Přejít na obsah


Fotka

Jizerské pomníčky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#21 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2009 - 8:17

Ta keška se mi zdá, že je hodně nešťastně postavená, tyhle zbytečně dopočítávané stage (a proč nejsou uvedeny jak by mělo správně být i mezi waypoints včetně final?). Dala by se udělat jako příjemná mystery s možností dohledat základní čísla v klidu doma za každého počasí a pak v terénu už dopočítat jen poslední hodnotu pro finale.... Ale k tématu.. myslím, že si Míra nikdy nepřivlastňoval zásluhy za objevení pomníčků. Pokud vím, cesta k tématu byla zcela jiná a samozřejmě jako badatel muzea vycházel z prvního rozumného podkladu, a to Matouschka. Co je ale jedinečná zásluha Míry a pár dalších je to, že k těm značkám v mapě doplnili příběh. Bez toho by to prostě nebylo ono...
  • 0

#22 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2009 - 18:28

sobikovi napsal/a:
Ta keška se mi zdá, že je hodně nešťastně postavená, tyhle zbytečně dopočítávané stage (a proč nejsou uvedeny jak by mělo správně být i mezi waypoints včetně final?). Dala by se udělat jako příjemná mystery s možností dohledat základní čísla v klidu doma za každého počasí a pak v terénu už dopočítat jen poslední hodnotu pro finale....


Sice nevím, kterou kešku přesně myslíš, ale pokud jsou to ty Rafaelovi Pomníčky Hemrichu, tak je naprosto parádní keška, bohužel někdo odstranil část věcí, které byly součástí keše a tak je od podzimu dole, bohužel.

Marně jsem u té keše hledal Tvůj log, když se k tomu tak vyjadřuješ !!!!

A nápady na googlovací mysterky si realizujte v Praze !!!
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#23 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 658 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2009 - 20:16

sobikovi napsal/a:
Dala by se udělat jako příjemná mystery s možností dohledat základní čísla v klidu doma za každého počasí


To by se jistě dalo. Ideální by bylo umístit ještě finálku do Prahy, to by teprv byla návštěvnost! ;)
  • 0

#24 trotakcz

trotakcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 451 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2009 - 20:42

:) Jen trochu upresnim nektere udaje. Pomnicku (spravne drobne pamatky) je hodne pres 1000, pokud by se nepocitaly sakralni pamatky tak cca 400. Osobne znam cca 95% z nich (ty nove od cca 2007 me moc neberou), tak kdyby mel nekdo zajem vydat se k nekteremu z utajenych, staci napsat (a donutit me se hnout :)) PS: Mira bude asi Míla, že ? ;-)
  • 0

#25 bobrb

bobrb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2009 - 21:05

kolombo napsal/a:A když vidím, jak mi lidi logují "pomníček jsem neviděl" při vzdálenosti 30 metrů, tak starost fakt nemám ...

Ty si delas srandu, ale na bonuska pomnicku je asi 10-15m od krizku a ja ho presto nenasel. Taky mi to bylo docela lito:-(
  • 0

#26 starik_cz

starik_cz

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2009 - 21:36

Pokud se někdo zajímá o pomníčky a křížky v Jizerkách, tak v televizi běžel moc pěknej dokument (a určitě by se dal i v archivu ČT dohledat), kde právě značná část byla věnována tomuto tématu a lidem, kteří se o pomníčky starají a starali... Edit: sem si myslel, jak nejsem chytrej a teď koukám, že tomu pořadu je tady věnovaný celý vlákno... :)
  • 0

#27 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2009 - 22:50

bobrb napsal/a:

kolombo napsal/a:A když vidím, jak mi lidi logují "pomníček jsem neviděl" při vzdálenosti 30 metrů, tak starost fakt nemám ...

Ty si delas srandu, ale na bonuska pomnicku je asi 10-15m od krizku a ja ho presto nenasel. Taky mi to bylo docela lito:-(


O důvod víc se do té stráně hrabat znovu :-)
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#28 bobrb

bobrb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2009 - 7:15

kolombo napsal/a:

bobrb napsal/a:
Ty si delas srandu, ale na bonuska pomnicku je asi 10-15m od krizku a ja ho presto nenasel. Taky mi to bylo docela lito:-(


O důvod víc se do té stráně hrabat znovu :-)

Klidne. Stejne to do ted nechapu jak jsme ho mohli nevidet kdyz jsme prisli odshora a podle fotek od qiti jsme kolem nej museli jit opravdu tesne...
V kazdem pripade musim rict, ze cim je pomnicek vetsi tim jsme pri serii meli vetsi problem. Male krizky pri multine jsme meli nalezene hned a to jsme hledali v noci, ale treba Porscheho obelisk jsem nevidel prestoze jsem stal cca 3m od nej :-)
Ale rozhodne jsem rad, ze hledani bylo podle mapy a popisu a ne podle souradnic...
  • 0

#29 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 15 listopad 2011 - 20:37

bobrb napsal/a:

kolombo napsal/a:A když vidím, jak mi lidi logují "pomníček jsem neviděl" při vzdálenosti 30 metrů, tak starost fakt nemám ...

Ty si delas srandu, ale na bonuska pomnicku je asi 10-15m od krizku a ja ho presto nenasel. Taky mi to bylo docela lito:-(


Odepisuji trochu pozdě, ale třeba si to ještě někdo přečte. Ještě před pár lety nebylo problém tenhle pomníček najít, ale dnes, v té vegetaci všude kolem, to už jednoduché není. I jeden kolega ze Spolku Patron a velký znalec pomníčků si tam při letošní návštěvě musel vypomoci GPS. S pomníčky je to tak, že jednou je najdeš snadno (jsou ve vysokém lese) a za pár let je tam zarostlá paseka a hledej šmudlo. Ale v tom je to kouzlo ;) Jinak mnoho souřadnic a návodů na webu je a přesto se masivní návštěvy pomníčků nekonají. Navíc mnoho z nich je v rezervacích, kam teoreticky běžný turista vůbec nesmí.
  • 0

#30 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 15 listopad 2011 - 21:22

Stránky se souřadnicemi pomníčků bohužel existuje (nebo alespoň nedávno existovala)
  • 0

#31 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 06 červenec 2013 - 17:38

V rámci eventu Pomnicky Jizerskych hor GC4E000 jsme vyhlásili soutěž, která se pomníčků v Jizerkách týká. Budeme rádi, pokud se zúčastníte, je více kategorií.

1. Nalezení pomníčků (kdo navštíví nejvíce pomníčků v Jizerských horách)

Cílem je v daném období navštívit co nejvíce Jizerskohorských pomníčků nebo drobných památek a to podle Knihy o Jizerských horách. Kdo nemá knihu doma ani možnost půjčit si ji v knihovně, doporučujeme web Jana Stoklasy a Spolku Patron. Jako důkaz posílejte fotky pomníčků – s vámi nebo vaší GPS. Můžete provést i zaměření pomníčku. Platí pouze nálezy od publikace eventu do konání eventu. Předchozí se nepočítají. Preferujeme nález klasickým způsobem, tedy s pomocí mapy a Knihy o Jizerských horách. Výše zmíněné stránky berte jako informační.

2. Nejkrásnější fotografie drobné památky

Soutěž o nejhezčí fotografii jakéhokoliv jizerskohorského pomníčku nebo jiné drobné památky v Jizerských horách. Počítá se fotka pořízená v období soutěže.

3. Báseň

Báseň na téma pomníčků, Jizerských hor a geocachingu. Báseň musí obsahovat slova: parohy, bahno, kvíčala, GPS a hlušec. Alespoň 8 veršů. Hodnotí se poetičnost, vtip a břink!

Pravidla

Fotky, informace o nálezech i básně posílejte spolu s nickem na gc.com (v předmětu zprávy, zpráv samozřejmě můžete poslat i víc) na adresu pomnickysoutez@gmail.com.

Soutěž je otevřená pro kohokoliv s registrací na gc.com, začíná publikací eventu a končí v neděli 11.8.2013. Vítěz každé kategorie od nás dostane hodnotnou cenu (Knihu o Jizerských horách, knihu Tři Iseriny nebo reprint Matouschkovy mapy).
  • 0

#32 MLSF

MLSF

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 11:31

Dovolím si svůj skromný názor :-) Na jizerských pomníčcích je nejúžasnější právě to, že neleží u cest a spousta z nich je opravdu civilizací neobjevená. Jsem rád, že většina z těchto míst nemá své přesné souřadnice jako tradička, ale že je formou mystery. Není to pro každého, je to pro ty, kteří chtějí poznat tajemství těchto nádherných hor víc do hloubky a nejedou sem s tím, že tu ujedou co nejvíc km na kole nebo uloví max. množství krabiček. Sám jsem si to prožil na Porscheho smrti, kterou jsem lovil na třikrát během 2 let. Po obou nezdarech jsem byl dost vytočenej, ale sám na sebe, DNF jsem logoval s pokorou. U mála keší jsem zažil ten zvláštní pocit, který nelze popsat, ale musí se prožít. Toto byla jedna z nich. I proto mi přijde úchylný vypsat soutěž o "odlov" max. počtu pomníčků a poslat foto nejlépe i se souřadnicemi. Proč pořád musíme v něčem soutěžit? Doufám, že Jizerky nadále neztratí nic ze svého tajemného kouzla a přitažlivosti.
  • 0

#33 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 11:56

Musím souhlasit s MLSF. Pomníčky mají nádherný genius loci. Člověk si je musí zasloužit. Porscheho smrt je super příklad. I já tam napoprvé zapadl po kolena do bažiny a samo že tehdy nic nenašel. Krom tedy neuvěřitelného pocitu samoty a až strašlivého ticha odlehlého místa Jizerek.
  • 0

*


#34 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 996 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 14:58

Tak když vás baví hledat jako mystery, hledejte jako mystery a souřadnice keší zadávejte do gps až u pomníčků :). Na moji GC33407 si naštěstí zatím nikdo nestěžoval, naopak koho pomníčky zajímaly, ten byl za souřadnice rád.
  • 0

#35 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 20:52

Pomníčky jsem hledal jako dítě podle Nevrlého knihy. Mám fotky pomníčků, dneska už dvacet let staré. Dokonce jsem u jednoho měl pixlu s notýskem a chodil ho měnit. :-) Jsem zvědavý, jak se povedou ty soutěže s fotkami a návštěvami pomníčků. Možná tam někdo teď bude na dovolené, tak bude soutěžit, ale protože je to pražský event, tak se moc lidí do hor asi nepohrne, aby vyhráli...
  • 0

#36 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 20:53

Jako dobrou soutěž bych viděl třeba poznávačku :-)
  • 0

#37 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2013 - 22:02

Smrk napsal/a:
Jako dobrou soutěž bych viděl třeba poznávačku :-)


Zatím to se soutěží moc dobře nevypadá. Ale nevadí, tak trochu jsme to očekávali.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama