Přejít na obsah


Fotka

Oregon 450 a navigace po silnicích


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
40 odpovědí na toto téma

#1 vlasta_p

vlasta_p

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 22:47

Ahoj, dnes jsem poprvé jel delší trasu a zkoušel jsem s Oregonem 450 navigoval po silnicích. Protože se mi nechtělo kvůli jednomu dnu kupovat dálniční známku, nastavil jsem si "metodu vedení po silnici" a v "nastavení zákazů" jsem zvolil "dálnice - vyhnutí se". Ostatní položky jsem nechal na volbě "nevyhýbat se" a očekával jsem, že mne mašinka povede nejlepšími dostupnými cestami mimo dálnice.Výsledek byl naprosto šokující. Byl jsem veden těmi nejhoršími silnicemi, jaké snad u nás existují a těmi nejnemožnějšími trasami. Příklad: Stál jsem na výjezdu ze Slavkova u Brna na silnici č.430 a jako cílový bod jsem zadal Kroměříž. Očekával jsem, že mne to povede po klasické staré cestě z Brna přes Ivanovice na Hané, Nezamyslice atd. do Kroměříže, což je i dnes cesta v dobrém stavu a dá se po ní perfektně jet. Na místo toho mne mašinka nutila hned zkraje odbočit vlevo na Křižanovice u Vyškova a když jsem se tomu bránil a pokračoval dále na Ivanovice po 430, tak mne na každé křižovatce tvrdošíjně nutila odbočit vlevo. Druhý pokus jsem učinil v Bystřici pod Hostýnem, kdy jsem jako cíl cesty zadal Valašské Meziříčí, kde bydlím. Normální trasa je po silnici č. 150, tedy: Bystřice p. Host., Loukov, Osíčko, Komárno, Kunovice, Police, Branky, Val. Meziříčí. Navržená trasa byla: Bystřice pod. Host. Libosváry, Všechovice, Kelč, Police, Branky, Val. Meziříčí. Proč??? Není to ani nejkratší, ani nejrychlejší cesta! Je to nejhorší varianta, jaká existuje! Když jsem navrženou trasu ignoroval a jel jsem výše uvedenou, v každé vesnici mne to nutilo odbočit doleva, tedy na přístrojem navrženou trasu. Jinými slovy - nedokázal automaticky přepočítat trasu podle té, kterou jsem jel a přizpůsobit se. Zkoušel jsem to se všemi kombinacemi nastavení v menu "trasování", výsledek byl stále stejný. Zajímavé je, že když jsem totéž zkoušel před dvěma dny v oblasti Vranova, kde jsou pouze silnice té nejnižší kategorie, trasování fungovalo bezchybně. Připadá mi to, jakoby Oregon (nebo mapa?) neuměl rozlišit mezi silnicemi nižších kategorií než dálnice! Mapu mám originál (dodanou k přístroji) TopoCzech 3.1. Ten Euro paskvil, co mi dodali jako druhou mapu, jsem měl vypnutý. Mapu TopoCzech 3.1 mám umístěnou na SD kartě, tak, jak mi ji dodali předinstalovanou. V minulých dnech jsem taky srovnával schopnost Oregonu + TopoCzech 3.1 routovat po silnicích s přístrojem Garmin GPSMAP 60 Csx s mapou TopoCzech Pro, a každý přístroj vedl stejnou trasu jinak. Proto prosím majitele Oregonu 450 o sdělení, zda jim na tomto přístroji s mapou TopoCzech 3.1 funguje routování po silnicích a zda reaguje na různé nastavení v menu "trasování" - mám na mysli zákazy různých druh cest. Nevím totiž, zda je to chyba přístroje samotného nebo dodaných map, každopádně mi to připadá skoro jako důvod k reklamaci, protože mapy TopoCzech jsou sice uváděny jako turistické, ale výrobce v popisu přístroje uvádí doslova: "Mapa Topo Czech umožňuje v přístroji výpočet nejrychlejší nebo nejkratší trasy k cíli po silnicích a ulicích ČR, včetně okamžitého přepočtení trasy v případě chybného odbočení." Dík za každou radu. Vlasťa
  • 0

#2 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 22:54

A čemu se divíš? Je to turistická outdoor navigace, ne autonavigace. To. že je ještě v nabídce možnost navigovat po silnicích ještě neznamená, že se to bude chovat jako plnohodnotná autonavigace. Poučení? Oregona do lesa, TomTom na silnici.... B)
  • 0

#3 madbin

madbin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:00

Myslim, ze je to tim ze jde o spatny preklad. Pripada mi, ze Oregon volbou "Dalnice" mysli silnice I. tridy a za skutecne dalnice bere volbu "Placene silnice". Takze doporucuji nechat zaplou volbu "Dalnice " a vypnout "Placene silnice." Dale si samozrejme zapni automaticke prepocitavani. Pak to bude fungovat jak pozadujes. P.S. Neni duvod nepouzivat oregon jako plnohodnotnou navigaci. Od plnohodnotne Garmin navigace jako je NAVI se lisi absenci hlasove navigace a mapou. Nicmene TOPO 3 routuje docela slusne i kdyz City NT EU a Atlas CR mi prijdou o chlub lepsi na routovani po silnici.
  • 0

#4 vlasta_p

vlasta_p

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:04

Přečti si pozorně, co uvádí výrobce: http://www.garmin.cz...oregon-450.html a pochopíš, čemu se divím. Není zde ani zmínka o jakémkoliv omezení nebo nefunkčnosti navigace po silnici. Je tam mimo jiné výslovně uvedeno to, co jsem citoval a z toho mi jednoznačně vyplývá, že by vše, co uvádím, mělo fungovat. A proč tedy silniční navigace funguje na rovněž outdoor GSMAP sérii? Vl.
  • 0

#5 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:10

sobikovi

Tak jasně, že neumí mluvit, nemá mega displej a spoustu dalších vychytávek, ale na spočítání trasy není snad nic až tak složitého. Co si vzpomínám, i se šedesátkou to jakž takž šlo.
Že TomTom je hlavně na silnici a Oregon hlavně do lesa asi každý ví, ale popravdě jako odpověď na každou otázku, jak z turistické navigace vymáčknout aspoň něco použitelného i na silnici (zvlášť když by to podle specifikací výrobce měla umět), už mi to začíná připadat dost jako klišé.
  • 0

#6 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:22

to Alkes: ano, asi je to již klišééé ale prostě Garmin je z 95% turistická navigace (do lesa) a na silnici furt pokulhává. A to platí i pro Garmin autonavigace, takže od turistické navigace nemůžeš čekat zázrak. Pokud tam mám turistickou mapu, tak navigace po dálnicích je fakt opruz. Stačí si např. při cestování zapnout TomTom a vedle Garmin a nestačíš se u G smát kudy a jak tě to chce vést... Den ježdění po Praze s oběma a víš co je ta správná volba... Zkoušel jste někdo podle papírové turistické mapy dojet na dovolenou do Chorvatska? Ne? Tak proč to chcete od Oregona?
  • 0

#7 vlasta_p

vlasta_p

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:24

Madbin - díky, to mne nenapadlo, zkusím to. Ale nevím, co myslíš tím automatickým přepočítáváním, nic takového nemohu v žádném menu najít? Omlouvám se, jsem v používání navigací začátečník. Všiml jsem si, že autonavigace od Garmina používají jiné mapy - je u nich uváděla mapa Atlas Czech. Nemůže být částečně problém i zde? Jedná se o speciální mapu pro navigaci po silnicích ČR? A Topo Czech je zaměřena na turistiku a mohla by mít omezené možnosti routování po silnicích? Pokud ano, šla by mapa Atlas Czech použít v Oregonu? VL.
  • 0

#8 madbin

madbin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:29

Kdyz odmyslis pohodli (mrnavy display, hlasova navigace) das tam NT City tak i po evrope te to bude jakz takz navigovat. Ze je TT lepsi je fakt, sam ho pouzivam, ale ma taky velke nedostatky. Nejvaznejsi je ze neumi pocitat ekonomikou trasu, coz uz vetsina konkurence umi. Kdyz te pak napr. z Nymburka do Brna suverene vede pres Prahu aby tam byl o 1 minutu drive ale zajedes si 80 km oproti ceste na Havl. Brod tak to umi taky slusne nastvat.
  • 0

#9 vlasta_p

vlasta_p

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:33

A když už jsem u toho - nemáte někdo tušení, co znamená volba v nastavení trasování "obraty do protisměru - povolit/nepovolit"? Co je myšleno obratem do protisměru? Vl.
  • 0

#10 madbin

madbin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:35

vlasta_p napsal/a:
Madbin - díky, to mne nenapadlo, zkusím to. Ale nevím, co myslíš tím automatickým přepočítáváním, nic takového nemohu v žádném menu najít?


Zalezi jakou cestinu pouzivas, ta volba je v nastaveni/navigace jako 4 polozka menu (v me cestine se to jmenuje pri vyboceni prepocitavat automaticky)

Omlouvám se, jsem v používání navigací začátečník. Všiml jsem si, že autonavigace od Garmina používají jiné mapy - je u nich uváděla mapa Atlas Czech.
Nemůže být částečně problém i zde? Jedná se o speciální mapu pro navigaci po silnicích ČR? A Topo Czech je zaměřena na turistiku a mohla by mít omezené možnosti routování po silnicích?

Pokud ano, šla by mapa Atlas Czech použít v Oregonu?

VL.


Mapa "Atlas Czech" lze pouzit i v oregonu. Je opravdu ochlup lepsi pro routovani nez ta TOPO, ale zkousel jsem obe a zas tak strasny rozil to neni. Hlavni problem je opravdu v te nelogicke volbe dalnice jak jsem psal vyse....

Samozrejme jsou tam i jine volby ktere je dobre pro pohodlnou a spravnou navigaci po silnici zapnout. jsou to zejmena:
V menu navigace:
-Vypocet trasy na rychlejsi cas ne vzdusnou carou
-vypocitat trasu pro auto/moto
-zobrazovat na silnci
V menu mapa:
-orientace mapy 3d
-automaticke meritko zapnuto

Nejlepe je udelat si na to samostatny profil pro auto a prepinat ho s profilem pro geocaching.
  • 0

#11 vlasta_p

vlasta_p

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:38

Ano - u mne je to "Přechody mimo trasu" - to jsem taky nevěděl, co to je :-) Dík!! Vl.
  • 0

#12 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:41

TT ekonomickou trasu od Navcore 9.xx umí, takže klid a pohoda.... No to je objev že mapa TOPO je pro turistiku a mapa AUTOatlas je pro autonavigaci :-) ale ano, jde nainstalovat a použít. Ale to že máš v navigaci mapu AUTO ještě neznamená, že softík optimálně naviguje pro auto! Co může asi znamenat "Povolit obrat do protisměru"??? No třeba to, že ti skvělá Garmin navigace pro auto povolí obrat do protisměru v křižovatce a na dálnici, kde je to zakázané... a za rohem stojí kliftoni :D Už to je ukázka kvality auto navigace :D:D:D
  • 0

#13 madbin

madbin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:45

sobikovi napsal/a:
TT ekonomickou trasu od Navcore 9.xx umí, takže klid a pohoda....


Jj, klid a pohoda zvlaste kdyz mas drahou TT co uz nepodporuje novy navcore nebo jako ja koupeny TT pro PDA a soudruzi se nejak neobtezuji udelat aktualizaci :-(
  • 0

#14 vlasta_p

vlasta_p

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:47

No Sobiku ... víš, pro mne je to opravdu "objev" když držím v ruce svoji první navigaci v životě, mám ji dva týdny a předtím jsem znal pouze papírový autoatlas.. :-). Ale já se za to nestydím ... :-) Přesto dík za radu! Vl.
  • 0

#15 madbin

madbin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:52

Jeste ti poradim, nahrej si tam lepsi cestinu (od Onovyho ci Halumy). Takovych nesmyslu je v tom garmin prekladu vsude spousta...

Cestinu najdes napr. zde http://opengtt.nomi....m?releaseId=101
  • 0

#16 vlasta_p

vlasta_p

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 0:00

Super - díky! Před chvilkou jsem zkoušel to, co jsi mi poradil a vypadá to, že to funguje! Trasu z Val. Meziříčí do Olomouce mi to správně vygenerovalo mimo dálnici D1 a po těch správných silnicích. Možná jsi mi ušetřil zbytečné starosti s (marným) vyřizováním reklamace. Pokud jsi odněkud z Moravy, zvu Tě na panáka! :-). Díky! Vl.
  • 0

#17 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 8:12

No, já měl tutéž negativní zkušenost s 550tkou teď v Itálii. Auto navigace mi vypla v Innsbrucku přesně ve chvíli, kdy jsem ji začal potřebovat - něco je špatně a jak jsem zjstil, nestačí jí dobíjení z autozásuvky :( Takže jsem musel jen na Garmina. No... jak ten se mě pokoušel dostat z Innsbrucku na tu okresku přes Brenner, ani nevzpomínat :( A pak jsem s ním jel z Trenta na Benátky... provedl mě přes nejkrásnější rokle a propasti Dolomit. Moc se mi to líbilo. Jen jsem přijel o pět hodin později a o půl nádrže a centimetr na brzdách chudší...
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#18 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 8:30

Tak, dovolte mi, můj skromný názor,

první, na čem především záleží, jsou mapové podklady, tedy mapa co do přístroje nahrajete. "Železo" na kterém to běhá je více méně až druhořadé.

Pokud po turistické mapě chceš, aby tě navigovala, je docela možné (a pokud je tedy vůbec routovatelná), že bude, nezakážeš-li to nějak, například preferovat turistické trasy, resp. cyklotrasy, apod.

Na autonavigaci tedy používej autoatlas (mapový podklad), či eurocity, či něco takového, pročpak myslíš, že se to jinak prodává / vyrábí :D

A nakonec bych rád připomněl, že není od věci jednu mapu vypnout a druhou zapnout, pokud máš spuštěné obě, které se překrývají, může v tom vniknout docela chaos.

Já si například s turistickou mapou v Bratislavě užil své, cesta rovná jak pravítko, očima vidíte kam jedete i kam chcete dojet, a on mě nutil odbočit, abychom se za 300 metrů opět na tu cestu vrátili... to byl boj, kdoskoho ;-)
  • 0

#19 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 8:41

madbin napsal/a:

sobikovi napsal/a:
TT ekonomickou trasu od Navcore 9.xx umí, takže klid a pohoda....


Jj, klid a pohoda zvlaste kdyz mas drahou TT co uz nepodporuje novy navcore nebo jako ja koupeny TT pro PDA a soudruzi se nejak neobtezuji udelat aktualizaci :-(

Já se soudruhům nedivím, že nechtějí... Přece jen nové mapy jsou náročnější a starý hw by na to nestačil... Existují různé alternativní zdroje Navcore, takže na svém prastarém TT One XL jedu NC 9.203 a vše v pohodě. Musím ale přiznat, že už občas je zadejchanej, takže mám zapnuto méně POI, vypnutou hlasovou navigaci a nepoužívám RDS TMC.
  • 0

#20 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 8:48

Je pravda, že autonavigaci s Oregonem ještě nemám úplně vyzkoušenou, ale u Garminů obecně, chceš-li jezdit bez dálniční známky, je potřeba zakázat "Placené úseky", ne dálnice. Obraty do protisměru si zakaž taky. Nebude tě to nutit otočit se na fleku tam, kde to nejde, a když to někde naopak jde, navigace tě pošle oklikou a ty se otočíš na fleku, tak to zjistí a přepočítá.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama