Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

horolezecka vybava - jumar


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
54 odpovědí na toto téma

#21 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 19:46

Looper36 napsal/a:

CykloDav napsal/a:

Ještě podotknu, že soudruh lanolezec nemá pojistnou HMS na jumaru a věšení crollu přes krk je také pro drsnější povahy.


Teď na to koukám, ale to je přece nejběžnější speleoúchyt crollu, nosný bod je na sedáku, kšandy jen přidržují croll v nejlepší pozici k lanu.

Máš pravdu předsedo, včil jsem se koukal na Petzla a už je to jinak. Já jsem učený mít sedák a prsák a mezi tím Croll, HMS dole a nahoře, spojuje sedák s prsákem. Přiznávám, jednou jsem to měl jak je na videu a byl jsem pokárán, tož tak.B)
  • 0
Kolo jede

#22 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 19:54

To cyklodav: Je na čase svolat geopotlach s lezeckou tematikou a vyměnit zkušenosti. Třeba na Malém Rábu. :) edit: jednou jsem přišel na přezkoušení instruktorů s inovací spočívající v crollu uchyceném kolem krku pomocí pruhu gumy z duše z bělorusa, fachčilo to luxusně, no, co budu povídat, vyhodili mně :)
  • 0

#23 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 20:03

Jo beru tě za slovo, bych to viděl tak v květnu. Opravdu se rád poučím, ty máš možnosti školení já ne.
  • 0
Kolo jede

#24 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 20:04

Já zatím vždycky vystačil s tiblokem a prusíkem, případně tiblokem a reversem v blokujícím režimu. Ale jumar je ještě o řád pohodlnější, také ho plánuji, nejspíš něco od petzla.
  • 0

#25 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 20:42

osobne pouzivam petzl ascention a petlz basic, ktery se da pouzit i jako sebejisteni pri vystupu. Pote co jsem parkrat zkusil vylezt pomoci prusiku, je vyse uvedena kombinace uplne o necem jinem a nahoru se leze skoro samo ;)
  • 0

#26 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 21:23

Využiju příbuzné problematiky, abych nemusel zakládat extra vlákno - jaká technika se vám osvědčila nejlíp při nahazování (nastřelování) průtažného lanka pro instalaci lana - prak, rybářský prut, koule nebo snad kuše?
  • 0

#27 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 22:06

Prak;) si vzpomínám z mládí četná zranění, kdy jsem byl doma ještě jednou na druhou stranu obličeje dobit, prut ;)potřebuješ umět techniku a v lese je to holá blbost,kuše, luky;)moc drahá záležitost. A co takhle tenisová squash pálka:D
  • 0
Kolo jede

#28 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 22:47

Vím, že to zní hloupě, ale dřív než vyrazíš někam do terénu, je dobré si to vyzkoušet na cvičné stěně nebo někde s někým, kdo to umí a případně tě zachrání... ono to není zase taková (_:_) dostat se zpátky na most :D
  • 0

#29 LukasX

LukasX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 387 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 8:05

algy64 napsal/a:
Využiju příbuzné problematiky, abych nemusel zakládat extra vlákno - jaká technika se vám osvědčila nejlíp při nahazování (nastřelování) průtažného lanka pro instalaci lana - prak, rybářský prut, koule nebo snad kuše?


Pri nasem lovu GCV7FF jsme pouzili luk. Bylo to jedine co jsem mel k dispozici po ruce.

Idelani ale rozhodne neni - malo skladny, sipy jsou moc lehke a musi se zatizit, cimz se zkrati dostrel, udrzovani provazku, aby nikde nedrhnul a velka ovlivnitelnost vetrem.
Ackoliv se to nezda, je to i docela fyzicky narocne - takovy patnacty pokus v rade o prestreleni spravne vetve do maximalniho napnuti...docela to bolelo.

Nyni planujeme upgrade na poradny prak a silny vlasec namotany na rybarskem navijaku - lehce se sam odmotava, nezasmodrcha a dobre se namotava zpatky bez zamotani. Toz tak.

Jo a jetse: hlavne ten nas pokus neberte jako navod, jak se to delat ma. Spis je to instruktaz - jak ne!!! Omluvou budiz rychlost, kterou jsme se tam potrebovali dostat pro jeden TB ;)
A proto velmi pozorne ctu tohle forum a na jaro si chystame nejakou poradnou vybavicku.
  • 0

#30 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 8:22

Naprostý souhlas se Sobíkem. Tady na foru to vypada náramne jednoduše, koupím jumar a jsem borec. Ale až zjistíš, že je hrozný problém zdvihnout jednu nohu a ruku současně, že se při tom bimbáš na všechny strany a že se vlastně trošku bojíš, je pozdě. Síly tě strašně rychle opustí, v zimě přestaneš cítit prsty a pak jen doufej, že hasiči přijedou brzy. Trénuj a zkoušej všechno možné, nasazování jumaru i prusíků, zkus si jumar "zaseknout na doraz", přesednutí do slaňovadla, zkus viset třeba dvacet minut v sedáku ať zjistíš, co tomu říkají nohy a záda. Čím víc natrénuješ doma na stromě nebo s kamarády na stěně, tím snadněji a hlavně bezpečněji získáš vytouženou kešku. A ještě něco - z logů u těžkých kešek se dozvíš, že to "byla brnkačka", "snadná záležitost" nebo "pohoda". Málokdo se přizná, že si sáhl na dno svých sil a schopností a že nebýt kamarádů, visí tam ještě teď. :)
  • 0

#31 djw

djw

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 279 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 9:20

vsem dekuji za dosavadni rady a pripominky. momentalne jsem se dostal do bodu, kdy nevim, je-li lepe miiti croll a naucit se precvakavat do slaneni, ci poridit grigri. hodiim si korunou a jedu do rockpointu ;)
  • 0

#32 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 9:37

No zeptej se Loopera, já s grigri nemám zkušenosti, ale podle toho co jsem slyšel, tak u grigri je problém s průměrama lan. Tušim, že se řešilo, že každé lano zatížením změní svůj průměr a grigri to nemusí zvládat, ale je možné že už to vyřešili, viz třeba diskuze o jumaru nahoře.
  • 0
Kolo jede

#33 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 10:22

No, grigri je dobré, ale jen na jednoduché lano. Vem si, že někdy taky budeš potřebovat hodit lano přes kruh nadvoj, abys ho mohl stáhnout. Budeš se muset rozhodnout :) Všechny tady uvedené způsoby mají něco do sebe, ať už cenu, skladnost matroše atd ... takže vyber svému srdci nejbližší. Pokud chceš valit drsnokeše zavěšený pod mosty, rozhodně bych do toho nešel s prusíky. Při těchto akcích není čas improvizovat, jde o to být rychle hotový, než ti přijdou pomoct a ochránit tě :) Navíc bez praxe může třeba nějaké komplikované přepínání z traverzu do vertikálního pohybu být dost riskantní. Takže pouvažuj, nakup, doma hoď na půdě přes trám lano a trénuj. Jak kdosi výše psal, logy typu pohoda, zívačka, nejsou pravda. I fyzicky dobře vybavený člověk, pokud na jumarování nemá trochu praxe, se nadře jak vůl :)
  • 0

#34 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 10:24

Pro cyklodava: Dave, je třeba si uvědomit, že se pohybuju spíše v tzv. průmyslovém lezení, čili pohyb po laně, na konstrukcích. Se šutrem takové zkušenosti nemám, ale co vím, rád povím. Můžem to pojmout jako event, ať mají bodaři úlovek, ale nerad bych do toho šel sám, tak dva tři pomocníky bych uvítal.
  • 0

#35 djw

djw

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 279 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 10:56

prosim ramenni popruhy ci primo hrudni uvaz jest doporucen v pripade pouziti crollu? on cenovy rozdil je jen miirnyy v neprospech hrudniho uvazu, vsiml jsem si. diik
  • 0

#36 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 11:05

Ramenní popruh (petzl secur) nemá nic společnýho s hrudním úvazem. Slouží jen k tomu, abys postupem vlatsního těla posunoval croll nahoru a do něj odsedával. Hrudní úvaz, správně propojený se sedákem ti dává další připojovací místo na hrudi a lepší ochranu páteře v případě pádu.
  • 0

#37 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 11:10

Jak praví algy64.
  • 0

#38 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 11:12

Možná bych už dneska šel do kombinace ascension+grigri, protože to přecvakávání, pokud to neděláš nebo netrénuješ často, je fakt vopruz. Na druhou stranu tech kešek, u kterých se potřebuješ přecvaknou v plným visu zas až tolik není, teda třeba tady na brněnsku je spousta stromovek, kde se na větvích pohodlně převlíkneš do osmy nebo reversa. Navíc grigri má tu výhodu, že když třeba slaňuješ ke keši a potřebuješ se ve visu zalogovat nebo udělat nějaký fotky, tak potřebuješ obě ruce volný a grigri ti to umožní - zasekne se. Samozřejmě to lze udělat i s osmou, ale s grigri je to nejkomfortnější.
  • 0

#39 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 11:36

Jestli můžu ukončit diskusi vtipem. Pořídit si hodinky co měl James Bond, vystřelit lanko s mikro kotvičkou a spustit se z paneláku, cestou samozřejmě zastřelit pár mudlů, případně bojovníků o FTF.:D Jdu ven, běžky volají.
  • 0
Kolo jede

#40 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 21:55

Looper36 napsal/a:
... s inovací spočívající v crollu uchyceném kolem krku pomocí pruhu gumy z duše z bělorusa, fachčilo to luxusně, no, co budu povídat, vyhodili mně :)


Používám trenýrkovou gumu :-)
(asi 25 let...)

U Grigri je dobré mít velmi dobře zažité ovládání, což u občasného použití asi bohužel nebude. Funguje totiž proti lidskému instinktu: držím páku, víc se to rozjede, dostanu strach a instinktivně "zaberu" - jenže tím se to u Grigri rozjede ještě víc... Vím o smrťáku přesně z tohoto důvodu u nás v JČ a tento problém (zejména při občasném použití) je všeobecně znám i světově od zavedení této pomůcky. Hlavně - jak bylo zmíněno výše - nelze ho použít pro dvojité lano. To bych viděl pro dané používání jako v podstatě diskvalifikující (primárně je to stejně vyvinuté pro jištění na sportovních cestách a ne pro zde zamýšlené použití). Přesednout ze zatíženého jumaru do slaňovací osmy není žádná věda. Při použití sebezajišťovacího prusíku na osmě také není problém kdykoliv zastavit a uvolnit si ruce a zase se pak zcela snadno rozjet.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama