Přejít na obsah


Fotka

Nový GARMIN Dakota je tady (nástupce starých eTrexů)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
58 odpovědí na toto téma

#21 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 469 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2009 - 12:46

Možná jsem se špatně vyjádřil. Bez kompasu ti šipka ukazuje směr podle signálu, takže když se zastavíš a zatočíš, jsi v háji. Tohle ne. Ale podle mých zkušeností není elektromagnetický kompas v GPSce zdaleka tak přesný jako buzola. Fakt je, že řada jidí se orientuje podle tracklogu, takže kompas vůbec nepotřebuje.
  • 0

#22 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2009 - 13:01

elmag. kompas je sikovna vec, sam mam jen bt modul a tohle je asi jedina vec ktera mi chybi. Bud se musim hybat, nebo mit neustale v ruce klasicky kompas.
  • 0

#23 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2009 - 13:02

Ony se kese, nastesti nehledaji zpusobem: "Nekde jsi seskocil padakem, a aniz by ses mohl pohnut z mista, musis ihned urcit ukryt kese." Ke kesi se zpravidla prichazi, takze uz od priblizovani vidis, kam ti zhruba ta sipka ukazuje. Takze i kdyz se pak zastavis a zatocis, nejsi ztracen, protoze tusis, ze ti ta sipka ukazuje blbost a ze musis udelat par kropku, aby zase ozila. Jiste, je prijemne, kdyz ti sipka ukazuje porad a nezamrza, kdyz se nehybes. Na druhou stranu tim take konci vycet vyhod. Je to prijemne, nikoliv vsak fatalni.
  • 0

#24 PaWcz

PaWcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 317 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2009 - 13:27

Na druhou stranu přístroje s kompasem (aspoň Colorado, které jsem jednou měl půjčené) vyžadují, aby je člověk držel v horizontální poloze - a to vnímám jako drobnou nevýhodu :) (na display v natažené ruce je lépe vidět v náklonu). I když u Dakoty by to mělo být odstraněno?
  • 0

#25 m.martin

m.martin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2009 - 15:26

K tomu kompasu (i když to je OT), tak souhlasím. Ještě dodám, že jsem ho párkrát využil v situaci, kdy 1) jste na vyhlídce a chcete zjistit, kde je nějaký objekt (kopec, vesnice, ...). Tak dám Navigovat tam, a šipka (pokud je v klidu a vodorovně) velmi přesně ukáže směr. 2) jste na vyhlídce, a nevíte, jak se jmenuje nějaký objekt. To se mi stalo zatím jen jednou. K tomu jsem použil Sight'n'Go. V daném směru mi Oregon udělá fialovou navigační čáru, a tu sleduji, jaká místa protíná, až narazím na pravděpodobně požadované. jsou to sice velmi řídké případy, ale přece. Stejný efekt lze dosáhnout s buzolou a mapou, ofkóz
  • 0

#26 me2d09

me2d09

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 174 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2009 - 15:38

K tomu kompasu: dokud jsem používal jen PDA, hrozně mi chyběl. Hledal jsem keš, vylezl na skálu a nevěděl kam dál jít. Nebo při Wherigo - hodně potřebná věc. Teď mám Oregon 300. Kalibrace zabere asi minutu času, je to pěkně otravné. Kompas pak funguje, ale chce se to zcela zastavit a chvíli držet ve vodorovné poloze.
Od 3D kompasu v Dakotě/Oregonu 550 jsem si sliboval že všechny nepříjemnosti odpadnou.
Můžete mi někdo vysvětlit, proč je třeba kompas pořád kalibrovat (podle 3 os, viz gpxfix.net). Naprosto mě okouzlil kompas a i GPS s Androidu G1. Žádná kalibrace, funguje ve všech polohách a je to lahoda používat. Co to umí viz tohle video. Mám tušení, že garminy se musí stále kalibrovat, protože nemají G-sensor, je to pravda?
  • 0

#27 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2009 - 18:34

Crocky napsal/a:
Možná jsem se špatně vyjádřil. Bez kompasu ti šipka ukazuje směr podle signálu, takže když se zastavíš a zatočíš, jsi v háji. Tohle ne....

No počkat, předpokládám, že i když se zastavím, zatočím a jdu novým směrem, tak i Colorado začne zase ukazovat po pár krocích správným směrem. Jako že je to stejné jako např. se statickou navigací zapnutou. Zastavím se, šipka přestane ukazovat, začnu se pohybovat, šipka zase ukazuje správným směrem...

PaWcz napsal/a:
Na druhou stranu přístroje s kompasem (aspoň Colorado, které jsem jednou měl půjčené) vyžadují, aby je člověk držel v horizontální poloze - a to vnímám jako drobnou nevýhodu :) (na display v natažené ruce je lépe vidět v náklonu).
I když u Dakoty by to mělo být odstraněno?

Jejda, to je ale hloupé, ne? Jasně že GPS držím v ruce v různých polohách, jen ne přesně vodorovně... Tak se chová GPSka díky normálnímu kompasu? No Dakota má mít 3D kompas, tak by to mělo být odstraněno...
  • 0

#28 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2009 - 0:54

Jen bych připomněl, že vlákno je o přístroji Garmin Dakota a ne obecně o výhodách a nevýhodách magnetického kompasu v GPS. Nicméně, taky si trochu rýpnu.:) Zkuste si starého Legenda, 60CSx a Magellana Meridian Platinum s dobře udělaným tříosým kompasem a pochopíte. Jak už ale někdo psal, kompas je velice pohodlný (pokud se teda nemusí každý den kalibrovat a držet vodorovně, což je právě případ Magellana a doufejme, že i nových Garminů), ale ne nezbytný.
  • 0

#29 stonefish.cz

stonefish.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 120 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2009 - 11:45

Tak Dakota už je u nás k prodeji, jak verze 10 tak i 20 http://www.gpscentru...-dakota-20-980/
  • 0

#30 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2009 - 12:12

household napsal/a:
Lenže tá veľkosť. To je tak pre detské ručičky.

Skúste si ho predstaviť v reále:
Veľkosť displeja Nokie E66 je 3,7×5,0 cm u Dakoty to je 3.6 x 5.5 cm
A rozlíšenie displeja Nokia E66 má 320x240 a Dakota 160 x 240 pixels.

Jenže pro nás, co lovíme s mobilem a externím BT modulem je to velký krok vpřed. Beru to tak, že je to turistická navigace a na to je to vyhovující...
... z mobilu jsem zvyklý na 99% jít jen za šipkou, na to to stačí;
... to 1% kdy by se hodila mapa a použiju v Locify/HG náhled mapy to umí taky, takže pohoda a žádné překvapení;
... mám to v jednom a hlavně odolné proti vodě, pádu atd. s jedním zdrojem energie.
... vejde se snadno do kapsy nebo na krk;
... právě že díky tomu rozlišení by měla mít lepší čitelnost dispaye proti Oregonu;
  • 0

#31 Spook

Spook

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 26 srpen 2009 - 12:12

Tak kdo se z novych majitelu podeli o zkusenosti? Uz je u nas k dlouho k dostani...
  • 0

#32 sundin

sundin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 166 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2009 - 7:40

Já lovím podle mapy a kompas skoro nepoužívám. V mapě mám nastavenou šipku směrem čela a pohoda, kompas mi nevyhovoval :).
  • 0

#33 Harlekyn

Harlekyn

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2009 - 23:23

Tak jsem koupil Dakotu 20. Ovsem pri hledani druzic se jednou nejak popletla a az se srovnala se spravnou pozici tak mi celkovy pocet ujetych kilometru ukazoval 1235 km. Kdyz vymazu vsechny udaje jako prum. / max. rychlost atd. celkovy pocet kilometru zustane nesmazan ani obnoveni nastaveni vyrobce nepomohlo. Jak vymazat celkovy pocet kilometru??
  • 0

#34 Kocourvbotach

Kocourvbotach

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2009 - 23:20

Tak tříosý kompas je lahůdka, ve srovnání s oregonem 300 je podstatně svižnější a přesnější (a hlavně neotravuje onou hláškou držte rovně...) přesto ale věřím, že si každý připlatí těch 1300 za Oregon 300: větší displej s podstatně lepším rozlišením, vyšší intenzita podsvícení a hlavně mapy Pro. S dakotou 20 dostanete jen 1:25k. Více v pondělní recenzi na Navigovat ;)
  • 0
www.filmovamista.cz/projekt/geocaching
série Filmová místa. Pomozte nám najít zajímavá místa natáčení

#35 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2009 - 8:50

Recenze / test je na světě ;)

http://navigovat.mob....asp?ARI=114320
  • 0

#36 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2009 - 10:24

Kocourvbotach napsal/a:
Tak tříosý kompas je lahůdka, ve srovnání s oregonem 300 je podstatně svižnější a přesnější (a hlavně neotravuje onou hláškou držte rovně...) přesto ale věřím, že si každý připlatí těch 1300 za Oregon 300: větší displej s podstatně lepším rozlišením, vyšší intenzita podsvícení a hlavně mapy Pro. S dakotou 20 dostanete jen 1:25k. Více v pondělní recenzi na Navigovat ;)

Nevím proč tak soudíš. Já kešuju s mobilem a hledám vhodnou náhradu "v jednom". Ano, doposud jsem uvažoval o Oregonu, ale Dakota se mi zdá vhodnější...
+ nižší cena
+ lepší kompas
+ jinde se píše že je rychlejší
+ menší rozměry, váha
+ větší výdrž baterií
+- je zatím podsvícení, tam je velký otazník. Zatím mám ale dojem, že je to lepší než u Oregonu. Na forech zní, že je na slunci a za denního světla čitelnější.
  • 0

#37 Skleba

Skleba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 504 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2009 - 10:37

Asi by to chtelo mit Dakotu v ruce....premyslim pokud bych se rozhodoval jestli Oregon300 nebo Dakotu co bych vybral a fakt tezko rict. Ten 3D kompas je novych Garminu super. Zase tam chybi WIG....
  • 0

http://www.munzee.com/m/Skleba/    Garmin Oregon 650 + iPhone 6



#38 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2009 - 13:46

Skleba napsal/a:
Zase tam chybi WIG....

To je pravda, ale na druhou stranu... Kolik % z keší dělají WiGo? Zanedbatelnou část. A kromě jiného, jsou na rozdíl od ostatních funkcí Dakoty odehratelné na alternativních zařízeních. Osobně pokud v ruce nějak ohodnotím display, pak rád oželím WiGo
  • 0

#39 wingshawk

wingshawk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 16:32

Před dvěma týdny jsem si tuhle potvůrku pořídil a teď už na ní nenechám dopustit. Vybral jsem si ale verzi 10, tedy bez kompasu a výškoměru, protože jsem nechtěl zbytečného žrouta baterií. Neměl jsem totiž velkou důvěru v deklarovanou výdrž baterek (16 hodin). Jenže skutečnost mne přímo ohromila. Narval jsem pod kryt dva NiMH 2100 a poté jsem pět dní „lítal“ v terénu po testech … Nabíjel jsem teprve šestý den večer, když jsem byl předtím nucen použít na 3 hodiny obyčejné články z obchodu. Většina recenzí, které jsem dosud četl, zmiňuje také obavy o to, jak bude přístroj fungovat v místech se sníženou kvalitou signálu. Chtěl jsem si ověřit co je na tom pravdy a pro testy jsem si vybral místa, kde mají leckteré mašinky dost problémů – hluboké lesy, skály a vysoká městská zástavba. Dakotka makala jako o život a jediný případ, kdy navigace vysadila kvůli signálu byla naprosto brutální kombinace vysokého a hustého borového lesa a prudkého pískovcového srázu na GC1RD4M primou cestou z GC1QX6B (tedy přímo za šipkou). Taky mne hodně zajímalo, jak to bude se starty, protože když jsem se ptal jednoho z prodejců Garminů (a současně kačera), bylo mi řečeno, že třeba jeho 60Csx má coldstarty na třeba 5 a více minut, což mi přišlo docela dlouhé … U Dakoty jsem se při úplně prvním spuštění dočkal nemilého překvapení. Start probíhal skoro 10 minut a byl jsem téměř rozhodnutý ji vrátit. Neudělal jsem to proto, že od té doby jsou všechny starty (hot i cold) „okamžité“ (tedy pokud souhlasíte s tím, že 6 – 10 vteřin není skoro nic ;)). Napoprvé prostě nahrávala spoustu dat … Rozlišení displeje je naprosto dostačující a TOPO 3 se na něm čte naprosto pohodově (pro srovnání: displej je stejně velký jako u 60Csx) a při použití zoomování je vše v pohodě. Jediný problém je v tom, že nejlépe se displej čte na přímém slunci, což lze samozřejmě odstranit intenzivnějším podsvícením (bohužel za cenu snížení výdrže baterií). Přesnost Dakoty je zcela vyhovující a tam, kde neběží TOPO 3 funguje celkem dobře i předinstalovaná americká mapa světa (otestováno minulý týden v Německu). Vlastním několik navigací a můžu porovnávat jejich užitnou hodnotu pro GC. Dakota mi vychází ze všech nejlépe a pokud by ji měl hodnotit poměrově, potom k mému účelu vyhovuje na 90%. Zbylých 10% znamená absenci slotu pro karty (ten má ale Dakota 20) a v současné době zatím futuristická možnost samotné GPS připojit se na GC.com … (to by byla ideální kombinace :D) Co dodat? Snad jen to, že zatím koupě Dakoty 10 nelituju a v dohledné době ji určitě „do světa“ nepustím!
  • 0
Dakota 10 + HTC Touch HD + Mio560 + Mio510


#40 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 18:05

wingshawk napsal/a:Co dodat? Snad jen to, že zatím koupě Dakoty 10 nelituju a v dohledné době ji určitě „do světa“ nepustím!

Co dodat... to jsem chtěl slyšet a Ježišek bude mít letos docela jednoduchý úkol :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama