Přejít na obsah


Fotka

Rodokmen a online hledání předků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
78 odpovědí na toto téma

#41 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2010 - 21:18

KaMo_cz napsal/a:

eL_KeDaRoSs napsal/a:
Zvědavost mi nechce dát a rád bych se registroval a nakoukl do databaze na stránce actapublica.cz.
...
Co vy na to? Je bezpečné se zde registrovat?

jak jsem už psal někde dole, jsem z vč (soa zámrsk) a tyto vymoženosti nemáme, u nás se musí hezky pěšky do archivu...
...no a když jdu do archivu, tak tam taky dávám občanku. celý projekt actapublica jsem nestudoval, ale měl by to býv vlastně online archiv, takže registrace nutná.

ještě než se registruješ, tak si projdi inventář (to je seznam matrik a jejich rozsah s popisem), jestli tam je to co vlastně hledáš

a pak bych ještě dodal pro začínající badatele. podle zákona vám nepůjčí matriku mladší 100 let, tzn. že pokud je matrika v rozsahu 1860-1920, tak se do ní nepodíváte! a na farní budete potřebovat povolení z fary.


To, co píše KaMo se zdá být logické, ale proč potom v jiných digitálních archivech takové údaje nepožadují a někde (např. Opava) nevyžadují ani žádnou registraci?

Zatím jsem žádné údaje o něčí registraci nedostala. Systém nabízí několik funkcí (různé poznámky k bádání, vkládat do matrik záložky, psát na nástěnku....) a některé z nich jsou zřejmě předmětem zmíněného bodu, nikolliv vlastní registrace.
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#42 Taura

Taura

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2010 - 21:33

KaMo_cz napsal/a:
ještě než se registruješ, tak si projdi inventář (to je seznam matrik a jejich rozsah s popisem), jestli tam je to co vlastně hledáš


Ať na Actapublica koukám, jak koukám, nabízí mi to pouze registraci, jinak se nikam nehnu. Kde je tam ten inventář? Nechce se mi registrovat jen proto, abych zjistila, že to, co hledám, tam stejně není.:o
  • 0

#43 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2010 - 22:32

Taura napsal/a:

KaMo_cz napsal/a:
ještě než se registruješ, tak si projdi inventář (to je seznam matrik a jejich rozsah s popisem), jestli tam je to co vlastně hledáš


Ať na Actapublica koukám, jak koukám, nabízí mi to pouze registraci, jinak se nikam nehnu. Kde je tam ten inventář? Nechce se mi registrovat jen proto, abych zjistila, že to, co hledám, tam stejně není.:o


Jestli chceš, tak mi písni SZ a já se ti klidně mrknu :D
Napiš obec, okres, typ matriky (narození, oddaní, zemřelí) a rok (pokud nevíš, tak alespoň přibližně). Není problém.
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#44 Taura

Taura

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2010 - 22:58

mauricie napsal/a:

Jestli chceš, tak mi písni SZ a já se ti klidně mrknu :D
Napiš obec, okres, typ matriky (narození, oddaní, zemřelí) a rok (pokud nevíš, tak alespoň přibližně). Není problém.


Dííííky, už jsem to sepsala. :)
  • 0

#45 eL_KeDaRoSs

eL_KeDaRoSs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 288 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2010 - 11:07

mauricie napsal/a:

Taura napsal/a:

KaMo_cz napsal/a:
ještě než se registruješ, tak si projdi inventář (to je seznam matrik a jejich rozsah s popisem), jestli tam je to co vlastně hledáš


Ať na Actapublica koukám, jak koukám, nabízí mi to pouze registraci, jinak se nikam nehnu. Kde je tam ten inventář? Nechce se mi registrovat jen proto, abych zjistila, že to, co hledám, tam stejně není.:o


Jestli chceš, tak mi písni SZ a já se ti klidně mrknu :D
Napiš obec, okres, typ matriky (narození, oddaní, zemřelí) a rok (pokud nevíš, tak alespoň přibližně). Není problém.


Teď je řeč o té Actapublice?
  • 0

#46 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2010 - 11:10

To: eL_KeDaRoSs

jj, taky něco chceš zjistit? B)
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#47 XiXi_team

XiXi_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 656 příspěvků(y)
  • LocationKladno

Publikováno 03 únor 2010 - 21:22

mauricie napsal/a:
To: eL_KeDaRoSs

jj, taky něco chceš zjistit? B)


Dostal jsem se někam k roku 1830. Potřeboval bych pokračovat v Praze a v Roždalovicích :)

Nakonec ale stejně všichni skončíme u Adama a Evy :D:D:D
  • 0

Garmin Oregon 650 + Topo Czech 2013 Pro & GSAK v8 & Android Locus PRO
GSAK - Google mapy pro Colorado/Oregon, Export pro GeoKuk
Android - Šifrovací pomůcky, Keškoměrka


#48 pan_eL

pan_eL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 46 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2010 - 22:00

Tak to jsme vsichni pribuzni vsech:) No ja resp. rodice pouzivaji BK 6 myslim, ale zatim jsme moc daleko nedosli. Motivace ale stale je :)
  • 0
Předem nejasná cesta za poznáním.

#49 koyamas family

koyamas family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2010 - 1:21

Hlavně díky tomu, že děd z táty strany byl knihovník a schovával si každou písemnost, která se mu dostala do ruky, dostal jsem se v této a ještě v části babiččiny větve až do začátku 18.století. Párkrát jsem se pokusil udělat badatelský výjezd do některého z archivu, ale jelikož mé znalosti němčiny jsou nulové a paleografické dovednosti se nule také silně blíží, většinou to bylo spíše než bádání, tápání. :D
  • 0
Vložený obrázek

#50 Colonel74

Colonel74

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 636 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2010 - 15:32

Dobry vlakno :) Driv jsem pouzival Brother Keeper, ale ted jsem po anonci zde zkusil nainstalovat Ancestry a vypada moc dobre, tak uvazuju o migraci...Obzvlast, kdyz se pripravuje verze 2, ktera by mela byt jeste propracovanejsi. No ale problem je se ziskavanim dat v terenu. U jedne vetve jsem v roce 1820, ovsem na rakouske strane, coz moje dalsi badani znacne znesnadnuje :(
  • 0
Proud member of Quick Georesponse Team

#51 eL_KeDaRoSs

eL_KeDaRoSs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 288 příspěvků(y)

Publikováno 10 září 2010 - 12:19

Nový cyklus o rodokmenech a genealogii Hledáme své předky. Náhodou jsem dnes viděl ukázku, určitě se to k tomuto tématu hodí. Pokud chcete, druhý díl z cyklu se vysílá dnes ve 16:45.

První je možné shlédnout ve videoarchivu.
  • 0

#52 forces1

forces1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 10 září 2010 - 12:49

Již pár let se čas od času taky dostanu k zpracovávání rodokmenu. Hodně mi pomohl (za úplatu) archiv v Praze. Každopádně i když je badateli méně než 18, doporučuji mluvit o svých předcích ve své rodině. Babičky a dědečkové si dost pamatují i když se to dá občas brát jen jako vodítko a ne jako pevně fakty. Nedávno jsem našel databázi legionářů, kde jsem se dopracoval k jednomu prapradědovi, jelikož vojáci, kteří bojovali za rakousko-uherska, se rádi vzdávali do zajetí, jelikož bojovat za režim s kterým nesouhlasili, se špatně bojuje. A dost (možná všichni) vstupovali v zajetí do če.legií. http://www.vuapraha....Legionaru.aspx. Doufám, že jsem trochu přispěl do mlýna a nepopudím proti sobě zkušenější kolegy, jelikož se cítím obyčejným amatérem i když jsem se místy dostal do historie 8 předků.
  • 0
http://www.geocachin...yp=crkrajemesta Oregon + TopoCzech 3 Pro, Nuvi 765 City navigator NT 2013.10, Iphone + Geocaching v3.0.1

#53 forces1

forces1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 10 září 2010 - 12:51

A mimo jiné, používám myheritage, jelikož sám prohledává jiné rodokmeny a nabízí shody. Díky němu jsem se propojil s dalším rodokmenem.
  • 0
http://www.geocachin...yp=crkrajemesta Oregon + TopoCzech 3 Pro, Nuvi 765 City navigator NT 2013.10, Iphone + Geocaching v3.0.1

#54 forces1

forces1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 10 září 2010 - 12:56

A ještě něco. My heritage je zdarma. Je tam omezení např.250 osob na internetu. Jinak ve svém počítači můžeš mít lidí kolik chceš. Zrovna tento týden jsem byl tolik drzý, že jsem tvůrcům psal, jetli by nedali na placenou verzi pro české uživatele slevu. A to kvůli problémům s vyhledáváním slov které mají v sobě háčky.
  • 0
http://www.geocachin...yp=crkrajemesta Oregon + TopoCzech 3 Pro, Nuvi 765 City navigator NT 2013.10, Iphone + Geocaching v3.0.1

#55 mirotiro

mirotiro

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 094 příspěvků(y)

Publikováno 10 září 2010 - 13:05

No zajímavé vlákno... po tom co mne dneska jeden uživatel naštval a ruším svoje kešky bych se na to mohl taky podívat... před týdnem jsem zjistil, že jsem příbuzný s jistým nejmenovaným kačerem, tak třeba jich bude víc... jen se děsím hledání ve větvi svého otce... Děda byl z jihu Slovenska a maďarsky neumím...
  • 0

#56 polas_CZ

polas_CZ

    polas_CZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 589 příspěvků(y)

Publikováno 10 září 2010 - 23:15

Díky za tip, pěkný web. Díky celému tomuto tématu mě začala více zajímat genealogie. Snad se k něčemu dopátrám. :-)
  • 0
Cogito ergo sun ...

#57 Pavelhauf

Pavelhauf

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2011 - 19:51

Dostal jsem se v několika přímých větvích rodu do 16. století a to jen pomocí internetu. A momentálně čekám na zdigitalizování Litoměřického archivu :) A to nejsem matrikář!

KaMo_cz napsal/a:
že bych odpověděl? oficiálně jsem jen kronikář a genealogii mám jako vedlejší činnost. ostatně rodokmen jsem dopátral jen do roku 1575...

dobře, přestávám machrovat, ve zkratce - jen s internetem jsi v háji, e-matriky v podstatě neexistují
máš 2 možnosti: 1) zaplatit si udělání rodokmenu, 2) začít se tomu věnovat.
první varianta je drahá, druhá je náročná, ale zajímavá
budeš narážet na spoustu překážek - nedostupnost matrik kvůli 100letému limitu (v praxi to je cca 150 let), nebudeš umět matriku přečíst a už vůbec nebudeš vědět co, kde a jak hledat.

nejprve v rodině zjisti data minimálně k pradědovi a poté můžeš začít připravovat bádání. takže přeju hodně zdaru a úspěšné bádání
ps: chceš rodokmen, rozrod nebo vývod?


  • 0

#58 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2011 - 22:12

mirotiro napsal/a:Děda byl z jihu Slovenska a maďarsky neumím...


Toho se nemusíš tak děsit - v Uhrách se stejně od středověku až do 19. století úřadovalo latinsky. :)
  • 0

#59 Tazzi team

Tazzi team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 44 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2011 - 7:27

Ahoj,tak já přidám taky trochu do mlýna.Rodokmen dělám cca půl roku s přestávkama(občas si musí člověk dát pausu jinak se zblázní :-)) Jen přes internet jsem se zatím dostal do roku 1780 a pomale a jistě postupuji dál,jen je celkem boj s luštěním záznamů. Vřele doporučuji koupit si knihu od Henryho Pohanky:po stopách vlastních předků,je tam spousta rad a informací Všem badatelům přeji mnoho úspěchů a hlavně hodně trpělivosti;)
  • 0

#60 Daun1

Daun1

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2011 - 0:31

tohle je dost zajímavé téma, rodokmenu se věnuji trochu déle, než geocachingu ale teď jsem v hledání předků trochu polevil, nemám moc času, ježděním po archivech a více méně vyčkávám, až budou matriky, které potřebuju na internetu, už se to blíží;)
jinak tady mohu dát odkaz pro ty, kteří by chtěli nahlédnout, jak rofokmen vypadá v praxi, nebo pro ty, kteří by se v rodokmenu případně poznali, jako moji vzdálení příbuzní:)http://www.milanmali...y/rodokmen.html
  • 0
Všude dobře, tak co doma:)




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama