Přejít na obsah


Fotka

Baterie Oregon


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 Osik

Osik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 481 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2010 - 14:50

Zdravím,

googlil jsem googlil, ale nic (nebo málo, googlítko se mi polámalo ... ach ten pátek) ...

Jaké baterie mohu dát do Oregona?
+ AA 1.5 alkalické (běžné tužkovky)
+ AA 1.2 NiMH
? AA Lithiové 1.5V (např Panasonic) - asi ano?
? AA Lithiové 3.6V (např. Saft) ???

Nikde jsem nenašel ... netušíte?
  • 0

#2 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2010 - 14:58

Jednoduché: v přístroji si nastavíš, které tam máš :) (krom asi těch 3.6V)

viz návod: http://www8.garmin.c...vodkobsluze.pdf strana pdf 2
  • 0

#3 Osik

Osik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 481 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2010 - 15:29

Mau Loftin napsal/a:
Jednoduché: v přístroji si nastavíš, které tam máš :) (krom asi těch 3.6V)

viz návod: http://www8.garmin.c...vodkobsluze.pdf strana pdf 2


Hele, úplný tupec nejsem a tohle všechno jsem prošel ale Lithiové baterie AA existují minimálně 4 druhy:

Chemie Li-SO2: Jmenovité napětí 3.0V
Chemie Li-MnO2: Jmenovité napětí 3.1V
Chemie Li-SOCl2: Jmenovité napětí 3,6V
Chemie Li-FeS2: Jmenovité napětí 1,5V

Všechno to jsou Lithiové baterie AA ... Takže splňují podmínku "AA size battery - Alkaline or NiMH or Lithium" a mohu je použít ... (a v Americe, kdyby mi shořel Oregon, tak vysoudím nemalý dolary...)
  • 0

#4 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 079 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2010 - 16:15

14500 bych tam v žádným případě nedával. Resp. cokoli nad 1.5V. Pár jich tu mám, ale ne, nebudu to zkoušet. :D
  • 0

garmin 60CSx | galaxy nexus + locus pro | lumia 640 + geocaching pro

astrolux S1 | convoy S2+ | 2x aurora ak-p7

norco search a.105 '16 | mibo mastr '12 | #fialka '9x

 

http://openstreetmap.cz/


#5 mechtuar

mechtuar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2010 - 16:57

chytrej turbo manuál doporučuje baterie 2500 mAh asi tak :)
  • 0
fičí fičí fičí too

#6 Osik

Osik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 481 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2010 - 20:06

mechtuar napsal/a:
chytrej turbo manuál doporučuje baterie 2500 mAh asi tak :)

... to mají právě ty 3.6V ... a více než dvojnásobek energie ...
  • 0

#7 pes13

pes13

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 326 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2010 - 20:51

Hele, pak fungujou ještě alkalický dobíjecí 1,5V. Abys v tom měl ještě větší bordel a už si mě pamatoval;).
  • 0

#8 dachmh

dachmh

    dachmh

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 8:18

No tak to už hlavně někdo rychle vyzkoušejte a dejte vědět :D:D:D!
  • 0
Vložený obrázek

#9 Tabi

Tabi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 8:51

Tak tohle bych raději ani nezkoušel. Pokud bateriová větev GPS je nastavena na max. 3,7V - 4V ( 2x1,7V nové klasické tužkovky), tak by to asi s 7,2V (2x3,6V) moc dobře nefungovalo. Mohl bys zkusit tam dát jednu a druhý slot na AA zkratovat:D. Nebo si udělat redukci přes kabel, ale tam bude potřeba asi tak min. 9V. Můžeš použít 3x3,6V.
  • 0
Garmin Colorado 300 / Samsung Xcover 271 / Xperia Active + kolo + batoh + ... vše co je potřeba

#10 djw

djw

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 279 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 9:12

pokud se nepletu, tak vsechnu obskurni nahore zminovany barerie nejsou Lithium, ale dle semanticke usance LiPol, (LiFe, atd), takze nedavat dovnitr! vraceni penez za Oregona vypaleneho = nulovaa sance
  • 0

#11 ajne

ajne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 11:05

Garmina nemám, ale doporučil bych dobíjecí Ni-MH 2500-2600mAh + kvalitní procesorovou nabíječku (nejlépe rychlo, sice zkracuje trochu životnost baterií, ale hodí se, když potřebuješ rychle energii). Já zařízení na AA (hlavně foťák) ničím jiným neživím ;) + sebou kvalitní alkalické AA jako rezervu (i když se dají všude koupit, v lese na kopci se shánějí těžko) :D Brácha má Garmina, a myslím, že to má stejně a nestěžoval si zatím na nic. Jinak Lithiové myslejí u Garmina tyto a podobné (stejně jako tvůj první odkaz):

http://www.ledshop.cz/energizer-ultimate-lithium-1,5v-(aa)~z3307-A.html

Jinak s vyšším napětím bych tam nedával, je pravděpodobné, že by to regulace v zařízení snesla, ale...taky by nemusela. Třeba krátkodobě jo, ale při delším užívaní by mohla dát sbohem. Navíc, ten článek na který jsi odkázal je bezvývodový, jsou tam jen plošky, takže by ti stejně asi neměl kontakt bez úprav ;)

Takže:
+ klasické AA
+ Ni-MH
+ lithiové AA (1.5V)
- variace na lithiové baterie s vyšším V
  • 0

#12 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 11:51

On se oregon neda napajet z USB kabelu? Jestli ano, pak ma regulaci napajeni stavenou na 5V, takze by jej malinko vetsi napeti na baterkach nemelo nijak rozhodit.
  • 0

#13 Osik

Osik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 481 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 11:55

Přátelé, děkuji Vám za doporučení, v bateriích se poměrně vyznám (kdo mě zná tak ví proč), a asi jsem se špatně zeptal. Takže: Jaké je maximální napájecí napětí Oregona? Pokud mi nedokážete relevantně odpovědět na tuto otázku (odkazem na nějaký dokument) tak mi nedoporučujte mikroprocesorové nabíječky. Jinak pojmem "Lithiová baterie" je obvykle míněn "Primární článek (nenabíjitelný) na bázi Lithia" - tedy většinou ty typy chemií, co jsem vyjmenoval dřive ... Třeba Lithiová baterie 2032 je 3.6V, Lithiová baterie CR123 je 3.0V ... každé je jiná chemie. Lithiová baterie AA je pojem podivný ...
  • 0

#14 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 11:58

Pokud to ovšem z obou zdrojů leze přes stejné součástky (jako že určitě nemusí). I tak je rozdíl pořád přes dva volty. V opačném případě víc než dvojnásobný. Já bych to teda nezkoušel, ale můj Oregon to není, tak kdyžtak pak dejte vědět, jak to dopadlo. :D Hlavně je blbost, že to nemaj v manuálu jasně řečené... tím spíš bych ale nepředpokládal nic netypického jako 3,6V tužkovky (netypické přinejmenším pro běžnou spotřební elektroniku)
  • 0

#15 Brunoos

Brunoos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 300 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 12:43

to že se da oregona napajet přes usb kde je 5V nebusi byt pravda pro napajeni z baterek - regulace muže být pouze na napajeci větvi z usb a ne z baterek
  • 0
"Jediným způsobem, jak zjistit meze možného, je odvážit se alespoň malý kousek za hranice nemožného."

"Před otevřením úst zapni mozek."

"Nehledej duvody, hledej zpusoby."

#16 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 12:58

U jednoho meho stareho digitalu na tuzkovky je zminene napajeni i 3.6V lithiovkama. A na sugestivnim obrazku je ta lithiovka zobrazena jako neco ve tvaru dvou spojenych tuzkovek vedle sebe, vcetne ryhy uprostred, takze pokud neni mezi baterkama velka roztec a neni tam v drzaku vysoka prepazka, dalo se to narvat misto dvou obycejnych tuzkovek. Takze tam pak tech 3.6V nahrazovalo dve tuzkovky, coz uz je vcelku zanedbatelne zvyseni napeti. Kdyz jsem se ted podival na ten fotak, tak mi prislo, ze ve Viste je ta roztec stejna a takova baterka by se tam dala taky pouzit. Tak treba je mysleno neco takoveho... ;)
  • 0

#17 pes13

pes13

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 326 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 13:10

Rozhodně bych nemotal dohromady různé vstupy. Pokud se nepletu, tak 60-ka má napájení přes kabel tím příšerným konektorem dimenzované až na 18V. Zkuste to ale prohnat USB vstupem a odpálíte základní desku. Bateriové napájení asi bude lehce předimenzované, ale nedráždil bych to zbytečně. Souhlasím s Brunoosem.
  • 0

#18 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 13:14

Brunoos napsal/a:
to že se da oregona napajet přes usb kde je 5V nebusi byt pravda pro napajeni z baterek - regulace muže být pouze na napajeci větvi z usb a ne z baterek


No to samozrejme muze, jen mi prijde, ze se vyrobci vzdy snazi maximalne setrit. Proto mi prijde divne, ze by davali regulaci na stabilnich 5V, zatimco neustale plovouci napajeni z baterek by nedali nic. ;)

Integrovane obvody se obvykle napaji nejakym standardnim napeti. Drive bylo typickych 5V, pak se zacala pouzivat logika napajena 3.3V, a nakonec se objevily i obvody na 1.5V. Takze nejcasteji se resi problem, jak z neustale meniciho napeti z baterek vyrobit nejake z techto standardnich napeti.

A ted si vem tech 1.5V. Kazda regulace napajeciho napeti si neco ukroji, kdyz je dobra, tak si vyzada treba jen 0.7V. A z druhe strany, me treba GPSka Vista chcipne, jakmile napeti na baterce dosahne 1.1V. Tedy celkem 2.2V. Sedne to tam jak prdel na hrnec, ze jo?

Proto se domnivam, ze je tam regulace, ktera vyrabi 1.5V, a tim je tam vsechno napajene. (asi vyjma menice pro displej...) Ta regulace si tedy musi poradit minimalne s napetim od 2.1V do 3.2V.

A ted logicka uvaha - co bude levnejsi? Dimenzovat ten jiz existujici regulator tak, aby zvladnul jeste dva volty navic, nebo dam dat druhy pro USB napajeni?

Ale je to jen moje spekulace, pochopitelne. Jen jsem chtel osvetlit, proc si to myslim.
  • 0

#19 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 13:28

Osik napsal/a:

Mau Loftin napsal/a:
Jednoduché: v přístroji si nastavíš, které tam máš :) (krom asi těch 3.6V)

viz návod: http://www8.garmin.c...vodkobsluze.pdf strana pdf 2


Hele, úplný tupec nejsem a tohle všechno jsem prošel ale Lithiové baterie AA existují minimálně 4 druhy:

Chemie Li-SO2: Jmenovité napětí 3.0V
Chemie Li-MnO2: Jmenovité napětí 3.1V
Chemie Li-SOCl2: Jmenovité napětí 3,6V
Chemie Li-FeS2: Jmenovité napětí 1,5V

Všechno to jsou Lithiové baterie AA ... Takže splňují podmínku "AA size battery - Alkaline or NiMH or Lithium" a mohu je použít ... (a v Americe, kdyby mi shořel Oregon, tak vysoudím nemalý dolary...)


A jsi si jist, ze jsou to opravdu AA a nikoliv napriklad 14500? Jak zde jiz psal nekdo vyse, rozhodne bych tam necpal nic, co ma vic 1,5V.
  • 0

#20 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 13:28

pes13 napsal/a:
Rozhodně bych nemotal dohromady různé vstupy. Pokud se nepletu, tak 60-ka má napájení přes kabel tím příšerným konektorem dimenzované až na 18V. Zkuste to ale prohnat USB vstupem a odpálíte základní desku. Bateriové napájení asi bude lehce předimenzované, ale nedráždil bych to zbytečně. Souhlasím s Brunoosem.


Ony se ale ty ruzne napajeci vstupy nepropojuji natvrdo... pochopitelne.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama