Přejít na obsah


Fotka

Diskuse: nove pravidla - guidelines od 4.4.2009


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
317 odpovědí na toto téma

#261 jtuma007

jtuma007

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 42 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 7:57

Ahoj, trochu z jiného soudku - dotaz na reviewery. Jak moc jste momentálně busy díky novým pravidlům? Jaká je momentálně čekací doba od žádosti po schválení kešky? Díky, Jirka
  • 0

#262 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 751 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 9:21

TrainTour Reviewer napsal/a:
Ad Raptor: NIKOLIV, ani první, druhý, xtý found it není možný jako "odměna" za splnění úkolu. Prostě povinný ALR úkol pro umožnění foundu kromě challenge s GC souvisejících (u nás typicky bonus s podmínkou odlovu jiných keší či WIG cache s podmínkou odehrání, odemčení cartridge) se nesmí v listingu vyskytnout, je fuk zda jde o první či desáté logování found it, zkrátka podmiňovat jakýkoliv found úkolem nee, jak je v sekci Logování fyzických keší jasně stanoveno (vyjímka pro challenge v pravidlech výše). Proto debaty nechápu, vždyť je to jasné B)

ok, bral jsem to postaru, v duchu "it's not about numbers" a "reviewers are not the log police" - ale lepsi, kdyz to bude takhle dano predem, nez pak nutit vlastniky menit listingy, pokud by se tenhle zvyk rozmohl stejne jako ALRs.
K tematu z gc.com fora:
Ctyri jezdci apokalypsy se uz blizi
O mazani logu, kde se nalezce chlubi porusovanim pravidel (napr. mimo oteviraci dobu parku)
  • 0

#263 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 15:53

Keš GC10VV4 se také bude muset předělat?Je logování GC už taky proti pravidlům?
  • 0
Kolo jede

#264 RudaRaptor

RudaRaptor

    RudaRaptor

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 16:02

CykloDav napsal/a:
Keš GC10VV4 se také bude muset předělat?Je logování GC už taky proti pravidlům?

Me osobne to prijde jako typ challenge kese takze podminka je platna.
  • 0

#265 jizersky_drak

jizersky_drak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 268 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 18:42

RaptorTeam napsal/a:

CykloDav napsal/a:
Keš GC10VV4 se také bude muset předělat?Je logování GC už taky proti pravidlům?

Me osobne to prijde jako typ challenge kese takze podminka je platna.


Pokud jde o discover TB, který při odlovu v souladu s pravidly NELZE MINOUT (Hradníkův dopravní letterbox), nebo jsou přímo podmínkou získání souřadnic (různé Moving coordinates) tak je to podle mě klasická challenge cache a není problém. Je to podmínka přímo související s geocachingem, v podstatě totéž jako získávání bonusových čísel.

Zmíněná GC10VV4 má dva potenciální problémy: 1) GC "lze minout", byť je podle všeho na pevném místě v blízkosti cache, 2) plnění úkolu napsaného na kartičce v cachi???
  • 0

#266 Hickos

Hickos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 18:47

No jestli jsem dobře četl listing, tak v kešce fyzicky zaloguješ ještě před úkolem s GC, takže podle nových pravidel lze logovat i bez následovného nálezu GC. Řešením by bylo např. obrátit pořadí (napřed GC, kde budou uloženy souřadnice finálky v jeskyni, apod.).
  • 0
Don't panic!

#267 jizersky_drak

jizersky_drak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 268 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 18:48

Mion napsal/a:
Takže od teď lze zapsat platný log na jakékoliv geocachi a je jedno, jak získám (u mysterek, wherigovek, multin) jejich finální souřadnice. Jakmile je můj zápis v logbooku cache, nesmí mi owner smazat můj log na gc.com, i kdyz se v logu klidně prásknu, že jsem stáhl finální souřadnice z nějakého nejmenovaného souboru na inetu, nebo z přiopitého cachera na nějakém eventu.. :D ;)


Ne tak docela:

Wherigo je v nových guidelines explicitně uvedeno, že je to challenge cache, resp. že tu hru prostě musíš dohrát.

Mysterka (ať je principem = bez podmínky čímkoliv), kde autor vyžaduje předchozí nález nějakých cachí (viz. třeba MelManova 1891 série), je challenge cache a smíš ji logovat jen při splnění úkolu.

Naopak mysterka, jejíž souřadnice se počítají z bonusových čísel, sama o sobě challenge není, a lze ji hledat BF (ať už v terénu nebo od stolu). Pokud v listingu není odlov předchozích kešek explicitně vyžadován ;-) (jako třeba Benjovy mostové)

Multina... tam je to myslím jasný. Tys nikdy nezalogoval finálku aniž bys poctivě všechny stage obešel???
  • 0

#268 jizersky_drak

jizersky_drak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 268 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 18:56

Dva dotazy na reviewery:

1) může owner mysterky požadovat, a podmínit tím log, aby lovec zaslal řešení???

2) v guidelines je explicitně zakázáno, aby owner požadoval zaslání mailu (s řešením hádanky, ...), že mu za to (manuálně) pošle souřadnice (viz třeba GC1GV8D... sbohem...). Ale co poměrně rozšířená praxe, kdy lovec z indicií sestaví telefonní číslo, na které má volat, nebo sestaví "heslo", které zašle mailem, a AUTOMAT (hlasová schránka, odpovídací skript) ihned sdělí co dál???
podle mě je cílem tohoto zákazu eliminovat subjektivitu/selhání lidského faktoru na straně ownera (za jak dlouho a jestli vůbec souřadnice pošle). takže tyto automatizované cache klidně můžou fungovat dál? doufám, mnoho z nich totiž patří na geo-olymp...
  • 0

#269 pepega

pepega

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2009 - 19:02

ono někoho skutečně fakt baví najít a zalogovat například mysterku, když si souřadnice někde stáhne?nebo mu je někdo řekne? až tak?jen kvůli bodu? u multin to chápu, když je stage dvojznačná,může být třeba A=3 nebo A=5 tak co ted ?zkusit obojí?jak jinak..lidi je to hra, to jže budete mít o bod víc,lešího člověka z vás neudělá, v tomto případě spíš naopak..
  • 0
Geocaching je můj nový život obohacovaný dalšími a dalšími keškami
náš team: Petr,Olča,Ája,Petřík,Gábinka
+ geopsi Jork a Nela/yorkshire/ Lip a Popelka/čínský chocholatý pes/

Geovozy dlouhá Felda, Mercedes Actros 440HP+autopřepravník, Fiat Bravo
Garmin Etrex Legend, Mio C250, N9500,SE K700i,Handy Geocaching,Skrýšotlač

#270 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 529 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 6:48

pepega napsal/a:
ono někoho skutečně fakt baví najít a zalogovat například mysterku, když si souřadnice někde stáhne?nebo mu je někdo řekne?
až tak?jen kvůli bodu?

Myslím, že to nikoho nebaví. Usuzuji tak z logů na jedné naší IT mysterce. Ale musí to tak udělat, když to není jejich obor a mysterku nedokážou vylušit?

My lovíme jen to, co jsme sami vyluštili. Ale nám je hej. My to máme jednodušší, mapa kolem HC je plná neodlovených keší. A jestli jsem na 854. nebo 738. místě je úplně jedno a nahoru se nemáme stejně nárok s naším tempem dostat, tak o nic nejde. Ale zkus se vžít do role těch, co vedou žebříček. Jejich mapa je skoro prázdná až na těch pár strašáků a každý bod je dobrý. Přece jen 8. nebo 20. místo je rozdíl.
  • 0

#271 pepega

pepega

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 7:14

rodinka veverek napsal/a:
[Myslím, že to nikoho nebaví. Usuzuji tak z logů na jedné naší IT mysterce. Ale musí to tak udělat, když to není jejich obor a mysterku nedokážou vylušit?

My lovíme jen to, co jsme sami vyluštili. Ale nám je hej. My to máme jednodušší, mapa kolem HC je plná neodlovených keší. A jestli jsem na 854. nebo 738. místě je úplně jedno a nahoru se nemáme stejně nárok s naším tempem dostat, tak o nic nejde. Ale zkus se vžít do role těch, co vedou žebříček. Jejich mapa je skoro prázdná až na těch pár strašáků a každý bod je dobrý. Přece jen 8. nebo 20. místo je rozdíl.

hm a to je hřeje? získat bod podvodem?a to že budu místo na 7 na 6. místě ze mě udělá lepšího člověka? těžko...maximálně si polechtám svoje ego... asi jsem divnej,ale tohle nechápu..a nahoře na žebříčku jsou takový rozdíly,že jedna podvodem získaná keš nic nevyřeší.a jestlije jich víc,tak o čem to je?
a že má někdo víc nálezů než já? ted je to asi 1900 lidí..a co? já dělám GC rok, pro zábavu, ne pro honění za body..pořád mám kolem sebe keše,kam se dá vyrazit, i když už pomalu musím jezdit čím dál tím dále...naštestí dost cestuju služebně,takže mám široké obzory..
  • 0
Geocaching je můj nový život obohacovaný dalšími a dalšími keškami
náš team: Petr,Olča,Ája,Petřík,Gábinka
+ geopsi Jork a Nela/yorkshire/ Lip a Popelka/čínský chocholatý pes/

Geovozy dlouhá Felda, Mercedes Actros 440HP+autopřepravník, Fiat Bravo
Garmin Etrex Legend, Mio C250, N9500,SE K700i,Handy Geocaching,Skrýšotlač

#272 malcor

malcor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 8:08

Ono to asi vzdycky nebude uplne jenom o tom bodu. Proste mapa je naprosto prazdna a ta chut drzet zas nejakou krabicku v ruce je sakra silna :)

rodinka veverek napsal/a:

pepega napsal/a:
ono někoho skutečně fakt baví najít a zalogovat například mysterku, když si souřadnice někde stáhne?nebo mu je někdo řekne?
až tak?jen kvůli bodu?

Myslím, že to nikoho nebaví. Usuzuji tak z logů na jedné naší IT mysterce. Ale musí to tak udělat, když to není jejich obor a mysterku nedokážou vylušit?

My lovíme jen to, co jsme sami vyluštili. Ale nám je hej. My to máme jednodušší, mapa kolem HC je plná neodlovených keší. A jestli jsem na 854. nebo 738. místě je úplně jedno a nahoru se nemáme stejně nárok s naším tempem dostat, tak o nic nejde. Ale zkus se vžít do role těch, co vedou žebříček. Jejich mapa je skoro prázdná až na těch pár strašáků a každý bod je dobrý. Přece jen 8. nebo 20. místo je rozdíl.


  • 0
Přehled bookmarklistů a nejoblíbenějších keší v ČR

Garmin Oregon 300 + Topo Czech 2 PRO, případně HTC Touch HD

#273 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 8:13

rodinka veverek napsal/a:
Myslím, že to nikoho nebaví. Usuzuji tak z logů na jedné naší IT mysterce. Ale musí to tak udělat, když to není jejich obor a mysterku nedokážou vylušit?

My lovíme jen to, co jsme sami vyluštili. Ale nám je hej. My to máme jednodušší, mapa kolem HC je plná neodlovených keší. A jestli jsem na 854. nebo 738. místě je úplně jedno a nahoru se nemáme stejně nárok s naším tempem dostat, tak o nic nejde. Ale zkus se vžít do role těch, co vedou žebříček. Jejich mapa je skoro prázdná až na těch pár strašáků a každý bod je dobrý. Přece jen 8. nebo 20. místo je rozdíl.

Musí se jenom umřít. :D:D:D
Maj mysterku nechat těm, které bude bavit a zbytečně nenasírat sebe ani ostatní.;)
Vžít se do jejich role určitě dokážu, ale je natolik v protikladu s mým chápáním geocachingu, že se tím rozhodně nehodlám řídit.
Dokud neotravujou ostatní, v pohodě. Docela mi ale poslední dobou přijde, že někteří už silně přeháněj.

edit: No a když už teda tihle lidé opravdu "musej" držet každou krabičku v ruce, i přesto, že vědí, že je nebude bavit, tak si opravdu nemaj co stěžovat jinde než u sami u sebe.
  • 0

#274 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 8:25

rodinka veverek napsal/a:

pepega napsal/a:
ono někoho skutečně fakt baví najít a zalogovat například mysterku, když si souřadnice někde stáhne?nebo mu je někdo řekne?
až tak?jen kvůli bodu?

Myslím, že to nikoho nebaví. Usuzuji tak z logů na jedné naší IT mysterce. Ale musí to tak udělat, když to není jejich obor a mysterku nedokážou vylušit?

My lovíme jen to, co jsme sami vyluštili. Ale nám je hej. My to máme jednodušší, mapa kolem HC je plná neodlovených keší. A jestli jsem na 854. nebo 738. místě je úplně jedno a nahoru se nemáme stejně nárok s naším tempem dostat, tak o nic nejde. Ale zkus se vžít do role těch, co vedou žebříček. Jejich mapa je skoro prázdná až na těch pár strašáků a každý bod je dobrý. Přece jen 8. nebo 20. místo je rozdíl.

:D Popisuješ to jako diagnózu, ale popravdě dostat se z 20. na 8. místo je sci-fi, to se podaří jen naprostým vyjímkám, jinak se top 20 vůbec nemění. Stejně tak se velký počet nálezů nedá udržovat stylem "každý bod je dobrý" a odlovem podobných chuťovek kousek od home coordinates, ale spíš nárazovými výlety do oblastí, kde je spousta kešek na jednom místě - typicky kombajny ve větších městech, případně velké přírodní série typu Smajlík apod.

Podobné neřešitelné mysterky lovíme tehdy, když už nemáme žádné neodlovené keše v dosahu běžné dojezdnosti v podvečer, než se člověk dostane z práce domů a děláme to proto, abysme se po práci zabavili. Pak už je jedno, jestli je to samostatně vyluštěná mysterka nebo "skoro-tradiční keš, protože ti souřadnice někdo dal, když na to nemáš sám" - je to furt jenom obyčejná krabka a člověk aspoň má co hledat.
  • 0

#275 consul

consul

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 10:13

mitak napsal
Podobné neřešitelné mysterky lovíme tehdy, když už nemáme žádné neodlovené keše v dosahu běžné dojezdnosti v podvečer, než se člověk dostane z práce domů a děláme to proto, abysme se po práci zabavili. Pak už je jedno, jestli je to samostatně vyluštěná mysterka nebo "skoro-tradiční keš, protože ti souřadnice někdo dal, když na to nemáš sám" - je to furt jenom obyčejná krabka a člověk aspoň má co hledat.


Mám na jedné své mysterce řadu BF nálezů a nevadí mi to. Protože se dost často pohybuji v oblasti, kde jsem podle jednoho nevinného logu vytušil umístění finálky jedné mysterky na jejíž luštění nemám, zkusil jsem metodu BF. Po druhé návštěvě a dlouhém hledání jsem našel. Potěšilo mě to, protože byl podle mě naplněn smysl geokešinku - hledání v přírodě se zapojením všech smyslů, logiky a empatie do myšlení autora. Do logbooku jsem se zapsal. Když jsem otevřel listing k zaregistrování nálezu, upoutal mě nový výrazný dodatek, kde autor začal k uznání nálezu vyžadovat zaslání souřadnic. Ty samozřejmě nemám a proto se neloguji. V souvislosti s novými pravidly - má autor právo odmítnout registraci takového nálezu?
  • 0

#276 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 369 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 10:29

The basic idea is to locate hidden containers, called geocaches, outdoors and then share your experiences online.
Nedavno se tu nekdo schanel po ustave geocachingu, takze ja si myslim ze je to tato myslenka.

Potěšilo mě to, protože byl podle mě naplněn smysl geokešinku - hledání v přírodě se zapojením všech smyslů, logiky a empatie do myšlení autora.

Jo presne tak, hledam krabicky i presto, ze se mi to nekteri autori snazi hodne ztizit. Cil je porad stejnej, najit tu ukrytou krabicku, urcite ne stravit hodiny prohledavanim internetu nebo lustenim sifer. A kdyz ji najdu, tak si ji zaloguju - i proto, abych nesel hledaj jednu pikslu vicekrat. Takze nejde jenom o body, ale i o evidenci.

V souvislosti s novými pravidly - má autor právo odmítnout registraci takového nálezu?

Mozna je to jenom spatne polozena otazka, i kdyby to pravo mel, proc by to mel delat? Krabici jsi nasel a to byl cil.
  • 0
MaFa

#277 slon324

slon324

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 10:45

[consul napsal V souvislosti s novými pravidly - má autor právo odmítnout registraci takového nálezu?] Tak to jsem zvědavý, co na to řeknou vykladači pravidel. Já se za znalce nepovažuji, ale domnívám se, že u mysterky takové právo autor má. Jiná věc ovšem je, že já na svých mysterkách nic takového požadovat nikdy nebudu, protože si myslím že i použitím BF prokázal nálezce dostatečné schopnosti, ale hlavně, pobavilo ho to? Fajn, kvůli tomu tam ta krabka je. Sám jsem ještě BF nepoužil, ale nijak mi nevadí, ať si každý vybere.
  • 0
Kdyby žaludek uměl mluvit, žádal by Poděbradku.

#278 Ladvanice

Ladvanice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 406 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 10:47

Zanikly Webcam a teď tohle ach jo.:|
  • 0

#279 Arogant

Arogant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 632 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 16:46

slon324 napsal/a:
Tak to jsem zvědavý, co na to řeknou vykladači pravidel. Já se za znalce nepovažuji, ale domnívám se, že u mysterky takové právo autor má.


Ne, už nemá. Nyní už autor nemá právo cokoli chtít po zalogování v logbooku. Žádná dodatečná podmínka. Takže ani poslání souřadnic.
  • 0
Body, sláva, diplomy! používáno se souhlasem cbfousáče ;o)

Nositel Nobelovy ceny za mír.

#280 jizersky_drak

jizersky_drak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 268 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2009 - 19:45

Ne, už nemá. Nyní už autor nemá právo cokoli chtít po zalogování v logbooku. Žádná dodatečná podmínka. Takže ani poslání souřadnic.


V této otázce bych opravdu raději počkal na jasnou odpověď reviewera.

Koneckonců, ALRs byly dvojího typu: úkol navíc (vyfotit se bosý, dojít tam se psem...) nebo doložení, že jsem "splnil misi".

Tak nějak si myslím, že smyslem změny pravidel byla eliminace prního případu. A odnesl to i druhý. Nejde ani tak o zasílání řešení mysterky, ale o důkaz, že jsem lodní multinu opravdu absolvoval po vodě. Je opravdu smutný, když kešky typu GC15F4H loví lidi BF aniž by na loď vstoupili, prostě proto, že autor z jakéhokoliv důvodu umístil finálku tak, že je dosažitelná suchou nohou. Takovýto BF odlov je podle mě nesrovnatelně větší hřích než nechat si poradit s mysterkou, jichž na nás autoři chrlí čím dál víc čím dál nesmyslnějších.

Každopádně, výsledek by byl ten, že do centra Prahy (a ostatních stejně překešovaných míst) nemá smysl dávat nic jiného než tradičky, protože prostě těch nekolizních je naprosté minimum. Ano, druhá věc je to, že těch kešek je tam už tolik, že je nesmysl cpát tam jakékoliv další, tím spíš nesmyslné mysterky, jejichž pixla může být v podstatě kdekoliv. Škoda je jen těch chuťovek typu zmíněné GC15F4H...
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama