Přejít na obsah


Fotka

Baterie Oregon


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#21 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2010 - 13:39

HaLuMa

Jojo, zní to samozřejmě logicky, ale asi všichni víme, jak je to s tím myšlením, když se převede do reálu.
Taky jsem kdysi myslel, že když je v návodu napsáno externí napájení 9-12V a je to podpořeno ještě schématem zapojení konektoru v jedné české knížce o GPSkách, tak bude 9V fungovat.
Kdo mohl tušit, že autor knížky si asi schéma vycucal z prstu a autoři manuálu ze zcela nepochopitelných důvodů od minulého modelu vypustili poměrně podstatnou větu, že těch 9-12V platí pro originální napájecí kablík, ve kterém je zřejmě stabilizátor na nějaké 3V.:( Takže jsem takhle poslal Magellana 315 do věčných lovišť.
No a ještě k těm různým napájecím vstupům... např. externí a bateriový vstup jsou u toho Magellana taky svedeny dohromady... ale až za nějakým integráčem (pravděpodobně dioda), který mají každý zvlášť. (a to se jedná o cca 3V u obou vstupů).
Po téhle zkušenosti raděj už fakt nic nepředpokládám bez znalosti originálního schématu obvodu nebo aspoň desky plošných spojů.
  • 0

#22 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 08 březen 2010 - 8:56

Osik napsal/a:

Mau Loftin napsal/a:
Jednoduché: .....

Hele, úplný tupec nejsem....


Promiň, ale rozhodně jsem nechtěl říci, že jsi tupec! To mě poněkud mrzí, pokud jsi to tak pochopil...

Ale každopádně si myslím, že pokud chceš relevantní správnou odpověď, napiš přímo výrobci.
  • 0

#23 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 10:15

Právě mi začlo vrtat hlavou totéž... takže myslíte, že AW 14500 se použít nesmějí? Přemejšlel jsem o nich kvůli CRYO baterce... kdyby byly zaměnitelný, vyplatilo by se to, ale kdyby byly nezaměnitelný, mohlo by se to šeredně nevyplatit... (záměna omylem) Co tedy znamená volba v Oregonu na LiIon baterie - menu nastavení?
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#24 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 11:49

Citecka napsal/a:
Co tedy znamená volba v Oregonu na LiIon baterie - menu nastavení?

A není to zase jenom nějaký podivný překlad? Já mám třeba v 62 volbu Lithium, což je trochu rozdíl.
  • 0

#25 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 12:00

Oregona nemám, ale v menu eTrex HCx jsou taky lithiovky. Pokud tam mám NimH (nové, nabité) a přepnu to v menu na lithium tak mě to hlásí vybité baterie - procesor předpokládá že jsou tam články o větším napětí. Rekl bych že Li 14500 (velikost AA, nom napětí 3,6V/článek) bych tam mohl použít, vstupní měnič by si s nima mohl poradít (pokud ovšem nejsou myšleny primární lithiové články 1,5V)... ta záměna by mohla být fatální. Bez ujištění od Garmina bych to nezkoušel... Ale i kdyby to šlo, neřekl bych ale že by to bylo bingo. Tenhle typ článků má nominální kapacitu cca 700mAh takže i při větším napětí neakumuluje rozhodně víc energie než NiMH 2700mAH. Jednoduché počty: ----------------- NiMH 2700mAh 2x1,2x2,7 = 6,5 VAh ----------------- Li 14500 2x3,6x0,7 = 5 VAh
  • 0

#26 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 12:38

No, já teda nevím, ale podle mě se po nabídkou Lithium skrývá označení pro normální Lithiové AA nenabijitelné tužkovky (FR6) s napětím 1,5V. (Což je také víc než NiMH.)
Ale jak už jsem psal v jiném vlákně na toto téma, můj Oregon popřípadě etrex HCx to není.:)
  • 0

#27 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 13:08

To je právě to co jsem v žádném manuálu nenašel - jestli jsou myšleny primární lithiové články 1,5V nebo nabíjecí LiIon 3,6V.
Viz třeba tady, poučný test tužkových AA baterií : http://www.ledmania....zkovych-baterii
nebo tady
http://www.fotonmag....ych-aa-baterii/
  • 0

#28 DUsoft

DUsoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 533 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 14:05

Tu záměnu LiIon vs Lithium provedl ten kdo dělal češtinu do Oregona. Správně je LITHIUM a míněný je primární článek např. DP-Lithium L91 FR6 který má nominální napětí 1,5V a kapacitu 3000mAh. Ten diskutovaný 14500 (AA) je nesmysl !!! Neodborný překlad návodů a SW mnoha produktů už způsobil nejedno zklamání a neštěstí.
Podrobné a detailní informace jsou např. ZDE

EDIT: právě jsem změřil odběr Oregon 300 a je to 180mA při podsvícení 50% a 340mA při podsvícení 100%. To znamená, že LITHIUM článek je srovnatelný s NiMH (stejná výdrž) s tím, že v zimě pod 0°C je NiCd ještě lepší varianta. Navíc po 10ti hodinách LITHIUM ekologicky zlikviduješ, kdežto akumulátor lze opakovaně nabít.
  • 0

#29 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 15:54

DUsoft: ano, nějak tak jsem si to myslel :( -- takže se na 14500 vykašlu, přesto, že by snad s nimi baterka znatelně víc svítila. Náklady na články plus nabíječka mi za to riziko se záměnou a pár lumenů navíc asi nestojí. Uajímavý je, že to nikde nenajdeš... myslím v materiálech k Oregonu. No,vlastně ale proč, když to zaměnil nějakej chitrej překladatel :/ PS: jo, díky.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#30 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 17:28

To je mi divný. První lithiák s 1,5V, co vidím. Myslel jsem, že lithiovky mají kolem 3V z principu. A běžné (a drahé) jsou jakoby dvě tužkovky vedle sebe, dohromady lithiovka 3,3 (3,6) V, které pasují tam, kde by měly být dvě tužkovky. Ale nenabíjecí litiovky jsou nesmysl, použil jsem je jednou, když jsem je dostal s foťákem.
  • 0

#31 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 17:50

No spis si myslim, ze by bylo lepsi, kdyby tam nekdo napsal treba "Standardni alkalicke".
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#32 DUsoft

DUsoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 533 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 18:48

mpik napsal/a:
To je mi divný. První lithiák s 1,5V, co vidím. Myslel jsem, že lithiovky mají kolem 3V z principu. A běžné (a drahé) jsou jakoby dvě tužkovky vedle sebe, dohromady lithiovka 3,3 (3,6) V, které pasují tam, kde by měly být dvě tužkovky. Ale nenabíjecí litiovky jsou nesmysl, použil jsem je jednou, když jsem je dostal s foťákem.

Mohou to být i dva primární články "za sebou" viz třeba CR123 (používám je v meteostanicích a vydrží tam rok) nebo i třeba "knoflíky" CR2016, CR2032 v mainboardech nebo cyklocomputerech vydrží taky roky. Ale pro napájení foťáků nebo navigací je to drahý.

S474N napsal/a:
No spis si myslim, ze by bylo lepsi, kdyby tam nekdo napsal treba "Standardni alkalicke".

Já mám v menu (originál):
Alkaline
Lithium
Rechargeable NiMH

a v menu česky:
Akalické
Li-Ion ... což je VELKÁ chyba
NiMH

Alkaline/Alkalické tedy znamená totéž a jsou to ony "Standardní alkalické baterie LR6 (AA).

Ježíškovi jsem psal o ENELOOP ;)
  • 0

#33 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2010 - 18:53

DUsoft: pokud je to takto, tak tam maji byt Lithiove - ja to pohledem do navigace nijak neoveroval.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama