Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Založení earthcache v Indonesii


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 Vilan

Vilan

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:12

Dobrý den, mam dotaz ohledne zakladani earthcachi. Chteli bysme zalozit cache v indonesii na sumatre v Bukit lawangu. Jde o jedno ze dvou poslednich mist na svete, kde lze videt orangutany ve volne prirode. Dale se tu nachazi rehabilitacni centrum pro zachranu tohoto ohrozeneho druhu. Pred mesicem jsme se odsud vratili a podkladu, souradnic i fotek mame spousty. V pravidlech pro earth cache je napsano: "Zakládá se v místech s geologickou či jinou zajímavostí týkající se naší Země" - to nam pripada, ze by nase kes mohla splnovat. Ovsem vzapeti jsem se docetl: "Přivádějí lidi na místa, která mohou pomoci vysvětlit tvorbu krajiny, nebo na místa zajímavých jevů jako vrásy, zlomy, poruchy nebo odhalit, jak vědci poznávají naši Zemi (jako např. naleziště zkamenělin atd.)" - tohle uz ne, orangutani nemaji samozrejme s geologii nic spolecneho. Chtel bych znat Vas nazor. Nerad bych mesic tvoril edukativni listing v anglictine a pak mi byla kes neschvalena kvuli nesplneni te geologicke podminky. Mate s timhle nekdo zkusenost? dik
  • 0

#2 kamen

kamen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:15

Pokud se v místě někde nacházejí i zkameněliny orangutanů, pak je vše ok;). Logicky nemají orangutani ani stanice s geologií nic společného, proto earthcache ne.
  • 0

Cache non verba


#3 MUlDr

MUlDr

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:19

No je to škoda, že se to omezuje jen na geologii...jinak v Bukit Lawangu jsem byl před rokem a je pravda, že na celé Sumatře těch krabek moc není, klidně by to jednu novou sneslo ;)
  • 0

#4 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:19

2 kamen: a kdyby udělal Earthku na skálu co je poblíž a k ní dal popis na opice, tak by se to dalo ne? ;)
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#5 Vilan

Vilan

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:23

Pokud tedy nemuzeme zalozit earthcache, mame nejakou jinou moznost? At to probirame jak chceme - nic nam tam nejde. Do tropickeho destneho pralesa proste nejde umistit krabicka, earthcache potrebuje geologii, virtualky uz se nedelaji.... Pritom si toto misto na 1000 procent vlastni kes urcite zaslouzi
  • 0

#6 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:25

fotocache?
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#7 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 316 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:27

Geoaware ať je odkud chce, není idiot a přečte si o čem je listing a pokud by se to týkalo jen opic odkáže na pravidla ohledně zakládání EC. Jde to trochu obejít tím, že se udělá EC k nějaké geologické věci (případně přírodní zvláštnosti) poblíž a zmínka o orangutanech by se mohla dát jako zajímavost poblíž daného objektu. A čekat jestli k tomu nebudou nějaké výhrady.
  • 0

#8 Vilan

Vilan

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 12:53

Nechapu vyraz fotocache.... Nic takoveho prece neni. Dale nechapu proc EC musi byt vazane jen na geologii. Je prece tolik krasnych mist na svete, kde je naprosto nemozne umistit krabku a s geologii nemaji nic spolecneho...
  • 0

#9 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 13:14

Earthcache je vázána na geologii, protože je to projekt zaštítěný Americkou geologickou společností (GSA). V jiném vlákně se píše, že u Groudspeaku zvažují, zda se na žádost různých kačerů neobnoví virtuální keše. Třeba za podobných podmínek, jako mají earthcache, jenom by se týkaly třeba historie, přírodních zajímavostí (orangutani) apod. Jinak virtuálky existují, jenom se ten projekt jmenuje waymarking a je oddělený od geocachingu.
  • 0

#10 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 079 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 13:24

Ano, založit waymark je ideální. Ale nejsou za to "body". ;]
  • 0

garmin 60CSx | galaxy nexus + locus pro | lumia 640 + geocaching pro

astrolux S1 | convoy S2+ | 2x aurora ak-p7

norco search a.105 '16 | mibo mastr '12 | #fialka '9x

 

http://openstreetmap.cz/


#11 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 13:28

honny napsal/a:
Ano, založit waymark je ideální. Ale nejsou za to "body". ;]


...jsou :D, a kolik! a těch ikonek :D:D
  • 0

#12 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 874 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 18:09

MUlDr napsal/a:
No je to škoda, že se to omezuje jen na geologii...jinak v Bukit Lawangu jsem byl před rokem a je pravda, že na celé Sumatře těch krabek moc není, klidně by to jednu novou sneslo ;)


no ja jsem za to omezeni rad, aspon vim, co cekat, tj. geologickou zajimavost. Jakmile by se to dalo vztahovat i na biologicke ci historicke zajimavosti, byly by to zase jen virtualky a masove rozsireni by je jen znehodnotilo - byly by na kazdem rohu, kvuli nulove udrzbe.
  • 0

#13 Vilan

Vilan

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 19:26

Na jednu stranu souhlasim s K-lordem. Virtualky jsou ve sve podstate o nicem a bylo by tu za chvili previrtualkovano. Ale na druhou stranu to znemoznuje jakykoliv zpusob zalozit kes nekde, kde je nemozne ulozeni tradicni krabky. Stacila by prece prisnejsi kontrola pri zakladani - opravdu vyjimecne misto kde nelze ulozit krabku, kvalitni a edukativni listing, foto plus dalsi podminky pro splneni logu, potvrzovani logu ownerem... To by zabranilo masovemu rozsirovani.
  • 0

#14 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 874 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2010 - 23:44

Vilan napsal/a:
Na jednu stranu souhlasim s K-lordem. Virtualky jsou ve sve podstate o nicem a bylo by tu za chvili previrtualkovano. Ale na druhou stranu to znemoznuje jakykoliv zpusob zalozit kes nekde, kde je nemozne ulozeni tradicni krabky. Stacila by prece prisnejsi kontrola pri zakladani - opravdu vyjimecne misto kde nelze ulozit krabku, kvalitni a edukativni listing, foto plus dalsi podminky pro splneni logu, potvrzovani logu ownerem... To by zabranilo masovemu rozsirovani.


To by nebylo spatne, ale ma to hacek. Kdo by o vyjimecnosti mista rozhodoval??
a) reviewer - tak to by pak asi bylo finalne na kazdem rohu a nebo by vsichni reviewerum nadavali, ze zrovna jim tu jejich vyjimecnou kesku nepublikovali
B) groundspeak - ti by na to nemeli cas a nebo by publikovali jenom par extra vyjimacnych kesi treba na severnim ci jiznim polu apod. :-)
c) museli by se domluvit s necim jako je americka biologicka spolecnost nebo historicka spolecnost. pak by to ale mohli byt BIOKESE nebo HISTORYKESE. :D
  • 0

#15 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2010 - 6:54

Ja teda proti virtualkam ani Earthkam nic nemam a myslim, ze je hodne pripadu, kdy se hodi. Treba v zemich, kde je minimum kesi (aby je mohli zakladat kaceri cizinci a nebyla nutna udrzba) a nebo kde je problematicka udrzba, kvuli vzdalenosti od civilizace nebo nejblizsiho kacera. Dobre to maji osetrene treba na Ruskem systemu ( http://www.geocaching.ru/ ) kdy jsou virtualky na odlehlych mistech kvuli udrzbe a nebo taky vzhledem k Ruskym zimnim podminkam jsou nektere kese jako tradicni ale v zime jako virtualni (jsou mista kde napadne treba i nekolik metru snehu). Samozrejmosti je ale foto na miste podminkou, pripadne jeste doplnene o podminku opsani nejakeho skryteho kodu na miste a jeho poslani ownerovi.

Ja takto zalozil treba Earthku v Azerbajdzanu (v dobe zalozeni byly v cele zemi jen 3 kesky, tak aby ostatni meli co lovit, navic misto je geologicky opravdu zajimave a Earthka prisla vhod, kvuli udrzbe, protoze uz tam asi nepojedu) nebo na Soloveckych ostrovech, ktere jsou take famoznim mistem ale nejblizsi jina keska je stovky kilometru daleko a nebo jsou v okoli jen kesky Ruske, ktere funguji mimo system Groundspeaku, kde je na cele Rusko jen malicko pres 100 kesi (Rusove se asi urazili, ze GC.com nepodporuje azbuku a udelali si system vlastni).
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#16 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2010 - 6:59

Vilan napsal/a:
Na jednu stranu souhlasim s K-lordem. Virtualky jsou ve sve podstate o nicem a bylo by tu za chvili previrtualkovano. Ale na druhou stranu to znemoznuje jakykoliv zpusob zalozit kes nekde, kde je nemozne ulozeni tradicni krabky. Stacila by prece prisnejsi kontrola pri zakladani - opravdu vyjimecne misto kde nelze ulozit krabku, kvalitni a edukativni listing, foto plus dalsi podminky pro splneni logu, potvrzovani logu ownerem... To by zabranilo masovemu rozsirovani.

No tak já se domnívám, že hra je zejména o hledání "krabiček", takže když na místo nejde krabička dát, tak prostě smůla a keška tam nebude. Earthcache mě také příliš nadšením nenaplňují (jako jasně - body dobré), ale většinou jsou na místě, kde je stejně už nějaká jiná tradička. Navíc mi uniká smysl opisování cedulí, případně googlení odpovědí, stejně si z toho nepamatuji vůbec nic :-)
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#17 Vilan

Vilan

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2010 - 8:03

Souhlasim, ze hra je o hledani krabicek. Ma to ale jedno velke ALE. Nekam ta krabka proste dat nejde. Treba do indoneske dzungle na Sumatre. Za prve je to narodni park a nesmim tam zanechat vubec nic, za druhe ji v tom pralese nikdo nikdy nema sanci najit. EC mam odloveno asi 25 z ruznych mist na svete. Je fakt, ze u nas v CR obcas EC nestoji za to - obvykle je kousek vedle EC normalni krabka a jeste se stejnym nazvem. Pokud to jde, jsem pro tradicni krabku. Ale pokud to nejde nebo se to nesmi (jako treba v tech narodnich parcich), nechapu proc by mela mit svou vysadu pouze geologie.
  • 0

#18 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2010 - 8:06

Vilane... /no offense/ protože...

Guidelines for Submittal
http://www.geosociet.../guidelines.htm
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#19 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2010 - 8:15

Vilan napsal/a:
Souhlasim, ze hra je o hledani krabicek. Ma to ale jedno velke ALE. Nekam ta krabka proste dat nejde. Treba do indoneske dzungle na Sumatre. Za prve je to narodni park a nesmim tam zanechat vubec nic, za druhe ji v tom pralese nikdo nikdy nema sanci najit. EC mam odloveno asi 25 z ruznych mist na svete. Je fakt, ze u nas v CR obcas EC nestoji za to - obvykle je kousek vedle EC normalni krabka a jeste se stejnym nazvem. Pokud to jde, jsem pro tradicni krabku. Ale pokud to nejde nebo se to nesmi (jako treba v tech narodnich parcich), nechapu proc by mela mit svou vysadu pouze geologie.

Jsou prostě taková pravidla, co je na tom k nepochopení? Napiš na Groundspeak, ať vytvoří novou kategorii, např. Fauna. Chápu, že to tam může být okouzlující a perfektní apod., taky bych se tam rád podíval. Zkus ten waymark nebo něco takového ...
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#20 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2010 - 13:13

zlicinaci napsal/a:
...
Navíc mi uniká smysl opisování cedulí, případně googlení odpovědí, stejně si z toho nepamatuji vůbec nic :-)


A v tom je myslím zakopaný pes. Pokud by geoawaři striktně trvali na dodržování pravidel, která GSA určila, nemohly by takové earthkeše vůbec vzniknout. Minimálně to googlení je proti pravidlům, přitom se s ním často setkávám. Zjišťované údaje musí být zjistitelné na místě a mít přímou souvislost s daným geologickým jevem.

Opisování cedulí asi proti pravidlům není (i když v podstatě ano, protože porušuje autorská práva). Osobně mi to taky vadí, protože ty cedule jsou často pro laika nicneříkající. To, co dělá earthkeš opravdovou earthkeší, je kvalitní listing, ze kterého se něco dovím. A to často právě chybí. Opsané plky, které v jednom odstavci stručně shrnují všechno, co se na daném místě vyskytuje, mi nedávají šanci pochopit, čeho bych si měl na místě všímat, v čem tkví geologická výjimečnost daného místa. Kačeři často v logu autora pochválí za to, že je pozval na pěkné místo. Já jsem se naučil pochválit za zprostředkování kvalitních informací, nebo naopak zkritizovat za to, že se mi těch informací nedostalo. Smyslem earthkeší je vzdělání. A to je právě to, co já od nich především očekávám kromě toho, že mě někam zavedou. Pokud nebudeme earthky hodnotit především z tohoto hlediska a dávat autorům adekvátní zpětnou vazbu, budeme pořád hudrovat nad tím, že to je zase "keška o ničem".
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama