Přejít na obsah


Fotka

Zajímavost


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 12:30

Asi víte, že letošní silvestr byl o jednu vteřinu delší. Asi také víte, že GPS funguje na bási atomových hodin. Dáme-li si dvě a dvě dohromady ...

---Žeň objevů 2004, J. Grygar---
F. Stephenson ukázal, že díky zprávám o zatměních Slunce i Měsíce lze docela slušně přesně určovat změny v rychlosti zemské rotace přibližně již od roku 700 př. n.l. V současné době se změny zemské rotace zohledňují vkládáním přestupných sekund do občanského počítání času v případě, že rozdíl mezi časem UTC a časem atomovým vzroste na ± 0,9 s. Tento princip se uplatňuje od r. 1972 a dosud všechny vkládané přestupné sekundy v počtu 32 měly kladné znaménko, tj. v mezidobí se rychlost zemské rotace snižovala. Problém však přesto vzniká, protože časový standard, zavedený od r. 1980 pro družice systému GPS s přestupnými sekundami nepočítá a v současné době už začíná být pro určování polohy letadel nebezpečně chybný. Z toho důvodu Mezinárodní telekomunikační unie uvažuje o zrušení přestupných sekund, což ovšem mohou astronomové stěží přijmout, takže kolem celé na první pohled nevinné záležitosti se vbrzku stihne slušná mela.
----------
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 14:30

časový standard, zavedený od r. 1980 pro družice systému GPS s přestupnými sekundami nepočítá a v současné době už začíná být pro určování polohy letadel nebezpečně chybný.

Možná tomu asi nerozumím...ale přesnost určení polohy pomocí systému GPS přece nezávisí na absolutním času, ale na tom, aby ty satelity vysílaly "stejně nepřesnej" klidně relativní čas...ne ??? Diference času přece mezi satelitama v jednom místě je stejná nezávisle na absolutním čase.
A dále...co brání tomu "dorovnat" ty vteřiny až v "aplikaci" po výstupu času z GPS pro "palubní účely" letadla ???
Když počet vteřin odchylky je znám.....
doktor
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 16:01

GPS-ka si nastavuje cas podle satelitu pokud prijima signal alespon ze 4 satelitu soucasne. Takze je uplne jedno, jak je to s casem, pro ni je dulezity pouze cas "tam nahore" ...
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 16:05

Pokud nekoho zajima presny popis toho, jak funguje GPS-ka, ovsem psany stylem tzv. "pro blbce", pak doporucuji knihu Jak veci funguji, kterou pro deti vydal ComputerPress. Az konecne z tohoto jsem uplne presne pochopil "jak to vlastne presne funguje" ... :-))) btw. je to vynikajici knizka ... ( http://knihy.cpress.cz/Book.asp?ID=735 )
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 14:39

...ale přesnost určení polohy pomocí systému GPS přece nezávisí na absolutním času, ale na tom, aby ty satelity vysílaly "stejně nepřesnej" klidně relativní čas...ne ??? Diference času přece mezi satelitama v jednom místě je stejná nezávisle na absolutním čase.

Také si myslím, že je důležité jenom to, aby jednotlivé družice systému GPS vysílaly "stejný" čas, který se v principu nemusí shodovat s UTC nebo jiným používaným časem. Při výpočtu polohy přeci záleží pouze na časových diferencích ...
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 15:00

Také si myslím, že je důležité jenom to, aby jednotlivé družice systému GPS vysílaly "stejný" čas, který se v principu nemusí shodovat s UTC nebo jiným používaným časem. Při výpočtu polohy přeci záleží pouze na časových diferencích ...

Ted jsem cetl tohle (http://lidovky.zprav...1_ln_zabava_bat) a prijde mi to jeste podivnejsi nez predtim. Zvlast po te posledni vete. Koukal jsem na GPSku a rozdil s casem od eurochronu nevidim. Ma v tom nekdo jasno?
Michal
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 15:20

Koukal jsem na Silvestra na vsechny dostupne hodiny a tesil jsem se na 60-tou sekundu a nic jsem nevidel. Pozn. byl jsem strizlivej. Byla 59 sekunda a pak 00, tak nevim. Mozna "Urad pro otaceni zemekoule" zaspal.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 16:16

Ted jsem cetl tohle (http://lidovky.zprav...1_ln_zabava_bat) a prijde mi to jeste podivnejsi nez predtim. Zvlast po te posledni vete. Koukal jsem na GPSku a rozdil s casem od eurochronu nevidim. Ma v tom nekdo jasno?
Michal

Tenhle link by mohl trochu osvetlit, jak to funguje. http://gpsinformatio...ain/gpstime.htm
Jestli tomu dobre rozumim, tak tam pisou, ze ve zprave vysilane z druzic jsou i korekce GPS casu na UTC, tzn. pocet prechodnych sekund. Takze prijimac povetsinou zobrazuje cas spravne. V pripade, ze jeste nema nactena kompletni navigacni data, cas se lisi - je to UTC v nejakym tom roce (uz nevim kterym a nechce se mi to znova hledat).
Porad ale nechapu, proc je to takovy problem.
Michal
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 16:21

A jeste tenhle. http://www.leapsecon...va/gpsclock.htm
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2006 - 17:22

Vela zariadeni sa riadi casom GPS. Napr. cela nasa obrovska siet so vsetkymi zariadeniami (tisice kusov) sa riadi casom z GPS. Preto je dolezite, aby cas GPS a "spravny" cas bol zhodny.
Navyse neviem, ako sa mozu vedci na niecom takom ako je presny cas dohodnut. Ake su v tomto smere zakony? Cim sa riadia statne urady?
Vie o tejto zmene navrhnutej vedcami vas pocitac?
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 leden 2006 - 12:50

Navyse neviem, ako sa mozu vedci na niecom takom ako je presny cas dohodnut. Ake su v tomto smere zakony?

Shodnou se úplně stejně jako na tom, kolik je metr, kilogram, ampér.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 leden 2006 - 20:22

Shodnou se úplně stejně jako na tom, kolik je metr, kilogram, ampér.

Ja teda doufam, ze jako s metrem to probihat nebude :-))))
Tady je jeste jedne komplexni vedecky clanek o dane problematice. http://gauss.gge.unb.ca/papers.pdf/gpsworld.november99.pdfBohuzel je anglicky a ja nemam moc casu to ted cele louskat, ale treba jste na tom nekdo lepe.
Michal
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama