autor dává do hry nějaké předměty, ať mají ve hře nějaké využití. Ať to nejsou pokud možno běžné předměty, ale o jejich užití musí hráč aspoň trochu přemýšlet (ve které zóně co zkusí), ale nesmí to vypadat jako ve starých adventurách (zkoušení všeho na všechno) ... příklad, jak by to nemělo vypadat je podle mě třeba použití tuším předposledního předmětu v pražských vodnících (na mostě - nechci prozrazovat)

tady musím ostře nesouhlasit. na jednu stranu je pravda, že ve většině cartridgí, které jsem viděl, je použití předmětů naprosto triviální a klidně by tam mohly být jenom zmíněny v dialogu. na druhou stranu, i takhle to dodává pocit interaktivity.
třeba u těch vodníků, tam to sice moc smyslu nedává, ale je to jeden předmět na jednu (jednoduchou) cartridge, je to herní úkol, a podle mě jeho triviálnost vůbec ničemu nevadí, rozhodně by to nebylo něco, co by mi zkazilo dojem z cartridge.
nebo typický příběhový motiv "dones něco někam". nad tím se nemusí přemýšlet, a nevím, čemu by to vadilo.
jo pokud si někdo chce udělat náročnou příběhovku nebo puzzlovku, tak tam podobné věci plácat nebude, ale rozhodně bych to nedával jako obecné pravidlo.

6. - nevytvářet rozvětvený děj, alespoň ne takový, který hráč nemůže během jedné hry, byť v různém pořadí odehrát (výlet kačera Broučka..). Je to naprosto zbytečné, zkracuje to hru, hráči vadí, že neví, jak by vypadala jiná dějová linie, ale při tom to není tak zajímavé, aby si hráč řekl, že si zahraje ještě jednou jinak.

broučky jsem zatím nehrál, takže nevím, co konkrétně. ale:
při tom to není tak zajímavé, aby si hráč řekl, že si zahraje ještě jednou jinak - je hodně subjektivní a hodně to záleží na zajímavosti dané cartridge. to nejde zobecňovat v žádném případě.
jinak mně osobně taky vždycky vadí, že se nedozvím, jak by vypadala jiná dějová linie ;e) ale popularita počítačových her s různými konci myslím celkem jasně ukazuje, že to není ten nejrozšířenější názor. a myšlenka více různých cest k cíli je určitě pěkná a pro wherigo velmi vhodná.

7. - není podle mě zas tak nutné mít na každé ze stages jiný typ úkolu (originalita vs. hratelnost), řešení úkolu se klidně může technicky opakovat, záleží spíš na příběhu a na logice rozhovorů s postavami...

no ... jasněže. na druhou stranu, zase mi tenhle postřeh připadne zbytečnej. pokud se držíme bodu 1 a napíšem si osnovu, tak nám z toho logika vyplyne sama. a alespoň nějaké obměny úkolů jsou potřeba. pokud budu posedmé používat jeden předmět na jiný, už mi to dávno nebude připadat zajímavé

8. - pokud WIG vede kolem nějakých keší a i v listingu se třeba doporučuje jejich odlov, upozornění na možnost odlovení blízkých kešek by se mohla zabudovat přímo do hry, jedno upozornění ve wig by bylo méně otravné, než několikrát vypínat kártridž, abych se podíval, jestli v okolí něco není...

said it before, will say it again: největším problémem Wheriga je, že ho hrají pouze geocacheři.
drazí kačeři (teď konkrétně HuntBehinde, ale i ostatní), uvědomte si, že výjmečně ale přece se stává, že hraje někdo, komu netrhá srdce, že přijde o bodík. nebo možná má kešky v okolí už odlovené. v příběhovce nebo v nějaké závodní cartridgi by případná upozornění na keše v okolí byla jedině rušivá.
a navíc nikdo tě nenutí, abys vypínal hru. vždycky se tam můžeš vrátit se zapnutým handym nebo tak.
za sebe hlasuji proti tomuto návrhu všema deseti.

9. - "naučné multi" WIG, navíc bez nějakého jednotícího prvku, jsou nudné (Petřínská)

rozhodně, ale stejně tak to platí pro "naučné multi" ne-wig. poznatek celkem irelevantní.
a na druhou stranu, pak může být tourguide WIG, kde nebudeš mít předepsanou cestu, pouze definované zóny a popisy zajímavých míst v okolí...

12. - líbí se mi možnost zvukového upozornění na zóny (v Oregonu alespoň pípání) ... a vypnout se to dá vždycky

k tomu bych dodal, že to je hodně užitečné hlavně pokud je předem jasné, kde je cíl, a tedy jde se k němu "naslepo" bez neustálého koukání na šipku. případně když cíl je skrytá zóna, ke které šipka nevede.
zlepšuje to usabilitu.
  • 0
<reklama>OpenWIG - Wherigo player pro mobilní telefony</reklama>
"ty vaše kešky" jsou mi celkem ukradené :ep

#27 evass

evass

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 96 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 19:50

Já to nemyslela zle. Ale je to skutečně tím, že více se o WIG mluví než se tvoří. On si stejně každý nakonec udělá co chce on sám. To tvé shrnutí bych viděla jako tvé osobní poznatky a zkušenosti, použitelné pro další osobní tvorbu. Ale nevím, zda je to podnětné i pro ostatní, záleží na logice myšlení ;). Toto je můj poslední příspěvek k tématu :)
  • 0

#28 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 20:15

konečně diskuze ;)

add 1. - prostě jsi to co já nazval dějovou WIG, ty nazval příběhovkou ... ;) ... každopádně pro takové typy WIG, je pro mě smysluplnost a pochopitelnost toho, co se právě děje, s kým mluvím, proč s ním mluvím, kde se tam najednou vzal, atd. na prvním místě

add 2-4 - protože každý bod je trošku něco jiného a nechtěl jsem, aby to zaniklo ;) konkrétně u bodu 2 si myslím, že opravdu není na škodu, aby byla zmínka i o reálných objektech, které nejsou přímo součástí hry, ale můžou dokreslovat atmosféru (třeba v Broučkovi - procházím kolem Vítkovského památníku a ve hře, alespoň ve variantě kterou jsem hrál, o tom není ani zmínka [např. ..projdi kolem katedrály ...nebo co já vím...], pak člověk zastaví uprostřed široké, dlouhé a prázdné silnice a má si představit, že je v domě ;) , atd.)

add 5. Asi jsem se špatně vyjádřil, klidně ať mám u sebe i předměty denní potřeby ... peníze, jídlo, pití ... ale ať s nimi tedy aspoň něco dělám, ať víckrát platím (nebo zkusím někoho podplatit), ať mám lahev kterou musím někde znovu doplnit, protže jsem obsah zbytečně použil někde jinde atd..
Triviální úkoly s předměty mi víceméně také nevadí, pokud dávají smysl, ale proč by nemohlo přibývat těch netriviálních?

add 6. "Zahraj si" a uvidíš ... hra samotná mě nenadchla, finálka ano ... je to důvod k tomu, abych ke stejnému finále šel znova třeba půl hodiny velmi podobně fádní cestou ten samý den nebo se tam nedejbože škrabal někdy jindy? Není...kvůli stejnému finále bych jinou trasu absolvoval tak maximálně u Šárky. Díky bohu, že jí nemá. Takhle na ní s klidem někoho vezmu, vím jaká je trasa a vím, že to nebude zklamání.

add 7. tím zase reaguju na Sutecha, který má údajně každou stage co nejrozmanitější ... nepochybuju o tom, že on ví, proč to dělá, ale tohle brát jako pravidlo by mohlo naopak vést k efektu kočkopsa. Mě se třeba líbil systém rozhovorů na psu baskervilském (jejichž systém se pochopitelně opakuje), škoda že jich nebylo víc, a že se z toho nedalo pořádně něco odvodit a přemýšlet...

add 8. upřesnil jsem, že od bodu 6 je to už čistě subjektivní. Prostě by se mi to líbilo tam, kde se na keše v okolí upozorňuje přímo v listingu WIG ... a určitě by nebyl nejmenší problém zabudovat nalezení více pokladů po cestě do příběhu... (pojmenovat to jako ...ehm, "nalezení pokladu", "odpočinek", "spánek" ) ... když jsem na WIG, tak pochopitelně nepůjdu zároveň na multi, ale kdyby se tradička co je přímo po cestě věnovala např. studánce, kapli, kostelu, hradu, výhledu ... tohle by narušilo příběh?
  • 0

#29 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 20:24

evass napsal/a:
Já to nemyslela zle. Ale je to skutečně tím, že více se o WIG mluví než se tvoří. On si stejně každý nakonec udělá co chce on sám. To tvé shrnutí bych viděla jako tvé osobní poznatky a zkušenosti, použitelné pro další osobní tvorbu. Ale nevím, zda je to podnětné i pro ostatní, záleží na logice myšlení ;). Toto je můj poslední příspěvek k tématu :)


Mé poznatky mi nepochybně poslouží ... teda pokud nějakou WIG někdy spáchám ... :D Pokud nevidíš ani jeden z mých bodů jako podnětný, moc to nechápu a přijde mi to jako škoda, ale co nadělám ... to, že má každý vlastní hlavu je u dospělých lidí celkem běžné, ale nemusí to být vždy ku prospěchu ... tak třeba to prospěje jinému tvůrci a hlavně pak "hráčům"...
  • 0

#30 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 20:24

mne se zda, ze si hunte trochu odporujes bodem 8 a 2,3 ;) chces svazanost, interaktivitu, aby te to vtahlo do deje..., takze se plizis temnym hvozdem plnym lapku pod hradem ladstejnem, abys dorucil zpravu o chystanem prepadeni hradu kdyz vtom ... piip piip - hele voe, tamhle za nosem mas pixlu, tak si dojdi pro bod a zase budeme pokracovat ;):D ...and take it easy :P
  • 0

#31 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 20:55

ad 1 - o termínu se nehádám, to si rozumíme ;e) moje připomínka je ta, že se to týká pouze toho specifického typu cartridgí, a že u tohoto typu to tak nějak "dá rozum". ale asi má smysl to vypíchnout, že příběhovka by měla mít smysluplný příběh a jinak je na nic ;e) ad 5 - takže spíš než kritika existujících cartridgí je to tip pro nové cartridge? když to zformuluješ takhle, tak taky souhlasím. spíš mi vadilo to vyznění ve smyslu, když to přeženu, "zásadním problémem cartridgí jsou blbé předměty". což bych řekl že není pravda ad 8 - zase, když to takhle obrátíš, tak ti to taky klidně odkývu. určitě by se dala použít "cizí" keš jako zajímavý prvek v příběhu. ale hlavně ať se nestane to, co naznačil dain&olik ;e) další komentáře si nechám teprve až odehraju ty broučky.
  • 0
<reklama>OpenWIG - Wherigo player pro mobilní telefony</reklama>
"ty vaše kešky" jsou mi celkem ukradené :ep

#32 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2009 - 23:38

werg napsal/a:
Ach jo - proc si kazdy mysli, ze musi pridat do sveho hodnoceni i "konstruktivni kritiku"? WIGs je zatim tak malo, ze velmi ocenuju kazdeho autora, ktery nejakou udela. A zrovna Vodniky i Broucka uz jsem hral - a obe byly super... Doufam, ze jich bude casem vic. Je jasne, ze kdyz jich je tak malo a zacina se to teprve s nimi rozvijet, ze nebudou uplne dokonale. Ale kdyz se tady bude sit do autoru ohledne "nedokonalosti" soucasnych WIGs, tak se autori na to vybodnou a nebudou delat dalsi. A kritici nebudou mit konecne co kritizovat (a mozna sami neco vytvori) - ale horsi bude, ze my ostatni nebudeme mit co hrat.
Co kdyby kazdy "kritik" NAPRED naprogramoval svoji WIG a terpve POTOM nam vysvetlil, v cem je ta JEHO lepsi a ty ostatni horsi???


Nemyslí si to zjevně každý. B) Že je kritika bez osobních útoků (nejen v lozích) v pořádku si myslím já a proto jsem to sem napsal. Píšu to sem taky proto, že jak by napsal H+, jsem "rozumprd", který se snaží něco změnit. WIG je málo a já také oceňuju snahu každého autora (snaha nerovná se výsledek), což už jsem napsal dříve, ale že byly zmiňované WIG "super" se zdá tobě, mě to připadá jinak. Holt jsem asi náročnější. No a? Taky jsi šťastný z každé blbosti v TV, protože ji pro tebe prostě někdo natočil? Nejsi? No tak běž a natoč si něco sám, že jo? :D stejná ne/logika ... napiš si knihu, sestroj si auto...kritika nesmí být, kritizovat je špatné...jsme šťastní a sluníčkoví lidé :D ... takhle nějak to je podle tebe v pořádku?

Můžu se zeptat, co jsi pro zdejší komunitu (včetně založení nějaké keše) udělal ty? Jo aha, ty vlastně nekritizuješ...(ani ty co kritizují :D) Tak to potom ano...

Je zajímavé, že někdo, kdo se WIG narozdíl od tebe doopravdy zabývá, je schopný se k mým předneseným postřehům postavit čelem a rovněž kriticky argumentovat...no nic, přeju příjemňoučkou hvězdičkovou noc :P

Doporučená četba před spaním
  • 0

#33 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 24 červenec 2009 - 0:34

werg napsal/a:
Aha - pozor - zkritizoval jsem kritika - a slapl mu na kuri oko. Ted presne vidim, proc uz mnoho zkusenych cacheru tohle forum opustilo. Zastal jsem se nekoho a vyslouzil si proud osobni nenavisti.
No nic - na tohle vlakno uz se nehodlam divat, tak si huntiku pekne prskej svoje jedovate sliny dal. Jenom pro vyjasneni - nevim, jak si dovolujes me napadat, kdyz vubec nevis, jestli se zabyvam programovanim WIG nebo ne? Jak si dovolujes utocit na to co delam nebo nedelam s nebo pro ostatni cachery, kdyz o tom vis houby? Proste si musis hojit komplexy za kazdou cenu, ze? - takze na moji osobe si to nezkousej a svoje zdrobneliny typu prijemnouckych slunicek a hvezdicek si nechej take pro nekoho jineho.


Žes mi šlápl na kuří oko? Naopak. Velmi jsi mi zvedl náladu. No vážně.
Někoho ses zastal a vysloužil si proud osobní nenávisti? :D:D:D Víš, zaprvé jsem se do nikoho osobně nenavážel a můj záměr, jak jsem několikrát uvedl, byl zcela jiný, takže ses neměl koho a proč zastávat. To jsi také neudělal, pouze jsi napsal, že se ti zmiňované WIG, na kterých jsem cosi konkrétního demonstroval, zdály "super". Tomu prskání jedovatých slin se říká příměr a ironie. A z ničeho tě neobviňuju a nenapadám, pouze jsem ti položil otázku. Proč? Víš, to je zase dedukce. Napsal jsi: A kritici nebudou mit konecne co kritizovat (a mozna sami neco vytvori) - ale horsi bude, ze my ostatni nebudeme mit co hrat. ... pro mě z téhle věty vyplývá, že my ostatní (včetně tebe) nebudemem mít co hrát, protože a) ty jsi jediný, kdo něco pokoutně programuje a svojí hru nebudeš hrát přece sám b ) prostě jen nebudeš mít co hrát ;)
... do té doby než ses tu objevil coby samozvaný ochránce (čí?) to byla vcelku věcná debata, která mohla prospět případným tvůrcům WIG. Takhle jsme se dostali pouze k tomu, že kritizovat je (podle werga) špatné :D ... no nic, už tě nebudu urážet a snášet na tvou nebohou hlavu podlé a nepřátelské spletence zákeřných souvětí a odcházím se chechtat do postele ... muck ;)
  • 0

#34 me2d09

me2d09

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 174 příspěvků(y)

Publikováno 24 červenec 2009 - 10:31

Pročetl jsem si nově vzniklou zčásti diskusi. Díky HuntBehindovi za všechny připomínky. Určitě pro mě byli podnětné, i když s nějakými nesouhlasím. Tak trochu nestrukturovaně moje reakce: Příběhovka/Dějovka by pochopitelně měly mít příběh, WIG ale rozhodně ne (jak píše Matejcik). Naopak se mi tu ty pravé bez příběhovky/bezdějovky chybí. Hledání min taky nemá žádnej příběh a hraju ho furt dokola. WIG je prostě herní platforma a mě hry baví. Třeba Zlaté nugety jsou dle mého názoru jedna z nejlepších cartridge. bod 7 - souhlas, když se to dobře napíše, může být zábavná dějovky ve který se něco někam přenáší atd. bod 8 - keše na cestě, podlě mě dobrej nápad (na začátku se to může hráče zeptat, jestli ho to má otravovat krabičkama nebo ne). bod 12 - pípání je dobrej nápad ! bod 6 - a co to třeba vyřešit tim, že cartridge má dvě finálovky. Za bodík už to podruhý hrát stojí.
  • 0

#35 ZCh

ZCh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 111 příspěvků(y)

Publikováno 24 červenec 2009 - 17:53

Kua, chlapi, nehádejte se ! Při čtení diskuse HuntBehinda a werga jsem si vzpomněl na léta VŠ studia - konkrétně na doc. Honzíka, který nás učil programování. Připomnělo mi to jeho dělení lidí z hlediska ovládání programovacího jazyka. Prý je to podobné jako s normálním lidským jazykem. Podle toho dělil lidi na tyto 3 skupiny: 1. Spisovatelé (píší málo, ale krásně) 2. Učitelé (nepíší vůbec, ale vědí jak na to - tam doc. Honzík řadil sám sebe) 3. Trhovci (pro ně je jazyk prostředkem k praktické domluvě, a mnohdy je to i na úkor jazyka samotného) Podobné to bude i s WIG - někteří budou zdatnější v praktické tvorbě, jiní třeba budou mít nápady na skvělé cartridge aniž sami budou schopni něco vytvořit... Takže vítám snahy všech (Wherigo/věro)-zvěstů. ZCh
  • 0

#36 ZCh

ZCh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 111 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2009 - 19:42

Ode dneška najdete web "Wherigo po česku" na doméně kam logicky patří - tedy www.wherigo.cz
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama